CINE FLORA Paniek in 't Cirkus LOUIS DEIiBRKE Uitbetaling van Militaire Pensioenen en Toelagen Geld van Krijgsgevangenen 5 DEZE WEEK De Acf-ualiteiten UFA Num. 490 En een prachtige Documentair HET STAAL. YPERSCHE VOETBALKRONIEK %'(*rjniii'«lng 1891 1941 Qp 25 Februari is het juist 50 jaar geleden dat kunstschilder Louis Delbeke, die eens de groote zaal van den zyidwestelijken vleugel der Halle'.! versierde, te Schaarbeek overleed. Wij hadden reeds gelegenheid op het werk van dezen artist te wijzen in een paar artikelen ge schreven ter gelegenheid van de tentoonstelling van schetsen van Delbeke, tentoonstelling die zou gehouden worden op Sinksen 1940, maar die door de oorlogsomstandigheden niet kon doorgaan. Zijn levensloop willen we nog bondig herhalen. LuuK-Auguste-Cornil Delbeke werd geboren te Poperinge, op 9 Februari 1821. Zijn vader, Jean Delbeke, was een Ieperling, maar zijn moeder, Antoinette Vangheluwen, was een Poperingsche. Delbeke studeerde aan de Academie te léper, waarna hij naar Antwerpen trok om er zijn kunstopleiding te voltooien. Hier was hij ter- zelfdertijd als zijn stadsgenoot, A. Vantours, die te Antwerpen overleed op zes-en-twintigjarigen ouderdom (1843). Over zijn eigenlijke carrière als schilder is het zeer moeilijk veel te vernemen. Toch weten wij dat hij. zooals vele schilders, een studiereis on dernam naar Italië en dat hij ook veel te Parijs en te Brussel werkte. Te Parijs schilderde hij onder meer zes medaljons voor de Faculteit van Geneeskunde van de Universiteit. Te Brussel hij in betrekking met de meeste schilders van zijn tijd Joseph Stallaert (1825-1903), Char les Hermans (geb. 1839), Paul de Vigne (1843- 1901), C. Van der Camp, Jean Verhas en Auguste Serrure. Hij stond bij deze in hoog aanzien, zoo als blijkt uit de lovende brieven, wélke deze naar bet toenmalige stadsbestuur zonden om hem aan te bevelen bij de uitvoering van de wandschil- derijen in onze Halle. Van den kunstschilder Delbeke bezitten wij nog vier tableau's in onze stad drie portretten in de raadszaal, een portret in het Stadsmuseum on een zeer mooie schets van een der muurschil derijen, in privaat bezit. Maar Delbeke was niet alleen schilder hij was ook schrijver en heeft menig werk geschre ven, wier onderwerpen echter tot een gansch ander dojnein behooren, en die dus hier buiten bespreking kunnen gelaten worden. Zooals wij het reeds vroeger schreven, kostte het heel wat moeite en gekibbel, vooraleer Louis Delbeke de wandschilderijen kon beginnen en "voortzetten. Eigenlijk was dit werk niet eerst aan Delbeke opgedragen. Deze opdracht viel den Komenschen schilder Charles De Groux te beurt, maar zijn vroegtijdige dood (1825-1870) belette hem het werk te beginnen. Na de voltooiing van de schilderijen in den oostelijken vleugel door den kunstschilder Ferdinand Pauwels (1879) be sloot de gemeenteraad het door het afsterven van De Groux niet uitgevoerde werk aan een anderen kunstenaar op te dragen. Over de moeilijkheden vernamen de lezers van ons blad reeds enkele merkwaardige bijzonderheden waarover wij thans niet meer uitweiden. Toch kunnen wij hier nog mededeelen welke schilderijen zich in de Dëlbeke-zaal bevonden en die tijdens den we reldoorlog vernietigd werden. Van links naar rechts 1. Oorsprong van het Tuindagfeest. 2. Voorstelling van de opvoering van Judith en Holofernes door de Rederijkerskamer De Rosieren in 1586. 3. Afroeping van een dichtwedstrijd door de Tepersche Rederijkerskamer Alpha en Omega ter gelegenheid van de honderdste verjaring van het Beleg en het Ontzet van leper (1383-1483). 4. Stichting van het Belle-Godshuis (1276). 5. Onderstand der behoeftigen in het Belle- Godshuis. 6. Rechten der Keure (13* eeuw). 7. Het looien, weven en twijnen van het Ieper- sche laken. S. leper, vrije koophandelsplaats. 9. De gemeentelijke vrijheid. Van deze laatste schilderij bevindt zich een zeer mooie schets in particulier bezit. Deze tableau's werden door Delbeke met zeer groote bekwaamheid en geschiedkundige kennis geschilderd. Delbeke's palet beschikte over een rijke gamma kleuren, die hij met kwistigheid in zijn werk wist te gebruiken. Ook de samen stelling van zijn tableau's mocht wonderbaar ge- heeten worden, vooral daar hij over zeer kleine paneelen beschiktezijn muurschilderingen wa ren een oprecht ondankbaar werk, dat hij toch tot een goed einde zou weten te brengen hebben, in dien ook de dood hem niet was komen onttrek ken aan zijn arbeid, in 1891. Het is misschien wel de moeite hier het oor deel aan te halen van een paar kunstcritici, die het werk van Delbeke hebben gekend. Hun oor deel zal de weinig vleiende bewoordingen, welke HET YPERSCHE 21 - 2 -1941 men tijdens zijn leven Delbeké heeft toegestuurd, wat vermógen te milderen. Het eerste is dat van Camille Lemonnier in zijn prachtig werk «L'école de Peinture beige»... een artist, die zich als een der origineelste, een der vernuftigste, misschien als de eenige groot ste en waarachtige decoratieschilder van zijn schooi openbaarde, Louis Delbeke, die te vergeefs zijn weg had gezocht in onzekere en nuttelooze pogingen, ontwierp een frissche, lichte, vroolijke decoratie, als groote gekleurde platen, welke zoo wel door het genuanceerde spel van de lichte tonen als door het aangename charme der beel den, de bevalligheid der primitieven voor den geest riep. Dit vruchtbaar en onverwacht genie werd op zijn beurt door den dood weggemaaid, vooraleer hij zijn werk kon voleindigen En na dit onvervalschte oordeel van een groot kunstkenner nog dit_tweede, van H. Hymans .in zijn werk Bruges et Y'près» De heer Delbeke, wiens dood het werk in 1891 kwam onderbreken, moest door een serie tooneelen het burgerlijk leven van de stad illustreeren Doel was de phi- lantropische en intellectueele instellingen van de stad tijdens de Middeleeuwen in relief te bren gen. Dit programma zou op een niet-bamale wijze verwezenlijkt zijn geworden. Met de bekommering zijn composities in har monie te stellen met het hun bestemde kader, had de artist het goed geoordeeld hun een ar chaïsch uitzicht te geven, dat buitengewoon in teressant was. Daardoor echter was ook zijn werk blootgesteld aan hevige critiek. Nadat de arbeid een tijd werd onderbroken, moest de schilder zich schikken naar het oordeel van een comité van kunstenaars, wier gunstige uitspraak tot de voortzetting van het werk besloot. Naar het uit gevoerde deel te oordeelen, schijnt het ons niet twijfelachtig dat, hadde de heer Delbeke zijn ar beid kunnen voleindigen, zijn geboortestad (neenPoperinge was zijn geboorteplaatszou begiftigd zijn met een geheel dat wezenlijk in staat zou geweest zijn een eervol relief te geven aan de Iepersche school. Bij de vijftigste verjaring van het afsterven van dezen Ieperschen artist Iepersch door zijn werk op rijpen leeftijd, maar Poperingsch door geboorte meenen wij te mogen besluiten dat zijn werk, hadde het mogen bewaard blijven, de critiek van den tijd glansrijk zou hebben door staan. Door zijn technische vaardigheid, zijn his torische kennis, wist Delbeke in onze hallen echte kunstwerken te scheppen. Hun rijk koloriet en hunne wonderbare compositie waren een waar borg van hun degelijkheid wat van Delbeke's werk nog hier en daar overblijft is genoeg om zijn naam in eere te houden. En komt de dag waarop weer rust zal ingetre den zijn, dan wordt de verleden jaar afgelaste tentoonstelling zeker gehoudendan zullen wij de schoone schetsen van deze verdwenen schil derijen met zooveel te meer liefde bewonderen. R. van Ipre. O In het Staatsblad van 12 Februari verscheen het volgénde besluit Artikel 1. De uitbetaling van de pensioenen en toelagen, die aan de militairen en ermede gelijkgestel- den. aan hun weduwen en weezen en andere recht hebbenden verschuldigd zijn uit hoofde van dienstfeiten van na 9 Mei 1940 volgens de bij besluit nr 23 van 2 September 1940 bepaalde regelen, wordt verzekerd door de bij wet van 23 Januari 1925 ingestelde Nationale Kas voor oorlogspensioenen. De bestaande wetgeving betreffende de modaliteiten van vereffening en rechtvaardiging der uitgaven van de Nationale Kas voor oorlogspensioenen is van toepas sing op die betalingen. Art. 2. De financiering van bedoelde uitgaven wordt niet ten laste gelegd van het bij koninklijk be sluit nr 16 van 22 Juli 1939 ingestelde Dotatiefonds. Die uitgaven zullen echter gedekt worden door dat fonds, hetwelk naar behooren door de Schatkist zal worden gestijfd, bij toepassing van artikel 6, alinea 2, van voormeld koninklijk besluit van 22 Juli 1939. o Het Roode Kruis van België noodigt de Belgische Krijgsgevangenen, die op einde Mei of begin Juni, bij de Duitsche Overheid in het kamp van Ligny-Thilloy fondsen neerlegden, uit, zich te doen kennen door de bewijsstukken, die zij in hun bezit hebben, aan het volgend adres op te sturen Roode Kruis van België, Dienst vcor Overdracht van Fondsen der Krijgsgevan genen, steenweg op Vleurgat, 98, Brussel. Een mededeeling onlangs In de dagbladen versche nen geeft inlichtingen aangaande het geld dat aan de Belgische krijgsgevangenen, of aan him familie toe komt. Het Roode Kruis van België vraagt de belanghebben den geen stappen aan te wenden, noch bij de Alge- meene Directie, noch bij de locale afdeelingen, ten einde in het bezit gesteld te worden der hun verschul digde bedragen. Het Roode Kruis van België zal, zonder aanvraag van hunnentwege, ket bedrag dat hun bestemd is, per postcheck doen geworden, van zoodra dit organisme in het bezit zal zijn van deze fondsen. Vrijdag, om 7 uur. Zaterdag, om 7 uur. Zondag, om 2 u 4,30 u. en 7 uur. (doorloopend'. Maandag, om 7 uur. IN De beroemde en door allen gekende en gewaardeerde acteur HARRY PIEL fn zijn laatste nieuwe groote succesfilm Een cirkusfiim Ja. maar daarom geen minderwaar dige film. Integendeel, het is een bijzonder goed ge slaagde film, die geenszins voer sommige andere pro ducties moet onderdoen, en er zelfs merkelijk boven staat. Öaarvan getuigi het overgroot succes dat deze film overal oogstte waar hij gedraaid werd. Een prachtfilm vol afwisseling, die het eene oogen- blik de toeschouwers doet beven van spanning en het andere tranen doet lachen. Een puik programma waarover iedereen zoowel groot als klein uiterst tevreden zal zijn. Bij dit reeds zoo succesvol programma bieden we u nog over een vari de onmisbare producten van onzen mo dernen tijd O Matchen van Zondag' 23 Februari 1941 F. C. Komen B C. S. Yper B. C. S. Yper A S. K. Vlamertinghe. Racing Wervik S. C. Bizet C. S. Yper B 1 C. S. Yper A 5 Na drie Zondagen rust hebben onze voetballers Zon dag laatst terug hun shoes aangetrokken en de voet balliefhebbers opnieuw van hun geliefkoosd tijdver drijf kunnen genieten. Onze A en B ploegen stonden voor de tweede maal tegenover elkander. Daar ver scheidene spelers belet waren, moest langs weerszijden beroep worden gedaan op invallers. Deze werden echter gemakkelijk gevonden en het was tevens een gelegen heid om, bij het einde van dit soezoen, enkele nieuwe elementen te beproeven en andere, die een tijd geen gelegenheid meer hadden op te treden, opnieuw aan 't werk te zien. Met genoegen kunnen we te dezer ge legenheid vaststellen dat, terwijl zooveel clubs in de ze lastige omstandigheden alle moeite hebben om één elftal samen te krijgen, Cercle nog steeds voldoende reserven bezit om twee elftallen in lijn te stellen. Dit is het resultaat van de door Cercle steeds gevolgde gedragslijn van uitsluitelijk op eigen krachten te re kenen en in eigen midden jonge elementen op te lei den. Scheidsrechter Lahousse leidt de partij. Kapitein Cherchye wint den tcss voor de A-ploeg en de B-mannen, welke in 't wit spelen, brengen den bal aan 't rollen. De eerste gevaarlijke aanvallen komen van de rooden. die aan de 4° minuut strafschop bekomen. Deze. door Cherchye gegeven, wordt door Demey opgevangen. En kele oogenblikken daarna ontstaat, op missen der verde diging. een gevaarlijke stand vóór het doel der witten. Het lijkt velen dat de bal de fatale lijn heeft over schreden, doch het leder wordt ontzet en het doe'ount niet toegestaan. Even later wordt en shot van Cher chye met moeite gered en zendt Deplancke op den zij paal. Aan de 20* minuut ontvangt Deplancke den bal. de verdediging der witten gelooft aan buitenspel, en Deplancke maakt van de gelegenheid gebruik om De mey te dribbelen en den stand, te openen. De B mannen hernemen zich en doen enkele aanvallen langs hun rechtervleugel, doch de roode verdediging kan telkens haar kamp ontzetten. Op inzenden van Rotru schiet Dumalin nevens. Keeper Demey onderscheidt zich ver volgens oo schieten van Denlancke en redt op het nip pertje vóór de voeten van Dumalin. Langs de overzijde wordt een shot van Vanlimburg opgevangen. De keeper der B-mannen moet vervolgens nog tusschenkomen op zendingen van Rotru en Dumalin. Aan de 37«' minuut kan Dumalin op pas van Deplancke nummer twee voor zijn ploeg aanteekenen. De witten doen nu loffelijke pogingen om hun achterstal te verminderen en zullen daar ook in gelukken aan de 40" minuut, wanneer Van limburg van een schoonen voorzet van Gauquie ge bruik maakt om een tegenpunt aan te teekenen. De B-ploeg, door dit doel aangemoedigd, geeft nu goed de repliek en de keeper der rooden moet een schieten van Dechiever opvangen. De rooden nemen weldra opnieuw de bovenhand en komen het doel der witten gevaarlijk bedreigen, doch vóór de rust zal de stand niet meer veranderen. Bij de herneming is de A-ploeg seffens ten aanval en dwingt corner af. die ontzet wordt. De verdediging der witten weert zich dapper, doch kan evenwel niet belet ten dat Cherchye voor de derde maal hun netten zal schenden. Met de rooden in meerderheid verloopt de match verder de B-mannen doen af en toe wel enkele aanvallen, maar deze worden door de verdediging van de eerste ploeg telkens in de kiem gedood. Dechiever kan een paar malen naar doel schieten, doch zonder succes. Aan de andere zijde moet Demey tusschenko men om pogingen van Dumalin en Cherchye te ver ijdelen. Nog drie corners worden de A-ploeg toege staan. die evenwel niets opbrengen. Op inzenden van Dechiever kopt Doolaeghe te hoog. Na samenspel tus- schen Dumalin en Deplancke zendt deze laatste, buiten 't bereik van Demey, nummer vier binnen. De drang der rooden duurt voort en naarmate de match vordert worden de reacties van de tweede ploeg geringer. Even vóór het einde krijgt hun doelwachter voor de vijfde maal het nakijken. Indien de match aldus met een afgeteekende over winning van onze eerste ploeg eindigt, was zij niette min voor beiden een goede oefening alvorens de nog met vreemde ploegen te spelen ontmoetingen te be twisten. Zondaf a. s. ontvangt or.ze eerste ploeg het bezoek van S. K. Vlamertinghe, die derde staat in de alge- meene rangschikking. We verwachten dan ook veel volk oo het terrein, te meer daar het hier een derby geldt. We hepen dat de match in een sportleven geest zal betwist worden en dat het publiek in dienzelfden geest ziin favorieten zal aanmoedigen. Onze B-ploeg doet de verplaatsing naar Komen B. Indien allen eendrachtig en geestdriftig spelen, kun nen ze daar puntenoogst opdoen, doch opgelet voor te veel zelfvertrouwen. Met genoegen vernamen de supporters van C. S. Y. de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5