Léon CRI L L E T 2 Voordracht van den Heer Ingenieur De Meyere Openingsuren der Banken Zekerheid en Hulpdienst 19 Meenenstraat 19 YPER TITELS KOEPONS BEURSORDERS Rood Kruis van België Belangrijk bericht- aan de handelaars in veevoeders WINTERHULP WINTERHULP - IEPER Provinciaal Commissaris voor den Heropbouw Op uitnoodiging van de Handels, en Nijver heidskamer en van de Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper, zal de Heer Ing. De Meyere, van Kortrijk, provinciaal commis saris voor den Heropbouw, alhier op Zondag 23" Februari a. s., te 2 u. 30 namiddag, in den stads schouwburg van Yper, een voordracht met licht beelden komen geven over De Wederopbouw van West - Vlaanderen Alle belangstellenden worden vriendelijk uitge- noodigd deze voordracht, die gezien de actuali teit van het onderwerp en de bevoegdheid van dén spreker van het allergrootste belang belooft te zijn, bij te wonen. De ingang is vrij en kos teloos en iedereen is er welkom. Vanaf Maandag 3 Maart e. 'k. zullen de winket- uren der plaatselijke privaatbanken alhier als volgt gewijzigd worden Opening te 9 uur 's morgens. Sluiting te 12 i uur 's middags. In den namiddag blijven de bureelen voor het publiek gesloten. ;i> i AfdMk( irpi.K Het Z. H. D. Korps, samengesteld uit vrijwilligers, werd Ingericht om de lepersche 'bevolking te bescher men en bij te staan. y - De bevolking beschermen, door schuilplaatsen ter be schikking te stellen en te onderhouden, doch vooral door de lichtdemping goed te verzorgen. Wie niet, of onvoldoende verduistert kan stad, gebuur en zich zelf grqote schade berokkenen. Achterge bouwen en werkplaatsen laten gewoonlijk veel te wen- schen... meest 's morgens vroeg. De hoofdbewoner alleen is verantwoordelijk, ook voor wat de inwoners betreft, en zal voortaan, bij iedere inbreuk eene geldelijke boete, door de correc- tioneele rechtbank uitgesproken (minimum 250 fr.) moeten betalen. Ook de bevolking bijstaan in allfen nood, bijzonder lijk bij bombardement. Daartoe zijn al de woonsten der Z. H. D.ers aangeduid met een muurplaatje Z.H.D. Het bureel van Z.H.D. gevestigd op het Politiecom missariaat, Korte Torhoutstraat, 2, is toegankelijk voor het volk eiken Woensdag en Zaterdag, van 10 tot 11 u., om alle Inlichtingen te verschaffen nopens Hulpposten, Schuilplaatsen, lichtdemping, en alles wat met Z. H. D. betrek heeft. Namens het kader van Z. H. D. Mauritz BAERT. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,60 netto. Obligatiën op 10 JAAR, Grondkrediet van België 4 netto. Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. Af deeling Yper De Voorzitter van de stedelijke afdeeling deelt mede aan de bevolking van leper en omliggende dat de vervoerdienst van zieken of gekwetsten heringericht is. De noodige maatregelen zijn ge troffen opdat er aan iedere aanvraag snel zou kunnen voldoening gegeven worden. Bij nood wende men zich tot het politiebureel, qfwel op de volgende adressen Casselstraat, n. 2, Boterstraat, n. 8, of Rijsselstraat, n. 19, of ook nog per telefoon n. 60 zoowel bij dag als bij nacht. De vervoerprijs is vastgesteld als volgt Binnen stad voor behoeftigen, kosteloos. Andere personen, 20 frank. Buiten stad 2 fr. per kilometer en 10 fr. per uur. De Hoofdgroepeering t Graangewassen en Veevoe ders der Nationale Landbouw- en Voedingscorpora tie, Warandeberg, 4, Brussel, maakt het volgende be kend Om het opmaken der definitieve lijsten mogelijk te maken, worden alle handelaars en landbouwvereeni- glngen. die zich vroeger met den handel in veevoeders bezig hielden, verzocht zich aan te melden op het ar- Tondlssementsbureel der N. L. V. C., en dit vóór 15 Februari 1941. Handelaars, die tijdens de jaren 1937-38 of 1939 geen gemiddeld zakencijfer bereikten van 60,000 kgr. vee voeders 's jaars. komen tn geen geval ln aanmerking. HET YPEBSCHE 14 - 2 -1941 EEN PERSGESPREK MET DEN HEER HILLEW AERE De lezers hebben in deze bladzijden reeds her haalde malen oproepen en mededeelingen van Winterhulp gelezen. Ze lieten vermoeden dat deze gelukkige organisatie volop in werking was gekomen. Met het doel te vernemen hoe Winterhulp werkt, wat ze reeds heeft verwezenlijkt en wat ze nog hoopt te bereiken zijn we er op af getrok ken. Voorzeker, elk lid van het Comité zou ons be reidwillig te woord staan. Het was per toeval dat we den heer Hillewaere aantroffen en onze ver wachtingen werden niet beschaamd. Onze zegsman spreekt met liefde over het schoone werk waaraan hij zich, met zooveel an dere ijveraars, belangloos heeft toegewijd. Hij zegt Eiken dag worden ongeveer duizend liter soep verdeeld in alle lagere scholen van stad. De soep wordt bereid door de zusters van het Nazareth en ik kan u verzekeren dat het de gelijke kost is. Welke kinderen hebben er recht op Allemaaldat maakt ongeveer twee duizend vijf honderd voor gansch leper. We hopen wel dra ook met de v^rdeeüng in de middelbare scho len aan te vangen. Ook de volkssoep is in voor bereiding. En de melk Vandaag werd ze voor het eerst verdeeld. Wie ontvangt er Wie zegels heeft. Winterhulp gaat nooit bui ten de vastgestelde rantsoenen. Een ander prin cipe is niets voor nietten minste voor wat be treft het nieuwe. Doch natuurlijk zijn de kosten miniem. Hoe staat het met de verwarming De kolen zijn thans verzonden. We verwach ten ze elk oogenblik. Spijtig genoeg komen ze wat laat. Er zullen 160 ton zijn voor Januari en evenveel voor Februari. Werden reeds kleederen uitgedeeld -Voor drie weken vond de eerste uitdeeling plaats. Een honderdtal gezinnen hebben ervan genoten. In welken staat waren ze Meestal oud en ook enkele nieuw. De vrucht van de omhalingen dus. Heeft Winterhulp nog meer ontvangen Een milde som kwam van het hoofdcomité te Brugge als eerste steun. De omhalingen en de verkoop van kenteekens brachten 10.000 frank op. Hoe wordt het contact met de noodlijden den verwezenlijkt De hulpbehoevende komt naar Winterhulp. De aanvraag wordt overgemaakt aan den dienst Controle welke deze op zijn beurt aan de on- derafdeeling Huisbezoekbezorgt. Deze gaat den aanvrager bezoeken om vast te stellen of er werkelijk nood is. Het is het beperkt comité, aan gesteld door het plaatselijk comité, dat volgens een barema de te verleenen hulp vaststelt. Som mige menschen hebben daar een verkeerd ge dacht van en willen alle verantwoordelijkheid op Juffer Merletede terugwerpen. Deze Joffer is leidster van de afdeeling kleeding en handelt slechts volgens de aanduidingen van het beperkt comité. Onze zegsman vervolgtNadat het geval spoe dig en degelijk onderzocht wordt, ontvangt de aanvrager een kaartje dat hij naar het secreta riaat mag komen. Houdt Winterhulp rekening met de verdoken armoede Zeker, het is zelfs onze voornaamste bekom mernis. Veel menschen zijn door de oorlogsom standigheden zoo zwaar getroffen dat zelfs som migen, die vroeger nooit hulp behoefden, thans in diepe ellende zijn gedompeld. Deze menschen, gaat de heer Hillewaere ver der, durven meestal geen hulp vragen. Wij zoe ken ze op. Er spelen zich soms pijnlijke toonee- len af... Houdt Winterhulp zich afzijdig van de Com missie van Openbaren Onderstand Neen, er bestaat een nauwe samenwerking tusschen deze commissie en Winterhulp. Het zou niet opgaan afzonderlijk te werken of elkaar te gen te werken. «Winterhulp» wordt met raad en daad bijgestaan door de Commissie van Open baren Onderstand. De twee organismen zijn op elkander aangewezen doch blijven volledig on afhankelijk. Mag ik ook iets vernemen over de organi satie De hoofdleiding bestaat uit den Heer Bur gemeester, Z. E. H. Deken, en den heer advokaat Waterblee. Secretarisde heer Hellebuyck. Verschillende departementen verdeelen de werkzaamheden onder elkaar. 1) controleonder mijn leiding. I 2) geneeskundeonder leiding van dokter Snick. Deze afdeeling verleent geneeskundige voorlichting1: en hulp. ,V f'U 1 3) financiën bestuurd door den heer Code. 4) propaganda de heer Horrez. 5) bevoorradingde heer Desegher. 6) verdeel ingonder leiding van den heer Claeys. 7) kleeding onder de leiding van juffer Mer- levede. 8) bijzondere zaken de heer advokaat Delobel. Sedert Nieuwjaar werden ook nog verscheidene andere personen uitgenoodigd deel te maken van het Comité. Winterhulpmeent het ernstig. Misbruiken zijn natuurlijk nooit totaal uitgesloten. Er wer den reeds gevallen van valsche verklaringen ge signaleerd. Doch er zal streng opgetreden worden tegen de personen die hun noodlijdende mede- menschen van steun berooven. We hopen door de strengheid van de maatregelen alle misbruiken te kunnen uitsluiten. i' In het begin hadden we met onverschilligheid en zelfs tegenkanting af te rekenen, maar spoe dig heeft Winterhulp het pleit gewonnen en thans geniet ze reeds het algemeen vertrouwen. Wilt ge ook nog eens de aandacht van het pu bliek vestigen op de tooneelvoorstellingen die doorgaan op Zondag en Maandag aanstaande 7— Zeker en ik geloof in naam van de lezers van Het Yperschete mogen verzekeren dat weinig menschen uit leper zullen nalaten te ko men zien naar De Wonderdokter Met deze afspraak nemen we afscheid van <len heer Hillewaere, hem hartelijk dankend voor zijn bereidwilligheid, en tevens wenschende dat «Winterhulp», met den steun van allen, haar werking nog moge uitbreiden tot opbeuring van de talrijke noodlijdenden van dezen tijd. Fernand De Braya. BELANGRIJK BERICHT 1. De ondersteunden van de Commissie van Openbaren Onderstand die in het bezit zijn van een groene kaart moeten GEEN aanvraag om hulp indienen bij het Secretariaat van Winter hulp. ;<i Zij worden van rechtswege ingeschreven voor den steun die dóór Winterhulp wordt gegeven. 2. De gerechtigden op het ouderdoms- of mijn- werkerspeUsioen die geen steun ontvangen bij de C. O. O. kunnen steun van Winterhulp krij gen. Zij moeten met hün pensioen brevet 'ftefdV het 2° Bureel gaan van de Commissie vaa Open baren Onderstand (ingang Boomgaardstraat),, 's voormiddags van 9-12 ure, alwaar zij de noo dige onderrichtingen zullen ontvangen. 3. De anderen die meenen steun te kunnen ont vangen van Winterhulp mogen zich aanbieden op het Secretariaat van Winterhulp, Diksmaide- straat, Nr 25 om hunne aanvraag in te dienen. Na onderzoek van hun toestand zullen zij een Roode kaart ontvangen als bewijs dat zij steun- gerechtigd zijn van Winterhulp. De aanvragen op het Secretariaat van Winter hulp mogen ingediend worden den Maandag, Dinsdag en Woensdag voormiddag, van 10 tot 12 ure en den Zaterdag namiddag, van 2 tot 4 «re. Alle ondersteunden worden dringend verzocht de groene of roode kaart van Winterhulp mede te brengen telkens zij zich aanbieden op het Secre tariaat hetzij van Winterhulp, hetzij van de Com missie van Openbaren Onderstand. Het Plaatselijk Comité. De uitdeeling der bons voor kolen, melk, soep, zal als volgt geschieden 1) Voor de houders der groene kaart van Win terhulp, in het 2" Bureel der Commissie vaaa Openbaren Onderstand, (ingang Boomgaardstr.) a) den Maandag, Dinsdag en Woensdag na middag bij de betaling van den wekelijkschen steun. b) den Maandag voormiddag van 9 tot 12 ure, voor de houders eener groene kaart die voo^*- loopig geen steun meer ontvangen. 2) Voor de houders der Roode kaart van Win terhulp in het Bureel van Winterhulp, Diksmal- destr., 25, den Donderdag en Vrijdag namiddag, van 2 tot 5 ure. N. B. Telkens de kaart van Winterhulp (groene of roode) medebrengen. leper, den 13 Februari 1941. Het plaatselijk Comité, leper. Welke handelaar, winkelier of herbergier zou niet willen een bus ten bate van WINTERHUIP IEPER in zijn zaak plaatsen Vraag deze aan J>ij den Heer M. Cocle, Afdeelingsleider Financiën, Agent der Kredietbank, Boterstraat, 46 ter stede. Vergeet het postchecknummer van het plaatse lijk comité WINTERHULP niet. Steunt mild uwe behoeftige stadsgenooten. Stort nog heden uwe vrijwillige gift op ons postchecknummer 144578. De armen van leper zullen er U ten zeerste dank baar om zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2