De Kortrijksche Onderlinge» ~ABËLGQUWY~ Groote Rede van Rijkskanselier Hitier 86 Belgische krijgsgevangenen omgekomen bij een spoorwegramp in Duitschland Gemeente Langemark Teruggekeerd uit krijgsgevangenschap Burgerlijke Stand van Langemark Burgerstand van Zillebeke Kleermaker voor Heeren en Damen Kleederen op maat Herstellingen en keeringen 31, Maarschalk Haiglaan, 31, YPER (Weg naar Voetbal terrein) HET YPERSCHE 7 -2 -1941 Donderdag 30 Januari 11. was het de verjaardag van de nitionaal-soctallstische revolutie en te dezer «elogertheid had er ln het Sportpaleis te Berlijn een massa vergadering plaats, tijdens dewelke de Führer het. wtord richtte tot het Dultsche volk. Al de dagbladen hebben breedvoerig over deze op- i hefmakende rede verslag ultbebracht, zoodat meest al len er reeds kennis van konden nemen. In de onmoge- I lijkheid zijnde, gezien den omvang van ons blad, deze rede ln haar geheel weer te geven, willen wij hier niet- temin. ten behoeve onzer lezers, er de bijzonderste en meest belangrijke deelen van aanhalen. De Führer gaf in zijn rede vooreerst een historisch overzicht van de afgeloopen acht jaar. De eigenlijke oorzaak van den tcenmallgen ellendlgen toestand van Duitschland, zegde hij o. m„ was de wereldoorlog, i waaraan Duitschland geen schuld had, wel Engeland, j zooals dit zelfs door Amerikaansche doctors, in op- dracht van den huldigen president Roosevelt, werd vastgesteld. Driehonderd jaar lang, zoo ging Hitler verder, werd i het Britsehe wereldrijk opgebouwd en dit slechts door geweld en door middel van voortdurende oorlogen, j Hierbij diende de demokratle slechts als een masker. I Achter de demokratie staat in werkelijkheid de onder- j drukking der volkeren over het algemeen en de kneve ling van den mensch in het bijzonder. De uitslag is. dat thans drie vierden der wereld be- heerscht worden door een paar Britten en dat zes en veertig menschen ongeveer 50 vlerkante kilometer te hunner beschikking hebben. Dit Is een der belangrijkste vaststellingen vermits onbeschaamde demokratlsche leugenaars staande houden, dat de autoritaire staten de wereld willen veroveren, terwijl in werkelijkheid de wereld veroveraars niemand anders dan onze oude vij anden zijn. Thans ook wordt deze wereldbeheersching niet door de macht van een idee verwezenlijkt, maar feitelijk door de macht van het geweld en door kapitalistische c ekonomische belangen. Driehonderd jaar lang heeft er vrijwel geen Duitsch Hij bestaan, en niet alleen Duitschland werd tijdens deze drie eeuwen practisch van de mededinging in de v -reld uitgeschakeld, maar ook Italië onderging het zelfde lot. Daar hebben zich dezelfde verschijnselen als In Duitschland voorgedaan. De innerlijke onmacht van Europa heeft Engeland iri de mogelijkheid gesteld, volgens de omstandigheden telkens den eenen staat tegen den anderen uit te spe len en daardoor de Europeesche krachten steeds in innerlijke oorlogen te verwikkelen om dan langs zijn kant in alle rust, en in naar verhouding weinig weer bare gebieden van de wereld te kunnen vooruitrukken. En nochtans, als wij thans nog van Engeland als van een wereldmacht of van een beheerscher der wereld spreken, dan is dit slechts een begoocheling. Naar bin nen is Engeland immers, niettegenstaande de verove ringen in de wereld, op sociaal gebied de meest achter lijke staat, die er in Europa bestaat. Aldus Is het mogelijk, ging Adolf Hitler verder, dat m een staat, die over de grootste rijkdommen der aarde beschikt, evenals over een reusachtige levensruimte.mil- lioenen menschen aan deze goederen niet deelachtig zijn, maar armoediger gehuisvest zijn dan de menschen in onze meest bevolkte staten van Midden-Europa. Dit terwijl Duitschland zich sinds lang om het welzijn van de massa bekommert Ook naar buiten uit is de Britsehe wereldheerschap pij nog slechts een schijn. De wereld beweegt zich rond nieuwe centra. Nieuwe mogendheden zijn ontstaan. De gansche Britsehe heerschappij steunt nog steeds op het feij immer nieuwe vreemde staten te kunnen winnen om tegen het vasteland te kunnen ageeren. Uit den schoot van het Europeesche vasteland zijn echter groote staten ontstaan, die door Engeland niet aan te vallen zijn. Thans moet Engeland beproeven wereldstaten tegen elkaar in het harnas te jagen om ten minste nog den schijn van een wereldmacht te be houden. De opstanding van het Duitsche en het Italiaanfthe volk zijn feiten, waarmede rekening dient gehouden. Na herinnerd te hebben aan de oorzaken van den wereldoorlog, waarin Duitschland niet overwonnen werd niettegenstaande geheel de wereld ertegen gemo biliseerd wasaan zijn programma toen hij, in 1933, het bewind langs wettelljken weg in handen nam, en aan de oprichting der nationaal-socialistische partij, spreekt de Führer vervolgens over het Verdrag van Versailles. Dit verdrag was het grootste onrecht en de schande lijkste mishandeling, die ooit in de geschiedenis aan een groot volk werden aangedaan. Hij herinnerde er aan hoe hij steeds getracht heeft zonder geweld net tenietdoen van dit verdrag te bewerkstelligen. Ook thans, zegt hij, wensch ik dit programma niet met ge weld te verwezen'ijken, doch ik heb gesproken voor zoover het een mensch mogelijk is te spreken. Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en ReservenMeer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. De opstellers van dit verdrag hebben zelf toegegeven dat het een smadelijk document was. Zij hebben zelfs erkend dat de mogelijkheid eener herziening zou be proefd worden. Hiervoor zou de Volkenbond ln aan merking komen. Na slechts eenige maanden echter heb Ik. als natio- naal-socialist, ingezien dat op dit forum niets te berei ken was en heb ik de noodige gevolgtrekkingen ge maakt Onze vijanden hebben ons klaarblijkelijk steeds voor dezelfde lieden gehouden, waarmede zij ln No vember 1918 handelden. Wij zijn toen den weg gegaan, dien wij gedwongen waren te nemen. Wij waren daarbij echter steeds be zorgd op een of andere manier een overeenstemming te bereiken, bvb. toen het Saargebied bij ons terug keerde. Ik heb aan een verdere wijziging van de Duitsche grenzen ln het Westen verzaakt. Wij brachten hier een cfïer voor den vrede, maar wilden dan ook den vrede hebben. De roekeloosheid van de kapitalistische ploeto- craten is echter in korten tijd steeds duidelijker tot uitdrukking gekomen. Thans staat mijn besluit in ieder geval vast. Wij denken er niet aan om de belangen van het Duitsche volk prijs te geven, wij zijn gekomen met den eed: «Ik geef geen enkel belang prijs». Van den beginne af heb ik besloten nooit een duimbreed te wij ken. Toen zag lk, dat in Engeland de oude oorlogs stokers uit den wereldoorlog hun misdadige bedrijvig heid hervatten. Zij dachten Duitschland op dezelfde geedkoope ma nier als vroeger te kunnen overwinnen. In deze jaren, van 1934 af. begon ik te bewapenen, sterk te bewape nen. Het Duitsche volk weet het thans. Het weet echter nog niet alles. Het voornaamste is dat alles gebeurd is. Toen Frankrijk dezen oorlog begon had het hiervoor geen enkele reden. De Führer herinnert er verder omstandig aan hoe de Engelsclien* in hun blinden haat voor Duitschland. steeds geweigerd hebben terug te geven wat ze aan dit land hebben ontstolen. Dadelijk na den oorlog in Polen, heb ik opnieuw de hand gereikt. Ik heb niets gevraagd noch van Frank rijk noch van Engeland. Het was tevergeefs. Dadelijk na de ineenstorting in het Westen, heb lk Engeland op nieuw de hand gereikt. Ik werd op haat onthaald. Alles was dus te vergeefs. Het bloed der volkeren moet op nieuw in den dienst van het geld van een zeer kleine groep belanghebbenden gesteld worden. Terugblikkend, mag ik echter verklarenHet jaar, dat achter ons ligt, heeft feitelijk reeds over den oorlog beslist. De po gingen, ons in het Noorden van den invoer af te snijden en een aanvalsbasis tegen het Noorden van Duitschland te veroveren, werd in enkele weken tljds verijdeld. De poging, om over België en Nederland het Roerge bied te bereiken, Is in enkele dagen ineengestort. Wij staan hier thans op dit continent en waar wij zijn zal niemand ons nog kunnen verdrijven. Wij heb ben zekere bases geschapen en wij zullen, als het uur gekomen is. den beslissenden slag toebrengen. Dat wij den strijd daartoe hebben gebruikt, daarvan zullen de heeren zich dit jaar rekenschap kunnen geven. Waarop hopen zij Op Amerika Men moet zich geen illusies maken. Hij, die denkt Engeland te kunnen helpen dient in Ieder geval dit te wetenieder schip, van belang of niet, dat voor onze lanceerbuizen komt, wordt getor pedeerd. Sprekende over de betrekkingen tusschen Duitsch land en Italië verheugt de Führer er zich over dat deze uitstekend zijn, al tracht men in Engeland de zaken anders voor te stellen. De Duce en ik zijn noch Joden, noch zakenlui. Wan neer wij elkaar de hand drukken, dan is dit een hand druk van mannen, die weten wat eer is. En dat zal ook naar wij verwachten, in den loop van dit jaar be wezen worden. Wellicht stellen onze vijanden eveneens verwachtin gen in den Balkan. Eigenlijk zou ik hierom niet veel geven doch één ding staat vastdaar. waar Engeland op het oorlogstooneel treedt, zullen wij het aanvallen en zijn hiervoor sterk genoeg. Wellicht hopen zij nog andere staten in het conflict te kunnen betrekken. Ik kan slechts verzekerenMet iedere denkbare mogelijk heid hebben wij rekening gehouden. Op het einde wacht ons de overwinning. De anderen rekenen dan wellicht nog op onzen honger. Doch het Duitsche volk zal nim mer verhongeren, eerder het Engelsche. Wat het gebrek aan grondstoffen betreft, ook hier hebben wij alles voorzien. Vandaar het Vler-jarenplan Zoo treden we in het nieuwe jaar met een leger, uit gerust zooals er nog nooit een was in den loop van de geheele Duitsche geschiedenis. Te land is het aantal divisies geweldig gestegen. De uitrusting is verbeterd en onze vijanden zullen zien, in welke mate zij verbeterd werd. Ter zee zal dit jaar de duikbootoorlog worden inge zet en zij zullen ook aldaar merken, dat wij niet gesla pen hebben. Het luchtwapen zal eveneens zijn macht doen gelden. De gansche weermacht zal de beslissing op gelijk welke manier afdwingen. Onze prod-uctie is op alle gebieden geweldig gestegen. Wat anderen ontwerpen Is bij ons werkelijkheid. Het Duitsche volk echter staat een drachtig achter zijn leiding, met vertrouwen In zijn leger en is bereid te verdragen, wat het lot nu eenmaal van het Duitsche volk vergt. Het jaar 1941 zal, en daarvan ben ik overtuigd, het rijkste jaar zijn aan his torische gebeurtenissen in de groote organisatie van Europa. Het programma kan niets anders zijn dan het toe gankelijk maken der wereld voor allen, het schrappen der voorrechten van enkelen en het verdwijnen van de tyrannie van zekere volken. Tot slot zal dit jaar medehelpen een stevige basis voor de verstandhouding en daardoor ook tot verzoe ning der volken te leggen en te waarborgen. Thans reeds zien wij onze rassenleer door het eene volk na het andere overnemen en Ik hoop, dat ook die volken, die thans nog vi'andlg tegenover ons staan, zekeren dag toch den werkelijken vijand zullen her kennen en dat ztj dan één front met ons zullen vormen, het front van de Arische menschheid tegen de inter nationale Joodsche uitbuiting en het volksbederf. Tot slot brengt spreker nog hulde aan allen die of fers brachten voor het vaderland, en aan de Duitsche vrouw. Hij besloot met de woorden Ons gebed zal zijn dat God ons ln den strijd van het komende jaar niet moge verlaten. Deutschland, Sleg Heil Onlangs had er ln Duitschland een ijselijke trein botsing plaats, waarbij 86 terugkeerende Belgische ge vangenen jammerlijk den dood vonden. Thans deelt Belgapress de volgende bijzonderheden mede over de begrafenisplechtigheid der slachtoffers. Op 28 Januari had de plechtige teraardbestelllng plaats van de 86 bij een spoorwegramp in Noordwest-" Duitschland omgekomen Belgische krijgsgevangenen. Een hevige sneeuwstorm was de oorzaak van het vreeselijk ongeval. De machinist, die eveneens den dood vond, kon door het onweder het signaal niet zien. 86 dooden en een aantal gewonden waren hierbij te betreuren. Het Duitsche leger heeft de slachtoffers van deze spoorwegramp op een waardige wijze in het Noord' Duitsche gebied een laatste rustplaats bezorgd. Tijdens de plechtigheid hebben Duitsche katholieke priesters, alsmede een Belgisch geestelijke het woord gevoerd. - Vertegenwoordigers van de Oudstrljders-Vereeniging legden een krans op de begraafplaats neder. Een vertegenwoordiger van den plaatsvervangenden- bevelvoerenden generaal en bevelhebber van de mili taire omschrijving, sprak in naam van het Duitsche leger eenige woorden van deelneming en tróóst voor de familieleden. Een compagnie infanterie vuurde boven de open groeve drie salvo's, terwijl een muziekkapel Der gute Kamerad speelde. Duitsche soldaten brachten zoodoende aan de Bel gische soldaten de laatste hulde. Het bekend worden dezer vreeselijke ramp heeft natuurlijk bij vele families, die nog van hun leden of verwanten uit krijgsgevangenschap terug verwachten, groote onrust verwekt. Tot hiertoe werden de namen der dooden en gekwetsten nog niet medegedeeld, doch door de bevoegde overheid werden alle n-oodige maat regelen genomen om de families zelf der slachtoffers rechtstreeks te verwittigen. Wie dus tot hiertoe nog geen nieuws ontving, mag ten volle gerust zijn over het lot van hun nog afwezigen geliefde. De Cruyenaere G. Opsomer A. Decaestecker G. Rambour. Valcke V. Verfalllie A. Feys E. Debeuf H. Teetaert E Dubois A. Segier M. Sinnaeve J Smagghe U. Roussin A. Vandaele L Vandromme J. Milleville M. Marichal E. De Welrdt M. Dewyze G. Biliet A. Ghesqulere A. Bekaert A. Dewaechter L. Ghesqulere M. Cherf A. Landuyt E. Bultinck J. Debruyne K. Vierstaerte O. MAAND JANUARI 1941 GeboortenSoenen Maria, d. v. Gerardus en van Alida Dewyze. Verleure Lucas. z. v. Julien en van Anna Verfaillie. Defever Liliane, d. v. Amand en van Morlion Marie. Vanderjeugd Joseph, z. v. Ca- miel en van Julia Seynhaeve. Beernaert Anny, d. v. Cyriel en van Vanlerberghe Godelieve. Huwelijken: Mulleman Jozef, orthopedist, te Kortrljk, met Vermeersch Gabrielle, onderwijzeres, te Lange mark. Morent Achiel, beenhouwer, met Degraeve Marguerite, naaister, beiden van Langemark. De- velter Cyrille, arbeider van Poelkapelle, met Clneys Emelia. huish., van Langemark. Pauwelyn Albert, geneesheer, te Dikkebusch, met Sigiez Agnes, van Lan gemark. D'Herck Jerome, arbeider, met Deturck Rachel, z. b„ beiden te Langemark. Hollevoet Achiel. z. b., met Vanelslande Blanca, naaistër, beiden van Lan gemark. Depover Maurice, aardewerker, met Claeys Suzanna, huishoudhelpster, beiden van Langemark. Overlijdens: Vandecasteele Leonardus, ouderling, 82 jaar, wed. van Noyelle Emelie. Carton Polidorus. oud. 78 jaar. Platteeuw Paulina, z. b„ oud 71 jaar, echtg. Vandermeersch Jacobus. Dupon Maria, oud 84 jaar, wed. Smet Joannes. HuwelijksbeloftenVandamme Marcel, onderwijzer, van Langemark, met Hauspie Bertha, te Elverdinge. Lechat Georges, treinwachter, van Langemark met Georgette Van Houdenhove, z. b., van leper Robyn Leon, haarkapper, van Langemark, met Schoonheere Blanche, naaister, te leper. van 1 Sept, tot 31 Dec. 1940 Geboorten Yvette Six, d. v. Emiel en Irma Regel- brugge. Lucienne Provoost, d. v. Paul en Maria Cor- donny. Danielle Everaet, d. v. Richard en Elza Wyckhuys. Laurette Decroix, d. v. Evariste en Ma ria Titeca. Christiane Dewltte, d. v. Henri en Agnes Timperman Damien de Vinck, z. v. Baron Yves en Ghisline Cardon de Lichtbuer. Roger Platteau, z. v. Abel en Agnes Plouy. Willy Lenoir, z. v. Maurice en Acnes Uzeel. Lionel Degraeve, z. v. Jerome en Zoë Gillebert Robert Timperman. z. v. Aimé en Ma deleine Dedier. Gabrielle Duthoo, d. v. Gerard en Madeleine Mulle. Adrienne Van Exem. d. v. Cyriel en Maria Noel. Maurice Vanthuyne, z. v. Remi en Leonle Castelein. Huguette Vanhove, d. v. Achiel en Julia Hardy. Overlijdens Marie-Thérèse Vandenbroucke, 2 j. Julie Lepercq, 71 j. Daniel Feys, 26 j. Henri Odent, 77 j. Cyriel Verhoest, 67 j. Huwelijken. André Deceuninck en Martha Eve raet. Gerard Deknudt en Helène Decroix. Ca- mille Decroix en Elza Deforche. (Gerantsoeneerde artikelen worden alleen tegen be voorradingsmachtigingen afgeleverd

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 4