CINE FLORA C ASI LLA HET YPERSCHE 6 -12 -1940 De herziening van de pachtwet Het Staatsblad van 28 November kondigt een besluit at nopens de pachten, dat voor doel heeft 1. Te verbieden aan de loopende pachten een einde te maken, tenware de pachter de hem door de wet op gelegde veplichtingen niet zou nakomen, inzonderheid wat betreft de betaling van den pachtprijs, de bebou wing als een goed huisvader en het behoud van de be stemming van het verpachte goed, of tenware de ver pachter verkeeren zou in bepaalde bijzondere omstan digheden waarvoor billijkerwijze de mogelijkheid om op te zeggen dient te worden voorzien 2. De omzetting van pachtprijzen, in natura of op basis van een of meer waren vastgesteld, in specie wet telijk gangbaar in België op te leggen. Het besluit luidt als volgt Artikel 1. De bij het in werking treden van dit be sluit loopende pachten worden verlengd tot op den tweede, verjaardag van den voor het vertrek vastge stelden datum, die volgt op den dag waarop den oor logstijd een einde neemt. Het voordeel van die bepalingen is afhankelijk van de uitvoering, door den huurder van de verplichtingen die hem opgelegd worden door titel VIII. boek III. van het Burgerlijk Wetboek. Art. 2. De bepalingen van artikel 1 zijn niet van toepassing 1 Op de pachten die geldig werden opgezegd vóór 10 Mei 1940 2, Of) overeenkomsten waarvan het voorwerp een duur in zich sluit van minder dan één jaar 31 Op pachten die betrekking hebben op gronden die ten openbaren nutte werden onteigend of ver worven 4Op pachten die betrekking hebben op gronden die. gezien hun ligging, moeten beschouwd worden als bouw gronden of als nijverheidsgronden op voorwaarde dat zij als zoodanig in het pachtcontract werden beschre ven 5' Op overeenkomsten die betrekking hebben op gronden door den pachter of den eigenaar aan zijn personeel verhuurd als onderdeel van een arbeids overeenkomst 6t Wanneer de verpachter wenscht het verpachte goed zelf in gebruik te nemen of het in gebruik te ge ven aan bloedverwanten in nederdalende linie of aan een hunner, en hij dit inzcht in den opzeg heeft uitge drukt. In. geval van eerste ingebruikneming kan die reden om zich tegen de verlenging te verzetten niet ingeroepen worden dan wanneer de verpachter zich. in een geschreven pachtbrief het recht tot verbreking heeft voorbehouden, om het goed zelf uit te baten of de uitbating ervan aan zijn afstammelingen over te laten. Indien de eigenaar of zijn afstammelingen het verpachte goed niet in bezit nemen binnen, een termijn van zes maanden of indien de inbezitneming gefingeerd is. heeft de pachter recht op schadevergoeding. Nochtans, indien de opzeg gegeven werd tusschen 10 Mei 1940 en den datum van in werking treden van dit besluit, kan de verpachter die wenscht gebruik te ma ken van het in voorgaand lid bedoeld recht dit inzicht nog te kennen geven aan den pachter op voorwaarde dii te doen binnen de maand te rekenen van dezen laatsten datum. Art. 3. De verbreking van elke pachtovereenkomst kan, op verzoek van den verpachter, uitgesproken wor den indien de pachter veroordeeld werd tot minstens ■drie maanden gevangenisstraf wegens een. sedert 10 Mei 1940 ten nadeele van den verpachter of van een mei hem inwonend familielid, begaan misdrijf. Art. 4. Zoolang dit besluit van kracht blijft zullen de te vervallen pachtprijzen in waren of op basis van een of meer bedongen, omgezet worden in pachtprijzen uit gedrukt in speciën. Die omzetting geschiedt op grond van de officieele prijzen der landbouwproducten, in voege op den datum van den vervaldag. Indien de pachtprijs bedongen werd in vreemde munt. geschiedt de omzetting op basis van de gemid delde koers van die munt gedurende de twaalf maan den die den 10" Mei voorafgaan. Art. 5. De bepalingen van dit besluit, dienen nage- leeid te worden niettegenstaande elk strijdig beding cf elke strijdige overeenkomst. Art. 6. Dit besluit treedt in werking den dag van zijn bekendmaking. Schikkingen te treffen voor den konijnenkweek Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening -deelt mede In de huidige toestanden wordt de konijnenkweek wederom van bijzonder belang. De kweekers dienen schikkingen te treffen om de kweekdieTen te onderhou den tot na den winter, en dan opnieuw met den kweek aan te vangen. Het konijn levert niet alleen smakelijk vleesch op, de pels heeft nu cok een hooge handelswaarde, en men moet hiermede rekening houden voor de keus van het ras. Als algemeene regel dient men raszuivere een kleurige voortteelers te gebruiken. Pelsen van Witte en blauwe rassen verzekeren hoogere prijzen. Het hok moet droog, goed verlucht en verlicht zijn. Gewone pakkisten zijn dus weinig geschikt. Latwerk of fijne zift is aan te prijzen als vloer. Als wintervoeder kan men nu vermeldenhooi, erwten- en boonenstroo, bieten, rutabag's. roode peeën, wortelen van witloof, kool- en selderiebladeren, aard appelschillen, gemalen graanafval en eikels, enz. Zooals men ziet vergenoegt het konijn zich. desnoods met allerhande producten van geringe handelswaarde doch het is van overwegend belang, nooit nattig, gegist of anders bedorven voeder te dienen, daar het ze ker ziekten zou verwekken. Bij het begin van de Lente, zal de kweeker reeds vroeg over snelgroeiende onkruidplanten en ander groenvoeder kunnen beschikken, die hem zullen toe laten in de normale voeding te voorzien van kweek- dieren en jongen. Reglementeering van den aankoop van inlandsche tabak Een verordening van 13 November bepaalt het vol gende - Teneinde te^yaken op het rationeel verdeelen der grondstoffen, heeft de Centrale Tabaksdienst (Kolo niënstraat. 54. Brussel) den aankoop der inlandsche tabakken op volgende wijze gereglementeerd De fabrikanten kunnen bij de planters slechts koo pen door verplichte en uitsluitende bemiddeling der door ;den -Gentralen Tabaksdienst daarmede belaste makelaars (Verordening verschenen in het Staatsblad van 6. 7, 8 Oktober 1940). De planter moet al zijn tabak aan een enkelen en zelfden kooper afstaan, behalve voor wat betreft de hoeveelheid wélke de accijnsreglementen hem toela ten te behouden voor zijn persoonlijk gebruik en dit van zijn gezin. Te beginnen van den datum waarop hem door een makelaar een aanbod tot aankoop wordt gedaan, be schikt de planter over een tijdruimte van 12 dagen om de koop af te sluiten. Een verlenging van termijn kan desgevallend door den Centralen Tabaksdienst worden toegestaan. Eens dezen termijn verloopen, legt de Centrale Ta baksdienst beslag op de tabak die alsdan voor reke ning en op de kosten van den planter verkocht wordt aan den normalen prijs, door bemiddeling van een ma kelaar. De openingsdatum der markt werd vastgesteld als volgt 1. Vlaanderen 1-12-1940: 2. Flobecq 15-12-1940 3. Appelterre 15-12-1940 4. Obourg 1-1-1941 5. Semois (hoogten) 1-1-1941 6. Semois (vallei): 1-1- 1941 7. Niet 'beperkte gewesten 15-12-1940. De belanghebbende planters kunnen verdere inlich tingen bekomen bij den burgemeester hunner gemeente, die in 't bezit gesteld werd van den vclledigen tekst der verordening. Maximumprijzen der inlandsche tabaksoorten. De maximumprijzen voor den verkoop der inlandsche ruwe tabakken in balen door de planters aan den han del verkocht, worden, geleverd op wagons, vrachtwagen of boot, als volgt vastgesteld per kilo Gewest 1° Schijf 2" Schijf Werviksche tabak 12 fr. 10 fr. Flcbecq 12 fr. 10 fr. Appelterre 13 fr. 11 fr. Obourg 13 fr. 11 fr. Semois (hoogten) 13 fr. 11 fr. Semois (vallei) 14 fr. 12 fr. Niet beperkte Gew. 12 fr. 10 fr. Deze prijzen zijn toepasselijk op tabakken van ge middelde kwaliteit. De prijzen der betere soorten mo gen verhoogd worden met een premie van 1 fr. of 0.50 fr. per kg. Het makelaarsloon, de vrachtkosten en ge beurlijk alle andere oiikcste'n vallen ten laste van dèn kooper. Het niet naleven der hooger aangegeven ma xima 'stelt de overtreders aan strenge straffen bloot. Mengsels voor de menschenvoeding Een bijzonder besluit werd getroffen betreffende de gemengde voedingswaren, welke voor de menschen voeding kunnen dienen, en waarvan de samenstelling en het etiket niet aan een bijzondere regeling onder worpen zijn. Worden inzonderheid beoogd: dieetlevensmiddelen, broodsmeersels, mayonnaises, surrogaten van koffie, van cacao of van andere stoffen voor menschenvoeding bestemd. Vallen niet onder toepassing van dit besluit de pro ducten van de suiker- en banketbakkerijen en ijsroom. noch de producten geregeld en uitsluitend verkocht in apotheken en drogerijen. Alle vervaardigers of bereiders van de in dit besluit bedoelde producten dienen binnen de acht dagen na de bekendmaking van het onderhavig besluit, het Mi nisterie van Landbouw en Voedselvoorziening, inspectie der voedingswaren. 10, Middaglijnstraat, te Brussel, een staat te laten geworden houdende 1. Naam, voornamen, adres en inschrijvingsnummer in het handelsregister 2. De centesimale samenstelling van de producten die ze vervaardigen of bereiden 3. Den kostenden prijs van het product met inbegrip van de verpakking 4. De benaming van het product en den tekst welke op de omslagen of recipiënten, evenals op de prospec tussen of andere notities betreffende de hoedanigheid van de koopwaar, voorkomt. Het is verboden de in het onderhavig besluit be doelde producten die onverpakt zijn of waarvan de sa menstelling, de benaming en de tekst bedoeld bij het 4 van vorig artikel niet door het voornoemd Ministerie goedgekeurd werden te verkoopen. te koop aan te bie den. in voorraad te houden of te vervoeren met het oog op verkoop of levering. De omslagen of recipiënten welke de in het onder havig besluit bedoelde producten bevatten, dienen, be halve de benaming van het product en het nummer van het handelsregister van den fabrikant of bereider, het netto gewicht of den inhoud en den maximumverkoop prijs te vermelden. Komt te verschijnen SNOECK'S ALMANAK voor 1941 TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER Dienst voor recuperatie van voedingsafval De Pers- en Propagandadienst van de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede Bij de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie werd een Dienst voor recuperatie van voedingsafval opgericht. Het probleem van de benuttiging van voedingsafval is niet nieuw en werd ook in België, tenminste gedeel telijk. opgelost. Inderdaad werden reeds voer dezen oorlog maandelijks 500.000 kg. keukenafval benuttigd en verdeeld. Dit gold echter meestendeels voor afval voortkomende van kazernen, kloosters, hospitalen en spijshuizen. Dit afval, dat voornamelijk bestond uit aardappel schillen, kruimel en beenderen, werd bestemd voor voeding van vee, varkens en gevogelte. Deze nieuwe Dienst heeft in de eerste plaats als doel den particulier het belang van deze nieuwe onderne ming te doen inzien en hem het nut ervan doen te be grijpen. DEZE WEEK Vrijdag en Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 uur. 4 j u. en 7 uur (doorloopend). Maandag, om 7 uur. IN iets zeer origineels, iets dat aan allen ten uiterste zal bevallen, een afwijking van de gewone programma's. Een buitengewoon proces) Mei de zeer gekende acteurs HEINRICH GEORGE en Jutta Freybe, Dagny Servaes, Albert Hehn. Het is de reconstructie en verfilming" van een buiten gewoon proces, dat over eenigen tijd ongehoord veel sensatie verwekt heeft, en dat de meesten onder U zich wel zullen herinneren. LET WEL OP. het betreft hier GEEN documentair, maar wel een buitengewone en allernieuwste film, die overal in de grootste steden van het land en het buiten land het meeste succes oogste. Bij dit op zichzelf reeds buitengewoon en prachtig programma, geven we u nog DE ACTUALITEITEN U.F.A. Nr 479 en een prachtige DOCUMENTAIR. Toelage voor het bouwen van Silos De Provinciale Commissie voor veredeling der veld vruchten van West-Vlaanderen en de Provinciale Land- bouwkamer van West-Vlaanderen, hebben beslist in samenwerking het bouwen van silos tot het inkuilen van groenvoeder in West-Vlaanderen aan te moedigen, door het toekennen van eene toelage in den zin van deze vroeger door het staatsbestuur verleend. Om te kunnen gesubsidieerd worden moeten de silos aan de volgende voorwaarden voldoen Om de volle toelage te kunnen genieten moeten de silos cijlindrisch zijn van vormgebouwd zijn uit gewapend beton, holle gewapende steenen of gewa pende betonblokken: de wanden moeten effen en lood recht zijn en ten minste 8 cm. dikte hebben voor silos van 3 meter doorsnede en meer en ten minste 6 cm. voor silos van kleiner doorsnede. Kunnen eene halve toelage genietende silos niet cijlindrisch van vorm doch met binnenhoeken afge rond en gebouwd uit alle andere materialen. De silo moet voorzien zijn van eene vaste of beweeg bare verhooging: ééne verhooging is voldoende voer verscheidene silos. Hij moet dichte, ondoordringbare wanden en bodem hebben gebouwd uit harde materialen. Hij moet ten minste 2 meter diep zijn. De toelage wordt berekend op eene diepte van maximum 2 m. Toelagen kunnen bij uitzondering toegekend worden voor silos die enkel 1,50 m. diep zijn. wanneer ter oor zaak van zeker natuuromstandigheden (peil van het grondwater, enz.) het onmogelijk is ze gedeeltelijk on der de grondoppervlakte aan te leggen. De silo moet voldoende weerstand bieden aan de drukking zoowel van binnen als van buiten. Het aanbrengen van een sapafleider voorzien van .een luchtafsnijder op den bodem van den silo, is niet ver plichtend. De toelage mag in geen geval 700 fr. per bedrijf te boven gaarr Alleen de silos waarvoor geen staatstoelage werd uit betaald. kunnen voor de provinciale toelage in aan merking komen. Nochtans kunnen de landbouwers die reeds eene staatstoelage van min dan 700 fr. voor gebouwde silos ontvangen hebben, voor het bouwen van bijkomende silos eene provinciale toelage genieten. De toelagen van Staat en Provincie mogen echter gezamenlijk het maxi mum van 700 fr. per bedrijf niet te boven gaan. De Provinciale toelage wordt berekend op 20 fr. per kubiek meter voor de eerste 20 m3 inhoud en op 15 fr. per ktjb. meter voor de bijkomende kubieke meters, tot maximum van 40 m3 per bedrijf. De aanvragen tot het bekomen der Provincie toe lage moeten opgemaakt worden in driedubbel en ge zonden naar den Rijkslandbcuwkundige der omschrij ving. hoe eerder hoe beter en in alle geval vóór den 1 Juli 1941 aanvragen na deze dagteekening ingediend zullen voor 1940-41 niet meer in aanmerking genomen worden. De formulieren tot het opstellen der aanvraag kun nen verkregen worden bij de Rijkslandbouwkundigen. De aanvragen na 10 Mei 1940 tot het bekomen der staatstoelage in het Provinciaal Landbouwbureel toe gekomen en waaraan in dit opzicht geen gevolg kan ge geven worden, zullen aanzien worden als ingediend voor de provinciale toelage. Het werk moet uitgevoerd worden ten laatste tegen 30 September 1941. Zoohaast de silos voltooid zijn moet de landbouwer den Rijkslandbouwkundige der omschrijving verwitti gen die het werk moet keurende subsidiën zullen worden uitbetaald op het einde van 1941. Moest het ge beuren dat de aanvragen om bedoelde toelagen te ver krijgen buitengewóón talrijk zouden zijn. behouden hoogergemelde organismen zich het recht het bedrag hunner tusschenkomst te verminderen, rekening hou dend met het beloop der beschikbare fondsen. De Voorzitter, A. OLIVIER, Bestendig Afgevaardigde te Aartrijke. Da vervaardiging van Peperkoek In het Staatsblad is volgend besluit verschenen Artikel 1. In afwijking van artikel 1 van het Besluit van 10 Juli 1940. mag roggemeel gebruikt worden voorr het vervaardigen van peperkoek, koek van Reims, sui kerkoek of koningskcek en andere gelijkaardige pro ducten waarvan de fabricage toegelaten is. Art. 2. De verkoop van de bij artikel 1 vermelde pro ducten mag slechts geschieden tegen afgifte van rant soenzegels Nr 1. Voor een zegel welke recht geeft op 225 gram brood, kan men 250 gram peperkoek beko men. Art. 3. Het roggemeel dat wordt gebruikt voor de fa bricage van peperkoek en gelijkaardige producten moet tot 75 t. h. gebuild zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5