KALORINE Bespaart 20 °/0 KOLEN Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 12- Tengevolge van plaatsgebrek verschui ven wij het vervolg van ons mengelwerk tot a. s. week. VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onxe KLEINE AANKONDIGINGEN Voor de Keuken Eenvoudig Menu. Enkele gerechten. Enkele voorzorgen te nemen bij een wandversiering. De koude is in aantocht... wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. HET YPERSCHE 13 -12 -1940 Hoofdstuk II Gemeentelijk patrimonium. Artikel 1. Inschrijving op kapitaal-acties van het Gemeentekrediet voor leeningen. 5.000 fr. in plaats van 2.500 fr. voor 1940. Art. 2. Herbeleg oorlogsschade. 5.000.000 fr. Hoofdstuk IV Wegen en openbare werken. Art. 3. Herstellingswerken van gemeenteeigen dommen, slachthuis, 25.000 fr. Art. 4. Voetpaden, 50.000 fr. Art. 5. Pennestraat en Handelskwartier, 350.000 fr. Art. 6. Buurt- en landbouwwegen, 100.000 fr. M. Mirhiel. Dit is iets voor M. Capoen. M. Laha.ve. Ja, Mijnheer de voorzitter, gij zoudt dit eens moeten herhalen wanneer M. Capoen hier zal aanwezig zijn. Dit zal hem groot genoegen doen. M. Delahaye. Ik zal hem daar eens opmerkzaam op maken. Art. 7. Kerkhof, 40.000 fr. Art 8. Heropbouw der statie. 150.000 fr. M. Mirhiel. Hoeveel maal zal dit nog in de be groeting komen. Dit is nu reeds verscheidene jaren dat de heropbouw van de statie in de begrooting ge schreven wordt. M. Delahaye. Wij hebben thans reeds 42 plans hiervoor van het ministerie moeten goedkeuren. M. Lahave. Is het waar dat men aangaande het akkoord tusschen den aannemer en het schepencollege min of meer in onverschil is M. Delahaye. Er bestaat geen akkoord tusschen den aannemer en het schepencollege. Over enkele da gen hebben wij alleen maar het bezoek ontvangen van twee ingenieurs der Maatschappij van spoorwe gen die ons gezegd hebben dat. alswanneer de stad t'akkoord was in den opbouw der statie voor een aan deel van 150.000 fr. tusschen te komen, dit werk thans spoedig zou uitgevoerd worden. Er bestaat dus alleen maar een akkoord tusschen den Staat en den aan nemer. M. Lahave. Dit is zeer verstandig gehandeld. Art. 9. Uitbreiding der rioleering, 250.000 fr. Art. 10. Nummeren der woningen. 20.000 fr. De num mers der weningen bevinden zich thans in een erbar- melijken staat, zoodat het noodig is die nummering te vernieuwen. M. Muller. Dit is een schoon werk. Hoofdstuk VII Schuld. Art. 11. Saldo leening op korten termijn voor Dickebusehvijver, 119.000 fr. Art 12. Saldo leening op korten termijn voor zwembad, 76.790 fr. M. Seys. Werd de aannemer van het zwembad reeds volop uitbetaald M. Delahaye. Ik denk van ja. M. Biebuyck. Indien hij nog niet betaald werd. dan staat hij toch op de lijst om dezer dagen betaald te worden. Art. 13. Terugbetaling der subsidieaandeelen, 581.250 fr. Art. 14. Terugbetaling van het gemeenteaandeel voor besteeniging Pennestraat en Handelskwartier (87.500 fr.) en voor de voetpaden (12.500 fr.), samen 109.000 fr. Hoofdstuk VIII. Allerhande uitgaven. Art 15. Tijdelijk personeel, 190.800 fr. Art. 17. Werken voor werkverschaffing, 300.000 fr. M, Delahaye. Thans hebben wij de recapitulatie der buitengewone begrooting, namelijk als ontvangsten voor het gemeentelijk patrimonium 5.000.000 fr., voor wegen en openbare werken 777.040 fr., voor leeningen 925.000 fr. en voor allerhande ontvangsten 1.749.500 fr., 't zij te zamen 8.451.540 fr., waarbij te voegen het saldo der vorige dienstjaren, of 407.763 fr. 59. wat het totaal der buitengewone ontvangsten brengt op 8.859.303 fr. 59. De buitengewone uitgaven beloopen de volgende som men gemeentelijk patrimonium 5.005.000 fr., wegen en openbare werken 985.000 fr., leeningen 877.040 fr., en allerhande uitgaven 1.990.800 fr., 't zij te zamen frank 8.857.840. Het verschil in meer tusschen de totale ont vangsten en uitgaven bedraagt dus 1.463 fr. 59, zoodat de buitengewone begrooting sluit met een vermoedelijk •verschot van 1.463 fr. 59. Ik stel voor thans de buiten gewone begrooting goed te keuren. Stemmen jade Heeren Biebuyck, Berghman, Jvr. Cornillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Seys en Delahaye; onthouden zich de Heeren Michiel en Lahaye. M. Lahaye. Mijnheer de voorzitter, ik wensch te zeggen waarom ik mij bij de stemming onthoud, waar om de liberale zijde zich onthouden moet. Ik bestatig met spijt dat de twee andere leden mijner partij hier afwezig zijn en ik weet niet zoo ik hunne afwezigheid verontschuldigen moet of niet. Indien wij ons onthou den is het niet omdat wij tekort schieten aan sympathie tegenover de leden der meerderheidsgroep, maar uit princiepskwestie, omdat wij geen medezeggingsschap hebben in het schepencollege noch in het beheer der stad. Onze houding wordt dus niet ingegeven door een gevoel van antipathie, maar zij spruit alleen voort uit een princiepskwestie. M. Delahaye. Nu zullen wij de gewone begrooting onderzoeken en om te beginnen de uitgaven. M. Seys. Hebben wij er nog voor langen tijd. Mijn heer de voorzitter Het is maar omdat ik graag de toe lating zou willen vragen eens te mogen rooken. De Heer voorzitter verklaart daartegen geen bezwaar te hebben en verscheidene raadsleden maken dank baar gebruik van deze toelating. M. Lahaye. Het gaat hier in deze kleine zaal zoo gemoedelijk onder ons. ver van alle rumoer, dat ik maar zou voorstellen hier telkens onze zittingen te houden. De Heer voorzitter heeft me zelfs vroeger be loofd de mogelijkheid in te zien om onze zittingen in 't vervolg den Vrijdag te houden, omdat dit een betere dag is die meer schikt voor alle personen die een vrij beroep uitoefenen en mogelijks ook nog voor veel anderen. (Vervolg a. s. week). Zondag; Bloemkoolsoep, varkensfricandeau, bloem kool. aardappelen, griesmeelvla. Maandag: Koud vleesch, spruitjes, aardappelen. DinsdagSchapenhutsepot, fruit. WoensdagBroodgehakt, koolraap, aardappelen, va- nillevla. Donderdag: Coteletten. roode kool, aardappelen. VrijdagMacaronisoep, garnalencroquetten, sla. aardappelen. ZaterdagErwtensoep, versche worst, appelmoes, aardappelen. Kastanjesoep. Benoodigheden 1/2 kgr. kastanjes, vleeschblckjes, 30 gram bloem. 40 gram boter, zout, peper, nootmuskaat. 1 lepeltje suiker. Bereiding In de kastanjes doet men reepjes en ver volgens doet men ze in een kastrol kekend water, zoo dat ze onder staan. Laat ze gedurende een tiental mi nuten koken. Daarna pelt men ze. Laat ze in 1 J liter groenten- ofwel blokjesbouillon gaar koken. Als ze gaar zijn giet men alles door een zeef en steekt men de kastanjes door. Roer goed dooreen. Meng in den soep pot de bloem met de boter en voeg er steeds roerende de soep bij met kleine scheutjes tegelijk. Laat alles nog eens goed doorkoken. Men moet gedurig roeren. Voeg er alsdan wat zout. peper en nootmuskaat bij. Naar smaak kan men er nog een weinig suiker bij voegen. Schorseneersoep. BenoodighedenBouillon, 1/2 kg. schorseneeren, 2 poreien, 50 gr. boter, drie lepels meel, 1 ei, zcut en peper. BereidingTrek op de gewone manier bouillon. Laat de schorseneeren en poreien gaar koken met water en zout. Steek door en voeg er de bouillon bij. Kneed de boter met het meel. Leng langzaam aan met de bouil- lqn. Laat goed doorkoken. Dce in de soepkom de eier dooier en voeg er steeds langzaam en roerende de ko kende soep bij. Dien dadelijk op. Groentenpastei. Benoodigheden500 gr. snijboo- nen, 1 ajuin, 1 bosje peterselie, weinig look. 2 lepels geperste tomaten, 2 eieren (zoo mogelijk) 50 gram geraspte kaas. Bereiding De snijboonen worden vooraf te weeken gezet. Voor gebruik zet men de snijboonen, ajuin, peter selie en look in koud water op het vuur en breng ze aan den kook. Laat verzijpen en veeg er de tomaten, de geklutste eieren en de kaas bij. Giet in een pan en beleg met platte worst. Laat gedurende 20 minuten in den oven braden. Groentengebraad. Benoodigheden250 gr. snij boonen, 125 gr. rijst, zout, peper, 1 lepel vet, sjalotten, peterselie. Bereiding De snijboonen worden daags te voren te weeken gezet. De rijst wordt goed gespoeld. Laat de snijboonen koken en verzijpen. In hetzelfde water wordt de rijst gekookt gedurende ongeveer 15 minuten. Meng alles dooreen en voeg er peper en zout, vet en sjalotten bij. Vorm er een broodje van en laat in den oven bruinen in een ingevette braadpan. Havermout - paiuiekoekjes. Benoodigheden300 gram havermout, 1 groote kop meel, 1 halve liter koud water, 2 eieren, een weinig suiker en vet. BereidingVermeng het meel en de havermout goed dooreen. Voeg er langzaam water bij. De eieren en een weinig zout worden ook toegevoegd. Maak het vet goed heet om de koekenpan in te vetten. Giet zooals bij ge wone pannekoeken lepelsgewijze het deeg in de pan. Laat de pannekoekjes langs weerskanten mooi bruin bakken. Dien op zooals men gewone pannekoeken op dient. Meelkoekjes. Benoodigheden 1 tas room, 1 kleine tas cristallisésuiker, 1 groote tas meel, 1 èi. BereidingDe room kan men zelf bereiden door iederen dag het vel van de gekookte melk af te nemen en te bewaren in een petje op een koele plaats. Zoo men een zekere hoeveelheid heeft kan men beginnen. Klop goed de room met den eierdooier. Voeg erbij de cristallisé. Klept nog eens goed dooreen. Voeg er dan het meel bij. Tenslotte voegt men het in sneeuw ge klopte eiwit erbij. Boter een bakblik. Strooi er wat meel op om het plakken te voorkomen en giet met een theelepel kleine koekjes. Giet ze echter niet te dicht om het ineenloo- pen te vermijden. Nu Kerstdag en Nieuwjaar naderen, en men meestal deze dagen in den huiskring zal moeten doorbrengen, is het de taak van de huisvrouw, het huis zoo gezellig mogelijk te maken. Hierbij brengt de wandversiering veel bij. Daarom moet alles met voorbedachtheid ge hangen of geplaatst worden. Vaste regels zijn er niet gegeven, maar misschien kunnen algemeene opmerkingen toch van dienst zijn. Een vrij groot doek hangt gewoonlijk best boven een dressoir, een divan, of een lage kast. Deze dienen dan als het ware voor ondersteuning. Groote schilderijen worden best gehangen, zoodat men er voor staande ongeveer 10 tot 20 cm. boven den onderkant van de lijst is. Bij kleinere is het best ze op de hoogte van het oog in het midden te nemen. Schilderijtjes geven geen gezellig uiterlijk wanneer ze juist naast mekaar of netjes boven mekaar gehan gen worden. Best is het ze zoo te schikken dat ze een mooi geheel vormen. Ook met de verlichting dient rekening gehouden te worden. Er zijn schilderijen die veel licht vereischen, zooals lentetafereelen en andere vragen meer of min der verlichting. Boven de schouw is het meestal de plaats voor het kruis. Een mooi geheel vormt een klein ivoren kruis op diep-paars of zwart fiuweelen fond boven de schouw, waarop zilveren kandelaars staan en een schaaltje met donkerroode rozen. Ook kan tegen den schouwrand een hooge schilderij of spiegel gehangen worden. Bij het hangen van schilderijen hoeft ook gelet te worden op de kleuren. Zelfs de kleur van het behang geeft invloed op de schilderijen. Een effen, niet te helle kleur is altijd het meest geschikt. Toch kan het nog gebeuren dat één of ander schilderij toch een anderen achterwand vereischt. Dan kan men een kleed of doek drapeeren. Het is niet passend teekeningen of graphische wer ken tusschen de schilderijen te hangen. Deze doen beter in een hall, vestibule of serre. Voor portretten kiest men best intieme hoekjes zoo als zitkamer, bureautje, slaapkamer, enz. M. V. G. Y. Te koop in DE STER VANDEN PEEREBOOMPLAATS. (2355 En daarbij komen de verkoudheden. Onze neus. mond en keel zijn gevuld met een aantal microben die ons geen last veroorzaken, zoolang we geregeld kun nen ademhalen. Zoodra ze echter kans zien, kunnen ze ons veel onaangenaamheden veroorzaken. Natuurlijk zijn hier de tengere personen of deze die op hygiënisch gebied wat ten achteren zijn het meest vatbaar. Ook deze die ondervoed zijn. Door de werking van deze microben ontstaat de ver koudheid. Om dus de verkoudheid te voorkomen is het gced ons te trainen om aan de aanvallen te kunnen weerstaan. We ademen door middel van de longen. Moesten wij echter de longen rechtstreeks in verbinding stellen met de koude lucht, dan zouden er allerlei ge volgen aan het lichaam teweeg gebracht worden. We ademen daarom eerst door de neus en luchtpijp, of door den mond. De lucht wordt aldus een weinig opgehouden en op temperatuur .gebracht. Hier komt dus de aloude raad te pas. «Adem zooveel mogelijk door den neus De neus is eerst en vooral voorzien van een haarstelsel dat alle onzuivere stofdeeltjes tegenhoudt en vervol gens wordt de lucht eerst verwarmd in de smalle gan gen van den neus om dan reeds verwarmd in de lucht pijpen en tenslotte heelemaal verwarmd in de longen terecht te komen. Daarom moet men reeds en vooral bij de kinders de gewoonte doen nemen, door den neus te ademen. Zien we dat zulks moeilijk of onmogelijk is dan is het best den geneesheer te raadplegen. Hoe zich nu aan de koude gewennen Het zijn hier niet voornamelijk de kleederen die ons lichaam moeten beschermen. Het zijn vooral de spie- rln van het heele lichaam die tegen deze temperatuur moeten kunnen reageeren. Zoodus hoeven we veel beweging te doen. Vooral voor kinderen is het beter ze niet te gewennen aan te dichte kleeding, maar wel ze voldoende lichaamsbe wegingen te doen maken. Het is ook niet goed kinderen in èen oververwarmde plaats te houden. Beter is het ze buiten in openlucht te laten spelen. Duffel ze dan ook niet te erg in, zoodat alle beweging hun ontnomen is. Het is ook aan te raden bij koude niet thuis te blij ven. Gaat wandelen en laat de kleinen loopen spelen: en zooveel mogelijk beweging maken.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 12