De Korfrijksche Onderlinge Schoenwaren die niet aan rantsoeneering onderworpen zijn De rantsoeneering van zeep De foestand der gewezen beroeps militairen en hun echtgenooten STEUNT WINTERHULP Wat eten we deze week Enkele gerechten. Wat doen we met versleten ondergoed. Snipperingen. Jaloerschheid bij kinderen. HET YPERSCHE 7 -3 -1941 11 Het derde uitvoeringsbesluit dat in het Staatsblad van 24 Februari is verschenen bepaalt dat de volgende schoenwaren niet aan een machtiging tot bevoorrading onderworpen zijn Art. 1. In afwijking der bepalingen van artikel 1. 1", van het besluit Nr 53 dd. 23 December 1940, houden de regeling van het verbruik van schoenwaren, mogen de schoenwaren, in de hiernavolgende lijst opgesomd, aan de verbruikers vrij worden afgeleverd en door dezen zender machtiging tot bevoorrading worden aan gekocht 1. Alle kinderschoeisels, zelfs uit leder, tot de maat "27 inbegrepen 2. Schoeisels voor binnenshuis, waarvan het bovenste gedeelte niet uit leder is, met zolen uit croüte 3. Schoeisels, waarvan het bovenste en het onderste gedeelte uit een andere stof dan leder is, bv. de schoei sels met het bovenste gedeelte uit weefsels en met de zolen uit hout 4. Klompen in hun gewone fabricage, voor zoover de klomp uitsluitend uit hout is cf uit hout met een een- voudigen lederen riem op het bovenste gedeelte 5. a) Fantasie-schoeisels voor dames, waarvan het bovenste gedeelte niet uit leder is b) Avondschoeisels voor dames, waarvan het bovenste gedeelte uit verguld of verzilverd leder is. Tweedehandsche schoenwaren. Art. 2. In toepassing van artikel 1, 3°, van het be sluit Nr 53 van 23 December 1940, houdende regeling van het verbruik van schoenwaren, meet door tweede handsche schoenwaren worden verstaan de gerantsoe neerde schoenwaren die reeds gebruikt werden en die niet meer als nieuw kunnen worden verkocht. Herbevoorrading der kleinhandelaren in schoenwaren. Art. 3. a) In afwijking der bepaling van artikel 9, 5", van het eerste uitvoeringsbesluit Nr 54 van 24 De cember 1940, kunnen de kleinhandelaren zich recht streeks bij de fabrikanten herbevoorraden. b) De kleinhandelaren die zich rechtstreeks bij de fabrikanten willen herbevoorraden, laten de bestellin gen aan hun fabrikanten geworden en zenden drie af schriften van elke bestelling, te zamen met de machti gingen A, die zij op gronde van artikel 9. 3°,- van het onder a) vermeld besluit ontvangen, naar de Waren- centrale voor lederproducten. 9. Woeringenstraat. te "Brussel. Herbevoorrading der grossiers. Art. 4. Wanneer groothandelaars tusschenkomen in de herbevoorrading van fabrikant tot kleinhandelaar, zullen zij de machtigingen A, die zij van.de kleinhan delaars hebben ontvangen, aan de Warencentrale voor ïederproducten overmaken, tegelijkertijd met drie af schriften van 'hun bestelling aan den fabrikant. Regeling met ingang van 1 Maart Van 1 Maart 1941 af zijn de zeepkaarten A en B. met ■groenen druk op witten grond, waardeloos. De stron ken Februari van deze kaarten Vervallen. Het gebruik ervan is verboden. Met ingang van 1 Maart, zijn de zeepkaarten A en B van paarse en roze kleur op witten grond. Van dien datum af tot 31 Maart 1941, zijn enkel de strooken Maartvan deze zeepkaarten A en B en de strooken van de zeepkaarten C geldig. Voor de maand Maart geeft elke strook 1 stuk fijne zeep van de zeepkaarten A of van de zeepkaarten B of van de bijzondere zeepkaarten C alléén recht op één enkel stuk fijne zeep. Er mag één stuk toiletzeep of één stuk geneeskrach tige zeep worden afgeleverd tegen 2 strooken 1 stuk fijne zeep van de bijzondere zeepkaart C. Voor de maand Maart geven vijf strooken 50 gram men zeeppoeder van de zeepkaart A of van de zeep kaart B of van de bijzondere zeepkaart C, Techt op 250 gram zeeppoeder of 250 gram zachte zeep. De strooken 1 stuk scheerzeepvan de zeepkaart A geven recht op 1 stick tot 1 Juli 1941. De voorraden harde zeep, bestaande bij de grossiers en de kleinhandelaars, moeten worden voorbehouden aan de houders van machtigingen tot bevoorrading voor harde zeep. d. w. z. de rechthebbenden van aan vullende rantsoenen harde zeep. voorzien bij het be sluit van 23 October 1940 en de uitvoeringsbesluiten van 5 en 6 November 1940. Besluit betreffende de uitvoering der bestellingen van schoenen gedaan vóór 25 December 1940 o Uitvoering der bestellingen tusschen handelaren Alle bestellingen van gerantsoeneerde schoenen die werden gedaan vóór 25 December 1940. mogen door de leveranciers (invoerders, fabrikanten, grossiers) wor den uitgevoerd ten voordeele van hun klanten (fabri kanten. grossiers, kleinhandelaren) onder voorbehoud der bepalingen van dit besluit. In geen geval mag de leverancier aan zijn klant hoe veelheden gerantsoeneerde schoenen leveren, of mag de klant aan zijn leverancier de levering van hoeveelhe den gerantsoeneerde schoenen vragen, waarvan het quanUtatief beloop 40 t. h. van het maandelijksch gemiddelde van de aankoopen van den klant in den loop van het jaar 1938 te boven gaat Uitvoering der bestellingen gedaan door individueele verbruikers of gemeenschappen van verbruikers. De bestellingen gedaan vóór 25 December 1940 door individueele verbruikers of gemeenschappen van ver bruikers, (Inrichtingen,instellingen.ondernemingen, enz). mogen door de handelaren worden uitgevoerd onder voorbehoud der bepalingen van onderhavig besluit De uitvoering van deze bestellingen wordt beperkt tot de schoenen naar maat. De uitvoering der bestellingen wordt aan enkele be perkingen onderworpen. Hiervoor raadplege men het Staatsblad van 1 Maart 1941. In het ministerie van Financiën werd enkele dagen geleden een commissie ingesteld, welke den toestand der gewezen officieren en militairen van minderen graad zal onderzoeken en een nieuwe basis zal vast stellen voor de verschillende vergoedingen. Een verte genwoordiger van het leger maakt er deel van uit. De vorige maanden reeds werden verschillende besluiten ten gunste van oud-militairen getroffen. Thans zal men deze maatregelen samenbundelen. In de eerste plaats zal het bedrag der vergoedingen en loonen gewijzigd worden. Tot dusver werd aan de ge wezen beroepssoldaten 50 t. h. van hun loonen uitbe taald. Dit percentage zal verhoogd worden. Zooals men weet ontvangen de echtgenooten van af wezige militairen thans 37.50 t. h. van het loon van hun echtgenoot. Ook dit percentage is onvoldoende geble ken en zal verhoogd worden. Dezelfde commissie houdt zich bezig met de vraag op welke wijze aan de gewe zen militairen een nieuwe betrekking kan verstrekt worden. De meesten hebben thans geen werk, terwijl ze niettemin de helft van hun loon ontvangen. De com missie is van oordeel dat hen een zekere voorkeur moet erkend worden, waarvan de modaliteiten zullen vast gesteld worden. Een grondbeginsel dat reeds door de commissie is aanvaard, is dat het loon der betrefïenden in hun nieuw ambt niet lager mag zijn dan hetgeen zij ontvingen wanneer zij tot het leger behoorden. Zoodra de commissie met haar werkzaamheden zal klaar zijn. zal door haar een Vade-Mecum opgemaakt worden, waarin al hetgeen zal vermeld zijn. wat voor de oud-militairen en hun familie werd verwezenlijkt. Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. tMMWMflMMMMMUMUMUMMWMMMMII Voor de keuken Zondag: Aardappelpasteitjes met groenten, gebak ken .lever, appelmoes. Maandag Aardappelgehakt, savoyekool. aardappelen. DinsdagPreisoep. Pannekoek. Woensdag: Gevulde uien, aardappelen, lammetjespap. DonderdagMosselgehakt, andijvie, aardappelen. Vrijdag: Preischotel met kaas, maïzena pudding. ZaterdagGroentensoep, gebakken beschuit. Soep van erwtjes. Benoodigheden 1/2 kg. erwtjes, 1 liter vleeschnat, 3 soeplepels tapioca, peper, zout. wat kervel, 1 porei. BereidingLaat de erwtjes met de porei in twee liter water met wat zout koken. Als de erwtjes malsch zijn, giet ze in een teems en laat ze afdruipen. Steek ze ver volgens door. Doe er het vleeschnat bij. In een halven liter bouillon laat men eerst de tapioca malsch worden. Voeg dan bij het overige. Doe er peper en zout bij. Laat alles nog eens goed doorkoken. Voeg er vóór het opdienen wat gehakte kervel bij. Bouillon van groenten. Benoodigheden2 of 3 wortels, 2 of 3 rapen, 2 preien, 2 koolbladeren, 1 selder, wat rijstmeel of vermicel, 50 gr. boter. Bereiding. Snijd de wortels, rapen, preien, kool bladeren en selder in stukjes. Laat in een kastrol met wat boter opkomen, gedurende 1/2 uur. Doe er dan water bij en laat nog gedurende 2 tot 3 uur stillekens koken. Het moet 3/4 u. verkoken. Giet nu den inhoud in een teems. Laat verlekken zonder de groenten te druk ken. Doe er wat rijstmeel of verinicel bij. Met de groenten kan men een puree bereiden door ze in boter te laten stoven en door een teems te steken. Sinaasappelpudding. - Benoodigheden1 tot 2 sinaas appelen, 1 liter melk, 85 gram griesmeel, 75 gram sui ker. een stukje sinaasappelschil. BereidingLaat de melk langzaam koken te zamen met de sinaasappelschil. Vermeng het griesmeel met de suiker en doe het roerende bij de melk. Laat nu de pudding gedurende enkele minuten doorkoken. Neem dan de pan van het vuur. Vermeng nu deze pudding met de stukjes sinaasappel en doe ze nu in een pud dingvorm, die vooraf met water is omgespoeld. Laat bekoelen en stort hem dan op een vochtigen schotel. De pudding kan nog versierd worden met enkele stuk jes sinaasappel. Erwtencompöte. Benoodigheden250 gram erwten, 1 bouillonblokje, zout, peper, een scheutje melk, 2 eet lepels fijngehakte peterselie, 25 gram boter. BereidingLaat de groene erwten een nacht in ruim water weeken. Den volgenden dag, laten koken in het weekwater gedurende ongeveer 2 uur op een zacht vuur. Laat uitdruipen op een zeef. Maal ze fijn. Doe nu wat peper en zout bij. Ook wat boter en een scheutje melk, die vooraf een weinig verwarmd werd en waarin het bouillonblokje Is opgelost. Laat op een zacht vuurtje onder voortdurend roeren nog even verwarmen. Roer er dan de fijngehakte peterselie door. Gebruik van bakpoeder om een broodje te bakken (1/2 kg.) Vermeng 400 gr. meel in water, kneed en laat gedurende 1 uur rusten. Maak een tweede deeg van 100 gram meel en 20 tot 25 gram poeder. Kneed beide deegen samen en schuif onmiddellijk in een mid- melmatig warmen oven. Een hoestmiddeiyo. Leg een citroen in een war men oven, totdat de buitenkant glad en bruin is. Het sap van dezen citroen drukt men uit over twee eetlepels bruine kandijsuiker. Door het warme citroensap smelt de suiker. Roer nu flink. Door het veelvuldig roeren ontstaat een siroopachtige massa. Neem hiervan meer malen per dag een koffielepeltje siroop. Vooral voor kinderen is het een gemakkelijk en smakelijk middeltje, dat een heilzamen invloed uitoefent. In dezen tijd vooral dienen we zuinig te zijn. Daar om moeten we alles gebruiken dat nog een weinig bruikbaar is. Uit groote stukken ondergoed kan men nog allerlei bruikbaars maken voor de kleintjes. Uit een heerenoverhemd b.v. dat aan den hals versleten Is.. Hieruit kan nog een meisjes onderjurk, of een nacht hemd of zelfs speelpakjes gemaakt worden. Uit een zijden overhemd kan nog heel dikwijls een dames- blcuse, op kleine maat gemaakt worden. Een gestreept fantasiehemd. dat nog sterk is, kan men gebruiken voor een bloesje voor het zoontje. De knoopenrij kan blij ven, hersnijd alleen van boven, van onder en aan de zijkanten. Zet er korte mouwen in. Uit een groote mannenbroek kan men kleinere broek jes maken voor den kleine. Zoo er nog niet teveel ver sleten is, kan men. wellicht wfl twee broekjes eruit hebben. Tricot heerengoed kan men gebruiken voor het ma ken van onderbroekjes, die met een elastiek rond den middel gedragen worden. Ook een onderjurkje kan uit een afgedragen borstjurk gemaakt worden. Damesondergoed kan men gebruiken voor baby kleedjes. Deze kleedjes versiert men met een feston steek In verschillende kleuren en met siersteken langs de naden. Zoo wordt het oude toch wederom gebruikt. Met een weinig verbeelding kunnen we nog veel andere nuttige kleedingstukken voor de kleinen vervaardigen. Om meel droog te houden, naaien we in een zakje eenige brokjes houtskool en hangen het zakje bij het meel. De houtskool trekt het vocht tot zich en het meel blijft droog. Wanneer er In den waterketel ketelsteen is, kan men deze verwijderen door de waterketel droog op te zetten. Door de warmte springt de ketelsteen en kan zoo verwijderd worden. Jaloerschheïd is bijna een algemeen kenmerk bij de kinderen. Daarem moet men, vanaf de vroege kinderjaren, deze neiging trachten te onderdrukken. Vooral in huis houdens waar meerdere kinders zijn, komen bijna iederen dag velerlei gevalletjes voor die dat gebrek aantoonen, b. v. bij het deelen van lekkernijen, zelfs van eten enz. Jaloezie berust eigenlijk op egoïsme. Dat is Ieder mensch min of meer aangeboren. Men wil gelijk ge steld worden met de anderen. In vele gevallen zijn het wel de ouders die schuld hebben aan het aangroeien van de jaloerschheid bij hunne kinderen. Wanneer men verstandig wil opvoeden, is het wel een der bijzonderste punten deze fout te verdrijven. Door een gedurige ge lijkstelling met zijn broertje, zusje, kameraadje, enz. kweekt men de jaloerschheid aan. Het is al erg genoeg dat het kind een aangeboren egoïsme heeft, dat men het niet moet helpen dit te ontwikkelen. In gezinnen met meerdere kinderen, gebeurt het, helaas, nogal dik wijls dat er eentje vóórgetrokken wordt. Dat is zeer verkeerd, vooral wanneer het zeer merkelijk is voor de anderen. Het is ook zeer verkeerd altijd hetzelfde kind als voorbeeld te stellen voor de anderen. In velg gevallen wordt het aangewezen kind bewonderd voor eigenschappen, waarvoor 't feitelijk geen moeite heeft moeten doen, zooals goed leeren, goede hersenen enz. Hier heeft men een dubbele fout aan te merken. Bij het voorbeeldigekind doen we ijdelheid en verwaand heid ontstaan en bij de anderen komt de jaloerschheid te voorschijn en op den duur krijgen ze een hekel aan het modelkind Vooral waar kinderen en stiefkinderen zijn moet erop gelet worden dat al de kinderen gelijk gesteld worden. Dat is vooral voor een stiefmoeder een groote zaak van belang, die wel eens moeilijk is. In deze gevallen Is het zeer dikwijls de afgunst die oneenigheid zaait in het huisgezin. We moeten nu echter niet alles vermijden wat de kinderen jaloersch kan maken, maar we moeten alles in 't werk stellen om te voorkomen dat ze ja loersch worden. We moeten de kinderen eraan gewen nen dat ze snoeperijen, speelgoed enz. met anderen deelen. Men mag ze niet altijd hun goesting geven. Dat streelt te veel hun egoïsme. Men moet trachten beroep te doen op het hartje van het kind. Een goedhartig kind wordt r.iet gauw jaloersch. Integendeel heeft het ple- z'er in een anders welzijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11