Léon GRILLET Gemeenteraad van Yper WETENSCHAPPELIJK HOEKJE OVER LENZEN EN KIJKERS 9 Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Y P E R TITELS KOEPONS BEURSORDERS Onder dezen titel vangen we vandaag een reeks bijdragen aan die ons wat zullen leeren over lenzen, lenzenslijpen, brillen, verrekijkers, mi croscopen en ultra microscopen. I. LENZEN EN LENZENSLIJPEN Een lens is een doorschijnend lichaam, be grensd door twee bolvormige vlakken of door een bolvormig en een plat vlak. Een bolle lens verbindt de stralen, terwijl een holle lens de stralen verspreidt. Met de lens bui gen we dus het licht naar onzen wil. De lens, het optisch glasmag beschouwd worden als een der grootste uitvindingen aller tijden, en zooals het steeds gaat met de grootste uitvindingen is het zeer moeilijk er den uitvin der en het juiste tijdperk van uitvinding van te noemen. Zonder lenzen zouden we geen kijkers, geen brillen, geen fotografie, geen illustratie in tijd schriften en boeken en geen bioscoop hebben. De dokter zou hulpeloos zijn bij menig ziekbed, de machinebouwer, de chemicus, de diamantslijper en anderen, zouden bijna niets kunnen. Denk eens goed na over wat al van de wereld zou ver dwijnen zonder de lens Het vervaardigen van zoo een toestel is geen klein bier. Natuurlijk zijn er lenzen en lenzen. Tusschen deze die we gebruiken om een gezichts gebrek te verbeteren en deze die de grootste astronomische kijkers bewapenen is er een on metelijk verschil. Toch moet de bewerking steeds nauwkeurig zijn. Het glas dat voor het bekomen van prima lenzen gebruikt wordt, is geen ge woon vensterglas Het moet een graad verkregen hebben van helderheid, chemische bestendigheid, hardheid als geen ander glas. De hoofdbestand- deelen van het z. g. optisch glas blijven ech ter zand, soda en krijt. Dit wordt gesmolten en geroerd, doch hierbij moet gezorgd worden dat niet het minste luchtblaasje of niet de kleinste onzuiverheid in de vloeistof achterblijven. Wis kundige formules worden in acht genomen bij dit smelten onder hooge hitte en daarna bij het geleidelijk afkoelen van het in een hoofdvorm gegoten bakselLaat een der meegesmolten bestanddeelen bijvoorbeeld een ondeelbaar beetje te hard zijn, en dat bakselis al veroordeeld. Laat de temperatuur in den gloeioven één of twee graden te hoog zijn geweest of te laag, en... dat wordt geen glas voor prima lenzen Het afkoelen moet heel langzaam plaats heb ben om geen spanningen in het glas te doen ont staan. Toen men de ruwe materie voor den spie gel van 5,5 m. doorsnede in Californië ging af koelen, hadden daar verschillende menschen maandenlang werk mee. De eischen aan moderne lenzen gesteld, zijn zoo hoog (de onzuiverheden mogen geen gedeelten van een millioenste milli meter te boven gaan) dat bijvoorbeeld in bepaal de perioden van de afkoeling een arbeider niet in de buurt van de afkoelende lens mag komen, om dat niet door zijn lichaamswarmte een rimpeling ontstaan zou in het glasoppervlak Na het afkoelen wordt het vaste glas in stuk ken gezaagd. Hiermee wordt eerst de ruwe vorm der lens gemaakt. Men brengt die stukken glas, in vormtangen en perst ze daarin in den ruwen vorm, waarna ze weer langzaam afgekoeld wor den. Dan begint het eigenlijk slijpen. De ruwe vorm wordt met slijpschalen en met steeds fijner slijp- poeder bewerkt. Met behulp van slijpsel dat fijn is als de fijnste bloem van meel, en met gebruik making van maalmachines die even goed een druk van tonnen gewicht kunnen uitoefenen als dat ze de lens kunnen aanraken met een zacht heid van een poederdonsje, verkrijgt de lenzen- maker verschillen van 1,5 millioenste centimeter. Het laatste polijstsel dat gewoonlijk gebruikt wurdt is Parijsch rood (de beste meniesoort (1). Nu wordt onderzocht of de lens goed is met z.g. proefglaasjesdie zeer fijn gepolijst zijn en tegen het oppervlak der lens gelegd, geen lucht- laagje mogen doen zien. Is de afwijking gering, minder dan 0,0003 mm. (deze afwijking is te zien aan de kleuren, die het luchtlaagje aanneemt), dan wordt de lens nog eens gepolijst. Is de af wijking grooter, dan kan ze niet gebruikt wor den. Een lenzenmaker heeft voor het meten nauw keurige toestellen noodig. Hij gebruikt denzelf den micrometer die ook bij microscopische on derzoekingen wordt gebezigd. De ingegraveerde lijntjes op den micrometer zijn elk zes microns (men weet dat een micron gelijk is aan het dui zendste van een millimeter) breed en de tus- schenruimten tien microns. Wil men dat deze in kervingen op precies de juiste plaats terechtko men dan moet men er vooral op letten dat er geen trillingen in het gebouw ontstaan waarin de werkzaamheden plaats hebben. Immers de kleinste trillingen moeten onzuiverheden te weeg IIET YPERSCHE 6-12-1940 brengen in het uiterst delicate werk van de dik tebepaling der lenzen, zoogoed als in het neerzet ten van de graveerlijntjes op den micrometer. Goede lenzen maakte men vroeger alleen in Europa: Tijdens den wereldoorlog is daar ver andering in gekomen. Nu is Amerika in alle op zichten even ver. Het verschafte zichzelf de grondstoffen als potasch, die vroeger uit Duitsch- land werden geimporteerd. De grootste lenzen en vooral de glazen spiegels worden thans in de Vereenigde Staten vervaardigd. Met het lenzen- makersvak begint men jong. Het oog en de hand moeten een fenomenale scherpte en zekerheid krijgen die tot een zooveelste orgaan worden in den mensch. Beroemd zijn de lenzen van Jena-glas, uit de fabriek van Carl Zeiss te Jena in Duitschland. De bereiding van het glas geschiedde daar jaren lang onder toezicht en voortdurende verbetering van Schottde beroemde Duitsche natuurkun dige Abbe (1840-1900) gaf er wetenschappelijken steun. Lenzen en spiegels worden gemaakt op alle grootte. In 1937 is men begonnen met een spiegel van 5,5 m. middellijn te vervaardigen. Deze spie gel moest in 1940 in gebruik gesteld worden, wij weten echter niet of de sterrekundigen van de sterrewacht van Mount Palomar in Californië reeds het licht opvangen van hemellichamen, welke tien sextimillioen km. van ons afschitteren of wellicht geschitterd hebben, want dit licht (2) verliet de sterren, toen in Limburg de eerste lang- halzige dinosaurussen met hun plompe pooten door moerassen waadden, en van menschen nog geen sprake was. En daarentegen vervaardigde men in de laat ste jaren lenzen zóó klein, dat ze lijken op een grooten speldeknop, waardoorheen gezien een voor het bloote oog onzichtbaar algdiertje het formaat aanneemt van een teljoor. Een paar jaar geleden heerschte er in een lenzenfabriek ware consternatie toen zoo een ultra kleine lens was verdwenen. De lens werd teruggevonden. Iemand had haar bij vergissing meegenomen en die iemand was een heel gewone vliegHet beestje was met een poot in een propje was vastgeraakt, dat die lens omringde voor het vastleggen ervan op den slijpmolen, en was met lens en al naar een andere tafel gevlogen. ('t Vervolgt). (1) menie: helderroode kleurstof bestaande uit een verbinding van lood met zuurstof. (2) lichtsnelheid het licht bezit een snelheid van 300.000 km. per seconde. Daar de maan op ongeveer 400.000 km. van de aarde afligt, heeft het licht iets meer dan een seconde noodig om tot ons te komen. Het licht van de zon heeft echter ongeveer 8 minuten noo dig om de aarde te bereiken. Dit der poolster iets meer dan 45 jaar Wij zien dus de poolster zooals ze was voor 45 jaar. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend onder het voor zitterschap van den Heer Delahaye, eerste schepen. Zijn verder nog aanwezig de Heeren Biebuyck en Berghman, schepenen Jvr. Cornillie, de Heeren Pat- tyn, Muiier, Seys, Michiel, Vergracht, Lahaye, Leuri- dan en Capoen, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 23 September 1940. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslag, dat vervolgens zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. II. Commissie van Openbaren Onderstand Be grooting 1940 Wijziging. M. Delahaye. Tengevolge der bijzondere gebeur tenissen is de Commissie van Openbaren Onderstand verplicht geweest zekere wijzigingen aan haar begroo ting voor het loopende dienstjaar te brengen.' In de ge wone begrooting bedragen de meerdere ontvangsten de som van 2.723.526 fr. 80. Anderzijds is er een min dere ontvangst van 56.487 fr. 75, wat maakt dat er nog een meerdere ontvangst blijft van 2.667,039 fr. 05. Vóór de herziening bedroegen de gewone ontvangsten de som van 3.563.746 fr. 83, zoodat, met de meerdere ont vangsten erbij gerekend, het totaal ervan nu geste gen is tot 6.230.785 fr. 88. Daarentegen bedragen de meerdere uitgaven de som van 3.195.887 fr. 69, ter wijl er 291.000 fr. mindere uitgaven zijn. Zoo blijft er nog een meerdere uitgaaf van 2.904.887 fr. 69. Vóór de herziening beliepen de gewone uitgaven tot de som van 3.325.252 fr. Met het bedrag der thans voorziene meerdere uitgaven, bereiken de gewone uitgaven dus de totale som van 6.230.139 fr. 69. De gewone dienst sluit dienvolgens op de volgende wijze ontvangsten 6.230.785 fr. 58, en uitgaven 6.230.139 fr. 69. wat een overschot laat van 646 fr. 19. In den buitengewonen dienst bedragen de ontvangsten 238.494 fr. 83 in min en 180.000 fr. in meer, wat maakt dat er een mindere ontvangst blijft van 58.494 fr. 83. De buitengewone ont vangsten bedroegen vóór de herziening de som van 1.536.295 fr. 57, waarvan af te trekken de mindere ontvangst van 58.494 fr. 83, zoodat de buitengewone ontvangsten na de eraan gebrachte wijziging nog een som van 1.477.800 fr. 74 bedragen. In de uitgaven wordt er thans een som van 88.000 fr. in min en van 30.000 fr. in meer voorzien. Blijft aldus een mindere uitgaaf van 58.000 fr. Vóór de wijziging beliepen de buiten gewone uitgaven de som van 1.534.000 fr., zoodat ze nu, met de mindere uitgaaf van 58.000 fr. er afgerekend, nog de som bedragen van 1.476.000 fr. De buitengewone dienst sluit aldus in ontvangsten met 1.477.800 fr. 74 en in uitgaven met 1.476.000 fr., zoodat er een over- van 8 tot 14 December 1940 Zendag 8 DecemberO. L. Vrouw Onbevlekt Ont vangenis. Maandag 9 December Leocadia, Gorgonia. Dinsdag 10 December Melchiades. Eulalfa. Valerius Woensdag 11 December Damascus. Basilianus. Da niël. Donderdag 12 December Autbertus, Constantius. Heraclius. Vrijdag 13 December Lucia, Judocus. Zaterdag 14 December Nicasïus. Pompejus. 8 December 2'' Zondag van den Advent. Opgang Ondergang Zondag 8 December 9 u. 31 17 u. 38 Maandag 9 December 9 u. 32 17 u. 38 Dinsdag 10 December 9 u. 33 17 u. 37 Woensdag 11 December 9 u. 34 17 u. 37 Donderdag 12 December 9 u. 35 17 u. 37 Vrijdag 13 December 9 u. 36 17 u. 37 Zaterdag 14 December 9 u. 37 17 u. 37 Opgang Ondergang Zondag 8 December 14 u. 47 2 u. 38 Maandag 9 December 15 u. 10 3 u. 41 Dinsdag 10 December 15 u. 35 4 u. 43 Woensdag 11 December 16 u. 04 5 u. 45 Donderdag 12 December 16 u. 36 6 u. 46 Vrijdag 13 December 17 u. 13 7 u. 46 Zaterdag 14 December 17 u. 58 8 u. 44 Volle maan 14 December, te 21 u. 38. Laatste kwartier 22 December, te 3 u. 45. Nieuwe maan 28 December, te 17 u. 53. Eerste kwartier 5 Januari, te 15 u. 40. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. 19 Meenenstraat 19 (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,60 netto. Obligatiën van 5 tot 10 JAAR, Grondkrediet van België 4,50 netto. Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. schot blijft van 1.800 fr. 74. De begrooting voor orde bedroeg vóór de herziening de som van 262.200 fr. in ontvangsten en uitgaven. Daarbij wordt thans nog in ontvangsten en uitgaven een som gevoegd van 348.500 fr., zoodat de begrooting voor orde na de herziening sluit met de totale som van 610.700 fr. in ontvangsten en uitgaven. De Heer dd. voorzitter, na gevraagd te hebben zoo er hierop geen bemerkingen te maken zijn, stelt voor deze door de Commissie van Openbaren Onderstand voorgestelde wijzigingen goed te keuren. De aanwezige raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Lahaye die zich onthoudt. III. Commissie van Openbaren Onderstand Openbare verpachting van een hofstede. M. Delahaye. De Commissie van Openbaren On derstand heeft in datum van den zooveelsten een be raadslaging genomen bij dewelke zij besluit de hof stede gevoegd bij de Knechtenweezenschool openbaar te verpachten, om reden dat deze school door de kin- ders is moeten ontruimd worden en de hofstede aldus van hoofd en toezicht beroofd is, en ook nog om re den dat de uitbating der hofstede in regie nadeelen biedt. Deze beraadslaging wordt thans aan het advies van den gemeenteraad onderworpen, ten einde daar na aan de hoogere overheid voor goedkeuring te kun nen opgestuurd worden. Ik denk dat het niet noodig is gansch het uittreksel der beraadslaging te lezen en ik vraag zoo er iemand opkomt tegen het princiep der besloten verpachting. M. Seys. Is er een verschil tusschen de hofstede van de Weezenschool en de hofstede bij de Weezen- school M. Delahaye. In de ons voorgelegde beraadslaging is er spraak van de hofstede uitgebaat door de Wee zenschool. M. Seys. De hofstede die hier bedoeld wordt is dit dezelfde als deze waarvan spraak in punt vijf on zer dagorde M. Delahaye. Ja. M. Seys. Maar die hofstede is reeds verpacht. Dit geschiedde dus zonder de toelating van den gemeen teraad. M. Leuridan. Dit komt omdat er zoolang gewacht wordt den gemeenteraad bijeen te roepen. Ik onderlijn hier terloops dat dergelijke handelwijze niet te dul den is. Zooeven vernamen wij uit de lezing van het verslag dat onze laatste vergadering plaats had den 23 September. Het is dus reeds veel te lang geleden dat de gemeenteraad vergaderde en zulke dingen, zoo- Verslag der zitting van 2 December 1940

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9