KALORINE Bespaart KOLEN 20 °/0 11 Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Nuttige wenken. Waartoe kan men ajuin gebruiken Een en ander. Iets over winterhanden en wintervoe ten. voorzichtig zijn vooraleer een beslissing te nemen. Ook is bet schepencollege voornemens een commissie aan te stellen ten einde de zaak eens grondig te onderzoeken. M. Lahaye. Over twee jaar hebt gij reeds het zelfde geantwoord. Zijn ondergeschikten, namelijk de professors, worden regelmatig hun wedde betaald, ter wijl de bestuurder dit niet bekomen kan, zoodat hij aldus als het ware een minderwaardige plaats te hun nen opzichte bekleedt. M. Leuridan. Het lag in mijn bedoeling tijdens de geheime zitting te handelen over de kwestie hier door den Heer Lahaye aangeraakt. Die zaak wordt door u steeds ad calendas groecas verzonden. In Januari 1939 reeds beloofdet gij ons ze op te klaren. Wij hebben ons dan laten paaien en het uitstellen der beslissing geduld. Doch nu zegt gij nogmaals zinnens te zijn daarvoor een commissie aan te stellen. Het is steeds in den toe- komstigen tijd dat gij spreekt, maar er komt daarvan nooit iets in huis. Ik zou hier moeten den brief van 1 October 1940 geheel lezen, ik zal dit echter niet doen. Wij zullen echter die handelwijze niet langer meer ge- doogen. De Heer bestuurder wordt steeds met een kluitje in 5t riet gestuurd. Dit mag niet langer duren en daar bij is het ook niet rechtvaardig het loon van den arbei der te onthouden. Indien de stedelijke muziekschool tot den rang van academie bevorderd werd, heeft men zulks te danken aan de toewijding en den ijver van den Heer bestuurder die de muziekschool op een meer de gelijke wijze heeft weten in te richten. M. Vanderghote. Buiten de wete van den gemeen teraad. M. Leuridan. Moest er thans een nieuw onderzoek gedaan worden in de muziekacademie, dan loopen wij gevaar dat ze nu. door uwe nalatigheid, er minderwaar dig zou uitkomen. M. Vanderghote. De muziekschool is geen aca demie. M. Leuridan. De Heer inspecteur Hullebroeck weet het beter dan gij en ik dat onze muziekschool tot aca demie gepromoveerd werd. M. Vanderghote. Ik herhaal het. zulks buiten de wete van den gemeenteraad. M. Leuridan. De vermeerdering der lesuren is er, doch daarvoor wordt niet betaald. Dit is niet in orde en het is niet billijk van stadswege de docr den Heer be stuurder meerdere gegeven lesuren niet te vergoeden. De Heer burgemeester beweert dat de muziekschool geen academie is, maar de thans ontvangen toelagen zij» nochtans veel hooger dan vroeger. De staatstoelage bedroeg voorheen 3000 fr. en thans wordt 15.000 fr. ge geven. en van de provincie ontvangt de muziekacade mie nu een toelage van 4000 fr. in plaats van 1500 fr. En thans bestaat er, volgens de gezegde van den Heer inspecteur Hullebroeck, geen gevaar dat er aan deze toelagen zal gesnoeid worden. Integendeel bestaat er kans dat. mits de medewerking van het stadsbestuur en den ijver van den Heer bestuurder om de academie te verbeteren, er nog wat zal bij komen. Nu dat we het verheugend feit bestatigen dat op alle gebied zoo veel gedaan wordt voor den cultureelen opbloei in Vlaanderen, mogen wij hier ook niets verwaarloozen. Wij zullen dus niet meer dulden dat, met de lijdzame houding van den beheerraad, de muziekacademie zou verwaarloosd worden. Tot hiertoe kregen wij niets anders dan beloften en rotte appelen. Dit kan zoo niet langer duren. Wij vragen dat gij om te beginnen loon naar werken zoudt betalen en dat gij het onderzoek va» het vraagstuk niet voor onbepaalden tijd zoudt verzenden, maar dat gij ons tegen de naaste zitting een prachtig verslag zoudt voorleggen ten einde ons toe te laten over de zaak te beslissen. Dit is het formeel voor stel dat ik thans doe. M. Vanderghote. De bemerkingen en vragen van de Heeren Lahaye en Leuridan passen hier niet, aan gezien de begrooting der muziekschool niet voorhanden is. M. Leuridan. Ik aanvaard dit niet. Dit punt staat vermeld op de dagorde en het is tengevolge uwer caren- tie zoo dit punt hier nu niet kan behandeld worden. M. Vanderghote. Wij hebben dit punt op de dag orde gebracht, omdat men ons beloofd had de begroo ting tijdig te zullen overmaken. Wij hebben ze echter nog niet ontvangen. M. Leuridan. Dit liegt aan u en niet aan ons. Wij hebben geen zoo fijne reuk om te weten dat gij de be grooting nog niet ontvangen hebt en gij kunt ons daar van dus geen grief maken. Ten andere, wie is het die de dagorde heeft opgemaakt M. Vanderghote. Laat ons wachten totdat de be heerraad de begrooting onderzocht heeft. M. Leuridan. Ik houd onzen eisch staande aan gaande de betaling van hetgeen als loon verschuldigd is. M. Vanderghote. Wij zullen dit onderzoeken. M. Lahaye. Ik steun den eisch van den Heer Leu ridan. M. Vanderghote. Wij zullen er rekening van hou den. M. Michiel. De Heer burgemeester beweert dat wij geen muziekacademie bezitten en het is nochtans het schepencollege zelf dat het woord academieop de dagorde gezet heeft. M. Vanderghote. Wij zullen dit punt tot onze aan staande zitting verdagen. XTV. Nijverheidsschool a) Rekening 1939 b) Begrooting 1941. M. Vanderghote. De rekening 1939 bedraagt in ontvangsten de som van 89.294 fr. en in uitgaven de som van 85.897 fr. 62, alzoo een overschot latende van 3.396 fr. 38. Op voorstel van den Heer voorzitter, wordt deze re kening algemeen goedgekeurd. M. Vanderghote. De begroeting voor het dienstjaar 1941 voorziet de som van 80.740 fr. in ontvangsten en uitgaven. Het schepencollege stelt voor dit ontwerp van begrooting goed te keuren. Eenparige instemming. XV. Stadsbegrooling voor 1940 Wijziging. Kt Vanderghote. Het schepencollege stelt voor de stadsbegrooting voor 1940 als volgt te wijzigen "In den gewonen dienst worden de volgende artikelen der uit gaven verhoogd Artikel 4, reiskosten, met 500 frank artikel 7, burèelkosten, met 5000 fr: art. 26, brandverzekering, met 6000 fr.; artikel 45, onderhoud van het kerkhof, met 2000 fr.; art. 53, verzekering te gen arbeidsongevallen, met 1500 fr.; artikelen 130 en 131, aandeel in de lasten der omslagkas voor gemeente lijke pensioenen, bedragende 16 wordt met 63.400 fr. vermeerderd; art. 133, aansluiting van stadswerklieden bij de Lijfrentekas. met 2000 fr.; art. 143, annuïteiten te HET YPERSCHE 6 -12 -194« betalen aan de maatschappij der buurtspoorwegen, met 1000 fr.: art. 150, familievergoeding, met 3000 fr., en art. 153,- onkosten van mobilisatie en passieve luchtbescher ming. met 10.000 fr. Hierbij komen nog twee nieuwe artikelen, namelijk artikel 154, gebruik der thesaurie- leening, 927.000 fr. en artikel 155, voorschot der schat kist voor de betaling van wedden en loonen, 500.000 fr. Dit maakt samen 1.521.000 fr. Artikel 24, onderhouds kosten van niet verhuurde gemeenteeigendommen, wordt met 10.000 fr. verminderd, en voor artikel 50, reinigingsdienst, wordt eveneens 10.000 fr. minder voor zien. Alzoo blijft nog een meerdere uitgaaf van 1.501.000 frank. In de ontvangsten wordt thans de som ingeschre ven van 927.000 fr. als opbrengst van de thesaurielee- ning en de som van 500.000 fr. als voorschot der schat kist voor de betaling van wedden en loonen. Het ar tikel betreffende de terugbetaling door de Commissie van Openbaren Onderstand van het aandeel toegekend aan de gemeente in het gemeenschappelijk fonds, wordt met 12.000 fr. vermeerderd; artikel 77, stortingen voor de pensioenen door de inrichtingen afhangende van de gemeente, met 13.000 fr., en artikel 2bis met 49.000 fr., 't zij samen als meerdere ontvangst de som van 1.501.000 fr. Het slot van den gewonen dienst blijft aldus onveranderd. In den buitengewonen dienst wordt artikel 1 der ontvangsten, verkoop van gemeentelijke goederen, van 10.000 fr. op 20.000 fr. gebracht. Verder worden nog onder artikel 22 een som van 750.009 fr. en onder artikel 23 een ontvangst van 500.000 fr. inge schreven. In de uitgaven wordt artikel 2bis, verbetering der gemeentegebouwen, met 10.000 fr. verhoogd Onder artikel 22, bezettingsonkosten, wordt 750.000 fr. voor zien en onder artikel 23 de som van 500.000 fr., zoodat ook de buitengewone dienst ongewijzigd blijft. Artikel 7, sommen door de regeering en de bestendige afvaar diging aan de stad verschuldigd, wordt van 406.000 fr. op 520.000 fr. gebracht. Artikel 8 wordt met 25.000 fr. verhoogd; artikel 9. wedde der onderwijzers, met 57.659 fr. 19. en artikel 10. ontgravingen, met 60.000 fr. Ik stel voor al deze wijzigingen goed te keuren. M. Leuridan. Zooals altijd bij de bespreking der begrootïng en getrouw aan onze houding zullen wij ons ook ditmaal bij de stemming onthouden. M. Lahaye. Daar wij eveneens geen vertegenwoor diger hebben in het schepencollege, zullen wij ons zooals de Heer Leuridan ook onthouden. Stemmen ja de Heeren Delahaye, Biebuyck, Berg man. -Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier. Seys en Vanderghote. Onthouden zich de Heeren Michiel, Ver gracht, Lahaye. Leuridan en Capoen. XVI. Stadsbegrooting voor 1941 Nederlegging. M. Vanderghote. Ik heb de eer de stadsbegrooting voor 1941 op het bureel neer te leggen. (Vervolg aanstaande week). ZondagTomatensoep, rosbief, witloof, aardappe len, fruittaart. Maandag: Koud vleesch, sla. aardappelen, fruit. Dinsdag: Saucijsjes, roode kool, aardappelen. Woensdag Varkencoteletten, savoyekool. aardappe len, vanillevla. Donderdag: Kop bouillon, carbonaden, raapjes, aard appelen. Vrijdag Kaasomelet, andijvie, gefruite aardappelen. Zaterdag: Kieken, worteltjes, aardappelen, rijstebrij. Spruitjessoep. Benoodigheden 200 gr. spruitjes, 6 aardappelen, 4 tot 6 raapjes, 75 gr. margarine of vet. Bereiding Kook de spruitjes tot ze malsch zijn en giet het water af. Laat de aardappelen koken en voeg daarbij de raapjes. Kook ze in voldoende water. Voeg er de spruitjes bij. Als alles gaar is. steek ze docr een teems. Zet terug op het vuur en laat nog een tiental minuten goed doorkoken zonder deksel. Voeg er ten slotte het vet of margarine bij. Kastanjes met vermicelle. Benoodigheden 1/2 kg. kastanjes, 250 gr. vermicelle. 1 J liter melk, 2 soeple pels puddingpoeder. Bereiding Laat de gepelde kastanjes in licht ge zouten water koken. Laat ze mooi malsch worden en steek ze dan door een teems. Vermeng de bekomen brij, in een kastrol met een weinig melk zoodat men een niet te dikke puree bekomt. Laat water koken en werp daarin de vermicelle en laat nog even doorkoken. Giet daarna af en laat verlekken. Giet een weinig koud water overheen en zet terug op met de melk die men lichtjes kan parfumeeren met wat vanille of ook met een geraspte citroenschil. Laat gedurende 5 minuten koken en laat dan nog eens gedurende enkele minu ten bezijden het vuur staan. Breek in koud water 2 soeplepels puddingpoeder. Laat de vermicelle terug koken en giet er de puddingpoeder ook bij. Laat neg even doorkoken en giet dan in een diepen schotel. Giet de kastanjepuree in een tweeden schotel en dien te za- men op. Vleeschnat en Brusselsch witloof. Kuisch en wasch de witloofkroppen. Laat ze goed uitlekken. Schik ze in lagen in een pan die men onderaan bezet heeft met enkele klontjes margarine of vet. Voeg naar keuze peper, zout en kruidnoot bij. Besprenkel het witloof met een weinig citroensap en bedek met een geboterd papier. Zet de pan op een zacht vuur. Wanneer de inhoud van de pan op de helft vermin derd is, voegt men andere kroppen bij. Laat gedurende twee uur koken zonder vloeistof bij te voegen. Bij het opdienen laat men de kroppen uitlekken. Plaatst ze in een diepen schotel en vouw ze in tweeën en giet daarop een goede saus van vleeschnat. Gevuld witloof. Neem hiervoor schoone witloof kroppen. Laat ze gedurende 2 of 3 minuten in kokend water om de bladeren te laten malsch worden. Be sprenkel ze met koud water en laat ze goed uitlek ken. Hol ze uit en vul ze met zeer fijn gekapt en tame lijk vet verkensvleesch. Bind ze goed samen na het vullen. Neem een niet te diepe pan, die lichtelijk gevet is en beleg onderaan met enkele stukjes spek en ook met fijngesneden groenten zooals een wortel, ajuin, thijm, laurier, peterselie. Daarop legt ge de witloof- kroppen en kruid ze. Leg bovenop een geboterd pa pier. Dek toe en laat stil koken. Van tijd tot tijd voegt men een weinig vocht aan toe om het branden te voor komen. Na het koken neemt men ze eruit en leg ze op een schotel. Voeg bij het kooksap een weinig vleesch- soep of water en doe alles door een zeef. Voeg daarbij een weinig tomatenpuree en laat koken. Men kan ze nog een weinig binden met aardappelmeel. Dit sap wordt verdicht en daarna over het witloof gegoten. Hoe kan men verschillende voorwerpen aan mekaar lijmen. Om papier op metaal te plakken, bestrijkt men het metaal met zoutgeest en het papier met eiwit. Om gebroken gleiswerk en ook porselein aan mekaar te lijmen bestaat er een bijzonder lijm uit cellulose- acetaten. Men kan daarvoor ook gebluschte kalk gebrui ken die men fijn verbrijzelt en zift. Meng dit met het wit van een ei. Zoo bekomt men een vloeibare pap. Glas kan men met het volgend mengsel aan mekaar lijmen. 30 gr. stijfsel, 75 gram water, 75 gram brande wijn, 50 gr. krijt in poeder en 15 gram schrijnwerkers- lijm. Laat dit alles warmen en voeg er terwijl het kookt 15 gram Venetiaansche terpentijn bij. Linoleum kan men met gemaalde dextrine opgelost in water aan mekaar lijmen. Leder kan men plakken met 100 gram vergruisde schrijnwerkerslijm in 100 gram terpentijngeest te smel ten in een waterbad, ver van het vuur. Voeg daarbij 200 gram dikke stijfselpap. Celluloid kan men lijmen door de gebroken zijden in azijnzuurstof te dompelen en beide stukken stevig op mekaar te drukken. Ook nog kan men een mengsel maken van 80 gram stijfselaceton, 80 gram ether en 5 gram geraspte celluloid. Dit mengsel moet koud ge bruikt worden. Tegen insektenbeten is ajuinsap uitstekend. Op een gewonde plek een stukje ajuin leggen geeft groote verlichting. Om vergulde lijsten die onrein geworden zijn weder om goed schoon te maken, kan men heel goed een door gesneden ajuin gebruiken die men in ammoniak ge doopt heeft. Om vlekken in fluweel te verwijderen door ze tegen draad op te strijken met een doorgesneden ajuin. Laat dan de plek drogen. Trek de stof recht en goed glad en borstel ze dan voorzichtig met een zacht borsteltje. Plaasteren beelden kan men kuischen als volgt Overgiet de beelden met een dikke pap van stijfsel en water. Laat drogen. Het stijfsel valt er af en het beeld is gezuiverd. Leder dat verlakt is en dof geworden, kan men we derom glans geven door het te kuischen met terpentijn. Tomatensoep, die te zuur is, kan men een zoeter cm smaak geven als men er een weinig melk aan toevoegt. Deze twee winterplagen zijn niet alleen pijnlijk maar ook voor een vrouw, die het op prijs stelt mooie han den te hebben, is het steeds nog onbehaaglijker. Hoe moet men deze lastige kwaaltjes voorkomen De oorzaak is meestal te zoeken in een onvoldoende bloedcirculatie, zoodat dat als gevolg heeft, een te ge ringe warmteproduktie. Het eerste waar we moeten voor zorgen is dus, om het lichaam en in het bijzonder handen en voeten tegen een groot warmteverlies te beschermen. Daarom dragen we geen te nauwe schoe nen of handschoenen. Daardoor wordt de bloedsom loop belemmerd. Stel ook deze lichaamsdeelen niet aan de plotselinge afkoeling bloot. De voeding geeft ook een groet gevolg aan deze kwalen. Het lichaam moet in goede voorwaarden verkeeren en in het koude jaar getijde dus voldoende vet als voeding krijgen. Sta nooit met natte of vochtige handen in den tocht, want dan worden ze blootgesteld aan het gure weder en komt den winter er rap bij. Droog dus na het was- schen de handen en de voeten flink af. In dit jaargetijde gebeurt het heel dikwijls dat we in het natte weder buitgn moeten. Houd dan vooral uw natte kousen en schoenen niet aan. Wanneer we nu wintervoeten en winterhanden heb ben wat gedaan Het onhebbelijke jeuken kan men eenigszins verhei - pen door er 's avonds, voor het naar bed gaan, handea of voeten tien minuten in warm water (zoo warm mo gelijk) te houden en daarna te drogen en dan met eer. weinig glycerine te bestrijken. M. V. G. Y. Te koop in DE STER VANDEN PEEREBOOMPLAATS. (MS»)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 11