JULES DERUDDER Wsm 5 Verordening aangaande de vergoeding voor inkwartiering BENZINE en MAZOUTVERBRUIKERS van YPER en OMSTREKEN DEPOT STANDARD Voor de Krijgsgevangenen HET YPERSCHE 10-1-1941 Hieronder laten 'wij den tsekst volgen van de veror dening van 17. December 19.40, betreffende de vergoe dingen voor ingebruikneming door de Duitsche Weer macht van inwoning en lokalen ln België (verordening betreffende de inkwartieringsvergoeding). Op g:ond van de mij door den Ppperbevelhebber van het Léger verleende volmacht, vererden ik, voor België het hiernavolgende r -.' S 1 1) de Belgische gemeenten zijn verplicht aan de kwartiergevers(zij. die tot bedoelde prestjaties zijn ge houden) de bij d^ze verordening vastgestelde ve.goe- dingen te betalen voor de op hun gebied door de Duit sche Weermacht ingebruik genomen woonkamers en andere lokalen, gebouwen en terreinen. 2) de Belgische Staat moet aan de gemeente de over eenkomstig deze verordening betaalde vergoedingen te rugbetalen en hun, wanneer zulks noodig Is. voorschot ten verleenen. Het Ministerie van Financiën zal ten deze de vereischte maatregelen treffen. 2 1) de vergoeding voor inwoning, per dag berekend moet volgens onderstaand tarief worden uitbetaald A. de Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi met hun agglomeraties. B. in al de overige gemeenten. A. B. yoor.generalen16.— 15.— Voor stafofficieren 12.10. Voor al de andere officieren 9.7. Voor feldwebels 7.6. Voor onderofficieren6.5. Voor manschappen Cm. bed) 5.4.— Voor Inwoning (zonder bed) 2.2. Voor 1 paard met stroolevering 2.2. Voor 1 haard zonder stroolev. 0.50 0.50 Voor een bureaukamer 7.6. Voor eenwachtkamer 6.5.— Voor een arrestlokaal 2.2. Voor een motorwagen 4.3. Voor een motorrijwiel 2.1. 2) vóór de Weermachtbeambten moet een vergoeding in overeenstemming met hun dlenstrang worden be taald. 3) de Ortskommandanturen leveren aan niet-mili- tairen. die bij de Weermacht werkzaam zijn (burger personen), in overeenstemming met hun bezoldiging, in- kwartieringsbewijzen afdergelijke Inkwartieringsbe- wijzen moeten als die voor de soldaten worden be handeld. 4) In geval van dichte inkwartiering bepaalt de ge meente ter vervanging van het onder alinea 1 bedoeld tarief, een passende vergoeding, die evenwel niet meer dan 1 frank per man en per dag mag bedragen. Onder dichte bezetting is meer bepaaldelijk te verstaan het onderbrengen van troepen in massakwartieren. 5) in het voor de vergoedingen vastgesteld tarief ziin tevens de gebruikelijke bijkomende levering, zooals licht, water, schoonmaak, huishoudelijk linnen en be diening begrepen. Indien de bediening niet kan verze kerd worden door den kwartiergever, door zijn gezins leden of door zi n dienstboden, moet daarvoor door de gemeente het ter plaatse gebruikelijk loon afzonder lijk worden betaald. 6) een verwarmingstoeslag van 3 fr. per dag meet voor ieder op verhangen verwarmd lokaal worden be taald. Bij bijzonder sterk brandstofverbruik kan een speciale toeslag worden toegekend. 3 1) In geval van inwoning in inrichtingen van het café-, restaurant- of hotelbed rl;f dient de tot dusver gangbare minimumprijs (buttenseizoenprijs) voor de kamers in kwestie tot grondslag te worden genomen. Deze minimumprijs moet, naar gelang van het be drag der vergoeding, een percentsgewijze mindering «ondergaan, overeenkomstig ko'om 2 van onderstaande overzichtstabel. De prijsmindering dient evenwel in zoodanige mate toegepast, dat In geen geval een ver goeding beneden het in kolom 3 vastgesteld minimum tarief kan worden toegekend Minimumprijs v. 1 kamer Mindering Minimumbedrag 1 2 3 Tot 12 frank de gebruikelijke prijs voor 1 bed Van meer dan 12 tot 24 fr. 25 t.h. 12. Van meer dan 24 tot 40 fr. 30 t.h. 18. Van meer dan 40 frank 40 t.h. 28. Wanneer twee personen deze1 fde kamer betrekken bedraagt de vergoeding het dubbel van het in kolom 1 en 3 vastgesteld tarief. De toese1afen maximumvergoe ding voor een kamer met een bed be1oont 60 frank (met privaatbad), voor een kamer met 2 bedden 100 fr. (met privaatbad). 2) het bedieningsloon wordt vervangen door een toe slag van 10 t. 'h., berekend op den verminderden ka merhuurprijs. 3) In geval van ingebruikneming van geheele Inrich tingen van het café-, restaurant- en hotelbedrijf. dient de vergoeding, voorzien ln alinea 1 en 2, te worden be rekend volgers het aantal beschikbare kamers. Op de aldus berekende gezamen'Ijke vergoeding moet ander maal een prijsvermindering worden toegepast. a) 5 t. h., wanneer degene, die voor de vergoeding in aanmerking komt het bedrijf volkomen voor eigen rekening blijft exploiteeren. b) 30 t. h„ wanneer de gemeente de kosten van per soneel én de loopende kosten (verwarming, electrischen stroom voor licht en andere doeleinden, gas, water, te lefooninrichting, enz.) op zich neemt. 4) De cemeenten kunnen naar eigen goeddunken met den houder van een hotelbedr'if overeenkomen, dat bij de berekening van de vergpeding, niet van den mini mumprijs voor de afzonderlijke kamers zal worden uit gegaan. maar wel van den gemiddelden kamerhuur- prijs, berekend naar den tot dusver in het bedrijf ge- bruikelijken buitenseizoenpri's. 4 1) Voor de inwoning bij personen, die, zonder een hotelbedrijf te exploiteeren, gemeubelde kamers aan vaste huurders verhuren (kamerverhuurders) dient bij de berekening van de inkwartieringsvergoeding van den vóór de Ingebruikneming bewijsbaar ontvangen en ter plaatse gebruikelijken maandelijkschen huur prijs te wórden uitgegaan; zij moet met 10 t. h. worden verminderd. In geval van ingebruikneming van dag tot dag, dient de vergoeding op het dertigste deel van den maandelijkschen huurprijs, zonder vermindering te worden berekend. Aan huurvergoeding mag evenwel niet minderdfih' in 2 voorzien bedrag worden be taald. In geselvan 'ingebruikneming van fabrieken, werk- hutzen. staoelhuizen, groote garages, schouwburgen, sportinrichtingen en tot andere doeleinden dan inwo- n iig.oès emde lokalen gebouwen of grondwerven, als ook in geval van Ingebruikneming tot andere doelein- - den dan inwoning van geheele huizen of verdiepingen, ij.-vi als biTreaukamers voor staven van vrij groote troe peneenheden, overheidsdiensten, enz., dienen onder staande bepalingen te worden in acht genomen a) de yétgpeding wordt voor Ieder geval afzonderlijk vastgesteld." Zij wordt zoodanig berekend, dat de eige naar of dè besehlkklngsgerechtlgde zijn kosten gedekt krijgt ep bovendien nog een bescheiden winst maakt. De vergoeding'voor een inbezitneming, welke met een huurovereenkomst gelijkstaat, mag den huurprijs van vóór den oorlog, eventueel vermeerderd met de kosten voor licht, verwarming en water, niet te boven gaan. De huurprijs wordt berekend op grond van het bedrag van de huurovereenkomst bij ontstentenis van een zoodanige overeenkomst, op grond van het kadastraal inkomen," telkens met 20 wegens belastingen ver meerderd. In geval van ingebruikneming, welke met een pacht overeenkomst gelijk staat, dient de ter plaatse gebrui kelijke pachtprijs tot grondslag. b) De gemeente stelt de vergoeding vast op aanvraag van den eigenaar of van den beschikkingsgerechtigde en, bij voorkomend geval, na de overige betrokken per sonen te hebben gehoord. 6 De bepalingen van 5 zijn dienovereenkomstig van toepassing, wanneer in uitzonderingsgevallen de bij 2 tot 4 voorziene vergoedingen om bijzondere redenen worden geacht n'°+ v'-nen de grenzen der redelijk heid te zijn vastgesteld. 7 IJ De gemeente betaalt de inkwartieringsvergoeding enkel na overlegging van een inkwartieringsbewljs, dat door de bevoegde Orts- of Stando-tkommandantur. of bij ontstentenis van een Kommandantur, door den aan voerder 'van de ingekwartierde troepeneenheid af geleverd. 2) Het Inkwartleringsbewiis moet aan den kwartier gever worden overhandigd. De kwartiernemer moet op het einde van iedere maand, alsmede bij de ontruiming van de kwartieren, de ingebruikneming op het inkwar tieringsbewljs bevestigen. 3) De kwartiergever dient het inkwartieringsbewi's bij de bevoegde gemeente in. Deze is verplicht de bij het vorenstaand tarief voorziene vergoeding te beta'len. 4) In geval de kwartiergever de ingebruikneming niet kan bewijzen door een bevestiging van den kwartierne mer (alinea 2) moet de gemeente de ingebruikneming in overleg met de Orts- of Standortkommandantur of met den aanvoerder der ingekwartierde troepeneen heid vaststellen, alvorens tot uitbetaling over te gaan. 5) Doet zich een geval voor als voorzien onder 5. zoo betaalt de gemeente de vergoeding op grond van de door haar getroffen beslissing. 8 Bijaldien het ten bijzonderen behoeve van den kwar tiernemer noodig is de hulsvestingsvertrekken en an dere lokalen met inrlchtingsvoorwerpen te meublleeren, moet daartoe door de zorgen van de gemeente worden overgegaan, volgens de aarduidingen van de Ortskom- mandantur. of bij ontstentenis van deze laatste, van Feld- of Oberfeldkommandantur. 9 De Kommandanturen die in bestuursaangelegenheden voor het betrokken arrondissement bevoegd zijn, zijn gemachtigd de krachtens deze verordening door de ge meenten getroffen beslissingen In bijzondere gevallen te wijzigen en aan de gemeenten, binnen het kader van deze verordening, algemeene onderrichtingen te geven. 10 1) Deze verordening treedt met ingang van 1 Januari 1941 in werking. 2) In geval tot dusver geen vergoeding werd betaald, of in geval de tot nog toe betaalde vergoeding verge leken met het op grond van deze verordening berekend tarief, ongeëvenredlgd laag Is kan de gemeente voor het tijdperk, ingaande op 1 Juli 1940. een aanvullende vergoeding binnen de grenzen van de billijkheid toe kennen. De Militaire Bevelhebber in België en Noord-Frankrijk. wendt U met uw kaarten en bons tot het VELOMAKER Rijssehteenwes', Tl bis YPER (rechtover de baan naar Kemmel) Tel. 187 H. R. Yper 10358 MEN BESTELT AAN DE POMP EN IN 'T GROOT EN IN 'T KLEIN Kdo of Kie (eventueel). 4. AANTAL PAKKETTEN Daar zekere kampkom- mandanten te talrijke verzendingen voor zekere gevan genen opgespoord hebben, zijn wij verplicht in het algemeen belang van alle gevangenen alle afdeelin- gen aan te raden voor leder gevangene slechts het toe- gelalen aantal pakketten aan te nemen, en de familie leden hieraan te herinneren. In geval van afgifte op verschlller.de afdeelingen of steden, zouden de verzendingen der pakken in boven- tal op het sorteeringscenlrum te Biussel stopgezet wor den, daar or.ze fiches voor het geheele land nu tot den loopenden dag bijgeschreven zijn. 5. BORDEREL De belangrijke afdeelingen worden verzocht afzonderlijke borderels voor ieder Oflag of Sta'.ag, de minder belangri'ke een voor de Oflags en vóór de Stalags, op te stellen. Een afzonderlijk borderel dient ook voor de pakket ten ter aanvulling opgesteld te worden. Het Roode Kmtaj gevestigd Livornostraat, 80, te Brat sel, deelt mede Het geld der krijgsgevangenen Het Roode Kruis van België is in beire/ikiifg nribt de Duitsche overheid, ten einde de sommen geltó dié d>- krijgsgevangenen in hun bezit hadden, op liet oogen- blik hunner gevangenneming, aan de door deze laatste opgegeven personen te doen geworden.' De bankbiljetten en muntstukken die ia "het bezit der krijgsgevangenen waren, we. den door de Dui-sche overheid bijeengebracht,en het Roode Kruis deed de ncodige stappen bij -de Duitsdié banklnrlchtingen, om deze sommen naar Bèfgië te doen overbrengen. Deze- gelden worden aan het Roode Kruis overge maakt, en dit laatste doet, door middel van post-assi- gnaties, deze waarden aan de rechthebbenden overma ken. Een kaart, om hen van deze verzending te verwit tigen, wordt met dezelfde post verzonden. Het Roode Kiuis nam al de voorzorgen, ten einde de tijdruimte tusschen het oogenblik waarop het op de hoogte gebracht werd van het verzenden dezer fondsen en dit van het opsturen der post-assignatles, tot een minimum te herleiden. Een bedrag van fr. 2,50 wordt voor de onkosten, van elke som afgetrokken. In geval deze bedragen te gering zijn, neemt het Roode Kruis van België al de onkosier voor zvr re e- ning, en stuurt het aan de belanghebbenden, als vrij willige gift, eene som van 5 frank. Ande: deels, hebben sommige vrijgestelde krijgsge vangenen van de administratie van het kamp een «Be- scheinigung», uitgedrukt in rijksmarken ontvangen. De Duitsche overheid treft op het oogenblik de noodige maatregelen, om tot de terugbetaling hiervan over te gaan. De belanghebbenden zullen, door middel van de pers, op de hoogte geb:acht worden van de modaliteiten dezer betalingen van Lagermarken. De familiën en de vrijgestelde krijgsgevangenen mo gen nopens het geval dezer fondsen, gerust gesteld worden. De stappen door hen gedaan zijn feitelijk zonder ge volg. en kunnen geenszins het overbrengen der fond sen uit Duitschland naar België bespoedigen. Zekere fondsen, die door de krijgsgevangenen af ge zonden worden, bevatten buitenlandsche munten, welke moeten gedeblokkeerd worden. Deze verrichting neemt een langer tijdsbestek in beslag. Het Roode Kruis van België diaagt onmiddellijk de bedragen in Belgische munt over, en wacht de toela ting van omzetting af. om de gelden in vreemde mun ten, aan de begunstigden te deen geworden. Er dient ook te worden aangestipt dat de eene munt gemakkelijker gedeblokkeerd wordt dan de andere stappen dienaangaande gedaan zijn nuttelooos, daar deze operaties met regelmatigheid gebeuren. Brieken verzendingen Deze mogen van nu af aan in alle lokale afdeelingen afgegeven worden. Duidelijk het adres van den gevan gene alsook van den afzender vermelden. De boeken worden door de bemiddeling van den Dienst voor hulp aan krijgsgevangenen in Brussel, vóór de verzending, aan de censuur van de bezettende overheid onder worpen. Bons van 20 frank 1) Standaard colli's van 1 kilo. Wij herinneren eraan dat deze colli's GEEN toevoeg sels zijn van het door de bezettende overheid toegela ten contingent. Door de instelling van het systeem der bons zullen voortaan, voor degene die pakken wenschen te sturen, het nadeel van het verbruiken van eigen rantsoen zegels alsmede de groote reisonkosten, vermeden wor den. Het laat ook toe aan weldadige personen pakket ten met een minimum formaliteiten aan behoeftige ge vangenen te sturen waarvan de dienst «De Collo van den Gevangene» talrijke lijsten bezit. 2) Pakken ter aanvulling. Dezelfde stortingen kunnen ook gebruikt worden om pakken van ongeveer 3 kilo kleederen met 2 kilo eet waren pan te vullen. Het f>akket moet op de lokale afdee'ing van het Roode Kruis van België gedeponee: d worden, die zich met het doorzenden naar onzen dienst te Brussel zal belasten. Het Roode Kruis verschaft de definitieve verpakking kosteloos. N.B. A) Het pakket ter aanvulling hoeft niet nood zakelijk aanvankelijk 3 kilo kleeren te bevatten. Het mag dus reeds eetwaren l^ouden, vermits het totaal gewicht 3 kilo niet overtreft. Welke zijn samenstelling ook zij, mag het aanvanke lijk beneden 3 kilo wegen. B) Op dezelfde wijze hoeft het 5 kilo pak niet nood zakelijk dit gewicht te bereiken. Niets verhindert dus dat het door een minder zwaar pak vervangen worde. Colli's vcor behoeftigen De families die zouden doen blijken dat zij niet in staat zi n zelf een pak te verzenden, kunnen bij het Roode Kruis een aanvraag indienen voor het gratis op sturen van een pak door zich tot 1) de lokale afdeeling 2) den dienst voor Hulp aan Krijgsgevangenen (af deeling Collo van den Gevangene te rich'en, met verklaring van den Burgemeester van de woonplaats van den gevangene. Raadgevingen vcor de verzending van pakketten INHOUD. Worden niet meer verboden 1° worsten in zilverpapier 2" veiligheidsscheermessen 3° vers'erkende midde'en en pharmaceutische spe cialiteiten die door de gevangenen gevraagd wo","n. Opmerking: de pakken mogen voortaan eetwaren en kleeren bevatten naar ieders keuze. 2. VERPAKKING De verpakking moet sterk zijn, ten einde alle beschadiging gedurende het transport te voorkomen. 3. ADRFS moet 1) duide'ijk leesbaar zi n, en met onuitwisrhbaar pot lood of inkt geschreven worden. Een dubbel van het adres moet binnen het pak geplaatst worden om de overhandiging aan den bestemmeling mogelijk te ma ken in geval het adres van het pak niet meer te lezen was. 2) vclledi? d.i. naam van kamp. plaatsnaam en W K. (Wehrkrels), gevangennummer en nummer van Arb. (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5