CINE FLORA FRAULEIN Het verplichtend rijbewijs veer bestuurders van motorvoertuigen Komt te verschijnen SNOECK'S ALMANAK voor 1941 Aangifte van den Tabaksoogst Aflevering van de Plantaardappelen Prijzen der Aardappelen voor de maand December Gediplomeerde Vroedvrouwen De zusters Anna en Marie-)osé LATON, te IEPER, Deken Delaerestraat, Nr 3. DEZE WEEK Daarbij de Actualiteiten U.F.A. 480 en een prachtige DOCUMENTAIR. Wijziging van het besluit over de pachten Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Vermijdt alle sabotagedaden, HET YPERSCHE 13 -12 -194» Het Staatsblad van 7 December bevat een besluit, waarbij het verplichtend rijbewijs voor bestuurders van motorvoertuigen wordt ingevoerd. Het luidt als volgt Artikel 1. Niemand mag een motorvoertuig bestu ren tenzij hij houder is van een door den Dienst van het wegverkeer afgeleverd rijbewijs, waarvan het mo del zal vastgesteld worden bij beslissing van den Se- cretaTis-Generaal van het Ministerie van Openbare Werken. Art. 2. Het rijbewijs wordt verleend tegen voor legging van Een bewijs van woonplaats, afgeleverd door het gemeentebestuur dat daarop plaats en datum van ge boorte van den betrokkene aangeeft 2° Een verklaring van den bestuurder waarbij hij be vestigt te voldoen aan de ouderdoms- en bekwaam- heidsvoorwaarden voorzien bij artikelen 8 en 11 van het algemeen verkeersreglement 3<- Twee onlangs vervaardigde foto's van den be stuurder. welke de volgende afmetingen moeten heb ben 4 x 4 centimeter, terwijl het hoofd van 1,5 tot 2 centimeter hoog is 4" Een ontvangbewijs betreffende de storting van de som van vijftig frank in handen van den ontvanger van belastingen. Bedoeld rijbewijs is vrij van alle zegel- en registra tierechten. Art. 3. De verklaring van den bestuurder geschiedt schriftelijk op een formulier dat door den Dienst van het wegverkeer door bemiddeling van het gemeentebe stuur ter beschikking vanden betrokkene wordt ge steld. Zij wordt, met de bij artikel 2 voorziene stukken, afgegeven aan den burgemeester der gemeente waar de bestuurder zijn woonplaats heeft. Art. 4. Indien de burgemeester van oordeel is dat er geen bezwaren zijn tegen het afleveren van het rij bewijs, maakt hij het dossier over aan den Dienst van het wegverkeer. At;. 5. De aanvrager mag (in geval van weigering) beroep aanteekenen bij den arrondissementscommissa ris die alle door hem nuttig geachte opsporingen doet en onder meer een geneeskundig onderzoek mag voor schrijven. dat de aanvrager bij een door den Dienst van het wegverkeer erkenden geneesheer moet onder gaan. Art. 6. Bij verandering van woonplaats moet de houder van het rijbewijs, binnen vijftien dagen, er ken nis van geven aan den Dienst van het wegverkeer, die hem een nieuw rijbewijs aflevert tegen voorlegging van het oude en van een ontvangbewijs betreffende de be taling aan den ontvanger der belastingen van een som van vijf en twintig frak. Art. 7. - Bij verlies, diefstal of vernietiging van het rijbewijs, geeft betrokkene er onmiddellijk kennis van aan den Dienst van het wegverkeer. Art. 8. Het rijbewijs is streng persoonlijk en moet vertoond worden op iedere vordering der agenten, die door het algemeen verkeersreglement bevoegd ver klaard zijn om de inbreuken op bedoeld reglement vast te stéllen. Art. 9 1. Bij de in littera's a) tot f) van onder havig artikel vermelde gevallen, kan het onmiddellijk intrekken van het rijbewijs bevolen worden hetzij door den procureur des Konings. hetzij door den ambtenaar van het cpenbaar ministerie bij de politierechtbank. De bestuurder bevindt zich niet in de voorwaar den, vereischt bij artikel 11 van het algemeen verkeers reglement. namelijk omdat hij in dronken toestand ver keert b) er is vluchtmisdrijf geweest c) het aan de schuld van den bestuurder te wijten verkeersongeval heeft den dood of ernstige verwondin gen tot gevolg gehad •d) de inbreuk op het algemeen verkeersreglement heeft aan derden belangrijke schade berokkend el er is klaarblijkelijke gevaarlijke snelheid binnen een bebouwde kom geweest f) er is weigering geweest om aan de aanmaningen van een bevoegden agent gehoor te geven. 2. In de bij littera's a, c) en d) van onderhavig artikel voorziene gevallen neemt de bekeurende agent, op 't oogenblik van "t vaststellen van de inbreuk, het rijbewijs af en voegt het bij 't proces-verbaal. I» dit geval wordt het voertuig, voor zoover als noo- dig, in een garage gestald op de kosten, risico's en ge vaar van den overtreder of van zijn rechtsopvolgers. Het parket geeft zoo spoedig mogelijk het rijbewijs terug tenzij het krachtens alinea 1 van onderhavig ■artikel. de intrekking ervan beveelt. Art. 10. Wanneer een vonnis in kracht van ge wijsde is gegaan, is degene die van het retht om een motorvoertuig te besturen vervallen verklaard werd, verplicht zijn rijbewijs in te leveren of te laten inle veren op de griffie van de rechtbank welke het eind vonnis geveld heeft. Dit moet hij doen binnen vijf dagen na het verzoek dat hem door de griffie zal gezonden worden. Op het rijbewijs wordt melding gemaakt van het von nis dat de vervallenverklaring uitgesproken heeft en van den duur der ontzegging. Dezelfde vermelding wordt aangeteekend op de latere af te leveren rijbewijzen. Art. 11. Alwie, zonder houder te zijn van een re gelmatig rijbewijs, een motorvoertuig bestuurt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van acht dagen tot drie maanden en met een geldboete van 500 frank tot '2,000 frank, of met slechts ééne dezer straffen. Dezelfde straffen worden toegepast op dengene die zijn rijbewijs niet vertoond heeft overeenkomstig ar tikel 8 van onderhavig besluit of die in de bij artike len 9 en 10 voorziene gevallen, nalaat zijn rijbewijs in te leveren of te laten inleveren. Bij herhaling van de in onderhavig artikel bedoelde inbreuken, worden dé straffen verdubbeld en de ge vangenisstraf en de boete altijd samengevoegd. De datum van het inwerking treden van onderhavig besluit zal door den Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Openbare Werken vastgesteld worden. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMORTIER Verplichtingen van Planters en Fabrikanten In het Staatsblad verscheen een besluit betreffende de aangifte van ingeoogste tabak, het vervoer en den handel. De voornaamste bepalingen van dit besluit laten wij hieronder volgen. Alvorens een geoorloofde bestemming te mogen ge ven aan al de door hem ingeoogste tabak of aan een gedeelte er van en uiterlijk op 15 Maart van het jaar na den ocgst, moet de planter,'ten inningskantore der accijnzen over zijn gebied, de totale werkelijk ingeoog ste hoeveelheid droge tabak aangeven. Is nochtans van die formaliteit ontslagen, de planter wiens teelt niet meer dan 300 planten behelst en die verklaard heeft de ganse he opbrengst van zijn oogst voor eigen ver bruik te bewaren. Het kerven van de tabak door een kerver of door een fabrikant mag wekelijks maar gedurende hoogstens twee opeenvolgende dagen plaats hebben. Die dagen alsmede de werkuren, worden bepaald- door den kon- troleur der accijnzen. Gedurende de dagen voorbehouden voor het kerven van de tabak der planters mag de fabrikant, in de in richting waar het kerven plaats heeft, geen andere bedrijvigheid inzake tabaksfabrikatie uitoefenen, daa renboven mag er in de kerfwerkplaats geen andere ta bak dan deze van de planters voorhanden zijn. Buiten de dagen bepaald overeenkomstig artikel 7, moeten de kerfbanken van de kervers door de agenten der accijnzen verzegeld worden. Vervoer en bezit van allerhande tabak is slechts geoorloofd onder dekking van een bescheid opgemaakt overeenkomstig één van de modellen neergelegd in de inningskantoren der accijnzen. Geen bescheid is evenwel vereischt voor a) het vervoer van groene inlandsche tabak naar de droogplaatsen, zolders of andere opslagplaatsen van de planters die de tabak geteeld hebben b) het bezit van groene of droge inlandsche tabak in gezegde droogplaatsen, zolders- of andere opslagplaat sen c) het vervoer of het bezit van gefabriceerde tabak welke regelmatig van een fiscaal bandje voorzien is. Fabrikatïc van en Handel in Tabak Niemand mag, in welke hoedanigheid ook, tabak ver handelen. kerven, fabriceeren of slijten, alvorens een schriftelijke aangifte van beroep te hebben gedaan bij den ontvanger of hulpontvanger der accijnzen over het gebied. Buiten de personen die onder toepassing vallen van S 1, moeten al degenen die een tabakkerfmachine, een molen of eenigerlei ander gereedschap of toestel onder hun berusting hebben dat tot snijden, tot bereiden of tot fabriceeren van tabak kan dienen, daarvan schrif telijk aangifte doen bij den ontvanger of hulpontvanger der accijnzen over het gebied. Zijn ontslagen van de aangifte, de planters die zich beperken tot kerven, door middel van handmachines, van de tabak die zij voor eigen verbruik mogen be houden. Tabaksplanters, -handelaars, -fabrikanten, -slijters en -entrepothouders moeten te allen tijde aan de agen ten van het bestuur de middelen verschaffen om de onderzoeken, opnemingen en vaststellingen te doen welke hun opgelegd zijn. Te dien einde moeten zij in zonderheid het vereischte personeel en de noodige weegtoestellen ter beschikking stellen van die agenten. In het Staatsblad van 8" December verscheen het volgende besluit Artikel 1. Aan landbouwers, die gedurende het jaar 1940 aardappelen hebben geteeld, worden plant aardappelen slechts afgeleverd tegen afgifte van een door hen onderteekend ontvangstbewijs, waarin zij bevestigen onmiddellijk een gelijkaardige hoeveelheid eetaardappelen ter beschikking te stellen. Die verkla ring behelst verder de aanduiding van de ontvangen hoeveelheid en van de overeenstemmende in 1941 uit te planten oppervlakte. Art. 2. Aan personen die gedurende het jaar 1940 geen aardappelen hebben geteeld, worden plantaar dappelen slechts afgeleverd tegen afgifte van een door hen onderteekend ontvangstbewijs, waarin de hoeveel heid en de overeenstemmende, in 1941 uit te planten, oppervlakte worden vermeld. Deze personen worden, voor wat het bedrag van het aardappelrantsoen betreft, na den oogst 1941 gelijkge steld met de landbouwers. Art. 3. De Aardappelcentrale wordt belast met de toepassing van dit besluit. Art. 4. De inbreuken op dit besluit worden opge spoord, vervolgd en bestraft overeenkomstig de bepa lingen der artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 Oktober 1939, betreffende 's lands bevoorrading. Het Staatsblad kondigde volgend besluit af Artikel 1. In afwijking van artikel 1 van het be sluit van 31 Oktober 1940 houdende vaststelling van de aardappelprijzen voor de maanden November en De cember 1940. wordt de maximum-prijs voor de aardap pelen als volgt vastgesteld, in franken, per 100 kilo gram, voor de gewone soorten Prijs te betalen aan den verbouwer. December 67 fr. Prijs van den grossier geleverd in den winkel van den kleinhandelaar, December 87 fr. Prijs van den verbruiker, December 105 frank.' Art. 2. De inbreuken op dit besluit worden opge spoord. vervolgd en bestraft overeenkomstig de bepa lingen der artikelen 6 tot 10 van de besluitwet van 27 Oktober 1939 betreffende 's lanjls bevoorrading. gediplomeerde vroedvrouwen, maken bekend aan het geacht publiek van leper en omliggende gemeenten, dat zich zich komen te vestigen Telefoon 518. (2380) -. 5 Vrijdag, om 7 uur Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 u„ 4 1 uur, 7 uur (doorloopend Maandag, om 7 uur. IN ILSE WERNER In de grootste superproductie van 't jaar met Mady Rahl, Hans Leibelt, Erik Erey Een van de schoonste filmen die we tot nu toe gezien hebben. Een film die iédereeri meet en Zal komen zien. Het Staatsblad van 6 December bevat een besluit houdende wijziging van dit van 26 November 1940, be treffende de pachten. Dit besluit luidt Artikel 1. Artikel 4 van het Besluit van 26 Novem ber 1940 betreffende de pachten wordt door den volgen den tekst vervangen Zoolang dit besluit van kracht blijft, zullen de te vervallen pachtprijzen in waren of op basis van één of meer waren bedongen, omgezet worden in pachtprij zen uitgedrukt in speciën, onaangezien den datum van de pacht. Die omzetting geschiedt volgens een prijslijst der landbouwproducten, opgemaakt op grond van de mid- denprijzen der twaalf maanden die den 10 Mei 1948 voorafgaan, en afgekondigd door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. Indien de pachtprijs bedongen werd in vreemde munt of in op de bij vorig lid voorziene prijslijst niet voorkomende waren, of op grond van dergelijke waren, geschiedt de omzetting op basis van de gemiddelde koers van die munt of van den middenprijs van die waren gedurende de twaalf maanden die den 10 Mei 1940 voorafgaan. De prijzen aan te wenden, bij toepassing van artikel 4 van voornoemd besluit voor de omzetting van den pachtprijs die in waren is bepaald of met verwijzing naar één of meer waren zijn als volgt vastgesteld Tarwe per 100 kg. fr. 129.— Rogge 99.— Gerst 125.— Haver 91.50 Tarwestroo 35.— Vlas 143.58 Cichoreibocnen 106.— Suikerbeeten per 1000 kg. fr. 209.58 Aardappelen per 100 kg. fr. 39.5# Ossen en vaarzen op voet per kg. 6.51 Stieren - koeien 5.38 Kalveren 8.32 Varkens 6.82 Melkerij boter 21.22 Hoeveboter 20.28 Eieren per stuk 0.61 Art. 2. Dit besluit wordt onmiddellijk van kracht. Verslag der Algemeene Vergadering, gehouden in het gewoon lokaal, op Zondag 17 December 1948. De Voorzitter Heer Hector Casier, opent de verga dering om 14 i uur en verleent het woord aan den secretaris om lezing te geven van het verslag der vo rige vergadering. Geene opmerkingen tegen dit verslag ingebracht zijnde, wordt het goedgekeurd. Voordracht. De Heer Arthur Lagast, Staatsvoor- drachthouder te Kortrijk. geeft een wel uiteengezette voordracht over 't bewaren en overwinteren van groen ten en fruit. Hij geeft ook menige nuttige wenken over sommige groenten, welke niet genoeg gekweekt zijn in onze streek, en spreekt ook verder over het aan planten van fruitboomen, waarvan hij onder meer ver scheidene soorten aanduidt welke best passen in klei ne hovingen. Spreker wordt door de talrijke aanwezige leden met aandacht in zijne klare en aangename les gevolgd en ten slotte langdurig met handgeklap begroet. De Voorzitter bedankt den spreker in wel gepaste woorden namens al de toehoorders en wakkert deze aan de aangeduide wenken goed na te leven ten einde er voordeel uit te trekken. Nieuwe leden. Wordt als nieuw lid voorgesteld Deroo Hector, door Mahieu Richard. Aanbrengsten. Een lot peren en appels Goude Renet Ollivier des Serres», Schaapmuilen aan gebracht door Hebben Henri, bekomt 3 punten. Tombola. Een welvervulde tombola, samengesteld uit allerlei fruitboomen en geleverd door het huis Jules Casier, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 uur. Zondag 15 December 1940 om 14 1/2 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering 2) Mededeelingen 3 Voordracht 4) Ontvangst der jaarlijksche bijdrage 5) Uitbetaling van de punten der maandelijksche aanbrengsten 6) Voorstelling van nieuwe leden 7) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ferd. Dethoor. Hector Casier. Zoo stelt gij u zelf en ook uw Medeburgers Aan geen strafmaatregelen bloot.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 5