-VOETBAL- 21e jaar, Nr 40 Prijs 0,40 fr. Vrijdag 24 Januari 1941 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT VPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 Y P E R DE VREDE VAN VERSAILLES Uitzinnigs daad waarvoor thans gansch de stad Yper boeten moet BEVOORRADINGSDIENST Vernieuwing der Aardappelkaarten Rantsoeneeringszegels Distributiedienst van Yper Stadhuis - (Bureel Nr 7) Zondag 26 Januari 1941 C. S. Yper A S. K. Vlamertinghe V HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS Voor België 21 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 Einde Januari brengt de verjaring van het op zeggen door het Duitsche Rijk van het Verdrag van Versailles. Sindsdien is de uitlooper van het fameuze tractaat, de volkerenbond, den dood der bloedarmoedigen gestorven. De datum van het stille verscheiden viel, o ironie der feiten, om trent samen met de voltooiing van het luxueuse volkenbondspaleis te Genève. De vrede van Versailles is intusschen, in het licht der jongste gebeurtenissen, slechts meer als historisch curiosum te beschouwen waarvan wij de herinneringen, evenals die der trekschui ten of der diligenties, gaan opdiepen in geschied kundige folianten. Het is ons opzet niet hier aan te toonen welke onmogelijke toestanden door het diktaat van Versailles werden in het leven geroepen, hoe economisch onleefbare staten werden gesticht, hoe heele gebieden met millic^nen inwoners ver- kanseld en verkwanseld werden, een collectie rand- en bufferstaten rond Duitschland werden opgesteld, en hoe dit laatste Rijk vooral in het Oosten werd vaneengereten met Polen als een wig tusschen twee gebieden. En slechts even her inneren wij aan de sinistere klucht der volkstem mingen in de Poolsch-Duitsche randgebieden. Wat wij hier vooral willen onderlijnen is de geest die Versailles heeft voorgezeten. De man die er wellicht het sterkst zijn stempel heeft op geslagen was Clemenceau, die oude anarchist, «tombeur de ministères», het prototype van de vechtersbazen in de parlementaire democratie, wiens eigenaardige geestesevolutie van het vol- slagenst nihilisme leidt tot het engste chauvi nisme. Samen met Poincaré, een ander kampioen van den politieken haat, hebben zij in Juni 1919 een monument opgetrokken dat Frankrijk voor eeuwen de vastelandsche hegemonie moest ver zekeren. Men kent de verdere ontwikkeling der dingen de Engelsche intriges tegen den al te machtigen Gallischen bondgenoot, het herwordingsproces onder Mussolini's machtige leiding van het Ita- liaansche volk, de geestelijke eenmaking van Duitschland door de vernietiging van het partij wezen en het stage rijzen, aus den Tiefen der Vernichtung tot nooit geëvenaarde grootmacht, van het Nationaal Socialistische Rijk. Dat zijn de nuchtere feiten waarbij alle gefilo sofeer stilstaat en feiten zijn minstens zoo eer biedwaardig als een gedistingeerden lord-meier. Maar toch rijst de vraaghoe is het mogelijk dat de uitvoering van Clemenceau's testament, Frankrijk op den rand van den afgrond heeft ge bracht zoodat het dreigt voor goed als eerste- rangsmogendheid te verdwijnen, wijl Duitsch land een machtspositie bekleedt waarvan de weergave slechts in het oude Romeinsche Rijk te vinden is Niet de historicus, maar de wijsgeer geeft het antwoordin den strijd tusschen materie en geest haalt het de onstoffelijke kracht. Een staats, manschap die steunt op fortenlijnen zonder de bezieling van naar ideaal hunkerende krijgers is ten doode opgeteekend. Het is ook deze geschie denis die de nagedachtenis aan generaal Maginot voor iederen Franschman zoo tragisch moet ma ken. En dat heeft juist Duitschlands grootheid be- wrocht dat één man een amorfe massa die den Vrede van Versaillesin haar tragisch lot schijnbaar berustend onderging, tot een blok van tachtig millioen als een machtige vuist heeft sa mengebald in den dienst van het Duitsche va derland en de nationaal socialistische levensbe schouwing. De vooroorlogsche toerist die enkele dagen in Ia Ville-Lumière doorbracht werd gewoonlijk door een praatzieken gids naar Versailles mee getroond en hem werd in die paleizenreeks de groote salie des glacés getoond met haar eenig zicht op de spruitende fonteinen, le jour des grandes eaux Is het geen paradox dat de naam Versailles beelden oproept van het schoonste dat het Fransche genie op architecturaal en ar tistiek gebied heeft voortgebracht, en van de broedplaats van het grootste onrecht en de groote ellende die onze tijden hebben gekend Zondag avond had alhier, om 10 u. 45, op de Groote Markt, een spijtig voorval plaats. Een lid der Duitsche weermacht, dat aan een groot hotel aldaar op wachtdienst stond, werd onverhoeds aangevallen en mishandeld door een burger die, jammer genoeg, er in slaagde zich in de duister nis uit de voeten te maken. Herhaaldelijk reeds, hierin het voorbeeld vol gende der stedelijke overheid, hebben wij hier in ons blad de bevolking aangeraden zich van al le vijandelijke daden tegenover de bezettende macht te onthouden, daar zulks ten slotte geen ander gevolg kan hebben dan tal van moeilijk heden op den hals zijner medeburgers te laden en soms ook een aantal onschuldigen voor de waanzinnige daad van één enkel heethoofd te doen boeten. Onze waarschuwingen hebben, helaas, niet mo gen baten. Toch heeft een verwaande het zeer heldhaftig geoordeeld in den donker een niets kwaads vermoedenden Duitsch soldaat op verra derlijke wijze aan te vallen. Gansch de bevolking is eensgezind om deze betreurenswaardige wandaad af te keuren. Wij weten niet welke de redenen zijn die den dader aangezet hebben zich aan dergelijk ver grijp te bezondigen. Doch wat er ook van zij, hij wist op voorhand dat zijne daad niet onbestraft zou blijven en wanneer hij meende zoo heldhaf tig te zijn, dan zou hij eveneens den moed moe ten hebben er zelf al de gevolgen van te dragen, in plaats van, zooals nu, 16.000 menschen ervoor te laten boeten. Immers, benevens een aanzienlijke geldboete door de stad te betalen, wordt als strafmaatregel, zooals blijkt uit hieronderstaande verordening, aan al de inwoners van Yper voortaan verboden zich na 8 u. 's avonds nog op straat te bevinden. Wellicht zal deze maatregel ingetrokken wor den eens dat de laffe dader zal gekend zijn. Van hem zelf moet thans niet meer verwacht worden dat hij zich vrijwillig zal kenbaar maken, doch alwie eenige inlichtingen verstrekken kan, heeft voor plicht deze aan de overheden mede te dee- len. Een streng onderzoek is geopend en niets wordt verwaarloosd om den dader op te sporen. De aan rander heeft ter plaats zijn hoed, geteekend met de beginletters A. D. verloren en mogelijks zal dit bewijsstuk toelaten den dader te ontdekken, wat allen vurig wenschen. Te hopen dat wij hier geen dergelijke feiten meer te betreuren zullen hebben, want dan mo gen wij ons aan erger straffen verwachten. Tot hiertoe moet iedereen de correcte houding van de bezettende macht tegenover de burgerlijke be volking erkennen ,aan deze laatste behcort het dan ook geen daden te stellen die deze houding zouden doen veranderen. Dit is een plicht waar aan niemand, welke ook zijne gevoelens zijn, zich mag onttrekken, want vergeten we niet dat een vijandelijke daad niet alleen den dader zelf aan strenge straffen blootstelt, maar daarbij nog tal rijke onschuldigen zou doen lijden en vele huis gezinnen opnieuw in het grootste verdriet zou kunnen dompelen. Wij honen dat dergelijke feiten zich hier niet meer zullen herhalen. Ziehier thans den tekst der verordening die door de bezettende overheid genomen werd als gevolg op de hierboven aangeklaagde en, wij leggen er den nadruk op, zeer betreurenswaar dige daad BEKENDMAKING In den avond van 19 Jannari 1941, omstreeks 22,45 uur, werd een onderboorige der Duitsche Weermacht door een Belgischen burger hardhan dig aangegrepen. Hierdoor wordt, met direkte inwerkingtreding, het Politie-uur voor de burgerbevolking van het grondgebied leper, op 19.30 uur vastgesteld. Als ook wordt het zich ophouden BUITEN de wo ning voor de burgerbevolking in den tijd TUS SCHEN 20 en 5 uur VERBODEN. Verdere maatregelen blijven voorbehouden. De burgerbevolking wordt er toe opgeroepen mede te helpen om den dader te helpen ont dekken. Yper, den 21 Januari 1941. De KREISKOMMANDANT. Met ingang van 6 Februari 1941 worden nieuwe aardappelkaarten uitgereikt aan de personen die in het bezit zijn van de vervallen aardappelkaart alsook aan degenen die nog geen kaart hebben verkregen en deze nu wenschen te ontvangen. Deze laatste moeten eerst een kleinhandelaar kiezen en hunne keus kenbaar maken ten bu- reele van den Bevoorradingsdienst, Diksmuide- straat, 22. Deze formaliteit moet ten laatste tegen 28 Januari 1941 vervuld zijn. Ieder persoon die de nieuwe aardappelkaart wenscht te ontvangen moet een formulier on derteekenen waarbij hij verklaart geen voor raad te hebben gelijk aan 45 (vijf en veertig) kg. per persoon voor drie maanden. Deze verklaring moet worden ingebracht zelfs door deze personen die vroeger reeds een aardappelkaart hebben ontvangen. Deze formulieren zijn ter beschikking der be langhebbende gezinshoofden ten bureele van den Bevoorradingsdienst. De rantsoeneeringszegels voor de periode van 6 Februari tot 7 Maart 1941 zullen uitgereikt worden vanaf Vrijdag 31 Januari tót en met Dinsdag 4 Februari, telkens van 9 tot 16 uur (doorloopend) in het bureel van den Bevoorra dingsdienst, Diksmuidestraat, 22. De voerders van motorrijtuigen worden hierbij beleefd verzocht, vanaf den 27 tot en met den 29* dezer, zich ten stadhuize te begeven, bureel Nr 7, ten einde er een nieuw formulier in te vullen, om toelating tot verder verkeer voor Februari 1941 te kunnen bekomen. De houders van motorrijtuigen of stationnaire motoren, gelieven zich een formulier tot aan vraag om motorbrandstof, voor de maand Fe bruari op bureel Nr 7, Stadhuis, aan te schaffen. K. B. V. B. 1940 -1941 TWEEDE DIVISIE PROVINCIAAL, REEKS C. Ypersch Stadium, Augustijnenstraat Algemeene inkomprijs1 fr. 50. Tribune1 fr. opleg.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1