Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM Het leien ian Winston Churchill 12. Samenwerkende Spaar- en Kredietmaatschappij Eigen Heerd Yper Tengevolge van plaatsgebrek verschui ven wij het vervolg van ons mengelwerk tot a. s. week. wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. (Verviwg) HET YPEKSCHE 14 3 -1941 lltfrnffiw Vrriadfrin; van ZciKh( 2 Maart 1941 ten Stadhuize van Yper. Zijn tegenwoordig MM R. Bouquet, Voorzitter; H. De- i lobe), Onder-Voorzitter V Seys. G, Berghman, G, De- lahaye, J. Mahieu, G. Petit. Beheerders; H. Gillioen 1 Sehrijver-Beheerder K. Gadeyne. Rekenplichtige. Dt- Heer Voorzitter opent de vergadering te 11 uur. Hij verontschuldigt de Heeren Commissarissen die op de vergadering niet kunnen aanwezig zijn. Hij bedankt de leden die eraan gehouden hebben it ze vergadering bij te wonenjammer genoeg zijn deze niet zoo talrijk aanwezig als tijdens de Alge- meene Vergadering van 22 September laatstleden. Hij bedankt het Schepencollege dat bereidwillig de zaal van 't Stadhuis ter beschikking gesteld heeft van Eigen Heerd voor het houden dezer vergadering. Hij verleent het woord aan den Secretaris die het verslag voorleest van het Beheer betreffend het jaar 1940. M.M.. Deze algemeene vergadering werd bijeengeroepen om U verslag uit te brengen over de werking der Maat schappij binst het jaar 1940 Op 1 Januari telde onze Maatschappij 322 werkende leden en het nieuwe jaar werd ingezet met den vurigen wensch dat, zooals vorige jaren, menig werkman bij Eigen Heerd zou mogen aankloppen om het noodige geld te bekomen voor het koopen of voer het bouwen van zijn eigen woning. De omstandigheden hebben het anders gewild, bij zoover dat de Maatschappij in den loop van het gan- -che laar geen enkele vraag om leening meest onder zoeken. De regelmatige werking van de Maatschappij was aldus stilgelegd. Uw Bestuur is nochtans niet werkloos gebleven Bewust van zijne sociale zending en van zijne menschlievende taak heeft het na de oorlogsgebeurte nissen. zijnen werkkring uitgebreid en namelijk be slist dat de Maatschappij zou tusschen komen om de leden, die door den oorlog geteisterd werden, bij te staan in het herstellen hunner woning. Een deel der reserve zou daarvoor gebruikt worden het geteisterd lid zou de ontvangen som alleen dan moeten terugbetalen wanneer het vergoeding voor oor logsschade zou bekomen. Dit werd in Buitengewone Algemeene Vergadering van 22 September 1940 aanveerd en de Algemeene Spaarkas heeft aan deze beslissing hare goedkeuring verleend. De geteisterde woningen werden bezocht en het be drag der tusschenkomst voer herstel voor elk dezer vastgesteld. Om over deze zaken te beslissen vergaderde het Be- tuur zeven maal en deed het menigvuldige plaatsbe- zoeken. Aldus is de Maatschappij, tot den dag van heden, tus schen gekomen voor het herstellen van 13 woningen, waarvoor een gezamenlijke som uitbetaald werd van 50.200 frank. Een vijftiental andere leden, die de wer ken van herstel reeds ver doorgedreven hebben, zullen binnen kort insgelijks voldoening bekomen. Het Bestuur houdt eraan U de verzekering te geven dat al de ge teisterde woningen zullen hersteld zijn vóór den toe komenden zomer. De Maatschappij Eigen Heerd heeft dit kunnen ver wezenlijken dank zij haren gezonden financieelen toe stand. die net resultaat is van een wijs en voorzichtig oeheer en van welbegrepen samenwerking van al de leden binst een periode van vijftig jaar. In dezen zin viert de Maatschappij Eigen Heerd haar Gouden Jubileum. Tengevolge van mobilisatie en dienstplicht, werkloos heid en oorlogsgebeurtenissen hebben het meerendeel der ontleeners. tegen wil en dank. hunne maandeli.ik- sche stortingen niet kunnen verrichten. De mensualiteiten die binst het verloopen jaar terug betaald werden belcopen tot de som van 319.649 20 Fr. tegen 571.026.75 Fr. in 1939. hetzij een minder bedrag van 251.377,55 Fr. Dit verschil is aanzienlijk. Gezien de vroegere bezwaren van dienstplicht, mobi lisatie en oorlogsgebeurtenissen uit den weg zijn en de werkloosheid in groote mate opgeslorpt is, moeten de ontleeners van hunnen kant medewerken en al net hunne bijbrengen om hunne maandelijksche betalingen opnieuw regelmatig te doen. Zij mogen niet vergeten dat de Maatschappij insge lijks zware verplichtingen heeft die zij moet naleven zij moet immers telken jare kapitaal en interesten te rugbetalen aan de Algemeene Spa'arkas ter vereffening van haar leeningen. Deze terugbetaling in kapitaal en interest cp 31 De cember 1940 bedroeg 346.405.97 Fr. Binst het jaar 1940 hebben 16 leden hunne schuld opbetaald voor een gezamenlijk bedrag van 55 400,90 frank, zoodat de maatschappij van haar ontleeners ontvangen heeft 1) wegens afkortingen 319.649.20 Fr 2) wegens opbetalingen 55.400.90 Fr. WINST EN VERLIESREKENING SCHAD1G BATIG Algemeene kosten 6.546,25 Interesten op de Interesten ver- loopende reke- schuldigd aan de ning 12.419.39 Algemeene Opbrengst der Spaarkas 112.899,75 Leeningen 138.368.15 Winst 119.446.00 31.341.54 150.787.54 VERDEELING DER WINST Dividenden 76.726 j 4 Voorafneming 5 31.341.54 x 5 cr Aan de Gewone reserve 31.341.54 13.069 04 1.567.071 4.636. U. 15tl.78T.54 3.669.04 1.587.07" 26 705.43 Hetzij samen 375.050,10 Fr. De interest der leeningen bij te schrijven op de reke ningen der geldopnemers blijft behouden op het terug gebracht van 3.75 fr. Het Beheer heeft voorgesteld een dividend van 4 uit te betalen aan de aandeelhouders uit reden dat het boekjaar tcch mocht sluiten met eene mooie winst. Alhoewel de Algemeene Spaarkas het geraadzaam vindt het dividend te verlagen tot 3 verzet zij zich nochtans niet, voor wat onze. Maatschappij betreft, te gen de uitkeering van 4 Hierop heeft het Beheer dan ook besloten bij zijn eerste voorstel te blijven. Het Beheer heeft de eer U thans kennis te geven van het bilan afgesloten op 31 December 1940 alsmede der Winst en Verliesrekening. VOORSTEL VAN BILAN Kas 3116,10 Loopende Rekening 575.037,77 Hypothecaire Ontleeners 3.470.582,70 Statutaire Borgen 3.432.00 Pcstcheckrekening 6.933.31 Kapitaal 76.726,00 Voorschotten der Spaarkas 3 222.755.43 Verscheidene Schuldeischers 348.406.97 Gewone Reserve 336.380.67 Wettelijke Reserve 29.186.65 Voorwaardelijke Reserve 1.252,85 Dividenden 11.620.62 Waarde der Borgstellingen 3.432.00 Afkoopwaarden 0,15 Winst 31.341,54 4.059101,88 4.059.101.88 31.341,54 De Secretaris leest vervolgens het verslag van den Raad van Toezicht dat luidt zoo volgt Gedurende het Maatschappelijk jaar 1940 werden de rekeningen der Maatschappij op verscheidene tijd stippen nagegaan. De algemeene rekening van het jaar werd onder zocht en juist bevonden door het College van Commis sarissen. De verschillige punten van het bilan werden nage zien geen onjuistheden werden vastgesteld. De winst en verliesrekening die beloopt tot de son-, van 150.787.54 fr is volkomen juist en- de aangeduide winst v?n 31.341,54 fr. is echt. Wij hebben de eer U te verzoeken het bilan voor 'het jaar 1940 dat U voorgelegd wordt alsmede de Winst ert Verliesrekening te willen goedkeuren. Het College der Commissarissen De Heer Voorzitter vraagt indien er leden zijn die opmerkingen in te brengen hebben tegen het voorstel van bilan en de rekening van Winst en Verlies. De vergadering keurt zonder opmerking het bilan en- de rekening van Winst en Verlies goed en verleent ont lasting aan Bestuur en College van Commissarissen van hun Beheer en Toezicht. De Heer Voorzitter noodigt de vergadering uit over te gaan tot de verkiezing van drie Bestuursleden en een Toezichtslid. MM. G. Petit, G. Delahaye en H Gillioen. Bestuursleden en M. J. Vander Mersch, Toezichtslid. De mandaten dezer uittredende Beheerders en Com missaris werden met algemeene goedkeuring door de vergadering voor een nieuwen termijn hernieuwd. De Heer Voorzitter bedankt den Secretaris voor zijne- dienstveerdigheid, de Heeren Beheerders die al het hunne bijgebracht hebben voor den goeden gang dei Maatschappij dank ook aan de HH Commissarissen ert den Rekenplichtige voor de nauwgezetheid waarmede- hij de boekhouding waarneemt. Wij dachten het 50 jarig bestaan onzer Maatschappij dit jaar te mogen vieren, de droevige gebeurtenissen van 1940 hebben ons Bestuur van deze feestviering- doen afzien. Nochtans hebben wij een iieilzamen en socialen maatregel weten in de plaats te stellen met een deel onzer reserve te benemen om de dringende- herstellingen van oorlogsschade der huizen onzer leden te verzekeren. Ieder weldenkend menseh zal ongetwijfeld dit schoon gebaar van het Bestuur op prijs weten te stellen ge zien het Beheer er zich niet om bekommerd heeft, ia- dien. al dan niet, vergoeding voor oorlogsschade zou verleend werden. Dit besluit werd genomen in algemeene vergadering van 22 September 1940 en werd door onzen Onder- Voorzitter Heer Advocaat Delobel nader toegelicht. De Algemeene Spaarkas willigde dit voorstel in; eene al gemeene schatting werd opgemaakt door onzen Beheer der Heer J Mahieu, voor zijne bijzondere medewerking; weze hem ock dank gezegd. In het verslag hebt gij kunnen vernemen dat de- maandelijksche betalingen veel geringer zijn dan voritr jaar. redenen ter verontschuldiging kunnen ongetwij feld ingebracht worden. Voor het meerendeel der leder? althans zijn de geopperde bezwaren uit den weg en liet Bestuur is de meening toegedaan dat iedereen al het mogelijke zal doen om opnieuw regelmatig zijn betalin gen te doen. Dit is trouwens in het belang der leden zelf. Laat ons hopen dat betere tijden in een nakend ver schiet liggen en we allen het prachtige werk dat wij samen ondernomen hebben flink mcgen voortzetten tot sociale en moreele opbeuring der samenleving die- meer en beter nog moet leeren dat Eigen Heei/l Goud weerd is. Inlichtingen worden nog verstrekt aan verscheideije- leden die zich allen voldaan verklaren De Heer Voorzitter sluit de vergadering te 12 uur. iMMnnMMnNnnnnMnMnMMnMMpR eerste opdrachttijdens den oorlcg zelf was hij op weg; ministerpresident te worden. Slechts een nieuwe oorlog kan beletten, dat hij in de- vergetelheid zou geraken. Oorlog dat is het grootste spel met het lot. Als een bezetene werkt hij om tot dat doel te geraken. Wij hebben nog geen gegevens over den gemoedstoe stand van Churchill bij de oorlogsverklaring in 1939. maar wij kunnen vermoeden wat het voor hem be tee kenen moest eindelijk zijn doel te hebben bereikt. Eetis- te meer was zijn uur gekomen. Dit uur heeft hem eert nieuwe portefeuille bezorgd en de ontwikkeling heeft het hem tevens mogelijk gemaakt dat hij den belangrijken post van eerste-minister, de macht, ja de diktatoriale macht veroverde. Nu heeft hij zijn deel bereikt: de Britsche legers ruk ken op, overal waar hij wil; naar Noorwegen, naar België, naar Nederland... En er is niemand meer, die hem uit het kabinet kan werken, indien deze legers geslagen terug komen of op de plaats der nederlaag met tienduizenden sneuvelden. En niemand zal nog op staan, om hem. als voorheen toornig en hinderend in den weg te staan. En wanneer hij langs de puinen zijner hoofdstad dwaalt de oorlog is geen spel, dat met lachend ge laat wordt gespeeld. En wanneer milli.oenen bedrogenen in angst en ver twijfeling door de straten waren poeh houdt ge niet van oorlog Het spel van Winston Spencer Churchill met het lot heeft zijn hoogtepunt bereikt en zijn dramatisch einde nadert. Van den sprong in den afgrond In 1892 tot de hoovaardige afwijzing van den Fuehrer, na de ineen storting van Frankrijk, 1949, veert het kronkelend en onzuivere pad, dat dikwijls door het vernuft wero" verlaten. Toen. als nu, overschreed hij de grenzen van het ver stand. Eens sprong een jongen thans sleurt 'hij een* rijk mede in zijn val. (Belgapreea.) UITZICHTEN NAAR EEN NIEUWEN OORLOG Nauwelijks is de wereldoorlog ten einde of deze merk.' waardige man zoekt naar de mogelijkheid een nieuwen strijd te entketenen, kijkt of hij nergens een vuurtje ontdekken kan, waarmee hij zijn hartstocht zou kun nen voldoen. Die zoekt, vindt. En terwijl te Versailles den zoogenaamden vrede gebouwd werd (waarvan hij de oprichting veracht; en waarvoor hij de volgende uitlating vindt, om de vredesconferentie te bestempelen «het is een samenraapsel van idiote demagogen»), vindt hij met vreugde den Russischen burgeroorlog en besluit onmiddellijk deze gelegenheid te benutten. «Redt Rusland», roept hij tot de verbaasde staatshoofden, die tevreden zijn, dat de wereldoorlog geëindigd is en niet op nieuwe avonturen uit zijn. Nog is het tijd, nog zijn de legers niet afgezwaaid. Helpt generaal Demkin. helpt generaal Koltschak In Siberië. Wanneer het evenwel bewezen wordt, dat de legers van deze generaels nog meer ontredderd zijn, dan die der Sovjets, schrikt hij er niet voor terug de volgende woorden uit te sprekenVormt een Duitsch-Fransch- Engelsche militaire alliantie Dit gebeurde in het jaar 1919. Ook de Russische onderneming wordt een mis lukking. Het woordje oorlog is zijn leidmotief. Doch dit motief voert hem van nederlaag tot nederlaag. Hij geeft den strijd evenwel niet op. In 1922 biedt zich een nieuwe gelegenheid aan. Wanneer Kemal Pascha destijds in een korten hardnekkigen strijd de Grieken, die zich in Klein-Azië hadden neergezet, ver dreef, beweerde Churchill plots, dat de vruchten van de Engel sche overwinningen in Mesopotamië en in Pales tina in gevaar verkeerden. Onmiddellijk geeft hij bevel ean de Britsche strijdkrachten te Constantinopel en te Tschanak de Turken tot lederen prijs terug te slaan. Terzelfdertijd zendt hij een telegram aan de Domi nions met de vraag, of zij bereid zijn in geval van een oorlog troepencontingenten naar Europa te zenden. Het avontuur beloofde prachtig te worden, toen een kordate weigering van den Engelschen generaal te Constantino pel binnenkwam, die met het oog op de vastberadenheid der Turken een nederlaag voorspelde en het verraste Britsche kabinet den woest geworden oorlogsminister op zijn plaats zette. De Dominions waren verontwaar digd. Men verweet Churchill, dat hij hen zijn oorlogs politiek wilde opdringen en Beaverbrook verklaarde kort en bondigDeze man beteekent oorlog DE LAATSTE START Door de ontgoocheling dol geworden werpt Churchill zich eens te meer in de binnenlandsche politiek. Hij werkt ijverig mede aan den val van Llyod George mede als dank voor diens hulp, hem. ondanks allen tegenstand, in het kabinet te hebben binnen geloodst. De val van Llyod George kost ook hem zijn portefeuille. Alle mogelijkheden pluist hij uit om opnieuw minister te worden. Zoo komt hij tot de overtuiging, dat in de toekomst de conservatieve partij wederom de meerder heid zal behalen. Hij schrikt er niet voor terug een tweede maal over te loopen. In 1924 treedt hij opnieuw als conservatieve afgevaardigde. Hij krijgt loon naai werken in het tweede Baldwin kabinet van November 1924 wordt hij wederom minister. Thans is hij kanse lier der schatkist, een ambt dat hij tot in 1929 bekleedt. Op dit oogenblik voelt Baldwin zich sterk genoeg den intrigant over boord te werpen. Het heeft er den schijn van dat het daarbij zal blij ven. Hij speelt nu nog slechts de rol van een unicum In de geschiedenis. Niemand kan nog ernstig aan hem gelooven. Maar hij is vast besloten nog eenmaal op het tooneel te verschijnen en een rol te vervullen. Hij weet wel, dat hij in vredestijd geen kans heeft. Hij gelooft nog steeds aan den oorlog als aan zijn gelukkig ge sternte. De veldtochten van het Victoria-strijdperk heb ben hem de kans geboden zich te lanceerentijdens de voorbereiding van den wereldoorlog ontving hij zijn Druk. Dumortier, 34, BoUritraat, 34, leper Tel. 506

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 12