Jules SINNAEVE JULES DERUDDER 10 De maximumprijzen van gevogelte i en konijnen De bakkers moeten de keuze laten tusschen brood en meel De kleederkaart weldra in voege FRUIT en HOFBOUWLIEFHEBBERS De maal-termijn kan verlengd worden Lijnzaad aan regeling onderworpen De verplichte inschrijving bij de Houtcentrale Diamantcentrale ongericht 40 millioen kgr. plantaardappelen uit Nederland voor België Het verbruik van groenten BENZINE en MAZOUTVERBRUIKERS van YPER en OMSTREKEN DEPOT STANDARD Rijsselsteenweg, 11 bis YPER In het Staatsblad van 31 Januari ts volgend besluit \erschenen houdende vaststelling der maximumprijzen van gevogelte en konijnen Artikel 1. De maximumprijzen van gevogelte en koniinen zijn vastgesteld als volgt Prijs te betalen Prijs te betalen aan door dea voortbrenger den verbruiker Ki«- kip het kg. levend 15.geslacht 25. Graankip, van 350 tot 1000 gr. 25.50 40. Mesthoen (Brus- .-elsche kiekens» 27.50 45. Eend 13.50 26. Jongt- eend 25.50 40. Gan 22.36. Kalkoen 27.50 45. Duif (oud) het stuk 5.8. Jonge duifgr. 8.50 12. Jonge duif kl. 7.— 10. Tar konijn het kg. 13.50 in stukken 25. Tam konijn 13.50 geheel met 22. kop en pooten Wild konijn gedood 10.— Idem 18.— Art. 2. Deze prijzen moeten in de provincies Lim burg. Antwerpen, Oost-Vlaanderen en West-Vlaande ren met 1 frank het kilogram verminderd worden voor de kookkippen. graanklppen en de geslachte kippen. In de provincies Luik, Namen en Luxemburg moeten deze prijzen met I frank het kilogram vermeerderd worden. Art. 3. De aankoopprijzen voor verkoopers in 't klein moeten ten minste 20 t h. lager zijn dan den prijs door den verbruiker te betalen. Art. 4. Het aan den verbruiker aangeboden ge slacht gevogelte moet uitgehaald zijn, dit wil zeggen •iet binnenste moet verwijderd worden, met uitzonde- ing van het hart. de maag en de lever. Art. 5. Het opvullen met papier is verboden. Art. 6. De konijnen moeten uitgebloed zijn. Art. 7. Geen enkel andere benaming dan deze in dit besluit voorzien Is toegelaten. A 8. - De inbreuken op de bepalingen van onder havig besluit worden opgespoord, vastgesteld, vervolgd vn gestraft overeenkomstig de beschikkingen van hocfd- -tuk III van de besluitwet dd. 27 October (gewijzigd door de besluitwetten dd. 11 en 14 Mei 1940 en door de besluiten dd. 25 November en 12 December 1940) en artikel 10 van het beduit dd. 5 October 1940 (gewijzigd door het besluit dd. 6 November 1940), houdende op richten der diensten van het Commissariaat voor prij zen en loonen. De h. De Winter, secretaris-generaal van Landbouw en Voedselvoorziening, heeft aan de Gemeentebesturen en aan den Inspectiedienst voor Ravitailleertng en rantsoeneering volgenden omzendbrief gericht Bij besluit van 6 Januari 1941 betreffende de rantsoe neering van de eetwaren, is voorzien dat, in ruiling voor zegel Nr 1, de verbruiker zich brood, meel, voedings- deegen of diëetlevensmlddelen kan aanschaffen. Daar er bij de broodverdeeling sommige moeilijk heden opgerezen zijn, hebben de bakkers gemeend deze te mogen verhelpen door te weigeren meel te verkoo- pen. Dusdanige handelwijze is niet regelmatigde bak kers moeten de keuze laten tusschen brood en meel. Om echter te voorkomen dat de verdeeling ontred derd gerake, mogen zij het meel voorbehouden voor nun gewone cliënten en aan eiken verbruiker slechts de verelschte hoeveelheid verkoopen om in de behoef ten van één week te voorzien. Zooals reeds in het besluit, verschenen in het «Staats blad van 23 December jl houdende reglementeering van den verkoop van textielproducten, werd voorzien, wordt weldra de kleederkaart ingevoerd. Het betreft ook hier den verkoop van textielproduc ten In voornoemd besluit opgesomd. Voor deze zelfde producten zal de kleederkaart dan dienen om zich kleederen aan te schaffen. De huidige machtigingen door het gemeentebestuur afgeleverd zullen dan weg vallen. De regeling van 23 December was slechts een voorloopige regeling. Door den verkoop aldus te beper ken werd belet dat de begoeden te veel aankoopen zou den doen, terwijl de gewone man de gelegenheid niet meer zou hebben zich op normale wijze van kleederen, enz., te voorzien. Bij het invoeren van de kleederkaart, vermoedelijk in April e. k. zal men zich gemakkelijker van het nood zakelijke kunnen voorzien dan thans het geval is. Met de kleederkaart zal men vermoedelijk beschikken over 150 punten per jaar. Een kostuum of een overjas zou 50 punten vertegenwoordigen een rok of een mantel even eens, een beddelaken 25 punten, een zakdoek 1 punt, enz., enz. Er zullen overigens naar gemeld wordt in verband met de regeling van den verkoop van textielproducten nog een paar andere besluiten verschijnen. Voor het SNOEIEN uwer Fruitboomen, Druivelaars en Heesters. Het onderhouden uwer serren en_ boom gaarden, wendt U in volle vertrouwen tot HOVENIER OUDE VEURNESTR A AT, 27Bis Y P E R (Hoekje) Uittredende hovenier van Wel Edelen Heer Graaf de Laubespin. Wegens de materieele moeilijkheden, waarop de meeste maalders stuiten om vóór 31 Januari de voe dingsreserve in broodgraan van de landbouwers ge maald te krijgen, zijn de burgemeesters in de behoor lijk gewettigde gevallen, gemachtigd om den maalter- mijn te verlengen tot den datum, uit hoofde der bij zondere omstandigheden noodig geacht. Deze afwijkingen mogen slechts toegestaan worden in uitzonderlijke gevallen en na de instemming te heb ben bekomen van den gewestelijken controleur en den gemeentelijken ravitailleeringsbeambte. De vervoèrbiljetten, gedagteekend van vóór 26 Ja nuari en die men niet heelemaal zou kunnen benutti gen hebben, moeten vernieuwd worden. De gemeentelijke beambte moet de lijst van de ver leende afwijkingen, alsmede van de daarbij bedoelde hoeveelheden broodgraan, bijhouden, opdat de con- tröle-diensten deze, te allen tijde, zouden kunnen na gaan. In al de molens waar tegen maalloon gewerkt wordt en die voor deze afwijking niet in aanmerking komen, moeten de installaties bestemd voor het broodgraan op 31 Januari 1941 gelood worden. In dit geval zullen deze molens in hun andere installaties nog slechts voeder- graan mogen malen. In het Staatsblad van 2 Februari verscheen volgend besluit betreffende de aangifte van lijnzaad Alle natuurlijke of rechtspersonen, welke in om het even welke hoedanigheid en welke ook de bestemming zij, meer dan 100 kilogram lijnzaad, hetzij van iiiland- schen. hetzij van uitheemschen oorsprong, vcor eigen rekening of voor rekening van derden in voorraad heb ben, zijn verplicht, uiterlijk den lu van elke maand, en voor de eerste maal op uiterlijk 1 Februari 1941, aan de hoofdgroepeering «Zuivel. Vetten en Eieren Kruid tuinlaan, 57a, Brussel, aangifte van liun voorraad lijn zaad te doen, op fcrmulieren hun op aanvraag door voormeld organisme afgeleverd. Eenzelfde verklaring wordt geëischt voor vlaszaadhulsels, verwijderd van den stam, of voor onvolledig gezuiverd vlaszaad. Deze aangifte zal behelzen 1. Naam, voornamen, beroep en woonplaats van den aangever 2. Naam, voornamen, beroep en woonplaats van den eigenaar der waren, in geval de aangever deze voor reken-ne van derden in bezit heeft; 3. Nummer van de inschrijving in het handelsregister; 4. Hoeveelheid van ieder product, soort, oorsprong, kwaliteit en bestemming, de ingekomen en uitgegane hoevee'heden. het totaal en het verschil 5. De lijst der gedane leveringen 6. De opslagplaats 7. De verklaring dat de aangifte op juiste en volledige wijze is geschied. De personen waarvan sprake moeten een magazijn- boek houden, waarin zij de ontvangen en verzonden hoeveelheden, den datum der ontvangst en der verzen ding, de namen, de voornamen, het beroep en de woon plaats van de verzenders en de bestemmingen en alle andere opgaven, door de hoofdgroepeering Zuivel, Vetten en Eierenvoorgeschreven, zullen vermelden. Alle aan- en verkoop, alsmede 'het vervoer van lijn zaad, is aan een vergunning onderworpen. Deze vergunningen worden afgeleverd door de hoofd groepeering Zuivel, Vetten en EierenDe vervoer- vergunning moet binnen de vier en twintig uren na de levering aan gezegde hoofdgroepeering worden terug gezonden. Krachtens de verordening Nr 2 van 21 Januari LL van de Houtcentrale, verschenen in het Staatsblad van 25 Januari, moet alwie zich bezig houdt met de uit bating, de bewerking, de verwerking of de verdeeling van hout zich in het Stamboek van de Houtcentrale laten inschrijven, inzooverre zijn verhandelingen 10 m3 per jaar overtreffen. Deze Inschrijving bestaat in het storten van 100 fr. op postcheckrekening nummer 190.30 van de Houtcen trale, 18, Groote.Markt, Brussel, met aanduiding op het strookje van het stortings- of overschrijvings-bulletin van adres en firmabenaming van het bedrijf. Verder bevat deze verordening de wijze van het innen van de retributies of bijdragen, die aan de Houtcentrale ver schuldigd zijn bij den Invoer of den uitvoer van hout, alsmede bij den aankoop van hout op stam. De latere verhandelingen van hout, waarop aan de bron een re tributie betaald werd, is aan geen verdere retributies meer onderhevig, tenware eventueel bij den uitvoer van het hout. De belanghebbende personen, die zouden verwaar- loozen zich tijdig te laten inschrijven of de voorziene retributies in het voorzien tijdsbestek te betalen, stellen er zich o. m. aan bloot te worden uitgesloten van de verdeeling van het hout, welke later door de Houtcen trale zal worden afgekondigd. De inschrijving bij de Houtcentrale belet evénwel niet dat de belanghebben den bij een beroepsvereeniging aangesloten blijven of zich daarbij kunnen aansluiten. Te dezer gelegenheid wijst de Houtcentrale er op dat j geen enkele beroepsgroepeering met een welkdanige aanwerving van Inschrijvingen belast is en dat de be langhebbenden zich hiervoor rechtstreeks tot de Hout centrale hoeven te wenden. De ingeschrevenen zullen een vragenlijst in dubbel exemplaar ontvangen, welke zij ingevuld binnen de 10 dagen na de ontvangst aan de Houtcentrale hoeven terug te zenden. Op deze vragenlijst zal o. m. hoeven Ingevuld te worden tot welke categorie en onderafdee- Ung, welke in Verordening Nr 1 (Staatsblad d.d. 11 Januari), voorzien zijn, het bedrijf behoort. Herinne ren wij er aan dat deze vier categorieën omvatten 1. de boschuitbating 2. de houtbewerking 3. de hout verwerking 4. de houtverdeeling. Elk dezer catego rieën ls dan verder in onderafdeelingen Ingedeeld hierbij zal het er dan op aankomen den aard van het bedrijf nader te bepalen. Er wordt een Diamantcentrale opgericht. De Diamant centrale heeft tot opdracht, binnen de perken van het besluit van 2 September 1940, houdende het organiek statuut der warencentralen. en met het oog op het al gemeen belang, het diamantbedrijf, zoo nijverheid als handel, te leiden. Wordt benoemd tot bestuurder van de Diamantcentrale de heer Albert Michlelsen. Belgapress deelt medeNu het weer zachter begint te worden, neemt het verladen van pLantaardappelen uit Nederland met bestemming naar België steeds groo teren omvang aan. Zooals bekend, is een levering van 40 millioen kg. voorzien. Deze komen bijna alle tilt streken, die niet bij den oorlog betrokken waren, zoodat de teeltverzorging en ziektebestrijding geen oogenblik onderbroken zijn geweest. Ook de handel in zaaizaad, zoowel voor tuin- als landbouw, is bijzonder levendig. Door den Nederland- schen algemeenen keuringsdienst zijn groote hoeveel heden gekeurd, die voor België bestemd zijn. Dit zaad wordt meest langs den waterweg verladen. Door een woordvoerder van het ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening werd onlangs voor de radio volgende lezing gegeven over het gebruik van groenten. In sommige kringen Is men van meening dat de Bel gische groententeelt werkelijk zou dienen ingekrompen ten voordeele van de cultuur van broodgraan en aard appelen. Deze actueele kwestie vraagt enkele toelichtingen. Een eerste vraag die kan gesteld is namelijk deze Is het verbruik van groenten noodzakelijk Hier dient bevestigend op geantwoord. Alhoewel de versche greenten over 't algemeen arm zijn aan voe dende bestanddeelen, zijn ze nochtans uiterst belang rijk door hun gehalte aan mineralen en vitaminen. Ze vervullen ook een zeer belangrijke rol door aan de maag het volume te verschaffen dat voor een goede spijsvertering hoogst noodig is. De droge groenten ech ter zooals de erwten en de boonen zijn zeer rijk aan voedende bestanddeelen. In de laatste jaren vooral heeft de geneeskunde aan houdend gewezen op den weldoendeen invloed van het verbruik van groenten en fruit op de gezondheid, Het is om deze redenen dat het verbruik ervan in België en ook in vreemde landen zoo geweldig is gestegen. Een tweede vraag nuproduceert België genoeg groenten om in eigen bevoorrading te voorzien We antwoorden neen. België bebouwt nagenoeg 40.000 Ha. met versche groenten. Bij deze oppervlakte heeft ons land, geen rekening gehouden met de witloofteelt, een tekort aan versche groenten van 44,000 ton. In België zou om zooveel mogelijk in eigen bevoor rading te voorzien, de teelt van volgende groenten moe ten uitgebreid Ajuin, versche boonen, versche erwten, kooien andere dan bloemkoolen, salaad en andijvie, tomaten, porei, vroege wortelen, spinazie, selder. Naar onze berekeningen zou, in dit opzicht, een cul tuuruitbreiding van nagenoeg 1500 Ha. dienen aange raden. Een speciale toestand doet zich voor. wat de teelt van bloemkoolen. late wortelen en witloof betreft. Er is in België een overproductie van gewone bloem koolen die in de maanden Juni-Juli op de markt wor den gebracht. Anderzijds zijn er niet genoeg vroege en late bloemkoolen. We kunnen bijgevolg de kweekers aanraden hun gewone bloemkoolenteelt met een tiende te verminderen, en tevens hun teelt van vroege en late bloemkoolen in dezelfde mate uit te breiden. Wat de teelt van late wortelen betreft, dient aange stipt dat, In normale tijden, België hieraan geen tekort heeft. Aangezien in de huidige omstandigheden de wor telen, om het gemakkelijk bewaren ervan, een zeer in teressant voedingsproduct zijn, wordt uitbreiding van deze teelt aangeraden. Wat de witloofteelt betreft, dient vermeld, dat in de jaren 1938-1939 nagenoeg 7,000 Ha. werden verbouwd. Van de totale productie, welke nagenoeg 65,000 Ton bedroeg, werden ongeveer 45.000 ton uitgevoerd, wat met een bebouwde oppervlakte van 5,000 Ha. overeen komt. In het jaar 1940 werd, wegens oorlogsomstan digheden veel minder witloof verbouwd. We moeten de witloofkweekers, en hoofdzakelijk de landbouwers die. benevens witloof nog allerlei andere landbouwproduc ten kweeken, ten zeerste aanraden hun witloofteelt niet meer op het peil te brengen van 1938-1939, maar in tegendeel de in 1940 verbouwde oppervlakte niet te overschrijden. De aldus vrij gekomen grond, zou nu veel beter voor de teelt van erwten, boonen. kooien, wortelen en ajuin worden gebruikt. We durven gerust voorspellen dat, wat winst betreft, deze teelten zeker evenveel als witloof zullen opbren gen. De prijzen van bedoelde producten zijn In de laat ste maanden veel sterker gestegen dan de prijzen van witloof. De droge groenten, zooals droge erwten en boonen, zijn bijzonder rijk aan voedende bestanddeelen, vooral aan eiwit en zetmeel. Ze bevatten zelfs meer eiwit dan vleesch en kunnen, in dat opzicht, heel goed het mager vleesch gedeeltelijk vervangen. De teelt beslaat in België ongeveer 12,000 Ha. Het tekort aan droge groenten bedraagt ongeveer 27,000 ton, waarin tevens zijn begrepen de droge erwten en boonen, welke vroeger voor dierenvoeding waren be stemd. De in en uitvoerstatistieken maken maar spijtig genoeg geen onderscheid tusschen droge peulvruchten bestemd voor de menschenvoeding en deze bestemd voor dierenvoeding. We moeten daaruit besluiten dat, in België, de teelt van droge groenten praetisch zou dienen verdubbeld. Een uitbreiding van 10,000 Ha. bij de landbouwers zou ongetwijfeld dezen en ook de bevoorrading ten goede komen. wendt U met uw kaarten en bons tot het VELOMAKER (rechtover de baan naar Kemmel) Tel. 187 H. R. Yper 10358 MEN BESTELT AAN DE POMP EN IN T GROOT EN IN T KLEIN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10