Edg. MISSIAEN De leeningen aan de door oorlogsfeiten geteisterde landbouwers Door plaatsgebrek en om de nieuwe uurregeling van treinen en trams in dit nummer te kunnen drukken verschui ven wij tot a. s. week het vervolg van het verslag der gemeenteraadszitting en het vervolg van ons mengelwerk. Om dezelfde reden moeten wij in dit nummer onze rubrieken Vrouwen kroniek en «Planten en Dieren» weg laten. Wij hopen nochtans vanaf a. s. week opnieuw op 16 blz. te kunnen verschij nen. Maximumprijzen voor stroop, jam, confituur, appelmoes en appelpastei ZsS JK De Aardappelkwestie ZAKENKABINET Oude Houtmarktstraat, 6, Yper Inlichtingen aangaande de Voedselvoorziening Bevoorrading in mazout voor dorschwerken Telling van de bezaaiingen en van het vee 12 Een vertegenwoordiger van het departement van Landbouw en Voedselvoorziening heeft in een radio toespraak de kwestie van het herstel van schade aan landbouwbedrijven alsmede de te vervullen formalitei ten als volgt uiteengezet De landbouwbedrijven hebben hun tol aan den oor log zeer ruim betaald. In talrijke streken van het land werden inderdaad de bedrijven verwoest, de meube len vernield en het vee uiteengedreven. Het was dus onontbeerlijk de landbouwers te helpen om hun puinen wedei; op te richten en hun stal opnieuw te bevolken, ten eerste, omdat al de staatsburgers recht hebben op deze hulp van wege de openbare machten en ten tweede, omdat de landlieden bijzondere rechten hebben wegens de diensten welke zij aan de gemeen schap bewijzen. Met dit doel werden dan ook een zeker aantal wette lijke regelingen getroffen. Wij nemen ons voor deze thans zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten. Het principe, aangenomen voor het herstel van be doelde oorlogsschade is dat van leeningen toegestaan onder voordeelge ftnancieele voorwaarden, met zoo wei nig mogelijk administratieve formaliteiten. Er kunnen zich drie verschillende gevallen voordoen, welke wij beurtelings zullen onderzoeken, terwijl wij tevens de te vervullen formaliteiten nauwkeurig zullen aanduiden. Het eerste geval is dat van den landbouwer die ge dwongen was uit zijn woonplaats te vluchten en haard stede en vee achter te laten. Bij zijn terugkeer stelde hij vast dat zijn meubels vernield of gestolen waren. Zijn vee was uiteengedreven, gestolen ofwel omgeko men bij gebrek aan verzorging of tijdens de gevechten en bombardementen. Is deze landbouwer bijzonder beproefd geworden, zooals in het besluit van 19 October werd gezegd, dan kan hij een aanvraag om leening indienen bij het Na tionaal Instituut voor Landbouwkrediet, Warmoesberg, 65, Brussel. Dit instituut kan hem, met het oog op het herstel van de schade, een leening voor ten hoogste 5 jaar toestaan tegen den zeer lagen rentevoet van 2 met vrijstelling van alle formaliteit inzake registratie. De aanvragen moeten worden ingevuld op geelkleu rige formulieren, welke in triplo dienen ingevuld en welke men bij het hierboven vermeld organisme kan bekomen. Zij moeten gezonden worden naar den pro vincialen commissaris voor 's lands wederopbouw, die ze zelf doorstuurt naar het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet, met een begeleidende nota nopens de inwilliging of de afwijzing van de kredietaanvraag. Staat het recht van den landbouwer vast, dan ver leent het Instituut de gevraagde som en zulks tegen de bepaalde voorwaarden. Maar die leening mag alleen aangewend worden om het verdwenen vee te vervangen en om de onontbeerlijke huismeubelen opnieuw aan te koopen. Het kan nochtans gebeuren dat aanvragers niet aan al de onmisbare voorwaarden voldoen om een leening te kunnen bekomen tegen de buitengewone voorwaar den die wij zooeven hebben uiteengezet. Zelfs aan diegenen kan, door het Nationaal Instituut voor Land bouwkrediet, eed leening worden toegestaan. Om die leening te bekomen, moeten zij een speciaal witkleu- rig formulier invullen en er toe bereid zijn de uiterst geringe kosten van een onderzoek ter plaatse te beta len. Voldoen zij aan deze voorwaarden, dan zal him een krediet worden verleend tegen den nog zeer lagen In terest van 3 Die interest kan echter veranderen volgens de schommelingen van den discontovoet van de circulatiebank, want de leening geschiedt in ruil voor promessen op zes maanden, die volgens de optie van het Instituut kunnen hernieuwd worden. Deze vorm van leening is vrij van belasting. Het kan ook gebeuren dat de landbouwer lichte schade moet herstellen welke aan zijn woning en zijn hoevegebouwen werden toegebracht. Ook in dit geval kan hij door den Staat worden geholpen door bemid deling van de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid of door het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet te Brussel. Dit Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet is bevoegd om tusschenbeide te komen, indien het ka dastraal inkomen van de geteisterde gebouwen niet meer dan 10.000 fr. bedraagt. De intrestvoet voor die voorschotten beloopt 2 's jaars. Bedraagt het kadas- tral inkomen meer dan 10.000 fr. 's jaars, dan dient men zich te wenden tot de Nationale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. Nochtans, zoodra het kadastraal inkomen van al de vaste goederen meer dan 5.000 fr. bedraagt, dient de commissaris-generaal van 's lands wederopbouw vooraf zijn advies te geven, evenals de Economische Raad voor Nijverheids- en Handelsherstel. Laten wij nog opmerken dat, zoo de kredietopeningen vrij van zegel zijn, de terugbetaling ervan dient ge waarborgd door een voorrecht slaande op de roerende goederen van den geteisterde en op de hem toebehoo- rende vaste goederen, welke in België gelegen zijn. In hetgeen voorafgaat, is er enkel spraak van het herstel van min of meer aanzienlijke schade aan ge bouwen. Tot nog toe, werd er inderdaad geen enkele bijzondere regeling getroffen met het oog op den we deropbouw van allerlei vaste goederen, welke door oorlogsfelten geheel vernield werden. Het Nationaal Instituut voor Landbouwkrediet heeft evenwel beslotón een uitzondering te maken ten voordeele van de land bouwers, en «tusschenbeide te komen door bijzondere '.eeningen toe te staan tegen den rentevoet van 4 De betrokkene heeft geen verpletterenden last te dra gen. Het volstaat dat hij er in toestemt een vergoeding te betalen van een vierde per duizend van de gevraag de som deze vergoeding is bestemd om de kosten voor het aanleggen van zijn dossier te dekken. Elke geteisterde landbouwer kan dus ten huidigen dage, tegen bijzonder voordeelige voorwaarden, elke schade herstellen, welke hij wegens oorlogsfeiten heeft ondergaan. Hij kan zijn toevlucht nemen tot instellin gen, waarop hij gerust mag vertrouwen, daar zij door den Staat gewaarborgd zijn en onder dezes toezicht staan. Het is gewis nog een zeer zware taak een dcor den oorlog vernielde onderneming weder op te werken. Daartoe ls zeker veel moed en arbeid noodig. Maar het ontbreekt onzen landbouwersstand niet aan moed, hij heeft vaak genoeg zijn arbeidsijver getoond. Dus, dank zij de verleende hulp, kan men zich eer- lang verwachten aan het volledig herstel van de Bel gische landbouwultrusting, in haar vooroorlogschen staat. HET YPERSCHE 20 -12 -1940 Het Staatsblad van 13 December bevat volgend be sluit Art. 1. Het is verboden navolgende producten aan te bieden, te koopen cf te verkoopen tegen hoogere prij zen dan de bij onderhavig besluit vastgestelde prijzen. De maximumverkoopprijzen van stroop, jam, con fituur, appelmoes en appelpastei worden respectieve lijk als volgt vastgesteld L Z s (Q s ■u g .O 41 g a ~2 Fr.~ Fr. Gemengde stroop, zoogenaamde commercieeie appelstroop (in speciaal berekende kuipjes en tegen factuurprijs teruggenomenonver pakt, per kilogram netto 4.15 5.75 Idem (in kartonnen potten van 1 kg. bruto) per pot, verpakking inbegrepen 4.80 6.20 Vruchtenjam 1« kwaliteit, zuiver vruchten en suiker (In speciaal berekende kuipjes en te gen factuurprijs teruggenomen), onverpakt per kg. netto 6.20 8.50 Commercieeie confituur (in kartonnen potten van 900 gr. netto), verpakking inbegr. 5.25 7.20 Idem (in kartonnen potten van 450 gr. netto) verpakking inbegrepen 2.80 3.90 Idem (in «Huishoud» dcozen 1 kgr. bruto), verpakking inbegrepen 5.45 7,50 Idem (in Huishoud dcozen 1/2 kg. bruto), verpakking inbegrepen 2.95 4.10 Confituur zuiver vruchten en suiker (in potten van 450 gr. netto, speciaal berekend en tegen factuurprijs teruggenomen) 4.55 6.50 Appelmoes, gesuikerd a 20 (in doozen van 1 kg. netto), verpakking inbegrepen 4.55 6.30 Appelpastei (in kisten van 10 kg. netto), onverpakt, per kilogram netto, kist niet be rekend 6.45 9.45 Art. 2. De maximumverkoopprijzen franco gros sier van stroop, jam, confituur, in andere verpak kingen dan deze bij artikel 1 van onderhavig besluit verkocht, worden als volgt vastgesteld per kilogram netto Voor de stroop 4.15 Voor de jam 6.20 Voor de commercieeie confituren4.85 Voor de confituren zuiver vruchten en sui ker», 7.45 Bovenvermelde prijzen mogen met het bedrag van de waarde der daarmede gepaard gaande verpakking en vervoerkosten verhoogd worden. Art. 3. Maximumprijzen van den kleinhandel moe ten op duidelijke wijze op het etiket der verpakking op last van den fabrikant gedrukt worden, vooraleer de waar de fabriek verlaat, met vermelding Maxi- mum-kleinverkoopprijs Wanneer de waar onverpakt door den kleinhandelaar verkocht wordt, moeten de prijzen op goed zichtbare wijze in den winkel aangebracht worden. Art. 4 1. De winstmarge der grossiers op den kost prijs te nemen mag ten hoogste 10 voor stroop, jam en 17 voor de confituren bedragen. De vooruit vastgestelde belasting van 7 op con fituren en jam valt ten laste van den grossier. 2. De prijzen door den kleinhandelaar voor de be treffende waren franco winkelgeleverd, moeten ten minste 15 beneden de prijzen door de verbruikers te betalen liggen voor wat de verpakte waren betreft en 20 ten minste voor wat de onverpakte waTen aan gaat, door den kleinhandelaar te verpakken. Art. 5. Alle andere op 10 Mei 1940 in zwang zijnde verkoopsvoorwaarden moeten ongewijzigd blijven. Strenge strafmaatregelen voorzien Twee oproepen van secretaris-generaal De Winter gericht tot de boeren en de burgemeesters der lande lijke gemeenten betreffende de inlevering van aard appelen, hebben niet het gewenschte resultaat opge leverd. De overheid overweegt dan ook strengere straf fen tegenover de voortbrengers en de gemeenteover heden. Een der eerste maatregelen is nl. de afschaffing der voorwaardelijke straffen. (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKUREN Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 8 tot 11 uren Raadplegingen voor alle zaken Briefwisseling Schatting en opmaken van oorlogsschaden Huren en verhuren Aankoop en verkoop, enz. Rondschrijven van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Voedselvoorziening. 1. Verdeeling van margarine. Bij het rantsoeneeringsbesluit van 4 December 194» wordt voorzien dat de verbruiker zich, met zegel Nr 12. boter of margarine kan aanschaffen. Sommige kleinhandelaars kunnen zich dus, op 7 Ja nuari aanstaande, in het geval bevinden niet de gan- sche hoeveelheid margarine te hebben verdeeld welke te hunner beschikking werd gesteld voor de bij hen inge schreven verbruikers. De gemeentediensten zullen dus met de meeste zorg de bevoorrading dezer kleinhande laars in margarine zien te verminderen, met het oog op de volgende tijdperken, naar rato van de niet inge leverde ravltailleeringszegels (zie rondschrijven dd. 18 November 1940). De administratieve werkzaamheden van de gemeen telijke ravitailleeringsdiensten zullen eerlang ter plaats aan een kontrool worden onderworpen vanwege ge specialiseerde kontroleurs. Alle onregelmatigheden vastgesteld ten laste van dienstleiders of aangestelden. inzonderheid wat betreft de afgifte der zegels of de boekhouding der rantsoenen te bezorgen aan de inge schreven verbruikers (modellen 2, 3 en 6) zullen aan leiding geven tot de bij de besluiten voorziene straffen, onverminderd de tuchtmaatregelen. 2. Verdeeling van griesmeel. De voorraden griesmeel worden voorbehouden ten bate van de inrichtingen zonder winstbejag, zooals de volkssoepen, schoolkeukens, werken voor kinderwel zijn, godshuizen, ziekenhuizen, wat de afschaffing voor- gevolg heeft van de lijsten model 2 voor dit produkt. Aan die inrichtingen wordt voorgeschreven, het gries meel slechts te verdeelen onder hunne beschermelin gen tegen afgifte van aardappelzegels op grondslag van 100 gram griesmeel voor 500 gram aardappelen. (Zie onderichtingen voorkomend onder op formulier mo del 5). Het spreekt vanzelf, dat slechts de zegels der loo- pende periode door de werken mogen worden aanvaard (8 December 1940 tot 6 Januari 1941, enz.) De gemeentediensten gelieven tevens te noteeren dat het de plaatselijke afdeelingen van het Nationaal Werk voor Kinderwelzijn verboden is aanvragen, model 5 in te dienen tot het bekomen van griesmeel. Die afdee lingen worden door het Nationaal Werk zelf bevoor raad, welke laatste de zegelborderellen verzamelt en ze overmaakt aan het ministerie. 3. Lijsten model 2 Deze lijsten dienen voorzien van den gemeentestem pel. Aanvragen model 5 Die aanvragen dienen aangevuld met het opschrift Verkrijgende inlichting:...» Voor het griesmeel, moet dit opschrift worden aan gevuld met de melding: (zonder winstbejag). De aanvragen dienen daarenboven voorzien van den gemeentestempel. 5. Machtigingen af te leveren in ruil voor zegels n. 7. Van 8 December af, geeft zegel n. 7 recht op haver- gort en op zetmeelhoudende produkten met uitzon dering van de peulvruchten. Onder de zetmeelhou dende produkten zijn begrepen de rijst en de bijpro ducten welke nog voorhanden zijn in den handel. De machtigingen Aafgeleverd in ruil voor de zegelborderellen n. 7 betrekking hebben op het tijd perk December-Januari en op de volgende perioden, zullen voorzien zijn van de melding havergort enz. en zullen kunnen dienen voor de herbevoorrading in al de hoogervermelde produkten, met inbegrip van rijst en bijprodukten. De zegels n. 4 ingezameld na het verstrijken van het tijdperkNovember-December, zullen het voorwerp uitmaken van een afrekening model 6, welke gewoon weg door de gemeentediensten wordt gerangschikt. Zij dienen derhalve niet omgezet in machtigingen A De Secretaris-Generaal, E. DE WINTER. De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede Vanaf 1 Januari 1941 zal de brandstof, noodig voor het dorschen der granen, verdeeld werden door de tus- schenkomst van de Hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoedersder Nationale Landbouw- en Voe dingscorporatie, 4, Warandeberg, Brussel. Bijgevolg is iedere dorsehaannemer of landbouwer eigenaar van dorschmachines, aangedreven door een mazout- of benzine-motor er aan gehouden onderstaan de inlichtingen voer 20 December te laten geworden aan de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie, Hoofdgroepeering, Graangewassen en Veevoeders 1. Naam, voornamen en volledig adres 2. Het aantal dorschmachines en het aantal motoren met aangifte van het fabrieksmerk dezer, alsook de- paardenkracht en het mazout-verbruik voor een nor malen werkdag 3. Het aantal nog te dorschen dagen gedurende de maand Januari 1941 met aangifte der namen en adres sen van de landbouwers bij wie het dorschwerk moet verricht worden of gemeenten voor dewelke hun ma teriaal opgeëischt werd 4. De hoeveelheid mazout overeenstemmend met het aantal nog te dorschen dagen in Januari. De eigenaars van dorschmachines welke zouden ver- waarloozen, binst de bepaalde tijdspanne, aan dezen oproep te beantwoorden, loopen gevaar totaal van brandstof beroofd te worden. Wij vestigen de aandacht der betrokken personen op het feit dat nopens de juistheid van voornoemde verklaringen, welke ons zullen toekomen ingevolge deze vragenlijst, een zeer strenge controle zal worden uitge oefend door de controleurs van den dienst Brand stoffen. Er zal op 1 Januari 1941 een telling worden gehouden van de winterbezaaiingen (wintertarwe, rogge, spelt, masteluin en wlntergerst) en van paarden, ezels, muilezels en muildieren, runderen, schapen, varkens, geiten, konijnen en hoenders.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1940 | | pagina 12