BUREELMACHINES Alfred DEKEYSER WINTERHULP Treinen tijdelijk afgeschaft Ranfsoeneering der zeep voor December. Stedelijk Slachthuis Yper Onze Abonnementsprijs voor 1941 wordt niet verhoogd Feest in het Belle Godshuis Zending van dag- en weekbladen aan onze krijgsgevangenen Benoeming en Bevorderingen in het Stadsbestuur van Yper Bond der Oudstrijders 1940 Voor de Leder- en Schoenhandelaars HOEFSMEDERIJ HET YPERSCHE 13 -12 -1940 nen afgehaald worden op het voorloopige sekre- tariaat van Winterhulp, ten stadhuize. Na de opening van het HUIS VAN WINTERHULP na tuurlijk aldaar. En ten slotte nog een belangrijke mededeeling: WINTERHULP richt hierbij een dringenden oproep tot alle personen die over vrijen tijd be schikken, of die een klein deeltje van hun tijd willen opofferen voor het goede werk der Winter hulp (wij denken hier vooral aan de geestdrift der jonge studenten Wie zich belangloos ten dienste wil stellen kan zich op het voorloopige sekretariaat van Winter hulp (Stadhuis) aanbieden voor een der volgende diensten van het werk 1. Toezicht2. Financiën 3. Kleeding 4. Pro paganda 5. Bevoorrading 6. Bijzondere aange legenheden 7. Verdeeling8. Sekretariaat. De aanbiedingen der diensten worden met dank aanvaard op Zaterdag 14 December, van 16 tot 17 uur op Zondag 15 December, van 10 tot 12 uur op Maandag 16 December, van 17 tot 18 uur, en nadien op het nieuwe sekretariaat van Win terhulp. Wij moeten er niet meer den nadruk opleggen dat alle hulp aan Winterhulp belangloos moet zijn wij kennen de edele gevoelens van onze jongens en meisjes en hopen dat zij en ook de ouderen in grooten getale hunne diensten zul len komen aanbieden Af deeling Yper Oproep wordt gericht tot alle tooneelspelers en jonge liefhebbers, die zich ten dienste willen stellen van Winterhulp. Opvoeringen en feestavonden zullen op touw gezet worden ten einde het schoone werk Win terhulp financieel te steunen. De amateurs kunnen zich laten inschrijven in het secretariaat van het stadhuis Zaterdag 14 Dec. van 16 tot 17 uur. Zondag 15 Dec. van 10 tot 12 uur Maandag 16 Dec. van 17 tot 18 uur. Een nieuwe treingids vanaf 15 December Sedert Maandag 9 December zijn een aantal treinen afgeschaft. Hieronder de lijst der afgeschafte treinen op de lijnen die ons gewest aanbelangen Lijn 69 MeenenYperHazebrouck Trein 3172 Meenen V. 8.26 Poperinge A. 9.20 Trein 3182 Meenen V. 18.38 Yper A. 19.15 Trein 3171 Yper V. 5.44 Meenen A. 6.21 Trein 3177 Poperinghe V. 11.55 Meenen A. 12.48. Lijn 64 Yper Roesela re Trein T 2665 Roeselare V. 11.24 Yper A. 12.05 Trein T 2663 Yper V. 19.20 Roeselare A. 20.01. Lijn 63 Yper Oostende Trein 3134 Oostende V. 11.43 Yper A. 13.48 Trein 3135 Yper V. 11.50 Oostende A. 14.18. Lijn 66 Kortrijk Roeselare Brugge Trein 3147 Kcrtrijk V. 12.15 Brugge A. 13.54 Trein 3149 Kortrijk V. 15.00 Roeselare A. 15.37 Trein 3144 Brugge V. 8.00 Kortrijk A. 9.41 Trein T 3154 Roeselare V. 19.22 Kortrijk A. 20.00. Lijn 89 Kortrijk Brussel Trein 560Kortrijk V. 11.38 Brussel Groendreef A. 14.31 Trein 561 Brussel Groendreef V. 12.30 Kortrijk A. 15.29. Lijn 73 Brussel Gent Adinkerke Trein 1511 Diksmuide V. 11.25 Brussel N. A. 16.00; Trein 1504 Gent St Pieters V. 7.35 Diksmuide A. 924. Eerstdaags zal een nieuwe treingids worden uitge geven geldig vanaf 15 December. In deze treingids zul len de tijdelijk afgeschafte treinen met een zwart punt worden gemerkt. Naar het schijnt zullen de rechtstreeksche treinen van de lijn Brussel-Gent-Oostende en van Brussel- Kortrijk die thans uit het Noordstation vertrekken van af 15 December uit het Zuidstation vertrekken. Wij konden totnogtoe geen nieuwe treingids beko men en kurmen dientengevolge in dit nummer de nieu we uurregelingen nog niet overdrukken. We hopen deze in ons a. s. nummer te kunnen geven samen met de nieuwe uurroosters van de buurtspoorwegen, die thans reeds in voege zijn. In afwachting is het de reizigers aan te raden de nieuwe uurregelingen in de stations te raadplegen. Met ingang van 8 December 1940, zijn de strooken «November» der zeepkaarten, A, B en C waardeloos. Het gebruik er van is verboden. Van af dien datum tot 6 Januari 1941, zijn enkel de strooken Decemberder zeepkaarten A, B en C geldig. Met ingang van 8 December 1940, wordt de zeep- rantsoeneering geregeld als volgt a) Poederzeep 250 gr. of zachte zeep 250 gr. of huishoudzeep 100 gr. b) Fijne zeep, 1 stuk van 40 gram. c) Scheerzeep (1 stick vcor vier tijdperken van dertig dagen, van 8 November 1940 tot 7 Maart 1941). MAAND NOVEMBER 1940 Geslacht 7 stieren 22 ossen 63 veerzen 29 koeien 14 nuchter kalvers 14 vette kalvers 50 schapen 84 verkens 25 peerden en muildieren. Te zamen 306 dieren. Niettegenstaande den aanzienlijken opslag van het gazetpapier hebben wij besloten onzen abon nementsprijs voor 1941 NIET TE VERHOOGEN en dus op 21 FR. TE BEHOUDEN. Wij durven verhopen dat onze abonnenten deze tegemoetkoming naar waarde zullen schatten en dat allen zonder onderscheid hun abonnement voor 1941 zullen hernieuwen. Eerstdaags zullen de briefdragers de kwijt schriften ten huize aanbieden. Daar zij dit slechts één enkele maal doen, worden onze trouwe lezers beleefd verzocht het bedrag gereed te houden en de thuisblijvende familieleden te verwittigen. Volgens nadere onderrichtingen van het postbeheer is het alleen de uitgevers van dag- en weekbladen toe gelaten hunne uitgaven aan de krijgsgevangenen in Duitschland op te sturen. Zendingen van particulieren worden niet doorgelaten. De personen, die wenschen ons blad te laten opsturen aan een familielid, dat nog in krijgsgevangenschap is, worden verzocht ons het juiste adres van den bestemmeling op te geven. Wij zullen hen ons blad wekelijks den Vrijdag, onder stevig omslag, versturen. De prijs hebben wij heel gering ge steld 75 centiemen het nummer (0.40 fr. voor het blad 0,35 fr. frankeerkosten). Tegen betaling van 7,50 fr. te onzen bureele cf op postcheckrekening 46.173 (C. Dumortier, Yper) kunt u dus 10 weken lang ons blad aan een krijgsgevangene laten opsturen. Het zal hun benevens nieuws uit de streek ook heel wat verstrooiing brengen. De gemeenteraad van Yper, in zijne geheime ztting van Maandag 9" dezer, heeft overgegaan tot de benoe ming van den Heer Dezegher Emile als ontvanger der stad, in vervanging van den Heer Cuvelie Emile, die met 1 Januari 1941 op rust gaat. Tijdens zelfde zitting van den gemeenteraad werden, gezien de uitbreiding die de stadsdiensten thans ge nomen hebben, de Heer Gillioen Honoré. bureeloverste van het stadssecretariaat, tot algemeen dlenstoverste en de Heeren Odent Gaston en Ververken Rodolphe, klerken van eerste klas, tot onderbureelhoofden bevor derd. Wij bieden hen onze hartelijkste gelulcwenschen. B. O. S. '40 Wij hebben het genoegen al onze makkers oudstrij ders van 1940 op te roepen om zich aan te sluiten bij onzen Bond. Wij staan te- hunnen dienst voor alles wat betreft de belangen der Oudstrijders van 1940. (Verlies van per soonlijke voorwerpen Demobilisatie premie In validiteit? pensioenen Pensioenen aan Weduwen Tegemoetkoming in bijzondere gevallen Achterstal lige soldij, enz. Onze Bond staat buiten alle politiek, en alle oudstrij ders van gelijk welk wapen of rang zijn bij ons wel gekomen. Inschrijvingen worden opgenomen op Zondag 15 De cember, tusschen 11 en 13 uür, in het Gasthof In de Zon», bij Oscar MOLEIN, Statiestraat, te Yper, waar alle inlichtingen zullen verstrekt worden. Geen kosten. Op Donderdag, 19 dezer, te 10 u„ zal er in de loka len van het kantoor der douanen te Abeele-grens over gegaan worden tot de OPENBARE VEILING VAN 646 KG. CROUPONLEDER (99 STUKS) Slechts aan leder- en schoenfabrikanten of -hande laars zal de waar mogen toegewezen worden. Verdere inlichtingen, mondelings en schriftelijk ten kantore voormeld. Er zullen in Januari 1941 leergangen van Hoefsme derij geopend worden te IEPER, in de smis van M. Leon Vandermarliere, meester-hoefsmid, Rijselstraat, 170. Worden tot de lessen aangenomen, al de hoefsme den en personen die, minstens 17 jaar oud zijnde, ertoe de aanvraag zullen gedaan hebben aan M. Louis Schar laken, dokter In de Veeartsenijkunde te Roeselare, dooi het Ministerie van Landbouw gelast met het geven der leergangen. Bij de aanvraag die moet toegezonden worden vóór 31 December 1940 moet een uittreksel uit hun geboorte- akt gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoodiging ont vangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergangen. De hoefsmeden moeten zich voorzien van de kleine werktuigen welke zij noodlg hebben om het hoefijzer te maken. SCHRIJF- EN REKENMACHINES, DUPLICATORS, TELLERS VOOR MAGAZIJNEN, HOTELS, ENZ. Linten - Stencils - Carbones Papieren Werktuigkundige Technieker 54, Waterkasteelstraat (kanaal) IEPER Alle herstellingen Onderhoud Herstelling van Fijnmekaniek. o Gouden Jubileum van Eerweerde Zusier Juliana. Dinsdag 10" dezer vierde Eerweerde Zuster Juliana in het Belle Godshuis, waar zij zich reeds vijftig jaar lang met een onbegrensde toewijding en weergalooze offervaardigheid aan de verzorging der haar toever trouwde oudjes toewijdt, de vijftigste verjaring van haar kloosterleven. Te dier gelegenheid werd aan die voorbeeldige, verkleefde en goedhartige kloosterzuster een welverdiende hulde gebracht. Te 10 u. werd in de stemmige kapel van Belle Gods huis een plechtige Mis van dankzegging opgedragen door Zeer Eerweerden Heer Deken van Yper, bijge staan door de Eerweerde Heeren Principaal van 't Col lege en Lamerant, in tegenwoordigheid van de leden der Commissie van Openbaren Onderstand, en van ai dezen aan het bestuur gehecht, alsook van afgevaar digden van de verschillige gestichten, de in het Belle Godshuis verpleegde oude vrouwtjes en menige vrien den en kennissen. Onder de H. Mis hield Zeer Eerw. Heer Deken een treffend gelegenheidssermoen, dat op al de aanwezigen diepen indruk maakte. Daarna had er in allen eenvoud, gezien de huidige tijdsomstandigheden, in de vergaderzaal der Commissie van Openbaren Onderstand een ontvangst plaats tij dens dewelke aan de feestvierende jubilarisse een ge schenk werd aangeboden en de Heer R. Bouquet, voor zitter der Commissie van Openbaren Onderstand, haar de volgende woorden toesprak Eerweerde Zuster Juliana, Na het bijwonen der plechtige Mis van dankzegging om uw indrukwekkend Jubileum van 50 jaren klooster zuster in ons Belle Godshuis is het mij, als Voor zitter der Commissie van Openbaren Onderstand, een aangename plicht, in naam der Leden dezer Commis sie, in naam van de Heeren Secretaris, Ontvanger Be dienden en van al degenen die van ons Bestuur deel uitmaken, alsook van den Eerweerden Heer Aalmoeze nier. u de beste heilwenschen over te brengen. Een zoo uitzonderlijk tijdverloop van 50 jaren kloos terleven. versierd door de alomgekende werkzaamhe den en offervaardigheden in Belle Godshuis, verdient inderdaad een diep ontroerde hulde, doordrongen met onze dankbaarste gevoelens. Derhalve hadden we zoo gaarne uw Jubileum met pracht en luister willen bijzetten, doch de huidige om standigheden dicteeren ons ook hier soberheid en een voudigheid. Niettemin kunt U verzekerd wezen van de vurigheid onzer woorden van hulde en van de welge meendheid van onze wenschen. Eerweerde Zuster Juliana, 50 jaren kloosterleven vertegenwoordigen zoo eene lange reeks van schitte rende dagen, maar zijn nochtans zoo rap voorbij. Vóór 50 jaren stondt ge met uwen eersten dag deze lange baan van bewonderenswaardige toewijding vol jeugd en vreugd aan te zien aan den voet van het Altaar van uw profes. Op dezen dag kunt ge echter de nog grootere vreugde voelen van de zeldzaamheid te mogen genieten van een 50 jarig klocsterzusterschap. dicht aangevuld van een onbaatzuchtig, stil. eenvoudig, maar God weet welk heldhaftig dienstbetoon. Zoo een krans van 50 jaren, gesponnen rond het ideaal van uw leven liefdearbeid voor uwen even naaste moet met Gods zegen rijk bestreken zijn. Bij dage als bij naehte, jaar in jaar uit, midden het ononderbroken schouwspel der krankheden van den ouderdom, hebt ge het voor uw roeping gevonden, de lijdende en kranke Vrouwtjes teedere verzorging, troost en opbeuring te geven en verder de zieleschoon- heid te betrachten met zooveel mogelijk u zeiven te vergeten. Doch niet alleen hebt ge al die dagen de steeds herhaalde historie van het zorgbehoevende oud en broos menschelijk lichaam, dat verkwijnt en wegsterft, voor het aanschijn gehad, de 50 jaren die we heden huldigen waren tevens getuigenis van vele uitzonder lijke gebeurtenissen die mede op uw beteekenisvol kloosterleven hun stempel slaan. Ik vind het bijvoorbeeld hier gepast te wijzen op de prachtige 658° verjaring van Belle Godshuiswelke we beleefden en waarop we, in den persoon van den Heer graaf de Lichtervelde, het genoegen hadden in ons midden vertegenwoordigd te zien de familie van de edele schenkster en Weldoenster van Belle Gods huis de Hooggeboren Christine de Guines, Wr van Heer Salomon Belle. De stichtende woorden door den Graaf de Lichter velde toen uitgesproken, zijn voor een schoon deel op de rekening der loopbaan van Zuster Juliana mogen geplaatst worden, vooral waar hij zegde Hetgeen wel bewijst van edele Herten, het is iets dat duurzamer is dan gebouwen en grafsteehen. het is het aandenken van de goede werken en van de bewe- zene diensten Ook de wereldoorlog van 1914-1918 met al zijn ram pen. met de evacuatie van Eerweerde Zusters en Oud jes naar vreemde oorden, heeft voor Zuster Juliana nog levendige herinneringen. Dat die vreemde oorden eveneens de gelegenheid hebben gekregen de grootsche en heldhaftige taak, in alle nederigheid vervuld, te be wonderen en te waardeeren, getuigt volgend gèschie- denisje. Toen de Eerweerde Zusters en Oudjes van hun laat ste verblijf in Auville, Seine Inférieure, den 25 October 1921 naar leper mochten terugkeeren, hielden de Boe ren aldaar het voor een groote eer allen naar de statie te mogen voeren. Alhoewel ge dan slechts nog met 6 Zusters en 9 Oudjes waart, stonden 9 rijtuïgeti wel willend te uwer beschikking. i Nu staan we in een nieuwe oorlogsperiode, die aan Belle Godshuis en vooral aan de Eerweerde Zusters nieuwe buitengewone zorgen heeft verschaft, doch God dank, werden we tot heden van een nieuwe evacuatie gespaard. In dezen beroerden tijd nu staat Zuster Juliana met haar geschiedenis van een halve eeuw kloosterzuster, en ze mag ervan overtuigd wezen dat zoo Belle Gods huis tot heden een eeuwenoud bestaan en een be roemde geschiedenis kent, dit bestaan en deze geschie denis hun hocgsten zin en moreele grootheid te. dan ken hebben aan de ootmoedige, haast onbekende pres taties der Eerweerde Zusters. Hieraan gedurende een halve eeuw het hare te heb ben bijgedragen Is de groote waarde van Zuster Ju liana en het meeri beteekenisvolle van dezen gevier- den dag. Zuster Juliana, moget gij nog vele jaren de schoone geschiedenis van ons Belle Godshuis helpen vor men, moget gij het boek uws levens met nog vele dagen van ootmoedig, doch heldhaftig liefdewerk verrijken, moget gij de zedelijke historie van ons Oude vrouwen gesticht verder opluisteren met uw kranig voorbeeld, en mogen dus uwe oude dagen aan uw reeds voor Gods oogen rijke kroon nog menig jonge parel brengen. Ik weet dat deze wenschen gaan naar uw hart, en. wees ervan verzekerd, ze komen ook van uit het hart van ons allen. Wielrijders, Iet op de lichtafschermiMg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 2