WETENSCHAPPELIJK HOEKJE OVER LENZEN EN KIJKERS EIGEN WAAR IN EIGEN STREEK GELEIBRIEVEN (PASSAVANTS) Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. HET YPERSCHE 13 -12 -1940 (Vervolg) II. DE BRIL. Wie gebruikte voor het eerst lenzen Sommi gen beweren dat de eerste man die zocht zijn ge- zicht te verbeteren Neron was. Plinius stelt ons den Romeinschen keizer voor, de circusgevechten bekijkende door een grooten smaragd. De ge schiedenis vertelt ons echter niet dat Neron bij ziende was, misschien vond de Caesar het spek takel alleen aangenamer in het groen getint. Men meent, en deze veronderstelling berust op vasten grond, dat de eerste brillen nabootsingen waren van het oogglas van Neron, en het woord bril inderdaad is afgeleid van het doorschijnende beryl, dat een half-edelsteen is van dezelfde groep als smaragd daar beide beryllium als be standdeel hebben. De ouden kenden reeds vergrootende instru menten zooals holle spiegels en de met water ge vulde glazen bokalen. De bolle glazen waren ge kend op het einde der XIH" eeuw. Doch deze ver- grootingsmiddelen waren slechts curiositeiten. Drie mannen betwistten zich de eer de brillen in Europa ingebracht te hebben. Het zijn Armati, Spina en Roger Bacon. Het schijnt, ten slotte, dat deze laatste, de uitvinder van het poeder, ook het invoeren van den bril op zijn naam mag zet ten. In alle geval, wijl niemand voor het jaar 1300 over brillen gewag maakte, ziet men deze plotseling overal tot op schilderijen en kerkra men toe. In de Louvre treft men verscheidene zulke ta- fereelen aan, zoo bijvoorbeeld vertoont het doek Jezus predikend tot het volkvan Mazzolini, dat dateert van 1500, een persoon met een bril. De National Gallery bevat eveneens een schilde rij van de Duitsche school van de XV" eeuw, waarop Sinte-Pieter is afgebeeld met een flinken bril. De vorm der glazen alsook de manier van vast hechting veranderde in den loop der tijden. Ach tereenvolgens werd de bril vastgemaakt op den neus, aan de haren, aan het hoofddeksel, aan den hals en ten slotte achter de ooren. De eerste glazen werden geslepen door de mon niken. Langen tijd kende men slechts de bolle lenzen voor verzienden, daarna dacht men de holle glazen uit voor bijzienden en Paus Leo X (paus van 1513 tot 1521) was een der eersten die ze gebruikte. III. DE VERREKIJKERS Veel is reeds over de uitvinding der kijkers geschreven en ondanks al de zorg aan de opzoe kingen besteed is nog niet alles opgehelderd. Wel moet het vaststaan dat de koopman in Neurenberger waren, tevens brillenslijper Za- charius Jansen te Middelburg, in 1604 een kijker, en wel den Hollandschenkijker (tooneel- kijker) heeft samengesteld. Waarschijnlijk was het een namaak van een kijker die uit Italië af komstig was, waar reeds op het einde van de XVP eeuw kijkers moeten vervaardigd zijn. Zonderling blijkt het dat Galileï (1564-1642) via Holland van de uitvinding moest onderricht worden. In een brief aan zijn zwager schrijft hij Gij moet weten, dat hier omstreeks twee maanden geleden (Juni 1609) een gerucht ver- spreid werd, dat in Holland aan Prins Maurits een kijkglas was aangeboden, zoo vernuftig samengesteld, dat het de verst verwijderde voorwerpen vlak nabij deed schijnen, zoodat een mensch op een afstand van twee mijlen heel duidelijk gezien kon worden. Dit resul- taat kwam mij zoo buitengewoon voor, dat ik er over ging nadenken, en in de meening dat het een gevolg van de wetten der perspectief moest zijn, peinsde ik na over de wijze van samenstelling en slaagde ten slotte zoo goed, dat ik er een maakte, dat het Hollandsche nog overtrof. Zoo vond dan Galileï den Hollandschen kijker opnieuw uit, waaraan het instrument zijn veel gebezigden naam van Kijker van Galileïte danken heeft. Galileï doorzocht met zijn kijker den sterrenhemel en ontdekte hier als Colombus een nieuwe wereld Het Duitsche genie Keppler (1571-1630) verbe terde den kijker van zijn Italiaanschen collega en zoo ontstond de astronomische verrekijker. Hij was ook de eerste die een theorie van den kijker opstelde. Ook wordt de naam van den brillenslijper Lippershey te Middelburg vernoemd als uitvin der van den sterrekundigen kijker De sterkste vergrooting, die bij den verre kijker tot nu toe bruikbaar is, bedraagt ongeveer 1000met zoo'n kijker kan men nog sterren zien die volgens de meening van de tegenwoor dige astronomen een afstand van 100.000 billioen kilometer tot de aarde hebben. De middellijn van het objectief (de ooglens) is bij zoo'n kijker ongeveer één meter. Wanneer men de middellijn zal doên toenemen tot 2 a 3 meter, zal de ver grooting hoogstens een 2000- a 3000-voudige zijn. De modernste telescopen worden echter ge bouwd met spiegelsi De lenzen zijn tegenwoordig zoo volmaakt ge worden, dat .men een verrekijker zou kunnen construeeren (hij wordt alleen een beetje duur), waarmede men, van uit Oostende, in staat zou zijn, indien de aarde wat platter was en er geen wolkan over den Oceaan zouden drijven, heel duidelijk de schepen en zelfs de schepelingen te zien in de haven van New-York. ('t Vervolgt). Waarom nog langer verzekerd blijven aan Maatschappijen vreemd aan uw streek In deze tijdsomstandigheden weet elke verze kerde der Naamlooze Maatschappij De Kortrijksche Onderlinge het best hoe voordeelig het is bij haar verzekerd te zijn. In geval van ramp bekomt ieder een spoedige en billijke regeling zonder eenige moeite. De volledigste waarborgen aan de voordeeligste premiën. Deel in de winsten. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Bijkantoor te leper, Paterstraati 8. Algemeene Opziener Omer ROBIJN. Alle makelaars in verzekeringen hebben heden meer dan ooit groot belang en voordeel met onze instelling te werken. Vraagt ons dus verdere voorwaarden en tarief. (2206) zijn te verkrijgen ten bureele dezer. van 15 tot 21 December 1940 Zondag 15 December Thalia, Fortunatus, Adon. Phl- lothea. Maandag 16 December Eusebius. Adelaide, Evrar- dus, Albina. Dinsdag 17 DecemberWivina, Begga, Lazarius, Oiympiada. Woensdag 18 December Gratianus. Auxentius. Donderdag 19 December Nemesius. Timotheus. Ur- banus. Vrijdag 20 December Eugenius, Liberatus, Philo- mena. Zaterdag 21 December Thomas. 15 December 3* Zondag van den Advent. 18, 20 en 21 December Quatertemperdagen. Opgang Ondergang Zondag 15 December 9 u. 38 17 u. 37 Maandag 16 December 9 u. 38 17 u. 38 Dinsdag 17 December 9 u. 39 17 u. 38 Woensdag 18 December 9 u. 40 17 u. 38 Donderdag 19 December 9 u. 41 17 u. 39 Vrijdag 20 December 9 u. 41 17 u. 39 Zaterdag 21 December 9 u. 42 17 u. 39 Opgang Ondergang Zondag 15 December 18 u. 49 9 u. 37 Maandag 16 December 19 u. 48 10 u. 26 Dinsdag 17 December 20 u. 53 11 u. 09 Woensdag 18 December 22 u. 01 11 u. 46 Donderdag 19 December 23 u. 12 12 u. 19 Vrijdag 20 December 0 u. 26 12 u. 49 Zaterdag 21 December 1 u. 40 13 u. 17 Laatste kwartier 22 December, te 3 u. 45. Nieuwe maan 28 December, te 17 u. 53. Eerste kwartier 5 Januari, te 15 u. 40. Volle maan 13 Januari, te 13 u. 4. Gemeenteraad van Yper Vervolg van het Verslag der zitting van 2 December XVII. Mededeelingen. M. Leuridan. Vóór uw binnenkomst in de vergade ring, Mijnheer de burgemeester, had ik reeds de gele genheid bij de bespreking van een vorig punt, namelijk de verpachting van de hofstede der Weezenschool, te zeggen hoe het mij speet dat, tengevolge van het laat tijdig houden der gemeenteraadszitting, zekere te be handelen punten reeds door de gebeurtenissen achter haald werden, bij zoover dat het overbodig geworden is ze te bespreken. Dit was alzoo het geval voor de verpachting van de hierboven bedoelde hofstede, gezien deze verpachting reeds had plaats gehad. Het is dan ook onze schuld niet zoo wij thans meer dan een vraag te stellen hebben, maar wel uwe schuld. Het laatste ver slag onzer zittingen dagteekent van den 23 September en heden schrijven wij den 2 December. Dit is dus 1 reeds een heel eind geleden. Wfj zouden liever hebben dat de vergaderingen van den gemeenteraad wat re gelmatiger gehouden werden, want het is zeker niet in overeenstemming met de beteekenis van de nieuwe orde dat alles buiten de wete van den gemeenteraad geschiedt. Ik zou thans een aantal inlichtingen begee- ren en in de eerste plaats wensch ik te vernemen wat er hier voor de Winterhulp gedaan wordt. Ik zou wil len weten hoever de ontwikkeling van dit belangrijk werk hier gevorderd is en hoever het ermede gesteld is. Een tweede opmerking betreft de aanstelling van tijdelijke bedienden. Mogelijks zult gij mij doen opmer ken dat het best ware dit in geheime zitting te behan delen en dat het niet protocolair is dergelijke kwestie in de openbare zitting te bespreken, doch de vraag die ik wensch te stellen is enkel van theoretischen aard en ik heb dus wel het recht ze hier nu te doen. De eerste vraag aangaande die kwestie ishoeveel tijdelijke be dienden zijn er door u reeds aan 't werk gesteld Dan wensch ik ook nog te weten welk hun loon is. Indien ik hiervoor thans een kleine lans breek, is zulks in het voordeel zelf der betrokken bedienden. Zoo ik goed in^flicht ben, ontvangen de tijdelijke bedienden, die in de Commissie van Openbaren Onderstand aangesteld werden, een maandwedde, wat in hun voordeel is. Uw stelsel bestaat echter in een loon per uu.r Ik geloof dat de tijdelijke bedienden, die hier thans op het stad huis werken, ook zouden moeten betaald worden op dezelfde vaste wijze, 't is te zeggen dat zij ook maan delijks een wedde zouden moeten ontvangen in plaats van een loon per uur, want daar is te veel nadeel aan verbonden voor uw bedienden. Ik pleit dus hier opdat gij hetzelfde stelsel zoudt willen toepassen als de Com missie van Openbaren Onderstand. Een derde vraag, die ik nopens dezelfde kwestie nog te stellen heb, be treft de manier van aanwerving der tijdelijke bedien den. In uw brief aan den Heer gouverneur, die u dus eveneens uitleg over zelfde punt heeft moeten vragen, zegt gij dat gij voor de aanwerving van tijdelijke be dienden beroep gedaan hebt op de bedienden vereeni- gingen en op den dienst voor werkverschaffing. Hier mede bedoelt gij voorzeker de beroepsorganisaties van bedienden De meeste belanghebbenden echter zijn, gezien den huidigen moeilijken tijd, nog niet bij een beroepsorganisatie aangesloten, omdat zij als werkloo- zen het leven zijn ingegaan. Daarom meen ik dat gij voor het begeven der openstaande betrekkingen kans zoudt moeten geven aan elkendeen, zelfs aan de be dienden die niet bij een beroepsorganisatie zijn aange sloten. Gij zoudt dus ruchtbaarheid moeten maken voor de openstaande plaatsen, wat thans niet bestaat. Het ware zelfs goed een schifting bij middel van een exaam te doen, ook voor uwe tijdelijke bedienden, want thans hebt gij geen de minste waarborg van de kunde der door u aangestelde bedienden. Indien er een schifting moest gedaan worden, dan zoudt gij verzekerd zijn de beste elementen bij de hand te hebben. Zoo ken ik het geval van een jongen die hier in de Staatsmiddelbare school steeds 80 t. h. der punten in excellentie heeft behaald, die dus schier doorloopend de eerste van zijn klas was en die thans nog doel- en broodloos hier rond loopt, terwijl sommige zijner studiemakkers, die vroe ger steeds aan het staartje stonden, reeds aan 't werk gesteld zijn. M. Vanderghote. Heeft hij zijne aanvraag gedaan M. Leuridan. Ik ben juist bezig met te zeggen dat gij geen beroep gedaan hebt op de bedienden, zoodat zij die werkloos zijn of in aanmerking zouden moeten komen het niet eens weten dat er plaatsen te begeven zijn. M. Delahaye. Ik meen dat de Heer Leuridan zich misgrijpt, want er werd enkel beroep gedaan op den dienst voor werkverschaffing. Al de bedienden die werkloos zijn, zijn daar ingeschreven en het is deze dienst die de lijst der werklooze bedienden bij ons indient. Die jongen, waarvan de Heer Leuridan ge waagt, zou zich dus bij dezen dienst moeten laten in schrijven. M. Leuridan. Ik heb den brief, dien gij aan den Heer gouverneur gericht hebt, afgeschreven en daar in staat wel dat gij voor het aanwerven van tijdelijke bedienden beroep gedaan hebt op de diensten voor bedienden. M. Vanderghote. De personen, die in aanmerking wenschen te komen, moeten toch eerst als bedienden ingeschreven worden. M. Leuridan. Het stelsel dat ik vooropstel is dat er zoo ruim mogelijk ruchtbaarheid gemaakt worde, zoodat eenieder weten zou dat er zooveel openstaande plaatsen te begeven zijn. Iedereen moet op denzelfden voet behandeld worden en in aanmerking kunnen komen. M. Vanderghote. Wij hebben in alle geval geen be roep gedaan op een beroepsorganisatie. M. Delahaye. Ik geloof dat er niet een werklooze bediende of werkman is die niet als werkaanvrager bij den Dienst voor Werkverschaffing is ingeschreven. M. Leuridan. Goed, maar ik houd toch mijn twee de opmerking staande, namelijk betreffende het af nemen van een exaam. Thans hebt gij geen waarbor gen over de geestelijke waarde der door u aangewor ven bedienden. Wanneer ik de reeds aangestelde tijde lijke bedienden samentel, kom ik aan het getal 18 op dit oogenblik. Ik stel vast dat gij eenzijdig zijt te werk gegaan in uwe keus, niet voer wat den aanleg en de kunde betreft, maar voor wat de politieke denkwijze uwer beschermelingen aangaat. Het is vervelend dit hier te moeten zeggen, maar ik zie mij verplicht zulks aan te klagen. Ik geloof dat gij eenzijdig in uwe keus zijt geweest. Een derde kwestie die ik nog moet aan raken. betreft de betaling der leveringen en opeischin- gen die voor de Duitsche bezetting op uwe bestelling gedaan werden, doch die wij de eer hebben uit onze beurs te mogen betalen. Ik dring aan opdat deze beta ling zoo spoedig mogelijk zou geschieden. Ik stel vast dat hier ook de stoutste wezels de beste eieren zuipen, want ik ken het geval van een handelaar die gezegd heeft leveren, ja zooveel ge wilt, maar boter bij de visch. Eerst betalen en dan leveren. Daarentegen zijn er veel anderen die levering op levering gedaan hebben en nu nog geen duit ontvangen hebben. Ik vraag dus dat gij eer zoudt doen aan uw handteeken. Een vier de punt gaat over den stadsbeiaard. Gij hebt mij daar. Mijnheer de burgemeester, tijdens de laatste zitting wat wijs gemaakt en hebt me doen slikken dat de beiaard zoodanig toegetakeld was, dat het thans niet meer zijn kon hem in gebruik te stellen. Een onder zoek daarover ingesteld heeft echter uitgemaakt dat

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 9