RANTSOENEERINGSTABEUv/OER EETWAREN 2 3 X HET YPERSCHE 6 -12 -1940 De Wederopbouw in West-Vlaanderen »Ai.s gevolg óplhet besluit, hetwelk kredietel beschikbaar stelt tot het herstel van onroerende goederen door oorlogsfeiten geteisterd, waren er bij het Provinciaal Commissariaat van West- Vlaanderen, tot en met 21 November 11., 272 lee- ningsaanvragen ingeschreven voor een bedrag van 5,769.099 fr. 35. Voor den wederopbouw van nijverheidsinrichtingen werden 45 leeningen aan gevraagd. Dergelijke aanvragen kunnen nog steeds inge diend worden bij den Provincialen Commissaris voor West-Vlaanderen (Doornikstraat, 63, Kort- rijk). Op 23 November waren 96 West-Vlaandersche gemeenten in het bezit van voorschotten voor her stel van oorlogsschade of voor werkverschaffing. Het gezamenlijk bedrag dezer voorschotten be loopt reeds tot 18.000.000 frank. IEPER -- WINTERHULP Het zal velen genoegen doen te vernemen dat Winterhulp ook in onze stad van wal is gestoken en dat het comité, alhoewel nog slechts voorloo- pig aangesteld, toch reeds zijn werking heeft aangepakt. Zeoals men weet is Winterhulp een nieuwe instelling waarvan de leus zou kunnen luiden Voor het Volk, door hef VolkDit wil een voudig zeggen dat iedereen die hulp zal behoe ven. deze zal ontvangep maar, ook. dat iedereen die hulp zal kunnen verleenen, het zijne of het hare aan 't werk zal moeten bijdragen. Dit is de ideale vorm van echte hulp, de verwezenlijking van de idee van volksverbondenheid. Het mag in derdaad niet meer gezegd worden dat in onzen tijd nog menschen, eigen volksgenooten zouden gevopden worden die armoede riioeten lijden, wanneer anderen, dikwijls om toevallige redenen en niet door hun arbeid over een te groo- ten rijkdom beschikken. Het is daarom een so ciale plicht de werking van Winterhulp te steu nen, er aan lïiee te werken, en het groote succes dat het te gemoet gaat, helpen verwezenlijken. Winterhulp is een modern werk, en daarom ook wordt het grootscheeps opgevat. Eerst en vooral worden alle andere vormen van openbare lief dadigheid afgeschaft, die trouwens maar al te dikwijls met politieke bijbedoelingen in het le ven waren geroepen. De eerste campagne van Winterhulp wordt in gezet op Zaterdag 21 December en" duurt onafge broken voort tot op 6 Januari. Zij omvat in de eerste plaats den verkoop van kenteekens op Zaterdag en Zondag 21 en 22 December. In de dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar zullen nog andere middelen worden gebruikt om gelden te verzamelen. Daarover echter later meer... En de hulpverleening, zal ons gevraagd wor den. Vooreerst moet deze nog ingericht worden. Maar één zaak staat alreeds vast, dat de hulp verleening reeds in de eerste dagen werkelijk heid zal worden en dat onze volksgenooten on middellijk de gunstige gevolgen zullen mogen ondervinden van dit bij uitstek volksche werk. Met iedereens steun wordt Winterhulp ook in onze stad een succes - De Lichtafscherming der Rijwielen Men verzoekt ons nogmaals de aandacht der wiel rijders te vestigen op de verplichte lichtafscherming, daar te velen nog 's avonds met niet op reglementaire wijze gedempt licht rijden en zich aldus aan de voor ziene eft thans streng toegepaste straffen blootstellen. Niet alleen de politie en rijkswacht hebben bevel gekregen op de stipte naleving der verordening op de Hchtdempine te lettert, maar zelfs de Duitsche over heid heeft met eigen manschappen, de controle .ven-, scherpt. Deze week reeds werden een groot aantal fiet sers in overtreding genomen en verplicht op staanden voet een boete te betalen onverminderd de straf die hen naderhand nog zal opgelegd worden. De lichten der rijwielen, zoowel als deze der moter voertuigen, moeten afgeschermd worden door middel van een ondoorschijnende kap, voorzien van een hori zontale spleet en van een stijve ondoorschijnende klep. Een andere manier van lichtafscherming is niet toe gelaten. Het Is dus niet alleen verboden met in 't geheel niet afgeschermde lichten te rijden, maar het is Insge lijks verkeerd te denken dat men met een licht, waar van het glas blauw geverfd of met een verduisterend papier beplakt werd.' in regel is. Dit laatste is niet vol doende, iedgr rijwiellicht, wij herhalen het, moet. voor zien zijn van éen kap met horizontale spleet en klep, zooniet loopt men gevaar zich tal van moeilijkheden op den hals te halen. Indien wij er hier bijzonder op drukken dat vooral de wielrijders die bepalingen goed zouden nakomen, dan is het omdat het meest de velolichten zijn die nog niet in orde zijn met de van kracht zijnde reglemen teering op de lichtafscherming, doch dit wil geenszins zeggen dat ook de lichten yan al de andere, voertuigen op dezelfde wijze niet moeten gedempt worden. Dit bericht diene als een laatste vermaning voor de wielrijders, wlen wij sterk aanraden hun lichten aan stonds op de verplichte wijze te dempen. Ook voor de verduistering der lichten in huizen en herbergen wordt opnieuw aangedrongen om de van kracht zijnde bepalingen stipt na te komen. De over treders worden ervan verwittigd dat zij voortaan zware straffen zullen oploopen en dat men daarbij ook nog de electrische stroom aan hun woningen zal afsnijden. geldig? vanaf H Opgave en hoeveelheden der waren Besluit van 4 December Artikel 1. Met Ingang van 8 December 1940 zijn de lichtgeel- en paarskleurige zegels vervallen en Is het verboden ze nog te gebruiken. December a.g. Van dezen datum af tot 6 Januari 1941 gelden alleen de zegels in groene tint op oranjekleurigen ondergrond. Art. 2. Met ingang van 8 December 1940 is de rantsceneering geregeld volgens onderstaande opgave en hoeveelheden Geldig zegel PRODUKTEN D rantsoen^ raatsoen 30 dagen Hoeveelh. 3 jf- per zegel 1 Naar keuze A. Keukenbrood vervaardigd uit één of meer der navermelde meelsoorten B. Tarwemeel gebuild tot SS Masteluinmeel gebuild tot 80 Roggemeel gebuild tot 75 Speltmeel gebuild tot 65 of mengsel van deze meelsoorten C. Beschuiten en deegwaren vervaardigd uit meel gebuild tot 85 D. Beschuiten en deegwaren vervaardigd uit meel gebuild tot 72 E. Diëetlevensmiddelen welke ten hoogste 140 gr. meel gebuild tot 72 cf< bevatten en in 't geheel niet meer dan 175 gr. wegen F. Peperkoek 2 Naar keuze w A) Gebrande mout. of gebrande gerst BI Mengsel van koffiesurrogaten welke ten hoogste 5 gram gebrande gerst, cf gebrande mout bevat 3 Margarine 4 Boter 5 Voorloopig onbenuttigd 6 Geraffineerde, suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, vergecise bruine suiker, ruwe suiker, en naprodukt 7 Havergort en andere zetmeelhoudende producten, behalve bet aardappelmeel (niet gerantsoeneerd), en de onder Nr 8 ver melde peulvruchten 8 Peulvruchten (erwten, boonen. paardenboonen enz.) 9 Voorloopig onbenuttigd 10 Versch en bevroren vleesch (20 t. b. beenderen inbegrepen); konserven en alle preparaten welke ook de hoeveelheid vleesch zij, welke zij naar verhouding bevatten 12 Boter of margarine 13 Boter of reuzel of ossenvet 14 Kunsthonig, confituren, invert- en vloeibare suiker, siroop, vruchtenmoes, broodsmeersel, ten minste 30 t. h. suiker bevattend 15 Voorloopig onbenuttigd 20 Aardappelen ,i- 225 gr 6 k. 750 225 gr. 30 170 gr. 5 k. 100 170 gr 30 150 gr. 4 k. 500 150 gr- 30 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 175 gr. 250 gr. 5 k. 250 7 k. 500 175 250 gr gr. 30 3« 5 gr. 150 gr. 50 gr. 13 gr. 390 gr. 130 gr. 3 4,2 gr 125 gr. 42 gr- M OO.N 3' 4,2 gr 125 gr. 42 gr '•H; 3 r,x Ir. rj;#: .- 33 gr. 1 kg 333 gr. ajóu ••h 3 6,6 gr. 200 gr. 66 gr. 3 6,6'gr. 200 gr. 66 gr 3 50 gr. 4,2 gr. 2,5 gr. 15 gr. 500 gr. 50 gr- 42 gr 3 25 *r 3 150 gr 3 125 gr 75 gr. 15 kgr. 2 k 500 6 Art. 3. De ondergrondsche werklieden ontvangen 12 bijzegels voor margarine voor 11 dagen werkelijken arbeid, zegge met uitsluiting van de dagen rust. ziekte, vrij'af. vérlof óf werkloosheid. De andere werklieden, vermeld op de bij voornoemd besluit van 4 November 1940 gevoegde lijst, ontvangen 3 bijzegels voor margarine voor acht dagen werkelijken arbeid. Art. 4. Tegen overlegging van een geneeskundig bewijs kunnen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder zegel Nr 4 of Nr 12 tegen 3 zegels Nr 11 ruilen. De verkoop van varkensvleesch van noodslachtingen Wij hebben verleden week het besluit meegedeeld van 28 November betreffende het slachten van varkens waarbij dit slachten voortaan nog alleen in de aan geduide slachthuizen is toegelaten. Wat nu het vleesch van noodslachtingen betreft, dit moet binnen den kortst mogelijken tijd naar het dichtstbijgelegen toegelaten slachthuis gevoerd worden. Het mag alleen in dat slachthuis verkocht wórden. De veearts, die de vleeschkeuring gedaan heeft van het bij noodslachting afgemaakte varken, moet onmid dellijk het in aanmerking komend slachthuis verwitti gen, aan hetwelk het vleesch moet gezonden worden. Een kopij van het verwittfgingsschrijven moet als ver- voervergunning het vleesch van het bij noodslachting afgemaakte varken naar het slachthuis begeleiden. Alle varkensvleesch. dat afkomstig is van andere dan volgens deze verordening toegelaten slachtingen, zoowel als vleeschwaren die geheel of gedeeltelijk uit derge lijk varkensvleesch samengesteld zijn, zelfs met vleesch van bij noodslachting afgemaakte varkens, hetwelk niet van de genoemde vergunning voorzien is, wordt zonder schadevergoeding in beslag genomen. De op brengst van den verkoop van zulke in beslag genomen waren, komt na aftrek van de onkosten, aan «Winter hulp ten goede. Het besluit cmvat verder voorschriften ten behoeve van ambtenaren, veeartsen, enz., en voorziet zware strafbepalingen voor de overtredingen. Het aantal Oorlogsslachtoffers Op het ministerie van Binnenlandsche Zaken is men thans bezig met het vereenzelvigén dér dooden van den oorlog. Tot op heden werden ongeveer 4,300 militairen en 4,600 burgers vereenzelvigd. Men dénkt dat deze optelling zal gedaan zijn tegen het einde van het jaar. Het totaal aantal oorlogsslachtoffers kan men nog niet schatten. Rijkswacht en politie krijgen weer vuurwapens Naar Belgapress van bevoegde zijde verneemt, werd de uitrusting van de Belgische Rijkswacht met vuur wapens wat reeds sinds eenigen tijd het geval was opnieuw versterkt. Vooral de manschappen die hun dienst op bijzonder verantwoordelijke posten of tijdens den nacht uitoefe nen, zullen -van een karabijn worden voorzien. Verder werd de gemeentepolitie in de steden opnieuw met schietwapens uitgerust. De aldu6 geruilde zegels Nr 4 of Nr 12 worden op toet doktersbewijs geplakt en onmiddellijk geannuleerd. Voor de ongeneeslijke zieken wordt er maar een en kel getuigschrift vereischtde volgende maanden plakt de aangestelde beambte de geruilde zegels Nr 4 of Nr 12 op een blad. ongezegeld papier, dat door den be gunstigde voorgelegd wordt en de op het doktersbewijs voorkomende aanduidingen vermeldt, te weten naam van den geneesheer, naam van den zieke, aard va* de kwaal en datum van aflevering. De wedden der Rarlemenfsleden In strijd met hetgeen sommige bladen vroeger hebben gemeld en alhoewel de Kamer van Volksvertegenwoor digers en de Senaat in feite niet meer bestaan, worden i de wedden der Parlementsleden verder integraal uit betaald. Begin September werden 'Kamerleden en Senatoren elk afzonderlijk ontboden op het Rekenhof cm hun wedde in ontvangst te nemen. Op het bureau bevond zich de lijst der Parlementsleden, bezaaid met blauwe kruisjes nevens de namen van degenen die reeds hun wedde hadden opgestreken. Gemeld wordt dat slechts vier volksvertegenwoordi gers zouden geweigerd hebben hun geld in ontvangst te nemen de h.h. Huart, volksvertegenwoordiger voör NamenKoelman, volksvertegenwoordiger voor Ant- werpen burggraaf Cossée de Maulde, uit Doornik en de h. Albert Devèze. De h. Michel Devèze, zoon van den liberalen minister van State, bevindt zich in krijgs gevangenschap in Duitschland. De h. du Bus de Warneffé, volksvertegenwoordiger voor Brussel en die vroeger een voorschot had aan vaard, zou naderhand elke betaling hebben geweigerd. Rijverbod voor Auto's met meer dan 14 P. K. In het Staatsblad verscheen volgend besluit Is verboden het verkeer V -- I l.t a) met personenauto's welke door een motor van meer dan 14 P.K. (2.5 L cylinderinhcud) worden aan gedreven - b) met motorrijwielen van meer dan 500 cm3 cilin derinhoud. Vallen niet onder de toepassing dezer bepaling, de autobussen en autocars welke voor gemeenschappelijk personenvervoer worden gebruikt. De verkeersvergunningen voor de vermelde rijtuigen moeten onmiddellijk terugbezorgd worden aan de over heid die ze heeft uitgereikt. Dit besluit treedt den 1 December 1940 in werking. Op dien datum vervalt het besluit van 7 Oktober 1940, Nr 6. houdende rijverbod voor sommige personen auto's. Vermijdt alle sabotagedaden, Zoo stelt gij u zelf en ook uw Medeburgers Aan geen strafmaatregelen bloot.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2