De Kortrijksehe Onderlinge» Teinturerie de la Poste Om de verhooging van het ouderdomspensioen te bekomen Aanvragen van schadevergoeding door burgerlijke oorlogsslachtoffers van den oorlog 1940 Wijzigingen aan het Besluit van 22 Oktober betreffende de Nationale Krisistaks De arbeiders die in Duitschland werken Voor de keuken Eenvoudig menu. Enkele gerechten. Enkele snipperingen. Iets over hoofdpijn. Kinderopvoeding. GEEF UWE KLEEDEREN EEN NIEUW UITZICHT 26, Rijsdsiraat, 26 IEPER HET YPERSCHE 14 -3 -1941 >11 Weet gij dal de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heelt van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KÖRTRIJK. Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. <«Éimu»n« 'Km Opdat de zieke loontrekkenden of de werkloozen. die 64 eo half jaar oud zijn. snel de verhooging van de ouderdomsrente zouden békomen, is het hun aangera den bet volgende te doen A. Vanaf het oogenblik dat ze 64 jaar en half oud zuilen zijn. moeten ze in éénmaal de stortingen van vijf frank doen die ze nog moeten verrichten voor de maanden tot hun 65° verjaardag. Deze stortingen moe ten. persoonlijk gebeuren of door tusschenkomst van hu» mutualiteitsvereenlging Hier dient echter opge merkt dat het gansche bedrag van de stortingen vcor gansch liet verzekeringsjaar ten minste 50 frank moet beloopen. B. Bij het overmaken van hun kaart, die deze glo bale storting bèvat. aan de Lijfrentekas, zullen zij aan deze' instelling de aflevering vragen van hun rentebre- vèf, met bij hun kaart het speciaal formulier 09 te voe ger.. dat zij kosteloos kunnen bekomen in de postbu- reeiee. C. Zij moeten ervoor zorgen in het begin van de maand, waarin ze hun 65° jaar bereiken, zich aan te bieden op het bureel van den ontvanger der belastin gen van hun gewest om er een vraag tot verhooging van de ouderdomsrente in te dienen. indien ze -bovenstaande richtlijnen getrouw volgen, zuilen de belanghebbenden snel voldoening kunnen krajgen. De. aandacht der burgerlijke slachtoffers van den oor log 1940. wordt getrokken op het feit dat de termijn van aanvraag tot bekomen eener schadevergoeding, op 31 Maart aanstaande een einde neemt, en dit onder straffe va* algeheel verval. In geval van overlijden of nieuw oorlogsfeit na dien datum, hebben de betrokkenen zelf of de belangheb benden een termijn van drie maanden (stfpt in acht te nemen) vanaf den datum van dit overlijden of vanaf dit nieuw oorlogsfeit. om een aanvraag in te dienen. De aanvragen moeten, bij aanbevolen brief, aan het Ministerie van Financiën Dienst der Burgerlijke Oorlogsslachtoffers 43b, Zegestraat te Brussel, ge stuurd worden. Br dient heet bijzonder nota genomeii der noodzake lijkheid die termijnen stipt na te leven, onder straffe vau. verval. De Burgerlijke Invaliditeitscommissiën hebben het recht niet de belanghebbenden die eene laattijdige vraag indienen van het opgeloopen verval te ontheffen Een besluit van 27 Februari 1941 bepaalt dat de aan vullende nationale krisisbelastrng ingevoerd bij par. 1 van artikel 1 van het besluit van 22 Oktober 1940 voor het dienstjaar 1940 niet is verschuldigd door de schat- piichügen, die ten minste 3 kinderen ten iaste 'hadden op 1 Januari 1940 en wier belastbaar beroepsinkomen, voor voormeld dienstjaar 1940, lager is dan 16.000 fr. Zijn niet verschuldigd voor het dienstjaar 1940 de forfaitaire ahnslagen tot de nationale krisisbelasting beloopende 24 en 36 frank, ingevoerd bij par. 2 van artikel 1 van het voormeld besluit van 2 Oktober 1940. Bij wijziging van littera's a en c van par. 1 van arti kel 2 van het besluit van 2 Oktober 1940 worden de buitengewone opdecimes op de hoofdsom van de be drijfsbelasting, en op de nationale crisisbelasting, slaan de cp beroepsinkomsten, behouden voor het dienstjaar 1949 wat de in par. 1 en 2 bedoelde sdhatplichtigen be treft. Welk bedrag kunnen zij maandelijks naar België zenden Op grond van een rondschrijven van het Duitsche ministerie van Economische Zaken kunnen in Duitsch land werkende gehuwde Belgische arbeiders tot een be drag van 160 EM. en ongehuwde tot een bedrag van 130 RM maandelijks naar België doen overschrijven zonder voorafgaande goedkeuring. JHet benuttigd maandloon mag naar een latere maand overgedragen worden. Arbeiders die gedurende zes maand ononderbroken in Duitschland werken, kunnen daarenboven van hun spaargeld in eenmaal een bedrag tot 300 RM. op het Verzamelconto Wanderarbeider aus Belgien» bij de Duitsche bank overschrijven. Bij de huis- of verlofsreis kunnen zij Belgische fran ken tot een bedrag van 100 RM. krijgen cn in Bolste -iRvaecw». Zondag: Aardappelpasteitjes, gebakken iever. ap pelmoes, aardappelen. Maandag: Havermoutlapjes, savoyekool, aardappelen. Griesmeelpudding. DinsdagAardappelsoep, pannekoek. Woensdag: Gevulde uien. aardappelen, lammetjespap. DonderdagKoolstamppot, wentelteefjes Vrijdag: Gebakken kaas, gestoofde prei. aardappe len. Zaterdag: Preisoep, kieken, worteltjes, aardappelen. Aardappelkoekjes met groenten. Benoodigheden 1 kgr. aardappelen, zout, peper, muskaat, een scheutje melk, een weinig boter, 200 gram groenten, 2 dl. water, 1 bouillonblokje, 20 gram boter, 25 gram bloem, ci troensap, Spaansche peper. BereidingKook de aardappelen gaar en maak ze fijn, vermeng ze met peper en zout, nootmuskaat, melk en boter. Klop er op een zacht vuurtje een luchtige puree van. Van een gedeelte van de puree vormt men kleine platte koekjes op een geboterd bakblik. Spuit met een spuitzakje een kransje eromheen Laat ze in den oven mooi bruin van kleur worden. Kook de schoongemaakte groenten, die in stukjes gesneden zijn, goed gaar in het water waarin een bouil lonblokje is opgelost en Spaansche peper, waaruit de zaadjes verwijderd zijn, is gevoegd. Schep er dan de groenten uit en verwarm boter en bloem te zamen op het vuur. Giet er de warme bouillon bij onder voort durend roeren. Laat de saus even doorkoken en maak op smaak met citroensap en nootmuskaat. Vul nu de pasteitjes met 'het mengsel. Gebruik als deksel wortelplakjes die ook zooals de groenten gaar gekookt zijn. Dien warm op. Koekjes met selderijvulsel. Benoodigheden voor de koekjes zooals vorig gerecht. Voor het vulsel 1 selderijknol. 2 dl. water, 1 bouillonblokje, 25 gram boter, 20 gram bloem. 2 eetlepels tomatenpuree. Bereiding Maak de koekjes zooals in het vorige ge recht. Schil den selderijknol en snijd hem in reepjes. Kook ze dan in water waarin het bouillonblokje is op gelost Laat gedurende ongeveer 25 minuten koken. Laat de groenten op een vergiet uitlekken. Vang het vocht op. Smelt de boter, voeg er de bloem bij en on der voortdurend roeren de bouillon. Laat de saus door koken. Roer er de tomatenpuree en de selderijsnippers door. Vul daarmede de koekjes. Dien ook warm op. Poffertjes. Benoodigheden 3 eieren, een lepeltje zout, een lepel suiker, een weinig kaneel, een weinig geraspte citroenschil. 1/4 liter melk wat boter. Bereiding Laat de eieren kloppen met een lepeltje zout. de suiker, de citroenschil en 1/4 liter melk. Laat het beslag gedurende een uurtje rijzen. Laat de pof fertjes in boter of reuzel bakken en bestrooi met wat suiker en kaneel. Tegen hoofdpijn is niets beter dan 3 tot 4 stukjes ci troenzuur, ter grootte van een erwt. in een flink glas water op te lossen en te drinken. In minder dan een half uur is de hoofdpijn verdwenen. Voeg bij uw havermoutpap wat bessen- of frambo- zenjam. Dit zal een goeden smaak geven en aan deze die minder liefhebber zijn van havermoutpap heerlijk verrassen Indien ge een konijn hebt dat jongen verwacht, zorgt ge dat er op tijd water in zijn hok staat, anders zal het zijn jongen verslinden. Vogels lijden dikwijls aan besmettelijke ziekten, die zelfs voor den mensch niét onschadelijk zijn. Het is daarom raadzaam, wanneer ze sterven aan een of an der ziekte, de vogelkooi volledig te zuiveren met boor water en het houtwerk van binnen met een kalkoplos- sing te bestrijken. Een gesprongen ei zal men toch nog kunnen koken zonder den inhoud ervan te verliezen. Men wikkelt daarom het el in een zijdepapiertje. Zout het water nogal fel en laat het ei vervolgens voorzichtig op een soeplepel in het water wanneer dit al in volle kook is. Na het koken is de barst bijna onzichtbaar De eerste groote oorzaak van het veelvuldig voor komen van hoofdpijn in dezen tijd, is wel het jachten de. zenuwachtige van het tegenwoordige. De meest voorkomende hoofdpijn is deze die ontstaat door vermoeienis, door het te lang of te hard werken, door uitputting, te grocte inspanning pf nog door het te veel eten. Deze hoofdpijn gaat gepaard met een onpas selijkheid. De voornaamste kenteekens zijn pijnlijke oogen, hevige pijnscheuten door het hoofd vooral bij harde geluiden of plotse bewegingen. Er is een gebrek aan eetlust, zelfs dikwijls duizeligheid en verzwakking van het gezicht. De lijdende aan deze hoofdpijn doet best zich in een rustige kamer terug te trekken en zich te leggen tot de aanval voorbij is. Een koude compres in den hals en een warme kruik aan de voeten geven dikwijls ver zachting Een andere soort hoofdpijn is de zenuwhoofdpijn. De bijzonderste oorzaken dezer ziekte zijn de koude, te groote ontsteltenis of ontroering enz. Ze is zeer verschil lend in hevigheid. De beste geneeswijze is de warmte. Leg een heeten doek op de slapen of baad het voorhoofd in warm water. Nog een andere hoofdpijn ontstaat door het te veel lezen of te sterke spanning van de oogen. Deze hoofd pijn kan zeer goed voorkomen worden. Daarom leest men nooit met de zon in de oogen of met de zonne stralen op het werk. Lees nooit in schemerlicht, zooals in trams of bij het vallen van den avond Wanneer men voelt dat de ocgen vermoeid worden, houdt men direct op met het werk en verricht wat anders. Zijn de oogen nu toch pijnlijk vermoeid, baad ze dan met lauw boor water. Dan heeft men nog de «migraineDeze hoofdpijn bepaalt zich op een zijde van het hoofd. Ze is door gaans zeer lastig en keert geregeld terug. Ze is een pijn van de zenuwen van den schedel. Ze wordt zeer dik wijls aangekondigd door neerslachtigheid en gebrek aan spijsvertering, soms met koorts. Ze duurt acht tot twaalf uur en eindigt gewoonlijk met een kalmen slaap. Bij bleekzudhtigen en bloedarmoedigen vindt men meestal deze migraine. Bij het voorkomen van deze •hoofdpijn, doet de lijdende goed zich naar een frissche, stille en donkere kamer te begeven en daar te gaan liggen. Koffie of thee geven dikwijls verzachting, ook voetbaden van mostaardpappen. Wat te doen om kinderen braaf en van straat te hou den Dat is soms een heele moeilijkheid om de kinde ren bezig te houden. Als ze zich gaan vervelen worden ze lastig en gaan vechten of kibbelen. Speelgoed hebben- ze wel voorhanden, maar wanneer ze zich nu eenmaal vervelen beteekend dit alles niets voor hen. Ze willen iets nieuws. Het is dan aan de ouders iets nieuws en aardigs te vinden. Ziehier waarmede men de kinderen kan amuseeren. Kinderen werken heel graag met schaar en papier. Laat ze figuurtjes uitknippen. Ze zullen wel nog niet heel netjes knippen, maar ieder figuurtje zal wel zijn naam krijgen, hoewel het maar heel in de verte eraan gelijkt. Geef daarom aan de kleinen een schaartje met Tonde punten. Vraag wat er zal geknipt worden. Heel dikwijls is het een of ander dier of figuur van uit een sprookje. Knip dan zelf eens het genoemde wezen uit. Het kind zal het prachtig vinden en zelf meermalen be proeven. Men kan tafereeltjes samenstellen, zooals een keuken, een slaapkamer enz. Zoo worden de anders vervelende uurtjes gevuld Men kan het nog oude mode bladen geven, waaruit het kind'de mooiste dames zal uitknippen. Een ander middel om de kinderen «bezig te houden is ze te laten knutselen t. t. z. geef ze knoopen en kraaltjes, deze zullen ze met kleuren aan mekaar rij gen nog met boetseerklei. Een kind knutselt graag. Met een potlood, krijt, enz. zal het kunnen teekenen. Meestal teekent en boetseert het wat het rondom zich ziet. Vertelsels kunnen de kinderen ook boeien en som tijds uurtjes deen vergeten. Het zijn daarom niet al tijd de grooten die hoeven te vertellen. Laat het kind eens aan de beurt komen en zelf eens zijn verbeelding laten werken. Heel dikwijls is men verwonderd hoever de gedachtjes van deze kleintjes gaan. Later wanneer ze grooter worden, kan men ze bezig houden met woordjes te leggen. Geef het kind lucifer doosjes waarin letters zitten. Ze zullen zich lang kun nen bezig houden bij het samenstellen van zinnetjes. De uurtjes zullen rap omvliegen wanneer de opvoe der zich wat inspant om het noodige materiaal voor het kind bij te brengen. voor het schoon jaargetijde, door ze te laten VERVEN of in het NIEUW WASSCHEN door de die U een UITERST VERZORGD WERK in den kortst mogelijken tijd en voor een matigen prijs zal weten te leveren. ROUW BINNEN DE 8 UREN. Al het ander werk wordt binnen de 24 uren afgemaakt. Vraag onze kleuren tegen het zonlicht gewaarborgd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11