JULES DERUDDER De Pers Rij Wl ELBE LASTING STAD YPER RIJWIELPLATEN DIENST DER HUURAUTOS tot 31 januari 1941 Fonds der Meest Begaafden Het aantal teruggekeerde Krijgsgevangenen BENZINE en MAZOUTVERBRUIKERS van YPER en OMSTREKEN DEPOT STANDARD Rijsselsteenweg, 11 bis YPER Postverkeer met Nederland De Hkwidatie yan de «Crédit Anversois» Belgisch Hotelwezen DE RADIOTAKS Voor de Vischhandehars HET YPERSCHE 24 -1-1941 Van ism 1 af wordt de Staatsbelasting, te betalen te gelijkertijd ah de provinciale taks op de rijwielen, op -Cl frank gebracht wat de rijwielen betreft met één zit plaats en op 30 frank wat de rijwielen aangaat met meer dan één zitplaats, namelijk de tandems. Er zal geen ander kwijtschrift afgeleverd worden dan de plaat zelf. Opdat de houder van elke plaat geïden- iiflceerd zou kunnen worden, zullen de wielrijders nochtans zelf een formulier moeten invullen, dat te ■hunner beschikking gesteld wordt door de administra tie der directe belastingen en dat de inschrijving behelst van naam, voornaam, adres en nummer der identiteits kaart zij zullen dit formulier, behoorlijk ingevuld, me', hunne identiteitskaart aan den ontvanger der belastir.- dienen af te geven. Deze nieuwe handelwijze zal voor het publiek het wachten zeer verminderen. Na verloop van de maand Januari zal het niet meer toege laten zijn gebruik te maken van een rijwiel, zonder dat de belasting betaald zij. Rijwielplaten zijn verkrijgbaar in de Bank «Crédit Anversoisop vertoon der eenzelvig- heidskaart. op Zondag 26 Januari, van 9 J tot 12 I uur en op Dinsdag 28 en Donderdag 30 Ja nuari, telkens van 9 i tot 12 i en van 14 tot 17 u. Prijs37,50 fr. of 3 mark. De personen worden verzocht zich van gepast geld te voorzien. OPGELET De rijwielplaten zijn vóór 1 Fe bruari af te halen KOOYMAN Johannes, Dixmudestraat, 27. LAMAIRE Léon, Casselstraat, Nr 2. PATTYN Georges, Fochlaan, 14. VANDERBEKE Marcel, Statiestraat, 59. Zondagdienst tot 31 Januari 1941 KOOYMAN Johannes en LAMAIRE Léon. Ingevolge art. 20 van het K. B. van 26 Juni 1927. moeten de aanvragen om door het Fonds der Meest Be gaafden ondersteund te worden, vóór 15 Maart aan staande naar den Heer Gouverneur der Provincie West- Vlaanderen te Brugge, verzonden worden. Bij de aanvraag om ondersteuning, dewelke van het gezinshoofd moet uitgaan en diens beroep moet opge ven. behoort gevoegd 1) Een uittreksel op ongezegeld papier uit de ge boorteakte van het kind 2) Getuigschriften afgeleverd door de hoofden van de verscheidene onderwijsinrichtingen welke gedu-' rende de drie laatste jaren werden bezocht. Deze ge- tuis-chriften zullen vermelden de uitslagen door den betrokkene bekomen op school, in de wedstrijden, enz... en zoo nauwkeurig mogelijk zijn verstandelijken aan leg en zijne zedelijke hoedanigheden opgeven 3) Een afschrift van het gezondheidsboekje. Er zal geen gevolg gegeven warden aan de aanvra gen die na 15 Maart gedaan worden. "De laatste vijftien dagen zijn te Antwerpen óm zeg- gens dagelijks belangrijke contingenten krijgsgevan genen toegekomen, die aldaar dadelijk vrijgelaten wer den. Naar blijkt uit de bekend gemaakte cijfers werden eT tot op heden alzoo, op bevel van den Führer, niet minder dan 88.000 man naar huis gezonden en wel op de volgende tijdstippen Maand Juli 1040 13,000 man Maand Augustus 15.188 Maand Oktober 5,734 Maand November 2.870 Maand December23,677 Op 8 Januari 1941 426 man Op 9, 10 en 11 Jan5 390 Op 11 en li Januari 6.038 Op 13 en 14 Januari 2,527 Op 15 Januari 1,016 Op 16 Januari 61 Op 16 en 17 Januari 6,213 Op 19 en 20 Januari5,816 Deze week zijn nogmaals verscheidene onzer soldaten hier te Yper uit krijgsgevangenschap teruggekeerd, en wel namelijk de volgende Roosebeke Camllle, Maarschalk Frenchlaan. Braem Cyrille, Zonnebekesteenweg. Voorspoels Flrmln, Tegelstraat. Cllppe Arthur, Klaverstraat. Goes Achiel, Meenensteenweg. Pickel Roger, Hoornwerk. Malfait Leon, Hoornwerk. Vanoverschelde Albert, Yperleestraat. Vandenbussche Albert, "Waterkasteelstraat. Vanoverschelde Roger, Zonnebekesteenweg. Goffaux Francois, Rijselstraat. Vandenberghe Alphonse, Korte Thouroutstraat. Victoor Jozef, Slachthuisstraat. wendt U met uw kaarten en bons tot het VELOMAKER (rechtover de baan naar Kemmel) Tel. 187 H. R. Yper 10358 MEN BESTELT AAN DE POMP EN IN T GROOT EN IN T KLEIN ACTUALITEITEN- I. HAAR MACHT EN VERSPREIDING. «Zeg mij wat ge leest en ik zal u zeggen wat ge zijt. Geen leven is korter dan dit van een dagblad, en toch is geen macht ter wereld grooter dan die van de pers. Moderne rotatiepersen stapelen in getik en ge knars de dagbladen bij duizenden op. Versch, met een sterken geur van drukinkt, komen ze in de zwarte tasschen van de dagbladventers te recht. Ze worden uitverkocht m alle steden, alle dorpen. Ze dringen zoowel de luxueuze kasteelen als de burgershuizen en de nederige werkmans woningen binnen. Ze worden nieuwsgierig aan gegrepen door oud en jong, arm en rijk. Maar ils vivent Ce que vivént les roses, l'espace d'un matinkunnen we zeggen met den dichter. Geef daar eens een gazetvraagt de schoen lapper aan zijn vrouw, terwijl de klant ongedul dig staat te wachten op de vermaakte schoenen'. De krant gaat alsdan een nieuwen weg op. Yan Vorstin der wereld, vervalt ze tot het louter,ma terieel gebruik. Niet meer de woorden, doch het papier heeft belang. Maar welke macht heeft deze fee Het Woord, niet ten toon gespreid Ze was de Koningin der Qedachte, Hare Ma jesteit de Pers». In enkele uren heeft ze haar gedachten verspreid. Ze heeft een stoot gegeven aan de publieke opinie, gebouwd of afgebroken, aanbeden of veracht, ie heeft de schoonheid ge boetseerd of het.,heerlijke van zijn voetstuk ge zwaaid. De haat gezaaid of de liefde gepreekt. Fortuinen gebouwd en rijkdom ten val gebracht. Revoluties en oorlogen ontketend of de vrede ge streeld. De waarheid verspreid of de leugen ge kweekt. De macht van de pers is ontzaglijk. Hoe ver deeld ook dewereld zij, eenieder is het eens om het imperium van de pers te erkennen. We vinden de' pers overal onder alle vormen dagbladen, weekbladen, maandbladen, illustra ties, filmbladen, kunstbladen, sportrevues, mode journalen, kinderblaadjes, humoristische bladen, vakbladen, vlugschriften, brochures. Waar men gaat, in café/station of wachtkamer, de pers is er. De pers kan men niet ontvluchtend Zooals een spook in sommige griezelfilms, rijst ze overal op, in alle hoeken en kanten. Meer nog, iedereen wordt door de pers onweer staanbaar aangetrokken. Het is het werk van de natuurlijke nieuws- en weetgierigheid bij den mensch. «Welk nieuws?» Het is het eerste en laatste woord van dendag, het begin en het einde van élk gesprek. Onze twintig-eeuwsche geest is op sensatie belust. Hij wil steeds nieuws opslorpen, zooals een vliegtuig benzine zuigt en moet dalen wanneer deze niet meer toekomt. De pers geeft ons dit geestelijk voedsel. Hoe gevaarlijk dan als deze pérs de leugen ver spreidt. het bedrpg aankweekt, de zedeloosheid en het wangedrag prijst of verheerlijkt. Zooals het vergif, dat eens in ons bloed is, onvermijde lijk naar het hart stuwt, zullen deze volzinnen onzen geest aantasten en er alle geestelijk leven dooden, ons verlagen tot goddeloosheid en mate rialisme. Het moet dan ook niet verwonderen dat de eerste bekommernis van elke beweging, ze weze van politieken, godsdienstigen of gelijk welken anderen aard, naar de pers gaat. Door de pers heeft ze eerst haar gedachten verspreiddooi de pers blijft ze leven door de pers boekt ze haar successen of door de pers gaat ze ten onder. Ook de Kerk heeft, meer dan gelijk welk or ganisme, het belang van dit wapen begrepen. «Er is wellicht niets zoozeer, geschikt om het verstand te vormen, dan de kunst van het schrij ven zegde Paus Leo XIII. Een natuurlijke, smaakvolle voorstellingswijze trekt den lezer on weerstaanbaar aan en zoo komt het dan, dat de waarheid, gekleed in schoone woorden en zin nen, de menschen boeit en wint. Van Pius XI zijn de woorden De Pers is op onze dagen een der invloedrijkste machtenzij kan de meest verderfelijke of de heilzaamste macht worden voor het leven der volkeren en het leven der kerk... Ge zult nooit genoeg doen voer de goede drukpers Het was onze groote Kardinaal Mercier die zegde Moest ik een kerk bouwen en een katho liek dagblad stichten, ik zou eerst het blad stich ten en later de kerk bouwen Nog vele dergelijke woorden zouden we kun nen aanhalen, die eenseezind getuigen voor de macht der pers. We willen nog deze van Pius X herhalen Mijn voorgangers zegenden dé de gens der koene ridders, maar ik verkies de pen der katholieke persridders te zegenen Enkele cijfers en positieve feiten zullen dit i,fl: alles nog^ïbest é&Iij£teri.\V Er worden over de wereld 49.883 dagbladen ge drukt 24.700 in Europa, 17.800 in Amerika, 5,800 in Azië, 983 in Australië en 600 in Afrika. Vóór den oorlog verschenen in België 65 dag bladen met een totale oplaag van 2.200.000 exem plaren, waarvan 937.000 in het Vlaamsch en 1,275.500 in het Fransch. Maar ook veel vreemde bladen werden in België gelezen. In 1933 werden bladen voor een waarde van 35.150.000 Belgische frank ingevoerd, waarvan 23.154.000 voor de Fran- sche en 8.499.000 voor de Nederlandsche. De meest verspreide Belgische bladen waren Le Soir, 204.000 exemplaren La Dernière Heure, 181.000; Het Nieuws van den Dag, 160.000Het Laatste NieuVs, 130.000 (op het oogenblik 285.577 exemplaren), en Sportwereld, 70.000 tot 130.000. Eveneens vóór den oorlog werd de omvang van de pers geschatin Frankrijk op 7.000.000 exem plaren, in de Vereenigde Staten 35.100.000, in Sovjet-Rusland op 35 miljoen en in Engeland op 28 miljoen exemplaren. In Duitschland verschijnen 1308 dagbladen, in Italië 80, in Engeland 255, in de Vereenigde Sta ten 1911. Deze getallen zijn intusschen voor sommige landen merkelijk gewijzigd. We meenen echter wel dat ze den lezer een afdoend klaren kijk zul len geven op de macht en de verspreiding van het gedrukte woord, (Wordt voortgezet). Fernand DE BRUTN. Ook spoedbestelling toegelaten Het Bestuur der Posterijen deelt mede In het verkeer met Nederland wordt voor gewone eii aangetèekende zendingen aller categorieën de kleine pakken uitgezonderd nu ook spoedbestel ling toegelaten. Terugbetaling van sommige deposito's Er wordt gemeld dat de talrijke klanten van de Crédit Anversois wier beleggingen beneden of ge lijk zijn aan fr. 1000. eerlang zullen worden gewaar schuwd dat die bedragen worden terugbetaald. i\!> M/5 Roode deelzegels worden door blauwe vervang»». De Nationale Vereeniging van het Belgisch Hotel wezen geeft divisionaire blauwe zegels uit, welke met de roode zegels gangbaar zijn. in afwachting da) deze laatste geleidelijk worden vervangen, te .b.egjnn^q. jnet zegel'Nr i'. De róode divisionaire zegels Nr 3 zullen van 1 Februari 1941 af niet meer in de inrichtingen geldig zijn. In den loop der maand Januari 1941 zullen zij door de blauwe divisionaire zegels worden vervangen. Niets is veranderd wat betreft de radiötaks vóór 31 Januari 1941, moet elke bezitter van een radio, 78 fr. storten- op postcheckrekening 290,211, Koninginne- laan, Brussel; Zelfs Indien de radio niet gebruikt wordt, moet de taks betaald worden, want de wet takseert niet het ge bruik, maar wel bet bezit van de radio. Indien men de radio niet wil gebruiken, moet men er zich van ontdoen ofwel de post buiten gébruik stellen. Het is niet genoeg enkele lampen, één of meerdere lampen uit te nemén, de antenne of iets' dergelijks weg te doen. Men móet de post zoodanig demontéerèn dat het eigenlijk geen radio meer is. De andere oplossing is zich van zijn radio ontdoen. Indien men de post niet wil verkoópeh óf ten geschen ke geven, kan men eenvoudig zijn meubel in bewaring geven bij iemand die zelf een Tadió heeft. Deze moet slechts tweemaal taks betalen als hij een van de pos ten in een openbare gelegenheid gebruikt. Tengevolge" van den oorlog werden talrijke radio's gestolen of vernield. Zoo schat men dat er voor 1941, 200 300.000 luisteraars minder zullen zijn, hetzij 20 t. h. Men mag evenwel aannemen dat in den loop van het jaar een 50,000 tal luisteraars zullen biikomen. Enkele radio-bezitters moeten echter GEEN taks be talen tnvalieden (meer dan 50 t. h.), de b-Inden en cfe noodlijdende gebrekkelijken-. Voor de families van de krijgsgevangenen wordt een gunstregiem bestudeerd. De Pers en Propagandadienst van de Nationale Land bouw- en Voedingscorporatie verzoekt het volgende mede .te deelen De vischhandelaars die rechtstreeks in de miin koch ten van Oostende, Zeebrugge, Nieuwpoort, of Blanken- berge. worden hierbij verzocht aan de Hoofdgrocpee- ring Visch en Visscherijproducten Middaglijnstraat, 31, Brussel, in globaal aan te geven, hoeveel zij in de jaren 1937-1938 gekocht hebben aan 1. Versche Visch 2. Haring 3. Garnalen 4. Sprot. Alleen die hoeveelheden komen in aanmerking, die regelmatig geboekt staan. De aangifte moet binnen de 8 dagen geschieden. EN DE VISCHINV OERDERS De vischinvoerders worden hierbij verzocht aan de Hoofdgroepeering Visch en Vlsscherijproducten n, Middaglijnstraat. 31 Brussel in globaal aan te geven, hoeveel zij in de jaren 1937-1938 ingevoerd hebben aan 1. Versche Visch 2. Haring a) Versche en Gezouten haring, b) Gerookte en Gedroogde haring 3. Garnaal, a) Gepelde, b) Ongepelde 4. Sprot 5. Kreeften. Alleen die hoeveelheden komen ln aanmerking wel ke regelmatig geboekt staan. De aangifte moet binnen de 8 dagen geschieden. Wilt U «Het Ypersche» elke week thuis besteld worden? Vraag dan een abonnement aan uwen gewonen brievenbesteller of ten onze bureele, Boterstraat, 34, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2