Plantaardappelen Het leren ran Winston Churchill 2 Stad Yper - Bevoorradingsdienst Tragische Verjaardag Terugkeer van Krijgsgevangenen Bond der Oudstrijders 1940 Bericht aan de Leden van de gewezen T. B. W. Yper D UITSC H E HERMAN van BATENBURG Winterhulp - Tooneel speelde de Wonderdokter Uitslagen van Stierenkeuringen ITREIKEN DER NIEUWE RANTSOEN ZEGELS De rantsoeneeringszegels voer de nieuwe periode zul- i als volgt worden uitgegeven Dinsdag 25 Februarivoor de personen waarvan de naam begint metA en B. Woensdag 26 Februarivoor de personen waarvan de naam begint metC, E en F. Donderdag 27 Februari voor de personen waarvan d<- naam begint met: D (gedeeltelijk) met als eerste beginletters: DA. DEB, DEC, DED, DEF, DEG, DEH, DEI. DEK, DEL, DEM, DEN. Vrijdag 28 Februari: voor de personen waarvan de n.iam begint met D (gedeeltelijk) met als eerste be- g.lettersDEP, DEQ. DER, DES, DET. DEV. DEW, DEZ. D'H. Dl, DO, DR, DU, DY. Zaterdag 1 Maartvoer de personen waarvan de naam begint metG, H, 1, J, en K. Maandag 3 Maart voor de personen waarvan de naam begint metL en M. Dinsdag 4 Maartvoor de personen waarvan de naam begint metN, O, P, Q en R. Woensdag 5 Maartvoor de personen waarvan de naam begint metS, T, U, Y en Z. Donderdag 6 Maartvoor de personen waarvan de naam begint met: V (gedeeltelijk) met als eerste be ginletters VAN. Vrijdag 7 Maartvoor de personen waarvan de naam begint met: V (gedeeltelijk) met als eerste be ginletters VER. VI, VL, VO, VR, VU, VY en voer de personen waarvan de naam begint metW. Het bureel voor uitgifte der zegels zal gedurende hoogervermelde dagen open zijn van 9 tot 12 ure en van 13 ure tot 16 ure. Maandag laatst, 17 Februari, was het de zevende verjaardag van het overlijden van Koning Albert, die op de rotsen van Marche lez-Dames een tragischen dood vond Algemeen werd dit afsterven betreurd, doch vooral aan onï. Belgen, viel dit smartelijk verlies van een zielsbeminden vorst uiterst zwaar. Alhoewel de tijd angzamerhand veel wonden heelt, en niettegenstaande de huidige cmstkndigheden niet toegelaten hebben de zen droevigen verjaardag op de gebruikelijke wijze of ficieel te herdenken, toch ls deze rouwdag voor de meesten onder ons niet onopgemerkt voorbijgegaan en werden op dien dag nogmaals talrijke en vrome gebe den gestort tot zielerust van dezen zoo geliefden vorst aan wlen wij zooveel verschuldigd zijn. In onze gebeden voor wijlen Koning Albert, herdach ten wij terzelfdertijd ook zijn doorluchtigen zoon. Ko ning Leopold III, wiens jong leven reeds door zooveel rouw en rampen vergald werd. maar die gesteund door de voorbeelden van zijn wijzen vader en gesterkt door het lijden zich als de waardige zoon en opvolger van Koning Albert heeft getoond en door zijne kranige handelwijze eveneens reeds onze onvergankelijke er kentelijkheid heeft verworven. Deze laatste dagen zijn te Antwerpen nogmaals én kele duizenden Belgische krijgsgevangenen uit Duitsch- iand teruggekeerd. Onder deze bevonden zich, tot groote vreugde hunner familieleden, enkele Yperlingen. waarvan we hier de namen laten volgen Goudezeune Robert. Recollettenstraat. Heughe- baert André, Pennestraat. Vanneste Auguste. De Haernestraat. Vanpeene Norbert, Kiekenmarkt. De Baene Maurice, St Jacobsnieuwweg. Pauwels Leon Dikkebuschsteenweg. Van Robay, Capucienen- straat. Bolletn Albert, Dikkebuschsteenweg. Le- elercq André, Elverdlnghestraat Bollengier Francois. Janseniusstraat. Delboo Henri. Zonnebekesteenweg. Vandewalle Oscar, Hoornwerk. Gouwy Camiel, Dikkebuschsteenweg. Vantuyne Camille, Meenen- steenweg. Coppejans Edgard, St Jacobsstraat. Du bois Lucien Bruggesteenweg. Versaevel Valère, Zaalhof. Wydhooge Georges, Pannenhuisstraat. J- Mahieu Michel, Zonnebekesteenweg. B. O. S. '40 Alle makkers Oudstrijders van 1940, zonder onder scheid van rang of graad, kunnen zich laten inschrij ven, en Inlichtingen bekomen lederen Woensdag, van 19 tot 21 u. en iederen Zondag van 11 tot 13 uur, in het Gasthof In de Zonbij Oscar Molein, Statiestraat, te Yper. V<"-d£>re inlichtineen worden er ook gegeven aan be langhebbenden nopens het wet-besluit van 29 Januari 1941. betreflende de vergoedingen aan de echtgenoo- ten van de in krijgsgevangenschap zijnde of uit krijgs gevangenschap komende makkers. Al de leden van de gewezen Territoriale Burgerlijke Wacht van Yper, worden dringend verzocht op een Woensdag of Zaterdag, tusschen 10 en 11 u. of op een Zondag tusschen 11 en 12 u. zich op het bureel van Z. H. D., gevestigd op het Politiecommissariaat te Yper, te begeven, ten einde er de noodige inlichtingen te ver schaffen voor het opmaken der lijst tot het vergoeden der leden van T. B. W. die geheel of gedeeltelijk dienst gedaan hebben vanaf 10" Mei tot 29" Mei 1940. De leden die zich na Zondag 2 Maart 1941 nog niet zullen aangemeld hebben, worden aanzien als niet wen- schende de vergoeding te ontvangen. Namens het kader van Z. H. D. Mauritz Baert. VROEGE. HALF-VROEGE en LATE Te bestellen bij 6, Korte Torhoutstraat, 6 I E P E R 2». Veurnesteenweg, 20 ELVERDÏNGHE Zondag en Maandag 11. werd door de zoo pas ge stichte TOONEELGROEP - WINTERHULP het zeer gekende blijspel van Jos. Jansen DE WONDERDOK TER voor het voetlicht gebracht. WINTERHULP - TOONEEL heeft een volledig suc ces geboekt. leper en de omtrek, de groote omtrek, hebben al gegeven wat zij bezitten aan tooneelliefheb- bers, en dat was te vcorzien, want de plakbrieven had den aangekondigd met de medewerking van al de Tooneelmaatschappijen van de Stad Men verwacht te zich in zake opvoering aan Iets bulten het gewone. Velen van de aanwezigen hadden reeds De Wonder dokter gezien. Velen zijn dus gekomen met een criti- schen zin, maar allen zijn vertrokken met den in druk 't was de Wonderdokter op zijn best Een pluimpje aan de leiders de Heeren Ghisquière. Deconinck en Desmet. Bravo, Mijne Heeren, ge hebt uw kunnen getoond, geheel het spel door voelde men uwe leidende hand. Met uwe ondervinding en uwe kennis, met zulke acteurs moet WINTERHULP-TOO- NEEL opbloeien tot Iets, hier ter stede, nooit geëve naard. Wat de opvoering zelve betreft We vernoemen in den zelfden adem Steven, Manten en Thea, zware las tige passages hadden ze door te werken in die vaak veel te lange dialcgen.de interesse bij het publiek moest gaande gehouden worden, en ze hebben dit bewerk stelligd op een meesterlijke manier, omdat het mees tens zijn in hun vak. Dokus Geeraert en Burgemeester Verkarre, Mar- griete en de Koster, Sander Beekaert en zijn vrouw, de onderzoeksrechter en de Heer, het oude vrouwtje en de twee dooven en de zieken, kortere rollen, maar wordt het voorname van een rol nu met el of rriet vierkante meter gemeten, karakter rellen zijn het die grondig ingestudeerd werden en prachtig vertolkt. De figuratie was tot in de nipjes verzorgd. Het geheel was een meesterwerk, van leiding en tooneelkunde. Aan de werkers achter het doek. de tooneelschikkers. onze bewondering om hunnen goeden smaak én hunne kénnis van het milieu waarin de actie haar verlóóp diende té hebben. Aan de Souffleur, met zijne ondankbare taak; onze welgemeende sympathie. Aan u alien van WINTERHULP-TOONEEL, goed heil, Wij verwachten u over drie weken met uwen BONTEN AVOND, vol zang en dans en muziek en tooneel. r> Het Comité WINTERHULP dankt u om uwen finan- cigelen bijstand en dankt tevens 'het zoo talrijke publiek om zijne milde bijdrage. Zijn vurieste wensch is dat het verdere programma van WINTERHULP-TOONEEL even goed slage en het richt een warmen oproep tot de bevolking WINTERHULP-TOONEEL te steunen om dóór de kunst het edele werk van Nationaal Solida- risme WINTERHULP, te helpen. Op de stierenkeuring te Proven, den 19 Februari 1941, werden er 5 stieren voorgësteld, waarvan 4 aanvaard en 1 uitgesteld. De eigenaars der aanvaarde stieren zijnMarent Omer. Beveren-Yzer, Dehouck Elie en Delporte Alfpns, Krombeke, Top Marcel. Proven. Op de stiererrkeuring te Watou den 19 Februari 1941, werden er 19 stieren voorgesteld, waarvan 13 aan vaard en 6 geweigerd. De eigenaars der aanvaarde stieren zijn Dambre Jeroom, Watou: Vanacker Wed. Is., id.; Van- droemme Gaston, id.: Dehouck Gerard. St Jan-ter-Bie zen (Watou); Dehouck Gerard, id.; Dehouck Gerqrd, id.; Dehouck Gerard. id.; Plancke Camiel. Watou: De- jonghe Georges, id.: Rouseré Camiel. St Jan-ter-Blezen (Watou), Dambre Jeroom. Watou; Ameloot Urbain. id.; Svndlkaat (Dehouck Camiel) St Jan-ter-Biezen (Wa tou). 1 De volgende premiën werden toegekend; Jaarlingstieren 1® prijs Rouseré Camiel, St Jan-ter-Biezen. 2* prijsDehouck Gerard. St Jan-ter-Biezen. 3"" prijsDehouck Gerard. St Jan-ter-Biezen. 4- prijsDehouck Gerard. St Jan-ter-Biezen. 5f> priisPlancke Camiel, Watou. 6" prijs: Dambre Jeroom, Watou. v y Oude Stieren f:0 1® prijs: Syndikaat St Jan-ter-Biezen. 2® prijs Ameloot Urbain, Watou. wikkelde behoefte aan journalistieke bedrijvigheid vol doen en ondanks het verzet van den opperbevelhebber Kitchener, die er niet van houdt een boemelaar bij zijn kolonnes te zien gevoegd volgt hij den Mahdisten-veld- tocht in Soedan, ten einde er een boek van te schrijven. Martin in zijn ChurchiU-biografie, geeft volgend ver slag over dezen veldtocht «Stelt U een Britsche wachtmeester voor, die met bloedige lans In de hand, beslijkte kleeren, bezweet ge laat en bedekt met stof, tijdens den slag van Om-Dur- man door den tweeden luitenant Churchill wordt geïn- tervieweerd en de vraag moet beantwoordenc Nu, hebt ge U goed geamuseerd? Churchlll's grootste succes was zonder twijfel de Boe renoorlog. Tijdens deze krijgsverrichtingen trad hij eveneens als correspondent van de «Morning-Postop en werd door de Boeren gevangen genomen. Het ge lukte hem in een goederentrein, verborgen onder reis dekens, naar Portugeesch gebied de wijk te nemen. Hij legde zoo sterk den nadruk op zijn heldendaden In de artikelen, die in de «Morning Post» verschenen, dat een ander Londensch blad, «The Star», Ironisch opmerkte ls het veldmaarschalk Roberts of Winston Churchill, die de overwinning op de Boeren heeft behaald? Reeds voor den Zuld-Afrikaanschen Boerenoorlog had hij zijn ontslag bij het leger ingediend. Hij had namelijk het besluit genomen in 1899 naar Indië terug te keeren, polotornooien te winnen, zijn ontslag In te dienen en ten slotte eens uit te zien of er geen moge lijkheid bestond lid van het Parlement te worden. En zoo besloot Churchill politicus te worden. Het einde van zijn militaire loopbaan was zooals het geheele verloop; hij beschouwde «het soldaat zijn» niet als een roeping doch als sport: hij neemt geen deel aan veldslagen uit pltchtsgevoel, niet om voor zijn land te strijden, doch uit drang naar avonturen en ook uit een even ongewone als onnatuurlijke behoefte bloed te zien. ('t Vervolgt Om het publiek het leven van Winston Chur chill, de huidige leider der Engelsche regeering, beter te leeren kennen, geeft BELGAPRESS een artikel over zijn merkwaardig leven. De lezers zullen opmerken, dat de schrijver alle inlichtingen heeft geput uit Engelsche werken en uit de gedenkschriften van Poincaré. HET VERGETEN VERLEDEN Onlangs bezichtigde de Engelsche premier de puin- hoopen eener Engelsche stad. Daarop publiceerde het Reuterbureau een rcerend bericht en verzekerde, dat de menigte Churchill verwelkomde met de woorden Gcod old Churchill» (goede oude Churchill). Het ls te begrijpen, dat de Britsche propaganda een zekeren nadruk op dit feit legt, teneinde den indruk te wekken dat de Britsche premier door het een voudige volk wordt bewonderd. Het mag evenwel geeegd worden dat een soortgelijke liefde van het volk voor Churchill een ongekend iets is in de 45-jarige politieke loopbaan van den Staatsman. Wellicht is dit misschien wel juist de reden, waarom Reuter dezen indruk wil verwekken. Het wenschl het Èngelsche volk een anderen Churchill voor te tooveren, die tot nu toe in Engeland onbekend was en niet op de minste .genegenheid van het volk kan bogen. Het is dezelfde Churchill, die iedere gelegenheid te baat neemt om bij gebrek aan betere wapens - met domme beschimpingen de Staatslieden te beleedigen. waaraan Engeland den oorlog heeft verklaard. Het is dezelfde Cjiurchill die alle redenen heeft om zijn eigen persoontje en merkwaardig verleden te doen vergeten- Een goed gedeelte vón den haat, die hem verblindt, mag worden toegeschreven aan het feit, dat dit niet het geval is bij zijn tegenstrevers. Deze treden op als een voudige fiere strijders hunner volkeren. Zij durven openlijk voor hun verleden en huidige gedachten uit komen, terwijl dit met hem niet het geval is. Veertig jaar van zijn leven zijn door een geheim zinnig waas omgeven. Doch het loont zich het masker van dezen man op te lichten, die op dit ocgenblik op dictatoriale wijze over Engeland heerschtdit laat toe zich eèn oordeel te vormen over vele onbegrepen, feiten, die zich in Groot-Brittannië afspelen. DE SPRONG IN DEN AFGROND Deze 66-jarige is de zoon van een Lord en een Ame- rikaanschehij stamt uit het huis der hertogen van Marlborough en is neef van den enderkoning vanflëfr- land. Als 18-jarlge knaap volbracht hij reeds zijn eerste ophefmakende daad, die des te typischer is, daar zij een treffenden karaktertrek weergeeft, die onlangs op nieuw op den voorgrond trad. Spelend mét twee vriendjes, begaf Winston zich op een brug boven een afgrond; zijn speelmakkers sneden hem den weg langs béde zijden af. Hij was gevangen en verloren. Hij weigerde dit evenwel te bekennen en sprong van de brug in den 30 meter diepen afgrond, vertrouwende, dat éen hocge denneboom zijn vat "zou breken. Hij vergiste zich en lag drie dagen lang bewus teloos een jaar lang bleef hij onder dokters behande ling. Dit is niet het eenige eigenaardige voorbeeld, het welk de jeugd van deze zeldzame personaliteit ons biedt en dienstig zijn kan voor de beoordeeling vah zijn toekomstigen levensloop. De onbezonnenheid gaat gepaard met een opvallend gebrek aan doorzicht. Hij bezoekt weliswaar de duur ste scholen, doch ieder jaar is hij de laatste zijner klas. Het komt zelfs niet bij hem op, de leergangen der Uni versiteit te volgen, en hij laat zich inschrijven als kadet te Sandhurst. Bij het toelatingsexamen lijdt hij twee maal schipbreuk. De derde maal slaagt hij metde grootste moeite, ondanks het feit, dat de eischen, die men aan een toekomstig officier stelt, hiet zwaar zijn. Zijn vader wenschte. dat hij zich bij een ander wapen zou aanbieden. Doch de jonge Churchill begrijpt wel, dat hij de cavalerie moet kiezen, daar hier de eischen nog geringer zijn als elders en de kans op slagen hem grooter schijnt. «Het examen,voor -de Infanterie 'was moeilijkerschrijft hij zelf in zijn herinneringen «Weltabentur im Dienst» daar de cavalerie grootere uitgaven vergde. - VELDTOCHTEN EN POLO-TORNOOIEN Met zijn intrede in de kadettenschool begint zijn eer ste eigenlijke ontwikkeling; eerst nu beschikt hij over een springplank, waarvan hij zich kan bedienen. Zooals hij zelf verklaart, stort hU zich In de daarop volgende jaren, in een roes van veldtochten en polotor nooien. Volgens zijn eigen beschrijvingen interesseèhen hem de polotornooien het meest. Aan de ve1dtochten neemt hij slechts als dagbladcorrespondent in dienstvter- lof deel. Maar met geheel zijn hart houdt hij zonder twijfel van den oorlog. Hoe schoon moet het geweest zijn», zoo roept hij destijds uit, «in 1793 slechts den ouderdom van 19 jaar bereikt te hebben en nog meer dan 20 jaar oorlog te kunnen beleven. Hij maakt van een verlof gebruik om naar Cuba te reizen, en maakt daar zijn eersten oorlog mede. In 1895 hadden er te Cuba krijgsverrichtingen plaats tusschen- Spaansche regeeringstroepen en opstandelingen. Als ar gument voor deze merkwaardige onderneming geeft hij aanHet was een seizoen van zware ritten En hij komt tot de eigenaardige conclusie, dat het hoogs^j- merkwaardlg is, dat de Spanjaarden het recht zouden hebben over hun land en hunne koloniën te spreken en te denken, als waren het Britten. Cavalerie-luitenant Churchill maakt eveneens zijn tweeden veldtocht zonder dienstopdracht. Als corres pondent van de Morning-Post» neemt hij deel aanreëh straf-expeditie tegen opstandige Indiërs. Tijdens dezai tocht overwint hij zijn afschuw voor de Whisky, zooaJs hij met tevredenheid vaststelt. Over het verloop der ex peditie bericht hij c. m. «het geheel was buitengewoon opwinding en voor hen, die niet sneuvelden of ver wond werden, zeer vermakelijk...» Na afloop was het dal, waar de strafexpeditie had plaats gehad een woestijn gelijk en onze eer was gg- red». Dank zij zijn nauwe betrekkingen met den Engef- schen oorlogsminister kan hij aan zijn sterken dra»e naar bloedige gebeurtenissen en zijn niet minder o^t- (Zie vervolg onderaan vorige kolom»

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2