DE NIEUWE KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR VERSCH VLEESCH De nieuwe regeling betreffende de aardappelvoortbrengst VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PERSONEEL plaatst men met succes in onze KLEINE AANKONDIGINGEN Wanneer hebben controleurs recht huiszoekingen te doen Binnen korf- worden de Kleederkaarten uitgegeven Versch Rundsvleesch Versch Kalfsvleesch HET YPERSCHE 14-3-1941 O o Onderrichtingen voor de niet-landbouwers Door M. De Winter, secretaris-generaal voor land- ts>uw- en voedselvoorziening, werd een omzendbrief - -:uurd aan de burgemeesters van al de gemeenten n ons land, om de voorwaarden uiteen te zetten in ii elke particulieren nlet-landbouwers voor eigen re- i ng aardappelen kunnen planten of laten planten. Daar deze zaak van hoog actueel belang is. deelen hierbij den Inhoud van dezen omzendbrief mede: Talrl re verbruikers zijn nu reeds bezorgd om hun voorrading voor het aanstaande seizoen. Het leden- vai» het Werk van den Akker is dan ook sterk ge legen. Daarenboven hebben zekere gemeentebesturen riet initiatief genomen voor hun bevolking aardappelen t doen planten, terwijl talrijke particulieren overeen komsten gesloten hebben met voortbrengers om zeker te zijn dat ze een voorraad zullen hebben. Hieronder enkele onderrichtingen, die U tot leid draad moeten dienen 1. De leden van het Werk van den Akker ai zijn verplicht een aangifte te doen bij de telling, ndien zij meer dan één are van één aan telling onder worpen product verbouwen; o) hebben recht op één hoeveelheid producten, be- rt-kend op basis van het dcor de besluiten vastgesteld rantsoen voor al de personen van hun gezin (levend onder hetzelfde dak); c) moeten, in den oogsttijd aan een bestuur van de gemeente waar de zetel der uitbating gevestigd is, een machtiging tot vervoer vragen voor de hoeveelheid waarop zij recht hebben, in zooverre het vervoer binnen de grenzen der gemeente dient te geschieden. Wanneer, integendeel, het vervoer van de eene naar de andere gemeente meet gebeuren, dient de machti ging afgeleverd door de aardappelcentrale, op vertoon »an een bewijs van het Werk van den Akker, echt ver klaard door het gemeentebestuur van de plaats waar de zetel der uitbating gevestigd is. in het eerste geval moet het gemeentebestuur, bij de ntlevering van de machtiging tot vervoer de aardappel kaart afnemen voor een duur overeenkomend met den ingeslagen voorraad. In het tweede geval moet de aard appelcentrale een afschrift van de machtiging tot ver voer zenden naar het gemeentebestuur van de woon plaats van den begunstigdedit gemeentebestuur dient dan dezelfde verrichting te doen als deze die hierboven v. erd aangeduid een ander afschrift van de machtiging tot vervoeg moet worden gestuurd naar het gemeente bestuur van de plaats waar de zetel van het bedrijf is gevestigd. II. Zij die geen deel uitmaken van het Werk van den Akker, tzelf een grond bebouwen als eigenaar of als huur der. alsmede de personen die een tuin bebouwen of la ten bebouwen, moeten behandeld worden zooals de le den van het Werk van den Akker Het getuigschrift dat gebeurlijk noodig zou zijn tot het bekomen vanwege de aardappelcentrale van een machtiging tot vervoer, moet worden afgeleverd door het bestuur van de gemeente v.aar de grond werd bebouwd. Een afschrift van de machtiging tot vervoer moet, zooals hierboven is voor zien, aan de gemeentebesturen worden medegedeeld. III. De particulieren mogen een overeenkomst aangaan met een boer om. binnen de volgende perken, een stuk grond te hunnen bate te laten bebouwen a) de overeenkomst mag enkel slaan op aardappelen: bet zaaien, hetzij van graangewassen, hetzij van peul vruchten voor rekening van particulieren is dus uit drukkelijk uitgesloten. Bovendien mag de landbouwer de verbintenis van aardappelen, ten behoeve van particulieren, te planten slechts aangaan op voorwaarde dat deze aanplanting buiten zijn gewone beplanting geschiede dus, alvorens dit jaar voor particulieren te planten, dienen de land bouwers er voor te zorgen, dat de met aardappelen be plante oppervlakte ten minste even groot is als degene d e werkelijk in 1940 werd bebouwd b) de beplante oppervlakte mag niet meer bedragen aan één are per lid van het begunstigd gezin, met an dere woorden per persoon wonende onder éénzelfde dak. met inbegrip van het dienstpersoneel c) bij het sluiten van de overeenkomst dient de be gunstigde aan het gemeentebestuur van de plaats waar de zetel van het bedrijf gevestigd is, aangifte te doen van den naam en het adres van den landbouwer, het aantal aren door dien boer te bebouwen en het aantal leden van zijn gezin. Het gemeentebestuur moet de sa menstelling van het gezin nagaan, aan de hand van de rantsoeneeringskaarten, die de begunsti gde dient voor te leggen, het getuigschrift dagteekenen. afstempelen en op den naam var. den landbouwer klasseeren; d) Wanneer in de Lente de telling plaats heeft, dient de landbouwer gansch zijn bebouwde oppervlakte aan te geven, met vermelding van de oppervlakte voor re kening van derden beplant. Deze oppervlakte moet overeenkomen met het totaal vermeld op de door de belanghebbenden gedane aangiften: c) In den oogsttijd moet de door de overeenkomst be gunstigde zich wenden tot het bestuur van de gemeente waar de zetel van het bedrijf gevestigd is, om een mach tiging tot vervoer te bekomen, indien het gaat om het vervoer binnen de grenzen der gemeente; zooniet, moet het gemeentebestuur hem de verklaring ter hand stel len. waarin de aardappelcentrale de noodige gegevens zal vinden om een machtiging tot vervoer op te maken. Wat de aardappelkaart aangaat, dienen de gemeente besturen te handelen zooals voorzien in Nr I c van de zen omzendbrief: f) Winterhulp is gemachtigd om aardappelen te laten verbouwen, zonder aan de beperking van één aTe per nersoon getoond en te zijn. Ze dient zich nochtans te houden aan de voorwaarden, gesteld onder III, a en d. IV. De gemeenten, liefdadigheidswerken, nJjver- heidswerken of handelsondernemingen en andere groe- peeringeu, mogen als dusdanig, geen gerantsoeneerde producten ten voordeele van hun inwoners of leden laten verbouwen Het staat hun evenwel vrij bouwland te dezer beschikking te stellen of als tusschenpersoon op te treden om voor hun inwoners of leden de door hooger vermelde proceduur vereischte formaliteiten te vergemakkelijken. Deze gemeenten, ondernemingen of groepeeringen mogen evenwel aardappelen laten planten voor hun eigen gebruik, evenals om te voorzien in de soepbedee- ltr.g. op voorwaarde nochtans dat de beplanting ge schiede op thans onbebouwden grond. In verband met deze reglementeering, dring ik bij de heeren burgemeesters aan opdat zij zouden waken over de nauwgezette toepassing van de rantsoeneeringsze- gels. Zij moeten er zorg voor dragen, dat de hierboven uiteengezette regels streng worden in acht genomen om te voorkomen dat sommigen een voorraad zouden op doen en terzelfdertijd neg het voordeel van de aardap- pelkaart zouden genieten. Benevens de prijzen van het slachtvee, welke wij verleden week reeds mededeelden, verscheen in het Staatsblad van 2 Maart eveneens een Besluit houdende vaststelling der kleinhandelsprijzen van versch vleesch. Kleinhandelsprijzen zijn deze die aan den verbruiker mogen gevraagd en door hem betaald worden, welke ook de winkel of de plaats der aflevering moge zijn. Er zijn bij de kleinhandelsprijzen voor versch vleesch en ingewanden drie prijsklassen voorzien Groep I Filet en lendenstuk kleinhoofd. en contrefilet 1' kategorie Bra ad vleesch 2° kategorie Braadvleesch 3* kategorie Stoof en scepvleesch gehakt Mergpijpen Ronde beenderen en ossenpooten, platte en kopbeen- deren Nieren Gekookte uier Gesmolten rund vet, verpakt Rauwe lever Dik gedeelte van het middenrif Dun gedeelte van hel middenrif (gepeld) Rauwe tong (opgemaakt) Hersenen (rauw) Kaken (opgemaakt) Kakenafval en snuit Hart Magen (rauw of gekookt) Longen (rauw cf gekookt) Staart De eerste categorie braadvleesch omvat: Middenrib stuk. dikke bil, groothoofd, rondstuk of filet d'Anvers, de gepelde en de punt van den schouder. De tweede categorie braadvleesch omvatLage rib ben. platte ribben, valsch filet, schouder en klein ze nuwstuk. Derde categorie (stoof- en soepvleesch gehakt) om vat Bovenribstuk, groote platte ribben, nekstuk, hals stuk, kleine platte ribben, pastoorshoed, buik, lap en schenkel. Bil en fricandeau Eerste rib en filetrib Schouder Lage ribben Kalfsborst Halsstuk Schenkel Kalfsgehakt Nieren Gekookte of gebroeide kop met tong Hart (rauw) Hersenen Pooten of beenderen Magen, darmscheel en darmen (rauw of gekookt) Longen (rauw of gekookt) Tong Lever Op initiatief van de algemeene directie van de Con trole der Ravitailleering werd onlangs een verklarend rondschrijven gepubliceerd waarbij nauwkeurig be paald wordt in welke gevallen de controleurs tot huis zoeking mogen overgaan. Daar deze bepalingen ook voor de gecon troleerd en van belang zijn, laten wij ze hier volgen. A. Huiszoekingen in private appartementen van par ticulieren mogen slechts gedaan worden 1" Wat de aardappelen betreft en dit alleen bi.i diegenen die in het bezit zijn van hun aardappelkaart. het is te zeggen, die een verklaring hebben ondertee kend 2" Wat de textielproducten en schoenen betreft en dit alleen voor controle aangaande de waar welke ge vraagd wordt tegen 'bon. B. In geval van overtreding vastgesteld door de con troleurs. wordt beslag gelegd op de waren bij den over treder (de waren mogen dus niet door de controleurs worden meêgenomen. noch van bij de particulieren worden buiten gebracht) De controleurs maken proces-verbaal op na het onderzoek zullen de waren bij den particulier worden weggehaald. Geen enkele andere waar of koopwaar mag wegge haald of genoteerd worden door de controleurs of door welke persoon dan ook. C. Te nemen voorzorgsmaatregelen 1° Om een huiszoeking te mogen doen bij particulie ren, moeten de controleurs zich er minstens aanbieden ten getale van twee 2° Verzoeken om de hoofdelementen van hun con- troleurkaart en deze hoofdelementen afschrijven (min stens een der twee controleurs bezit deze kaart in ge val van huiszoeking); 3° Verzoeken om de hoofdelementen van hun een zei vigh ei dskaart en ook van deze hoofdelementen een afschrift nemen 4" Hun toelating tot huiszoeking vragen en er nota van nemen 5" Naar de aanleiding van hun huiszoeking vragen indien deze niet gemotiveerd wordt door artikel A, den toegang tot de woning of het appartement weigeren 6" Een wakend oog houden op de strikte toepassing door de controleurs van punt B. D. In geval zich onregelmatigheden zouden hebben voorgedaan, hiervan onmiddellijk, met de noodige in lichtingen tot staving, den directeur van den Controle dienst, Middagiijnstraat, 10, te Brussel, op de hoogte brengen. verdeelingscentra met de hoogste prijzenGroep (1 verdeelingscentra met middelmatige prijzenGroep III de verdeelingscentra met de laagste prijzen. De indeeling met de daarbij behoorende gemeenten zal later in het Staatsblad bekend gemaakt worden. Wij laten hier thans die kleinhandelsprijzen voor versch vleesch, toebereide of geconserveerde vleesch- waren, ingewanden en dierlijke vetten volgen. GROEP I GROEP II GROEP III 1'' kwal. 2" kwal. 1» kwal. 2" kwal. 1" kwal. 2" kwal. Per kg. Per kg. Per kg. Per kg. Per kg. Per kg. Fr. Fr. Ft. Fr. Fr Fr. 38 36 36,50 34,50 35,— 33 36 34,— 34,50 33,50 33 31 28.— 26,— 27,— 25,— 26,— 24,— 22 21,— 21,50 20,50 21,— 20.— 6.— 6 6 6 6 6.— 3 3,— 3,— 3- Si— 3.— 22 21 21.50 20.50 21 20.— 14.— 14,— 14,— 14,— 14 14.— 15,— 15,— 15 15,— 15,— 15,— 24.— 24,— 24,— 24,— 24 24,— 20.— 20,— 20,— 20 20 20,— 17 17,— 17 17 17,— 17 26.— 26 26,— 26 26 26,— 24,— 24,— 24 24.— 24,— 24,— 14 14.— 14,— 14 14,— 14 6 6 6 6 6 6,— 14.— 14,— 14.— 14 14,— 14,— 6.— 6.— 6 6 6,— 6.— 5,— 5,— 5, 5.— 5,— 5,— 8,— 8 8, 8.— 8 8.— Alle stukken der eerste en tweede categorie braad vleesch moeten verkocht worden zonder afval. De beenhouwer is verplicht de categorie waartoe het vleesch behoort goed zichtbaar voor den kliënt in zijn uitstalling aan te geven. De gepelde van de muis, de lap, de filet en de schou der zijn erkende stukken behoorend tot de eerste cate gorie. Andere vleeschstukken mogen niet als dusdanig verkocht worden. GROEP I GROEP II GROEP III kwal. 2kwal. le kwal. 2"" kwal. lr kwal. 2i- kwal. Per kg. Per kg. Per kg. Per kg. Per kg Per kg. Fr. Fr. Fr. Fr. Fr Fr. 38.— 34 36.50 32,50 35.— 31,— 30,— 26.— 29.— 25 28,— 24 28.— 24.— 27,— 23,— 26 22 16.— 12 15,50 11,50 15.— 11.— 15,— 11 14,50 10,50 14,— 10,— 13 9.— 12,50 8,50 12- 8.— 10 7.— 9.50 6,50 9 6 22,— 18,— 21,50 17.50 21,— 17 20,— 20 19,50 19.50 19,— 1%— 8,— 8 7,50 7,50 7,— 7 17,— 17 16,50 16,50 16,— 16,— 32.— 32,— 31,— 31,— 30,— 39- 4.— 4 4,— 4 4,— 4,— 6.— 6 6.— 6,— 6 6,— 6,— 6.— 6,— 6,— 6,— 6.— 28,— 28,— 27,— 27,— 26,— 26,— 27 27.— 26,50 26,50 26 26.— Het Staatsbla* van 3 en 4 Maart bevat volgend rond schrijven aan de gemeentebesturen In verband met de rantsoeneering van textielwaren. wordt de aandacht der gemeentediensten voor bevoor rading en rantsoeneering er op gevestigd dat de cen trale diensten zich voor het oogenblik bezighouden met de voorbereiding der kleederkaarten, waarvan de uitgifte over enkele weken zal plaats grijpen Dienaangaande weze opgemerkt dat de klëederkaart een zeker getal af te knippen vakjes zal bevatten, pun ten genaamd, met dewelke de houder naar goeddunken gerantsoeneerde textielproducten zal kunnen aankoo- pen. De machtigingen tot bevoorrading voor gerantsoe neerde textielproducten aan de rechthebbenden afge geven door de gemeentediensten sinds het van kracht worden der rantsoeneering en die, ingevolge artikel 2, 3° van dit besluit no. 50, d.d. 23 December 1940, telkens op de individueele steekkaarten der betrokkenen moe ten worden aangeteekend. zullen op rekening worden gebracht van de persoonlijke kleederkaart. Degenen die dus één of meerdere machtigingen tot bevoorrading hebben bekomen, zullen een kleederkaart ontvangen waarvan bij voorbaat een aantal punten werd afgehou den. overeenkomend met de puntenwaarde toegekend aan de text:elproducten die het voorwerp dezer mach tigingen uitmaakten. Aan elk gerantsoeneerd textielproduct zal immers een officieel vastgesteld aantal punten beantwoorden. De lijst der textielproducten met de puntenwaarde die aan elk er van wordt toegekend Is thans in voorberei ding en zal aan de gemeentebesturen worden gezonden. Van nu af worden de gemeentediensten verzocht de individueele steekkaarten in orde te brengen en alpha- betisch te rangschikken, om te gepasten tijde tot de noodige puntenafheudingen te kunnen overgaan. Met het oog op het drukken der kleederenkaarten worden de gemeentebesturen (diensten voor de bevoor rading en de rantsoeneering) verzocht aan het Mi nisterie van Economische Zaken, dienst voor de ver deeling en de voorraden, te Brussel, v6ór 10 Maart, onder vorm van tabel, een bepaalde reeks inlichtingen te laten geworden. In het belang uwer eigen veiligheid en deze uwer medeburgers, zorgt steeds dat alle vertrek ken van uw woning volledig verduisterd zijn en dat niet het minste licht naar buiten schijne.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10