Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 1*. Reglementeering van het verbruik der TEXTIELPRODUCTEN en van SCHOENWAREN wendt U bij Matige prijzen. Tempelstraat. 4 YPER Spoedige bediening. Zooals verleden week aangekondigd verschenen in het Staatsblad van 25 December 1940 verscheidene be sluiten. genomen door den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Economische Zaken, betreffende de ver- bruiksregellng van textielproducten en schoenwaren. In ons laatste nummer moesten wij ons erbij beper- k.en enkel de voornaamste bepalingen dezer besluiten bondig weer te geven, doch thans, gezien het belang ervan, komen wij er breedvoeriger cp terug. De textielproducten, die hierna opgesomd worden, en ook de schoenwaren van allerlei aard kunnen aan verbruikers (alleenstaande en gemeenschappen var. verbruikers) slechts worden afgegeven of door deze laatsten in ontvangst worden genomen, tegen de af gifte van een officieel bewijs (machtiging tot bevoor rading), waaruit blijkt dat zij rechthebbenden zijn. Eigenaars van bedrijven, in dewelke textielproducten of schoenwaren worden voortgebracht of verwerkt, waarvan de aankoop en de verkoop aan een machtiging tot bevoorrading is onderworpen, mogen zich, voor hun eigen gebruik, deze producten slechts toeëigenen, na een machtiging te hebben ontvangen; hetzelfde geldt voor hun familieleden, alsook voor de bedienden en ar beiders dezer ondernemingen. Sommige textielproducten, waarvan de lijst hier ver der gegeven wordt en ook de tweedehandsche, tt.z. de reeds gebruikte en versleten textielproducten of schoenwaren, zijn niet aan beperking van den afzet onderworpen. Machtigingen tot Bevoorrading. De machtigingen tot bevoorrading worden door den gemeentedienst voor de bevoorrading en de rantsoe- neerlng der woonplaats van den aanvrager en op ver zoek van den rechthebbenden verbruiker toegestaan. Voor de textielproducten worden aan de alleenstaan de verbruikers individueele machtigingen en aan de gemeenschappen van verbruikers collectieve machti gingen tot bevoorrading gegeven. Machtigingen tot bevoorrading zijn slechts geldig, wanneer zij regelmatig opgemaakt zijn op daartoe be stemde officieele formulieren, en bovendien het zegel van den gemeentedienst die de machtigingen opstelt en de handteekening van den beambte die voor de afgifte verantwoordelijk is, dragen. De aldus opgemaakte machtigingen tot bevoorrading zijn geldig in gansch België, doch zij zijn niet voor overdracht vatbaar. Rechthebbenden A. Textielproducten. Elk alleenstaande verbruiker kan zich enkel textielproducten aanschaffen, wanneer zijn voorraad den voorzienen normalen voorraad niet te boven gaat. Alleenstaande verbruikers kunnen geen rechthebbenden zijn, in zoover zij aan collectieve mach tigingen tot bevoorrading voor gemeenschappen van verbruikers deelnemen. Gemeenschappen van verbruikers (instellingen, in richtingen, bedrijven, enz.) bekomen collectieve mach tigingen tot bevoorrading tot het dekken hunner be hoeften. B. Schoenen Rechthebbende is ieder verbruiker die schriftelijk bevestigt dat hij niet meer dan één paar schoenen heeft die hij nog kan gebruiken. Aanvragen tot bevoorrading. De aanvragen tot het bekomen van machtigingen tot bevoorrading moeten worden opgemaakt op formulie ren die door de gemeentediensten worden afgeleverd. De tekst dezer formulieren luidt als volgt; Met deze vraag ik eene machtiging tot bevoorrading voor Mijn voorraad in bestaat slechts uit stuk (s); daarvan kun nen stuk (s) niet meer worden gebruikt of hersteld. 1. Ik bevestig dat in mijn voorraad in dit product slechts het hierboven aangegeven aantal stuks aanwe zig is. 2. Ik weet, dat bestraft worden; a) alle opzettelijk onjuiste of onvolledige aangifte b) het overdragen van de machtiging ten voordeele van een ander persoon c) elke verandering van de machtiging op eigen hand gedaan. 3. Hierbij geef ik de toelating tot de controle mijner voorraden door de overheden. Voor textielproducten, die bestemd zijn voor de ge meenschappelijke behoeften van een huishouden (b.v.: linnengoed), moet de machtiging worden aangevraagd door het hoofd van het gezin. Voor textielproducten, die de behoeften moeten dek ken van een industrieel bedrijf, van een inrichting of van een openbaren dienst, moet de aanvraag voor col lectieve machtigingen worden ingediend door den lei der van het bedrijf, van de inrichting of van den open baren dienst. Toekenning der machtigingen tot bevoorrading Na onderzoek van de noodzakelijkheid der behoeften op grond van de lijst der normale voorraden (zie ver der) wordt de aanvraag toegekend of geweigerd. Voor wat de schoenwaren betreft, wordt bij het onderzoek der aanvraag tot bevoorrading ook nog rekening ge houden met den algemeenen toestand der voorraden. De gemeentedienst voor de bevoorrading en de rant soeneering laat schriftelijk aan de belanghebbendeen weten dat de aanvraag werd ingewilligd of verworpen. In geval van inwilliging zal strook I van de machtiging tot bevoorrading bij den gemeentedienst voor de be voorrading en de rantsoeneering afgehaald worden. Behoefte der verbruikers. A. Textielproducten De behoefte kan slechts worden erkend, wanneer de persoonlijke voorraden van den alleenstaanden ver bruiker, wat betreft de textielproducten die aan een machtiging tot bevoorrading zijn onderworpen, bene den den voorraad blijven voorzien bij de lijst der nor male voorraden. De alleenstaande verbruiker bezit niet den normalen voorraad, van af het oogenblik waarop hij niet meer beschikt over de voorziene stuk ken in een toestand waarin zij nog gebruikt kunnen worden. In bijzondere behoeftengevallen (b.v.: geboorte, ziek te. ongeval, overlijden, oprichting van een nieuw huis houden), kan de voorziene normale voorraad worden te boven gegaan, in de mate geboden door de om standigheden en rekening gehouden met den algemee- nen toestand der bestaande voorraden. B. Schoenen De behoefte kan slechts worden erkend, wanneer de verbruiker geen twee paar schoenen bezit die hij nog kan gebruiken. In bijzondere behoeftegevallen, kan de voorziene nor male Voorraad overschreden worden en een machtiging voor een derde paar schoenen worden verleend. Hier over zullen de gemeentediensten aanvullende onder richtingen ontvangen. Geldigheidsduur der machtigingen tot bevoorrading. De machtigingen zijn slechts geldig gedurende twee maand, te rekenen van den dag der uitgifte. Indien de rechthebbende In den loop van dit tijdperk de machti ging niet heeft kunnen gebruiken, kan de gemeente dienst voor de bevoorrading en de rantsoeneering, die de machtiging heeft afgeleverd, den geldigheidsduur van de machtiging met een maand verlengen. Omruiling. De omruiling, naar de gebruiken van den handel, der waren, zoo kleederen als schoenen, voorkomende op een machtiging tot bevoorrading tegen gelijkaardige waren, is toegelaten. Samenvattende staat. De gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering houden voor elkeen die machtigingen ontvangt, een samenvattende staat met de aanwijzing van alle ontvangen machtigingen. Deze staat moet steeds bijgehouden worden en heeft ten doel te ver mijden dat tot dubbel afleveringen zou worden over gegaan. Voor wat de textielproducten betreft zulleh de waren, die op dezen staat voorkomen, in rekening worden ge bracht op de kleederkaart, die later van kracht zal worden. Aflevering der waren - Afrekening en herbevoorrading De kleinhandelszaken leveren de goederen die aan het voorleggen van een machtiging onderworpen zijn, tegen de afgifte van die machtiging door den recht hebbende. De rechthebbenden bevestigen op de machtiging, vol gens de officieele formule, dat zij de waren hebben ont vangen. De gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering maken de machtigingen tot herbevoor rading der kleinhandelszaken bij den groothandel op. tegen de afgifte, door de kleinhandelszaken, van de machtigingen die zij van particulieren hebben beko- mendeze machtigingen zullen door de kleinhande laars worden gerangschikt volgens de soort goederen en volgens de firma's bij wie ze bestellen. Nadat de kleinhandelszaken op de door de gemeente diensten afgeleverde machtigingen hebben aangeduid dat zij de goederen hebben ontvangen, leggen de groot- handelszaken deze machtigingen voor aan het Minis terie van Economische Zaken, dienst voor de verdee ling en de voorraden, 36a, Nijverheidsplaats, te Brus sel, tot het bekomen van de noodige machtigingen B, die hun zullen toelaten zich bij de fabricanten te her- bevoorraden. Met de toelating van het Ministerie van Economische Zaken, kunnen kleinhandelszaken zich rechtstreeks bij den fabrikant bevoorraden. De gemeentediensten voor de bevoorrading en de rantsoeneering houden een samenvattenden staat van de machtigingen tot bevoorrading verleend aan de kleinhandelszaken bovendien wordt een register ge houden met de strooken 3 der oorspronkelijke machti gingen tot bevoorrading. Lijst der textielproducten waarvoor een machtiging tot bevoorrading moet aangevraagd worden. 1. Kleeding uit weefsels, breigoedweefsels en brei goederen, inbegrepen arbeiders- en beroepskleeding, kousen, handschoenen, sjerpen, dassen, zakdoeken, bad- kleeding (ook badmantels) trainingkleeding, skiklee- ding met toebehoorten, turn- en sporthemden, turn- en sportbroeken, sportkousen. 2. Ondergoed uit weefsels, breiweefsels en breigoe deren. 3. Beddegoed (b. v. beddelakens, ook gerouwde, over trekken voor bedden en dekbedden, kussensloopen). 4. Ander beddegoed uit textielwaren, zooals plui- menzakken, matrassen, matrasbeschermers, peluwen, stroozakken, slaapzakken, gewatteerde dekens en dek bedden, matrassen, bovenlakens en kussens voor op klapbare bedden. 5. Tafel-, huishoud- en keukenlinnen (b. v. tafella kens, servetten, -handdoeken, stofdoeken, vaatdoeken, dweilen, korfdoeken, strijklakens, enz.) 6. Dekens en dekzeilen (b. v. slaap-, reis-, divan- en paardedekens, zeilen). 7. Glas-, over- en rolgordijnen, tapijten. 8. Meterwaar uit weefsels, breigoedweefsels en brei goederen, uit wol, katoen, linnen, celwol, (kunstwol), natuurzijde, rayonne, ook gemengd. 9 Breigaren. 10. Naaigaren en stopgaren. 11. Alle andere textielproducten voor zoover zia niet In de hieronder volgende lijst voorkomen. Lijst der textielproducten waarvan de herbevoorrading niet beperkt is. A. Bovenkleeding Volgende speciale beschermende beroepskleeding (aankoop alleen mogelijk door hen die het beroep uit oefenen). Zandblazerskleeding Asbestkleeding Zuurvastc kleeding Operatiejassen Lasscherskleeding Klee ding voor arbeiders in de gieterijbedrljven Slachters- kleeding Waterdichte beroepskleeding Geoliede klee ding Beschermende kleeding tegen teer Beschermen de kleeding tegen kunstmest Beroepskleeding voor schoorsteenvagers B. Onderkleeding, beddegoed en huishoudlinnen Met stof overtrokken papieren kraagjes en boordjes WaschlappenPoetsdoeken (uitgezonderd hand-, vaat- en glasdoeken, stofdoeken, polierdoeken, boenderdoe ken. dweilen, kaasdoeken en zeefdoeken voor melk. enz.) Handvatsels Kleedjes van allen aard (voor presenteerblaadjes ,enz.) C. Alle hoofddeksels, uitgezonderd hoofddoeken, ge breide mutsen. D. Allerlei benoodigheden Gordels Bretels en m - derdeelen Sokophouders en mouwenophouders Slob kousen Handschoenen, uitgenomen de gebreide hand schoenen en gevoerde handschoenen uit breiweefsels Oorwarmers Knie- en polswarmers. E. Schoeisels Binnenzolen, pantoffels Geweven sokjes voor metselaars Paardenharen sokken. F. Sierartikelen Mode-witgoed (jabots en derge lijke) Kant- en borduurwerk, uitgezonderd gebor duurde weefsels. G. Sanitaire textielproducten MaandverbandWat- te, verbandgaasBandages, borst- en buikwarraers. aderspatkousen en dergelijke. H. Regen- en zonneschermen Regenschermen Re genschermfoedralen Tuinparasols. I. Handwerk Handwerk, met uitzondering van klee ding, ondergoed, beddegoed en huishoudlinnen Over handdoeken met voorteekenlng en met handwerk-ver- sierde Sierkleeden met voorteekening en met hand- werk-veTsierde bij dewelke het model en het handwerk zich over de gansche oppervlakte uitstrekken en niet alleen tot de hoeken en randen beperkt blijven; Kun stige handgeweven, tafellakens en sierkleeden; Hand- breigaren en handwerkgarens In kleinen opmaakmin der 50 gram), tapijtwol in handelsklaren opmaak, J. Garen- en bandartikelen Passement, lint, strik ken, garneering, brandebourg en dergelijke. K. Uniformen Ambstkleeding en bgnoodigheden (misgewaden). L. Allerlei Wasdoeken Linoleum, balatum, stra- gula Vlagjes en vaandels Schilderslinnen Boek bindersgaas Boekbinderslinnen en -weefsels Weef sels en stof voor speelgoed (b. v poppenkleedlng) Pa ramenten van allen aard 9. Theemutsjes 10. Sier- kussens en zitkussens Lijkwaden. Normale voorraad voor één persoon. Voorafgaande opmerking De hieronder aangegeven hoeveelheden gelden voor één persoon. Tusschen ea rner en winterartlkelen wordt, uitgezonderd voor man tels en handschoenen, geen onderscheid gemaakt. Bovenkleeding. Bovenkleeding voor mannen 2 Volledige kostuums 2 Werkbroeken 2 Werkblcusen of werkjekkers r Beroepsschorten 1 Pullover of trui of training l Regenmantel of jekker 1 Wintermantel en 2 paar wia- terhandschoenen. Bovenkleeding voor knapen (3-14 jaar) 2 Volle dige kostuums 1 Pullover of trui of training 1 Regen mantel of jekker 1 Wintermantel en 2 paar winter handschoenen. Bovenkleeding voor vrouwen 2 Kleederen 2 Be- roeoskleedingen, voorzoover het beroep het vereischt 2 Voorschoten of huishoudschorten 1 Pullover of trui 1 Regenmantel of kostuum 1 Wintermantel of omslagdoek, en 1 paar winterhandschoenen. Bovenkleeding voor meisjes (3-14 jaar) 2 Kleede ren; 2 Voorschoten of huishoudschorten; 2 Pullovers of truien; 1 Regenmantel of jekker; 1 Wintermantel of omslagdoek en 2 paar Winterhandschoenen. Onderkleeding voor mannen 3 Bovenhemden; 2 Oijderhemden; 3 Onderbroeken; 2 Nachthemden of pf- jarna's; 6 paar Kousen of sokken, en 6 Zakdoeken. Onderkleeding voor jongens (3-14 jaar) 3 Hemden: 3 Onderbroeken; 2 Nachthemden of pijama's6 paar Kousen en 6 Zakdoeken. Oiiderkleedng voor vrouwen: 3 Hemden (oók hemd- broeken); 3 Broeken; 2 Nachthemden of pijama's 2 Onderrokken of onderkleederen; 6 paar Kousen en 6 Zakdoeken. Onderkleeding voor meisjes (3-14 jaar) 3 Hemden (ook hemdbroeken)3 Broeken; 2 Nachthemden of pi jama's 2 Onderrokken of onderkleederen; 6 Zakdoe ken; 6 paar Kousen en 3 Lijfjes. Beddegoed 2 paar Beddelakens 2 Overtrekken voor dekbedden (édredon) 1 Kussenovertrek, overtrek in tijk (voor 1 kepkussen en 1 dekbed); 1 Slaapdeken of gewatteerde deken en 1 MatrassengaTnituur of stroozak. Huishoud- en keukenlinnen 3 Gewone handdoeken of badhanddoeken; 3 Keukenhanddoeken; 2 Dweilen, en 2 Poets-, stof- en boenderdoeken. De overtredingen van de bepalingen dezer besluiten, die op 25 December 1940 in werking zijn getreden, wor den vastgesteld en bestraft overeenkomstig hoofdstuk III van de besluitwet d.d. 27 October 1939, gewijzigd bij de besluitwetten d.d. 11 en 14 Mei 1940. Voorziene straffen. 1. Boeten van 700 tot 700,000 frank, met inbegrip der opdecimes 2. Gevangenis van vijftien dagen tot drie jaar 3. Verbeurdverklaring der waren en goederen 4. Sluiting van het bedrijf. Bij herhaling worden de boete en gevangenisstraffen verdubbeld. De sluiting der Inrichtingen voorzien bij lid 3 van artikel 9 der besluitwet van 27 October 1939 voornoemd, kan volgens het geval verorderd worden door den pro cureur des Konlngs of door den rechter van Instructie, na het vaststellen der Inbreuk. De duur der aldus ten uttvoeer gebrachte sluiting wordt afgetrokken van den door de rechtbank uitge sproken duur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10