WETENSCHAPPELIJK HOEKJE Gediplomeerde Vroedvrouwen De zusters Anna en Marie-losé LATON, te IEPER, Deken Deheresfraat, Nr 3. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. De Priesfer - Dichter Basiel De Craene, zestig jaar Nog over de Uit-gave van De Witte GROOTE FIGUREN DER WEEK DE GESCHIEDENIS VAN HET KUNSTLICHT (1" Vervolg) B GAS EN PETROLEUM Alhoewel het einde der IS0 en het begin der 19' eeuw nog aanzien worden als de tijd die de gas verlichting zag ontstaan, was het aardgas in Azië sinds lang bekend. Op 4 km. van Ateschjah (aan de Kaspische zee) waren prachtige gasbronnen. De Perzen, die tot de secte der vuuraanbidders behoorden, dreven een handel in het gas, dat ze naar de afgelegen provincies van het land ver stuurden. Ook in China bestonden dergelijke na tuurlijke vuren. Het gas steeg uit de zoutwater- putten in de districten Young Hiam en Wer Yuan Hian. De Chineezen leidden dit natuurlijk gas door bamboebuizen en gebruikten het voor ver lichting en verwarming in hun fabrieken, daar mede Europa ver vooruit zijnde. In 1664 ontdekte Dr. Clayton aardgas bij een steenkolenmijn. Daar hij dacht, dat dit uit de steenkool ontstond, ging hij steenkool distillee- ren en verkreeg een gas, dat hij steenkolengeest noemde. In 1769 herhaalde Dr Watson, bisschop van Landaff, de proeven. Een der pioniers van de gasverlichting was ook Jan Pieters Minckeleers, geboren te Maastricht en leeraar aan de hooge- school van Leuven. Hij gelukte erin op eigen hand uit steenkool steenkolengas te distilleeren en gebruikte het reeds in 1784 om zijn laborato rium te verlichten. In 1791 distilleerde Philippe Lebon hout en verkreeg eveneens brandbare gassen. Een paar jaar later bouwde hij een lamp en in 1801 ver lichtte hij een hotel met behulp van dit gas. Maar de eerste die werkelijk het gas als practisch verlichtingsprocédé invoerde was de Engelsch- man William Murdoch. Hij vervaardigde toe stellen waarvan het principe nog heden ten dage de basis vormt van onze gasindustrie. In 1792 verlichtte hij zijn huis met gas. In 1796 bracht hij gasverlichting aan in de fabriek van James Watt, in 1806 in eenige katoenspinnerijen en een jaar later brandde de eerste gaslantaarn te Pall- Mall in Londen. De Engelschman Winsor richtte na den tegen stand van het Lagerhuis te hebben overwonnen, een .groote maatschappij op. Den 31 December 1813 werd de Westminsterbrug met gas verlicht. In dat zelfde jaar had een groote gasontploffing plaats, welke groote opwinding veroorzaakte. Echter werd in 1815 het stadhuis verlicht. Het gebruik van gas bleek veel economischer te zijn dan de tot de invoering hiervan gebruikte andere verlichtingsmethoden. Dat men het gevaar van gasexplosies niet te hoog aansloeg moge blij ken uit het feit, dat de Engelsche brandverzeke ringsmaatschappijen de huizen welke met gas waren verlicht tegen dezelfde voorwaarden ver zekerden als de andere en zelfs nog lager. Al de gebruikte apparaten met gas waren ech ter rudimentair open vlammen, en uiterst een voudige bekken. Men moest wachten tot 1890 het jaar van de geboorte van het waarlijk prac- tische gloeikousje te danken aan den Oostenrij ker Auer. Intusschentijd ontdekte men de petroleum en de petroleumlamp kwam concurreeren met de gas lamp. Dit was natuurlijk vooral het geval in de landen waar de bronnen ontdekt werden, n. 1. in de Vereenigde Staten, Rusland, Mexico, Roeme nië. Galicië en Nederlandsch-Indië. Behaalde de petroleum niet de overwinning in kaar ^strijd met het gas, toch was zij de oorzaak, meer dan het gas, van de verdwijning der olie lampen. (1). Het jaar 1858 zag de inzetting van de heer schappij van de petroleum. De Amerikaan Sili- man vervaardigde de eerste petroleumlamp. La ter na de bovenvermelde ontdekking van Auer vestigde men het gloeikousje eveneens aan de petroleumlamp. We willen er hier nog eens op wijzen dat de petroleum verlichting feitelijk 50 jaar na de gas verlichting ontstond. Alhoewel de laatste beter was. vond toch de petroleumlamp een groot af zetgebied. daar voor gasverlichting een volledige buizeninstallatie noodig was terwijl voor de pe troleumverlichting een eenvoudige lamp voldoen de was. ('t Vervolgt) (1) Bij primitieve volkeren als de Eskimo's zijn nog traanlampen in gebruik bekers gevuld met traan van veehonden, waarin een pit, die aan den buitenkant aangestoken wordt. gediplomeerde vroedvrouwen, maken bekend aan het geacht publiek van leper en omliggende gemeenten, dat zij zich komen te vestigen Telefoon 518. (2380) HET YPERSCHE 21-2 -1941 van 23 Februari tot I Maart 1941 Zondag 23 Februari Quinquagesima. Maandag 24 Februari Mathias. Dinsdag 25 Februari Walburgis. Woensdag 26 Februari Aschdag, Nestor. Donderdag 27 Februari Honc-rinas, Leander. Vrijdag 28 Februari Romanus, Oswaidus. Zaterdag 1 Maart Albinus, Hermès. Opgang Ondergang Zondag 23 Februari 8 u. 4! 19 u. 13 Maandag 24 Februari 8 u. 39 19 u. 14 Dinsdag 25 Februari 8 u. 37 19 u. 16 Woensdag 26 Februari 8 u. 35 19 u. 18 Donderdag 27 Februari 8 u. 33 19 u. 19 Vrijdag 28 Februari 8 u. 30 19 u. 21 Zaterdag 1 Maart 8 u. 28 19 u. 23 Opgang Ondergang Zondag 23 Februari 6 u. 59 16 u. 39 Maandag 24 Februari 7 u. 35 17 u. 44 Dinsdag 25 Februari 8 u. 6 18 u. 50 Woensdag 26 Februari 8 u. 33 19 u. 55 Donderdag 27 Februari 8 u. 57 20 u. 59 Vrijdag 28 Februari 9 u. 22 22 u. 1 Zaterdag 1 Maart 9 u. 45 23 u. 4 Nieuwe maan 26 Februari, te 5 u. 2. Eerste kwartier 6 Maart, te 9 u. 43. Volle maan 13 Maart, te 13 u. 47. Laatste kwartier 20 Maart, te 4 u. 51. De lichtverduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. MENSCHEN EN WERK. De omstandigheden hebben het hunne er toe bijge dragen, dat de zestigste verjaardag van den bekenden en geprezen priester-dichter, niet naar behooren werd gevierd. In onze Vlaamsche letteren deed deze hartelijke priester zich kennen als dichter, tooneelschrijver en met zijn boeken over kerkelijke en bijbeische geschie denis Passiebeelden en Verrijzenis Simon Pe trus Uit 't Leye Lisch Het Messias-Teeken Evangeliebedden De poëzie en de tooneelwerken van priester De Crae ne zijn alle ontleend aan den godsdienst. Het zijn brok ken als graniet waarin het gevoel de werkelijkheid niet overtroeft. Er zit een mannelijke kracht een bijna al- les-omverwerpende evangelische kracht in zijn oeuvre, waarin de gang wel eens gestremd wordt door een ze kere langdradigheid. Maar van welke zielsverheffende troost en sterkte getuigen zijn poëtische beelden niet en hoe diep dringt zijn vers ons soms niet in het hart. Eerwaarde Heer De Craene is niet alleenlijk een wilskrachtig en vlijtig letterkundige, hij is nog meer. Weinigen zullen hem hierin ook nadoen... Hij is een opwekker. een bezieler Hij was het immers, als pastoor te Bachte - Maria - Leerne die de Dagen voor Poëzie inrichtte, welke een overwel digenden bijval boekten. In hoogervernoemd dorp bracht hij dichters en prozaschrijvers en alle letterlie- venden bijeen. En onder een paradijsachtigen zomerhemel, in een décör van triomfeerend groen, worden er gedichten voorgedragen, prozafragmenten voorgelezen, een too- neelstuk opgevoerd en over alle allerhande letterkun dige vraagstukken gehoornd. Met een gewettigde fierheid en een echte broeder lijke, hartelijkheid wenschen we Eerwaarden Heer De Craene nog vele jaren van een invruchtbare werk zaamheid. Naast zijn opofferenden herderlijken arbeid te Bachte- Maria-Leerne, zuilen onze Vlaamsche letteren en de Dagen voor Poëzie er eveneens veel bijwinnen. Albert Blontrock. Het succes van De Witte is zonder weerga in on ze Vlaamsche literatuur. Voor het verschijnen van de ze goedkoope editie, waren er reeds 65.000 exemplaren verspreid in Zuid- en Noord-Nederland. Nu klom het aantal verkochte De Witte's tot 115.000. Volgens het schijnt, zal in deze goedkoope maar flinke uitgave, een nieuw boek verschijnen van een onzer beste Vlaamsche letterkundigen. Dezes naam al leen, doet voor onzen geest, het schilderachtige Lier opdoemen. Het betreft namelijk PALLIETER van Félix Timmermans. Het Agentschap Dechenne werke met vertrou- wen zijn initiatief uit. Met deze volksuitgave wordt echt pionierswerk verricht in het domein van onze Vlaamsche uitgeverij. Walter Boosens. schrikwekkende verhalen, enz. De meest gekend en zijn Notre-Dame de Pa ris en les Misérables De karakters van zijn romanhelden vertoonen dezelfde kenmerken als die van zijn tooneelhelden beide zijn vol anti thesen. De galeiboef Jean Valjean uit les Misé rables is begiftigd met de meest verheven deug den en de afzichtelijke bultenaar Quasimodo uit Notre-Dame de Paris is de verpersoonlijking van de ideale liefde. Hugo overleed te Parijs op 83 jarigen leeftijd in 1885. 9 Dr. J. OSKAR DE GRUYTER De Vlaamsche tooneelvernieuwer Dr de Gruyter werd in Maart 1883 geboren. Hij studeerde te Gent, onder Logeman's leiding, Germaansche philo- logie toonde bijzondere belangstelling voor pho- netiek en evenzeer voor een algemeen beschaafd Nederlandsch, dat hij dan vóór alles op het tooneel wilde hooren spreken. Gedurende zijn studententijd nam hij lessen in voordragen en tooneelspelen bij den toenmaligen regisseur van den Vlaamschen Schouwburg te Gent, Arie van den Heuvel. Toen hij in 1907 gepromoveerd was. trad hij op als declamator en stichtte in 1908, met andere kunstenaars, de Vlaamsche Vereeni- ging voor Tooneel en Voordrachtkunst te Gent. Hij wilde, evenals zijn vriend Copeau in Frank rijk, een betere tooneelkunst brengen aan het Vlaamsche volk en het tooneel. waar tot dien tijd de draak heerschte, doen aansluiten bij de literaire beweging. Het was een dilettanten gezel schap, maar van voortreffelijk gehalte en vol artistieken ernst. In 1908 gaf men een eerste mo delopvoering van Hegenscheidt's Starkadd. Daar na volgden Sophales' Philoctetes, Goethe's Iphi- genia, De doode Stad van d'Annunzio, Minna von Barnhelm, De Bruid van Messina, Warenar. Het eenvoudige publiek van de dorpen bleek hem ontvankelijker dan het geblaseerde der groote steden. In den wereldoorlog werd hij soldaat en vond bij den Yzer gelegenheid het Fronttooneel te stichten, waarvoor hij verschillende soldaten tot acteurs bekwaamde o .a. Staf Bruggen. Na den oorlog werd hij weer leeraar aan het Athe neum te Gent, maar dat hield hij op den duur niet meer uit hij stichtte in 1920 Het Vlaamsche Volkstooneel. Dit bracht klassieken en modernen o. a. Vondel, Shakespeare, Molière, Wedekind. Teirlinck. Shaw, Schnitzler. In 1922 werd de Gruyter directeur van den Kon. Nederlandscheit Schouwburg te Antwerpen. Als acteur waren zijn groote succesrollen o. a. Oedisus, Warenar. Starkadd, Boer van Paemel, Claudius (Hamlet). Jago (Othello), Philoctetes en Koning Lear. Hij overleed te Antibes (Frankrijk), op 27 Februari 1929. HUGO Victor Hugo werd op 26 Februari 1802 te Be- sangon geboren. Zijn jeugd bracht hij door in zijn geboorteplaats, in Italië en in Spanje, waar heen hij zijn vader, generaal Hugo, volgde. Reeds op 15 jarigen leeftijd kende de Académie hem een eervolle vermelding toe. In 1822 ver scheen zijn eerste bundel verzen, Odes deze verschafte hem terstond een eerste plaats onder de dichters van zijn tijd. Lodewijk XVin schonk hem een jaargeld van 2000 fr. Van nu af volgden zijn talrijke dicht-, tooneel- en prozawerken el kaar onafgebroken op. Zijn roem volgde offi- cieele erkenning in 1841. Hij werd lid der Aca demie en député. Bij zijn intrede in het politieke leven was hij een aanhanger, maar werd later een verwoed tegenstander, van den Prins-President. Bij gele genheid van den Coup d'Etat werd hij verban nen en keerde eerst na den val van Napoléon le Petit naar Frankrijk terug. Vóór alles is Hugo lyrisch dichter, de mach tigste, dien het romantisch tijdperk heeft voort gebracht. Zijn werk is buitengewoon groot en te lang om te vermelden. Bekend zijn Odes et Bal lades, les Orientates, les Chatiments, les Contem plations. la Légende des Siècles, l'Art d'être grand-père. Hugo vindt de bron van zijn lyriek in zich zelf. Door de natuur vooral en ook door de liefde, wordt zijn dichterziel bewogen. Zijn diep mede lijden met den mensch, die leeft in ellende heeft hem zijn schoonste verzen ingegeven. Ook het kind heeft hem menigmaal gelukkig geïnspi reerd. Wat Hugo vooral tot een groot dichter stempelt, is zijn reusachtige verbeeldingskracht, zijn macht over de taal en zijn meesterschap in de verskunst. Zijn latere bundels zijn dikwijls duister door de onmetelijke visionaire kracht en de alles meeslepende woordinsniratie. Hii schreef tal van toonfeelwerken. waarvan het eerste Cromwellverscheen in 1827het is een ononvoerbaar drama, waarvan de Préface be schouwd werd als het manifest van de roman tische school. Op toon eel gebied staat Hugo lijn recht tegenover de klassieken. De eerste opvoe ring van Hemani 25 Februari 1830, is een ge- denkwaardigen datum in de geschiedenis van het Fransch tooneel. Onder groot tumult behaalden dien avond de aanhangers van Hugo de overwin ning op de klassieke bourgeois Volgen nu Le Roi s'Amuse, Ruy Bias en les Burgraves. Zijn drama's hebben wel beschouwd alle gebreken, die men aan het melodrama verwijt. Wat zijn tooneelwerk redt. dat is het poëtisch karakter. De prozawerken van Hugo zijn zeer talrijk en vertoonen een groote verscheidenheid. Dra ma's, politieke satiren, romans, schetsen, epossen, (Zie vervolg onderaan vorige kolom)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9