CINE FLORA WOLGA - WOLGA Edg. MISSI AEN Rood - Kruis, Afdeeling Yper Koninklijke Höfbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Gediplomeerde Vroedvrouwen De zusters Anna en Marie-José LATON, te IEPER, Deken Delaerestraat, Nr 3. Briefwisseling met neutrale landen buiten Europa Wederinvoering van de heen- en terug biljetten op de spoorwegen Het bevlaggen der huizen en het dragen van kenteekens DEZE WEEK De Actualiteiten UFA Nr 489 en een prachtige DOCUMENTAIR. Voor de vrijgestelde krijgsgevangenen Voor echtgenooten van krijgsgevangenen en weduwen van gesneuvelden Het- geld van onze krijgsgevangenen en de rechthebbenden ZAKENKABINET Oude Houtmarkfsfraat, 6, Yper HET YPERSCHE 14 - 2 -1941 Ter gelegenheid van de plechtige overhandi ging van de diploma's aan een dertigtal ambu- lanciersters en ambulanciers sprak de Voorzitter van de locale afdeeling van het Rood-Kruis, de Heer Burgemeester Vanderghote, volgende rede uit Mijne Dames, Mijne Heeren, Indien het Bestuur van de locale afdeeling van het Rood-Kruis het nuttig geoordeeld heeft deze vergade ring, gedurende dewelke u de diploma's zullen over handigd worden, met een zekere plechtigheid te laten doorgaan, dan is het om den nadruk te vergrooten die wij willen leggen op het gewichtige van de taak die u te wachten staat. Het doel van het Rood-Kruis is dubbel. Indien het in •oorlogstijd als een paramilitaire organisatie kan door gaan en het in deze hoedanigheid zijne medewerking verleent aan den gezondheids-, verzorgings- en genees kundigen dienst van het leger, dan heeft het nog, zoo wel in vredes- als in oorlogstijd, voor doel hulp te ver strekken aan burgerlijke slachtoffers en zijne mede werking te verleenen aan sociale nood-aangelegenhe den van allen aard. Ik heb er vooral aan gehouden u vandaag, in korte woorden uiteen te zetten wat de afdeeling van Yper R. X B. vóór, gedurende en na de bange dagen van der. oorlog voor hare medeburgers gedaan heeft. VOOR DE MOBILISATIE 1« In vredestijd werden, door geneesheeren, leden van onze sectie, cursussen ingericht, ten einde een per soneel te vormen bekwaam, in geval van nood, het hoofd te bieden aan alle eventualiteiten. De vruchten van zulkdanige lessen en van uw persoonlijk werk zijt ge vandaag komen oogsten. 2° Sedert vele jaren, zoowel bij dag als bij nacht, stond onze ambuïanciedienst belangloos ter beschik king van het publiek, om gekwetsten en zieken te ver voeren, en groot is ook de hulp die door dezen dienst verleend werd. Toen het bevel tot mobilisatie gegeven werd moest nlles voorbereid worden om de medewerking met den gezondheidsdienst van het leger te verzekeren. Een militair Hulphospitaal moest ingericht worden met zijne beheerders, zijne dokters, apothekers, verpleegsters en verplegers. Ook werden hier van 2 Februari tot 10 Mei meer dan 600 zieke soldaten verzorgd. Van 10 Mei tot 19 Mei ging het er zeer druk aan toe in het Rood-KruisLangs den eenen kant het Militair Hospitaal, langs den anderen kant de cantine, de hulp post aan het station, het vervoer, het verzorgen en het onder dak brengen van vluchtelingen, de bevoorrading van de jongelingen van 16 tot 35 jaar enz. Dat alles eischte van onze medewerkers een hooge dosis arbeids kracht en zelfopoffering. Van 19 Mei tot 26 Mei werd het Militair Hospitaal ontruimd. Hier dient nadruk gelegd te worden op het feit dat die ontruiming alleen gebeurd is cp uitdruk kelijk bevel van de hoogere overheid. Die ontruiming wöde niet zeggen de sluiting van het militair hospitaal, want de verplegingsdiensten onder de beschieting, wer den waargenomen door vijf dokters en een twintigtal verpleegsters, de administratieve diensten waren in de handen van drie beheerders. In die bange omstandig heden gaven die leden den schoonsten blijk van toewij ding en zelfopoffering. En, als op 27 Mei het hospitaal definitief gesloten werd, dan was het omdat geen en kele zieke noch gekwetste binnen zijne muren nog aan wezig was. Na 29 Mei hebben een gedeelte van de verpleegsters de gekwetste krijgsgevangenen verzorgd, terwijl een ander gedeelte zich ten dienste gesteld heeft van het bezettende leger. Van af 4 Juni werd een inlichtingsbureel gesticht dat heden nog in werking is. Ontelbaar zijn de brieven die door zijn tusschenkomst verzonden werden. Meer dan 2000 colli werden door zijn bemiddeling aan de krijgs gevangenen opgestuurd. Het is tusschen gekomen in vele gevallen tot het opzoeken en vereenzelvigen van vermiste burgers en militairen. Intusschen werd gezorgd voor het vervoer van ge kwetsten en het verzamelen van geneesmiddelen en verbanden. Heden Benevens de bestaande bureelen is de am- bulantiedienst heringericht en stelt zich wederom ter beschikking van degenen, die zijne diensten zouden kunnen gebruiken. Kostelooze eerste medische zorgen zullen aan terug- keerende krijgsgevangenen of aan oud-soldaten van dezen oorlog en aan een bepaald deel onzer bevolking verstrekt worden door onze dokters en tandartsenge neesmiddelen zullen hen gratis of aan bijzondere prij zen in de mate van het mogelijke, ter hand gesteld warden. In geval van ramp of ongevallen, is voorzien dat ambulanciersters en ambulanciers van de verschillen de wijken van de stad, houders zijn van verbandmid delen, om onmiddellijk de eerste zorgen te kunnen toe dienen. Aan de huizen, door deze personen bewoond zal, aan de deur of aan het venster, een witten cirkel mei rood kruis geplaatst worden opdat in nood onmid dellijke oproeping mogelijk zij. Van deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt cm te vragen aan de steunende leden van het Rood-Kruis voorloopig het witte vierkant met rood kruis van voor hun venster weg te nemen, dit laatste om alle verwar ring te voorkomen. In de grootste mate heeft onze afdeeling zijn mede werking verleend aan Winterhulp en aan Zekerheids- en Hulpdienst. Het Rood-Kruis opent een naaikamer waar wol, die geschonken werd door het middenbestuur, benevens flanel, die aangekocht werd door onze afdeeling, zal verwerkt worden tot kleederen, ten einde deze ter be schikking te stellen van Winterhulp, waarvan verschil lende van onze leden, zoo vrouwelijke als mannelijke deelmaken. Het grootste gedeelte van ons sanitair personeel maakt ook deel uit van H. Z. D. om, onder zijne leiding, in geval van luchtaanvallen of beschieting, het zijne bij te brengen ten einde de slachtoffers te helpen, te ver- aargen en over te brengen naar de hospitalen waar ook van onze chirurgen en geneesheeren gereed zul len staan om zooveel mogelijk te redden wat te redden valt. Ziedaar wat onze afdeeling gedaan heeft, doet en aal doen. Ik ben overtuigd dat gij allen het voorbeeld zult volgen van dezen die vóór u op de bres stonden of er heden nog staan, dat gij met toewijding en totaal be langloos de verplichtingen welke gij heden aangaat zult naleven en dat, in al de moeilijke omstandigheden die zich kunnen voordoen, in een woord dat gij u waar dig zult toonen van de verhevene zending van het Rood-Kruis, die vanaf heden de Uwe is. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op Zondag 19 Januari 1941 De voorzitter. Heer Hector Casier. opent de vergade ring om 14 uur en begint met aan al de tegenwoor dige leden een zalig en gelukkig nieuwjaar te wen- schen. Hij wakkert tevens al de leden aan dit jaar goed hun voorzorgen te nemen, om veel groensels te kwee ken en bijzonderlijk aardappelen en peulvruchten. Ver volgens verleent hij het Woord aan den secretaris, die lezing geeft van het verslag der vorige .vergadering. Dit verslag wordt zonder - opmerkingen goedgekeurd. MededeelingenEr wordt medegedeeld dat de Maat schappij een bestelling gedaan heeft van 100 pakjes zaad van 25 soorten, welke aan de leden zullen afge staan worden voor den prijs van 11 fr. 50. Voordracht: Daar er geen publieke staatsvoordracht op de dagorde is, geeft de Voorzitter menige nuttige wenken over de werkzaamheden die thans kunnen ge daan worden in den tuin en in de serre. Deze voordracht, die voor allen nuttig is, wordt door de aanwezige leden aandachtig gevolgd en met hand geklap begroet. Aanbrengsten: Victoor Paul behaalt twee punten voor zijn prachtige karoten Saint Valéry Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voorgesteld 1) Baelen Jules, voorgesteld door Dethoor Ferd.: 2) Morel Jules, voorgesteld door Morel Arthur. Tombola Een welvervulde tombola, samengesteld uit allerlei voorwerpen (vazen, glazen, boterkuipjes, enz...) en geleverd door het huis Van Winsen, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 16 u. 30. Zondag 16 Februari 1941, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering; 2) Mededeelingen; 3) Voordracht 4) Béocrdeeling der aanbrengsten: 5) Voorstelling van nieuwe leden 6) Tombola. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Ferd. Dethoor. Hector Casier. gediplomeerde vroedvrouwen, maken bekend aan het geacht publiek van leper en omliggende gemeenten, dat zij zich komen te vestigen Telefoon 518. (2380) Het bestuur van Posterijen deelt mede Met ingang van 10 Februari wordt de gelegenheid opengesteld correspondentie met bestemming naar neu trale landen bulten Europa door de luchtpost te ver zenden. Bedoeld wordt inzonderheid de verzending van post stukken met de luchtdiensten Rome-Rio de Janeiro en Lissabon-New York, welke Noord-, Midden- en Zuid- Amerika bedienen. Voor de te kwijten luchtrechten bevrage men zich bij de postkantoren. Dagelijks geschiedt de verzending over Duitschland door het postkantoor Brussel 1. Tot op heden bekwamen de reizigers die een heen- en terugkaart vroegen twee reisticketten, één voor de heen-, het tweede voor de terugreis. De N. M. B. S. heeft thans beslist de heen- en terug biljetten weer in te voeren. Hun prijs blijft evenwel berekend tegen den dubbelen prijs van het enkel biljet. Voor de kinderen van 4 tot 10 jaar is de prijs van het heen- en terugbiljet deze van den vollen prijs van het enkel biljet. In het Verordeningsblad van 4 dezer is een verorde ning verschenen, waarbij het dragen van kenteekens en het bevlaggen van huizen wordt geregeld. Afgezien van Duitsche staatsburgers, is het de be volking verboden huizen of grondperceelen te bevlag gen. Volgens de verordening is het verder in het alge meen verboden om het even welk kenteeken op uitda gende wijze te dragen. Uitgezonderd de toegelaten ken- teekenen, mogen geen andere kenteekenen worden ge dragen of vervaardigd, in het openbaar getoond, of voor den verkoop beschikbaar gehouden worden. Dienst- en ambtskenteekens zijn toegelaten, alsmede de officieel toegekende orde- en eereteekenen, de kleu ren en zinnebeelden van het Belgische Koninklijke Huis en de kenteekenen der Vereenigingen, wier werk zaamheid veroorloofd is. Het dragen der kenteekenen is echter alleen aan leden dezer vereenigingen toege staan. Staatsburgers van niet-vljandelijke landen is het veroorloofd de nationale kleuren en zinnebeelden te dragen. De verordening slaat niet op gebeurlijke verdere be perkingen, welke op grond van andere motieven wor den opgelegd, zooals b.v. schooltucht, e. a. De Militaire Bevelhebber of zijn gevolmachtigde diensten mogen steeds uitzonderingen toestaan. Overtredingen der verordening hebben gevangenis straf en boeten of een dezer straffen voor gevolg. De voorwerpen, welke de oorzaak der straf zijn, worden in beslag genomen. Vrijdag, om 7 uur. Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 u„ 4,30 u. en 7 uur. Maandag, om 7 uur. IN HANS ADALBERT von SCHLETTOW en WERA ENGELS in de machtige en grootsche film met den zoo talentvollen als synripathleken HEINRICH GEORGE. Een meesterstuk op gebied van filmkunst. Een film die u van 't begin tot 't einde weet te boeien. Een prachtfilm die ten volle haar succes waard is. DAARBIJ Het Roode Kruis van België verzoekt de krijgsgevan genen waarvoor een aanvraag tot vrijstelling door hun familie gedaan werd en die thuisgekomen zijn in De cember en Januari, zich bij den Directeur van den Dienst voor Hulp aan Krijgsgevangenen, 154, Louiza- laan, te Brussel. (Dienst van vrijstelling) bekend te maken. Gebleken is dat vele echtgenooten van krijgsgevan genen militairen en weduwen van gesneuvelde solda ten en officieren niet op de hoogte zijn van maatrege len die de laatste dagen te hunner gunste werden ge troffen. Zooals men weet werden vóór 10 Mei aan de gezin nen van militairen die onder de wapens werden ge roepen, vergoedingen toegekend. De vrouw werd be schouwd als hoofd van het gezin en ontving als dus danig, volgens den rang der gemeente, 10 fr.. 8.25 fr. of 7 fr. per dag. Voor haar zelf ontving zij daarbij 425 fr.. 3.75 fr. of 3.25 fr. De vergoeding der kinderen onder de 15 jaar verschilde van 2 tot 2,50 fr per dag. Op 29 Juni 1940 verscheen een koninklijk besluit waarbij bepaald werd dat deze toelagen voortaan zou den voldaan worden door de Openbare Commissies van bijstand der gemeenten. De belanghebbenden moesten echter voortaan een verklaring teekenen vaststellende dat zij zich in behoeftigen toestand bevonden. Op 30 Januari 11 is nu een besluit in het Staatsblad verschenen waarbij bepaald wordt dat de vrouwen wier echtgenooten krijgsgevangenen zijn in Duitschland of wegens welkdanige reden ook afwezig zijn, voor taan de hun toekomende hooger vermelde bedragen zullen ontvangen zonder dat zij verklaringen hebben af te leggen betreffende hun toestand van behoeftig heid. Zij hebben enkel aan te toonen dat hun echtge noot afwezig is. Dit besluit heeft terugwerkende kracht tot 1 Juli 1940. De echtgenooten van militairen welke reeds zijn teruggekeerd, hebben recht op de vergoedin gen vanaf 1 Juli tot op den dag van terugkeer. De be langhebbenden hebben zich aan te melden bij de com missies van Openbaren bijstand hunner gemeente. De met dit doel benoodigde gelden zijn afkomstig uit de Staatskas, doch worden ter beschikking van genoemde commissies gesteld. Dezelfde voordeelen gelden voor de weduwen van militairen die een soldij genoten en die overleden zijn tijdens de mobilisatie of tijdens de vijandelijkheden. Deze regeling is voor de weduwe van voorloopigen aard in afwachting dat het vraagstuk van him pensioen de finitief wordt opgelost. 1. Het geld dat van de Belgische krijgsgevangenen bij hun gevangenneming, tegen bewijs of zonder be wijs, werd afgenomen en dat in handen gekomen is der Duitsche troepen of der veldkassen, zal globaal over gemaakt worden aan het Belgische Roode Kruis, dat zelf de voorwaarden zal bepalen onder dewelke de rechthebbenden terug In bezit zullen worden gesteld van de sommen die hun toekomen. Wat overblijft, zal door het Roode Kruis worden aangewend in het voor deel der Belgische gevangenen In het algemeen. 2. Het geld dat regelmatig afgenomen werd In de kampen en het loon dat er verdiend werd, wordt ofwel bij de in vrijheidstelling uitbetaald ofwel door de zor gen van de kampen nagestuurd. Het Roode Kruis, noch de plaatselijke Kommandanturen kunnen dus op dit oogenblik betalingen doen op voorlegging van stukken die door de kampen werden uitgereikt. In een nabije toekomst evenwel zullen deze bedragen eveneens aan het Roode Kruis vcor uitbetaling worden overgemaakt. 3. Voor aanspraken op niet betaalde soldij van het Belgisch leger dienen de belanghebbenden zich tot de Belgische diensten te wenden (op 100 meters van de Groote Markt Albert I) SPREEKUREN Dinsdag, Donderdag en Zaterdag voormiddag, van 8 tot 11 uren Raadpleging en alle zaken Briefwisseling; Schatting en opmaken van oorlogsschade Huren en verhuren Aankoop en verkoop, era. Verzekeringen op het leven. Tegen brand, Onge vallen, Burgerlijke verantwoordelijkheid, enz...

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5