CINE FLORA GASPARONE CR0OTE FIGUREN DER WEEK De gedeeltelijke landbouwtelling van Januari 1941 Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie DEZE WEEK Daarbij De Actualiteiten UFA. 483 en een prachtige DOCUMENTAIR. De opeischingen van aardappelen De maximumprijs der aardappelen Gediplomeerde Vroedvrouwen De zusters Anna en Marie-José LATON, te IEPER, Deken Delaerestraat, Nr 3. Bijzondere eenzelvigheidskaarten voor het bekomen van verminderingen op de spoorwegen Onder dezen titel vangen we. heden met een nieuwe rubriek aan.- Ons doel is een paar groote mannen 'uit de kunst, de geschiedenis of een of anderen tak der wetenschap voor' te stelleh. Nu eens zullen we zÉjn levensloop- bondig vertellen, dan weer zullen we zijn werk of- een gedeelte ervan ontleden.- Naar volledigheid streven is natuurlijk onmogelijk. We kiezen elke week -slechts een;, paar vooraanstaande figuren, doch daarom niet steeds de bekendste. Wij hopen dat deze nieuwe bijdrage goed zal worden onthaald door onze geachte lezers. Galileo Galilei. Galilei is wel Italië's grootste natuurvorscher en een der grondlèggers van de moderne natuur wetenschappen. Geboren op 15 Februari .1564 te Pisa, trad .hij reeds in 1589 in zijn geboorte- -stad op als hoogleeraar en later te Padua, waar naar van heinde en ver de vreemdelingen stroom, den. Zijn roem steeg tot ongekende hoogte, toen hij met den Hollandschen kijker, bergen op de maan ontdekte en bewees, dat het schemerende licht van den melkweg van duizenden dichtbij- eenstaande zwakke sterren afkomstig is. Zijn grootste ontdekkingen dateeren uit 1610. Hij ont dekte de 4 heldere wachters van Jupiter en daar op volgde deze der schijngestalten van Venus en hierdoor werd hij een der meest overtuigde aan hangers der leer van Copernicus. (1) Hij ging te Rome deze leer tegen de aanhangers der oude leer van Ptolemaeus verdedigen. Hij vond echter langzamerhand een steeds grooter aantal mach tige tegenstanders tegen zich, vooral geestelijken, die, bevreesd dat de nieuwe leer de heele wereld orde zou verstoren, den wetenschappelijken strijd Copernicus-Ptolemaeus op theologisch terrein overbrachten. De strijd met de kerk eindigde voorloopig hiermede, dat de kerk in 1616 de leer van Copernicus voor valsch verklaarde. Galileï kon zich moeilijk hieraan onderwerpen en gaf een nieuw tijdschrift tegen den Jezuïet Grassi uit. Dit geschrift werd dcor de Inquisitie onder zocht en zelfs aangeprezen. Door deze overwin ning aangemoedigd, schreef Galileï zijn meester werk Samenspraak over de twee wereldstel sels». Het boek is een schitterende verdediging van het Copernicaansche stelselalle resultaten van Galileï's veeljarige navorschingen zijn er in neergelegd. De indruk was overweldigend, zijn vrienden jubelden, zijn vijanden staken een storm van verontwaardiging op. Opnieuw wérd Galileï's zaak in handen der Inquisitie gesteld. In 1633 verscheen hij op hoog bevel te Rome hij werd gévangen gezet en meest geknield de leer van Copernicus afzweren. Verder bleef hij in hechtenis en moest drie jaren achtereen weke lijks de zeven boetpsalmen lezen. Over dit proces zijn heel wat onjuiste verhalen in omloop geko men daartoe behoort, dat Galileï op de pijnbank zou zijn gebracht en.dat hij, na de afzwering opstaande, zou gezegd hebben Eppur si move (en toch beweegt zij zich, nl, de aarde). Zijn straf werd vlug verlicht en in hetzelfde jaar werd hem toegestaan, zich op zijn villa Arcentri bij Florence te vestigen. Hier zette hij, hoewel in 1637 door blindheid getroffen, zijn studies onver moeid voort. Hij overleed op 8 Januari 1642 zijn laatste werk was een welgeslaagde poging om door het aanbrengen van een slinger de toenter tijd zeer onvolkomen uurwerken te verheteren. Pestalozzi. Johann Heinrich Pestalozzi, opvoedkundige, werd geboren op 12 Januari 1746, te Zürich hij studeerde voor predikant doch gaf deze studie op onder invloed van Rousseau's Emile. Zijn eer ste stichting evenals een school voor arme kinde ren stelde hem teleur. Maar hij had daarmee de vriendschap van verschillende invloedrijke per sonen gewonnen. Hij werd beroemd door zijn dorpsroman Lienhard und Gertrud welks be schrijving van het landleven toen naar den smaak was. Hij kwam in aanraking met hervor mers en wijsgeeren in Duitschland en Frankrijk (onder het Directoire) en zoo riep het Directoire na de omwenteling van 1798 hem aan het hoofd van het nieuwe weeshuis te Stans. Maar de veld tocht van het volgende jaar maakte hieraan een einde. Verder verkreeg hij door de Fransche be middeling steun voor een internaat met normaal school voor onderwijzers te Burgdorf (1800). Hier schreef hij zijn paedagogische reman Wie Gertrud ihre Kinder lehrten ook een Buch der Mütter .en een A B C der Anschauungs- lehre Zijn school werd vergroot doch Pestalozzi, die van practisch beheer geen begrip had, meest weldra deze school in andere handen overgeven. Nu werd hij aan het hoofd van een school met opleidingsinrichting te Yverdon (Vaud) geplaatst, welke vooral zijn naam verbreid heeft. Gemis (1) Leer van Ptolemaeusde aarde Is het middelpunt van het heelal, dus de zon draait om de aarde. Leer van Copernicusde aarde draait om de zon. HET YPERSCHE 3-1 1941 aan practischen zin, twisten onder de onderwij zers, gevoegd bij eenige zelfoverschatting, deden ook dteZè inrichting te niet gaan. Zijn laatste ja ren bracht hij te Neuhof door en te Brugg, waar hij in 1827 overleed. Zijn stelsel was gericht op aanschouwelijkheid, bevorderde ook handenarbeid, maar., bracht de eigen werkzaamheid, de persoonlijkheid van het kind te weinig tot ontwikkeling. Dit he.eft, Froe- bei o. .a. verbeterd. Verschillende stichtingen en vereenigingen van maatschappelijken philanthropischen aard zijn haar Pestalozzi genoemd. De gedeeltelijke landbouwtelling, die plaats heeft tus- schen 2 en 6 Januari, zal de winterbezaaiingen van tarwe, rogge, spelt, masteluin en. gerst omvatten, als ook de paarden, ezels, muilezels en muildie:en, runde ren, schapen, geiten, konijnen en hoenders. De vast te stellen toestand is deze bestaande op 1 Januari 1941 om 0 uren. Reeds vóór 13 Januari moeten alle administratieve bewerkingen, samenvattingen en controle geëindigd zijn en de stukken in bezit worden gesteld van den Centralen Dienst voor statistiek. De burgemeesters zijn verantwoordelijk voor de goede uitvoering der voorgeschreven telling. Het valt ook in hun bevoegdheid de landbouwers aan te duiden tot vorming der commissie gelast met de controle der aangiften. De tellers, eveneens door den burgemeester benoemd, zullen hun ambt strict uit te voeren hebben en zulks zender een speciale vergoeding te mogen genieten. De voorkeur voor dit belangrijk werk zal gegeven worden aan de plaatselijke politie. In bezit van hun benoe mingsbrief zullen de tellers zich in alle huizen aanbie den. Ze hebben toegang in alle stallen en bijbehoorig- heden waar ze vermoeden dat zich onder de voor schriften der telling vallende dieren kunnen bevinden. De tellingsbrieven worden opgesteld ten huize of in de inrichting van de aangevers. De teller zal lezing ge ven van het opgestelde formulier en de aangever .ver zoeken de door hem verstrekte inlichtingen te onder teekenen. Zoo eene inrichting meerdere bijhuizen of stallingen heeft die over verschillende gemeenten ver spreid liggen wordt in ieder afzonderlijk huis een af zonderlijk tellingsformulier opgemaakt. De personen de zich aan de bepalingen van het be sluit zouden onttrekken loepen zware straffen op; de overtreders zullen in het vervolg uitgesloten blijven bij alle veevoederverdeeling. De telling heeft geen fiscale doeleinden. Ze moet toe laten een statistiek aan te leggen van de winterbe zaaiingen en het vee. Ze is van het grootste belang voor liet land. Dat Iedereen dus wel zijn plicht begrijpe en zich strict gedrage naar de voorschriften van het be sluit. Oprichting van „de hoofdgroepeering Tuinbouwproducten, Groenten, Fruit Bij de Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie werd de hoofdgroepeering «Tuinbouwproducten, Groen ten, Fruit» opgericht. De heer Van Hove is benoemd tot voorzitter. Zijn bevoegdheid strekt zich uit tot de productie, de verdee ling, de be- en verwer king van de hierna vermelde pro ducten a) Fruit, met inbegrip van zuidelijke en droge vruchten, alsook noten, uitgenomen noten'bestemd voor de bereiding van vetten; b) Groenten; c) Bloemen en sierplanten; d) Boomkweekerijproducten; e) Bloemen en groentenzaden; f) Wildgroeiende bessen en kamper- noeliën. Ten einde zijn opdracht te vervullen wordt bepaald 1° Tegenover alle openbare besturen en inrichtingen wordt hij erkend als officieel alleenvertegenwoordiger van de bedrijven en groepeeringen die zich bezig hou den met de productie, de be- en verwerking van en den handel in de producten hooger opgesomd 2° Hij kan groepeeringen van producenten, fabrikan ten en handelaars bijeenroepen, schorsen, samensmel ten, afschaffen, stichten; het lidmaatschap verplichtend maken; 3° Hij kan aan fruit- en groentenindustrieën, voor schriften opleggen betreffende aan te wenden grond stoffen en verpakkingen alsmede de productie uitbrei den of beperken 4« De verpakking, de presentatie en den afzet rege len 5° Bepaalde noodzakelijke bedrijven tot stand bren gen, het oprichten van bedrijven van zijn toestemming afhankelijk maken, het in star.d honden van bedrijven ondergeschikt maken aan een minimum omzet. Hij kan biizondere aangestelden benoemen voor de marktrege ling en voor uitvoering van bepaalde zendingen 6° Verkoops-, verrekenings- en betalingsvoorwaarden vaststellen; 7° De leden verplichten voorraden aan te leggen, of te leveren, of te nemen 8° Keuringen inrichten en verplichtend maken; 9° Verbruik van bepaalde producten bevorderen en beperken; 10° Vergeldingsbelastingen opleggen aan door econo mische maatregelen begunstigde bedrijven, een com- pensatie'aksinrichten, het beheer en de aanwending van het inkas regelen 11° Bijdragen heffen in verhouding tot het econo misch belang der bedrijven, met het doel de beheers kosten en andere uitgaven te dekken; 12° Geldboeten oplessen die individueel kunnen gaan tot 10.000 frank; bedrijven schorsen vcor een periode van maximum veertien dagen. De voorzitter zal zich omringen van een bijraad. AFe genomen reglementeeringen van den voorzitter worden slechts van kracht na hunne goedkeuring door den leider van de Nationale Landbouw- en Voedings corporatie en door den Secretaris-Generaal van het Mi nisterie van Landbouw- en Voedselvoorziening. 5 Vrijdag, om 7 uur. Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 uur, 4 j en 7 uur 'doorloopetuil IN Öe beroemde actrice MAR1KA KOKK met den evenzeer gekenden acteur JOHANNES HEESTERS IN DÊ GROOTE SUCCESFILM Een lustige en tevens spannende film. Een film die iedereen zal willen zien. Het plantgoed mag niet geëischt worden Wij lezen in Volk en Bodem het orgaan der Na- tionale Boerencorporatle. Er wordt ons meegedeeld dat in sommige gemeen ten, onder meer in West-Vlaanderen, door agenten van het Departement van Landbouw, bij de opeischingen van de aardappelen, zelfs het plantgoed dat de boeren uit eigen oogst reserveeren, wordt aangeslagen, onder voorwendsel dat later voldoende plantgoed uit Duitsch land zal aangevoerd worden. Moesten de onderrichtingen werkelijk zoo zijn, dan is het duidelijk dat hier een ernstig gevaar dreigt voor den oogst van volgend jaar. We zijn dan ook Onmiddellijk op inlichtingen uitge togen bij den bevoegden Dienst van het Ministerie, en kunnen meedeelen dat geen enkele onderrichting in dezen zin werd gegeven, en dat het dus den boeren toe gelaten is plantgoed voor volgend jaar te reserveerem. Ziehier trouwens de ware toedracht der zaak. Gezien de dringende noodzakeljkheid de aardappe lenbevoorrading van de bevolking te verzekeren, zag het Ministerie van Landbouw zich verplicht den toe stand inzake aardappelproductie voor al de gemeen ten van het land, na te gaan. De gemeenten met pro ductie-overschot werden verplicht zekere welbepaalde hoeveelheden aardappelen te leveren. Het weze echter wel verstaan dat de schikkingen var. het besluit van 4 September 1940, waarbij het den land bouwer toegelaten is 30 van zijn totale productie als plantgoed en afval voor te behouden, in voege blijven. Verder mag hij de noodige hoeveelheid aardappelen be stemd voor de consumptie in zijn huisgezin, op basis van 750 gr. per dag en per persoon, reserveeren. Indien men nu, tengevolge van een tekort aan leve ringen, verplicht is tot opeischingen over te gaan. spreekt het vanzelf dat de landbouwers, die een loyale en nauwkeurige aangifte deden van hetgeen hun van hun oogst overblijft, niet zullen worden lastig gevallen wat betreft de gereserveerde 30 aan plantgoed en afval, evenmin als voor de aardappelen die op basis van 750 gr. per dag en per persoon werden voorbehou den. Indien echter wordt vastgesteld dat landbouwers een deel van hun oogst trachten te verduiken en daar toe een onnauwkeurige of valsche aangifte deden van de aardappelen die nog in hun bezit zijn, kunnen de schuldigen geen de minste aanspraak maken op de ie reserveeren hoeveelheden (zooals hooger aangeduid), die in princiep door vermeld besluit van 4 September j.l. toegelaten zijn. Het eventueel onvolledige of valsche van hun aangiften kan vastgesteld worden door huis zoekingen of door andere opzoekingen waartoe de over heid desnoods zal overgaan. De maximum-prijs voor de aardappelen woTdt als volgt vastgesteld, in franken, per 100 kilogram, voor de gewone soorten Prijs te betalen aan den verbouwer Januari, 69 fr.: Februari, 71 fr.; Maart, 74 frank. Prijs ^pn den grossier, geleverd in den winkel van den kleinhandelaar Januari, 89 fr.; Februari, 91 fr.: Maart. 94 ff ank. Prijs van den verbruiker; Januari. 105 fr.; Februari. 110 fr.; Maart, 110 frank. De prijzen moeten met 13 frank verminderd worden voor de soorten Grappes d'Or en vermeerderd met 30 frank voor de soorten Rosa (Plates de Floren- ville). In geval van opeisching worden de prijzen der aard appelen met 13 frank per 100 kilogram verminderd. gediplomeerde vroedvrouwen, maken bekend aan het geacht publiek van leper en omliggende gemeenten, dat zich zich komen te vestigen Telefoon 518. (2380) De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwe gen deelt mede De bijzondere eenzelvigheidskaarten, afgeleverd aan sommige categorieën van reizigers, tot het bekomen van vermindering op de prijzen van de biljetten door de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen uit gegeven. zi;'n niet meer geldig. De oudstrijders en oorlogsinvaliden van 1914-1918. alsook de gepensioneerde officieren, die in het bezit zijn van een vijfjarige kaart voor het tijdperk 1940- 1944, kunnen bijgevolg deze kaarten door de stations niet laten valideeren voor het dienstjaar 1941. De eenzelvigheidskaarten behouden echter, zonder verdere formaliteiten hun geldigheid voer het beko men van verminderingen cp de lijnen van de Nationale Maatschappij voor Buurtspoorwegen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5