Gemeenteraad van Yper 6 o Verslag der Zitting van 24 Maart 1941. De zitting wordt te 17 u. 10 geopend. Zijn aanwezig de Heeren Vanderghote, burgemeester-voorzitter; De- lahaye. Biebuyck en Berghman, schepenen; Jvr. Cor- nillie, de Heeren Pattyn, Muiier, Seys, Michiel en La haye, raadsleden; Versailles, secretaris. M. Vanderghote. Ik heb een brief ontvangen van den Heer Leuridan. die zich verontschuldigt de zitting van heden avond niet te kunnen bijwonen, aangezien hij onpasselijk is. I. Processen-verbaal der zittingen van 2 December, 9 December 1940 en 27 Februari 1941. De Heer secretaris geeft lezing dier processen-ver baal, die afzonderlijk zonder opmerkingen goedgekeurd worden. M. Vanderghote. Ik heb de eer u verslag te geven over het onderzoek der stadskas, gedaan op 20 Maart 1941. De ontvangsten beliepen de som van 1.817,554,87 frank, waarbij te voegen het bedrag van het bedienings fonds. zijnde de som van 70,000 fr., zoodat er een inkas was van 1.887.554 fr. 87. II. Taksverordening op de benzine- of mazoutpom- pen Wijziging. M. Vanderghote. Ingevolge onze beraadslaging ge nomen in datum van 9 December aangaande de ben zinepompen. heeft het provinciaal bestuur ons doen opmerken dat wij ook nog met de verplaatsbare toe stellen zouden moeten rekening houden. Het schepen college stelt voor de taksverordening in dien zin te wij zigen en bij artikel twee, waarbij het recht op de ben zinepompen bepaald is op 100 fr. 's jaars, te voegen dat het recht voor de verplaatsbare toestellen vastge steld is op 40 fr. Daar alinea twee van artikel twee, waarin gezegd werd dat het verschuldigd recht bere kend wordt per trimester, thans moeilijk overeen te brengen is met die nieuwe bepaling, wordt voorgesteld dit alinea te schrappen. Indien er geen bemerkingen zijn. stel ik voor deze wijzigingen goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Delahaye. Biebuyck, Bergh man, Jvr. Cornillie. de Heeren Pattyn. Muiier, Seys en Vanderghote. De Heeren Michiel en Lahaye onthouden zich. III. Kerkfabriek van Sint Maartens Begrooting over het dienstjaar 1941. M. Vanderghote. De begrooting der Kerkfabriek van Sint Maartens voorziet voor het jaar 1941 de vol gende sommen ontvangsten 62.675 fr. 31 en uitgaven 62.661 fr. 49, zoodat er een batig saldo is van 13 fr. 82. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies te verleenen. Dit voorstel wordt met dezelfde stemming als zoo even bijgetreden. IV. Barmlanden Overdracht van pacht. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer sche pen Biebuyck. M. Biebuyck. Wij hebben een vraag ontvangen van den Heer Vandeputte, pachter van een deel der barm landen te Boesinghe, die vraagt om zijn pacht te mo gen overzetten aan een gebuur, te weten de Heer Cae- nepeel. De pacht van Vandeputte is begonnen in Oc tober 1936, zoodat zij nog vier jaar en half te loopen heeft. Het schepencollege is van oordeel deze vraag niet in te willigen. Gewoonlijk was de overdracht van pacht gevraagd van vader tot zoon of schoonzoon en in algemeenen regel aanvaard, doch nu wordt zulks ge vraagd ten gunste van een gebuur. M. Seys. Wat zijt ge dan zinnens met dit barmland te doen Zult gij het openbaar verpachten? M. Vanderghote. Ja. M. Seys. Zal de pachtprijs dan evenveel bedragen? M. Vanderghote. Dit barmland brengt thans niet veel op. M. Biebuyck. De huidige pachtprijs bedraagt nu maar 865 fr. voor 2 ha. 56 a. M. Vanderghote. Het voorstel van het schepen college is dus geen gevolg te geven aan de ons gedane vraag. Ik stel voor hierover te stemmen. Al de aanwezige raadsleden keuren het voorstel van het schepencollege goed. M. Lahaye. Nu er spraak is van verpachting van barmlanden en het leven voor de werkmenschen zoo kostelijk is, zou ik willen aandringen opdat het moge lijke gedaan worde om aan zooveel menschen mogelijk een beetje land te bezorgen. M. Vanderghote. Deze bespreking komt hier thans niet van pas en wij zullen nu daarvoor onze dagorde niet veranderen. M. Lahaye. Dan zal ik hierop tijdens de mededee- lingen terugkomen. V. Werkena) Indeelingsmuur kerkhof - b) Stads jongensschool Huis van den huisbewaarder c) Stadsjongensschool ramen openbare aanbesteding goedkeuring. M. Vanderghote. Het eerste deel van dit punt be treft de goedkeuring van de openbare aanbesteding voor den indeelingsmuur van het stedelijk kerkhof. Ik vraag aan den Heer schepen Biebuyck hierover de noodige inlichtingen te willen verstrekken. M. Biebuyck. Voor het bouwen van den Indeelings muur op het kerkhof hebben wij de volgende inschrij vingen ontvangenArthur Eggermont. aannemer te Yper. 42.808 fr. 10, en Medard Bollengier, Jansenius- straat, Yper, 54.849 fr. 56. Na nazicht van de bereke ning der prijzen, werden deze aanbiedingen herleid als volgt deze van Arthur Eggermont op 42.807 fr. 44 en deze van Medard Bollengier op de som van 54.845 fr. 46. Het schepencollege stelt voor het aanbod van Egger mont, bedragende de som van 42.807 fr. 44, goed te keuren. Dit voorstel wordt eenparig aangenomen. M. Vanderghote. Thans hebben wij de goedkeuring der aanbesteding van de werken uit te voeren aan de woning van den huisbewaarder der stadsjongensschool. Ik verleen hiervoor eveneens het woord aan den Heer schepen Biebuyck. M. Biebuyck. Voor de werken aan het huis van den huisbewaarder der stadsjongensschool zijn de volgende aanb:edingen ingekomen Mahieu Joseph, aannemer te Yper. 82.533 fr. 51, en Medard Bollengier, van Yper, 95 509 fr. 19. Na verbetering der ingediende aanboden werden deze teruggebracht als volgt Mahieu Joseph. HET YPERSCHE 28 -3 -1941 82.532 fr. 68 en Bollengier Medard, 94.297 fr. 49 Het schepencollege stelt voor het aanbod van Mahieu Jo seph, ten bedrage van 82.532 fr. 68, goed te keuren. Algemeene instemming. M. Biebuyck. Voor de aanbesteding der ramen van de stadsjongensschool werden twee aanbiedingen ge daan. namelijk door René Desmedt, van Meenen, die alleen een aanbod gedaan heeft volgens het lastenko- hier. Dit laatste schreef immers het gebruik van pitch- pin voor en de Heer Desmedt heeft hiervoor ingeschre ven mits de som van 30.849 fr. 09. Het gebruik van eiken hout was maar toegelaten voor het bijkomstig werk. Hiervoor schreven in zelfde René Desmedt, van Meenen, mits de som van 29.481 fr. 09 en Joseph Ma hieu, aannemer te Yper. mits de som van 30.142 fr. 56. Het schepencollege is van oordeel het aanbod van René Desmedt, zijnde 30.849 fr. 09 voor het gebruik van pitch- pin te aanvaarden en voor het bijkomstig werk ook dit van zelfden aannemer Desmedt, 't zij 29.481 fr. 09, goed te keuren. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen gestemd. VI. Mededêelingen. M. Lahaye. Mijn collega, de Heer Michiel, zegt mij zooeven dat de landverdeeling reeds gedaan werd. Is dit juist, Mijnheer de burgemeester? M. Vanderghote. Ja. M. Lahaye. Ik heb gemeend wel te doen u attent te maken op de landverdeeling der braakliggende gronden opdat de werkman thans over een klein stukje land zou kunnen beschikken. Ik ben heel tevreden te vernemen dat zulks reeds gedaan is en ik verontschul dig mij hier thans deze vraag gedaan te hebben. Ik dacht immers dat die verdeeling van grond nog niet gedaan was. M. Biebuyck. Het is sedert het begin van Oogst dat deze landverdeeling gebeurde. M. Lahaye. Er is ook nog veel grond beschikbaar en die voor hovingen zou kunnen dienen, langs de vestingen en langs de oude vaart. M. Seys. Dit is dan langs de vaart van Komen? Bedoelt gij den kant naar de statie M. Lahaye. Ja, van aan den Poperinghesteenweg. M. Vanderghote. Deze grond behoort aan de stad niet. Onder de gronden aan de stad behoorende en die wij thans als hovingen ter beschikking van de men schen gesteld hebben, bevinden zich vooreerst het Zaal hof, dan het Kattekerkhof en ook nog den vaag ltg- genden grond bij het Nazareth. Dezen namiddag nog hebben wij de toelating gegeven aan een gebuur om den hof te gebruiken van een plat geschoten huis dat aan de stad toebehoort. Hadden er indertijd meer aan vragen voor grond geweest, dan hadden wij ook aan nog meer personen kunnen voldoening geven. M. Michiel. Is er geen grond meer beschikbaar op de Ligywijk M. Biebuyck. De gronden aldaar zijn reeds ge bruikt. M. Michiel. De Heer burgemeester zegde daar zoo even dat, hadden er meer aanvragen geweest, er ook meer grond beschikbaar gesteld zou zijn geworden. M. Vanderghote. Ik bedoelde hiermede dat, moes ten er meer aanvragen geweest zijn, de beschikbare grond in meer perceelen had verdeeld geweest. In stad is er thans nog veel grond vaag die aan particulieren behoort M. Lahaye. Hoeveel wordt er gevraagd als pacht prijs voor de gronden van stad M. Delahaye. De menschen mogen den grond twee jaar gratis gebruiken. M. Seys. Wat zal er gedaan worden met het Min neplein Deze grond behoort weliswaar aan de stad niet toe, maar er zou door de stad bij de overheid kun nen aangedrongen worden om dezen grond nuttig te gebruiken. Langs den kant der Elverdinghestraat is er daar thans reeds veel grond gebruikt en volgens mij ware het beter dat gansch het plein vereffend en om gespit ware om als hovingen te dienen. Het deel van het plein langs het Slachthuis vooral is een soort depot geworden' van allerhande vuilnis. Iedereen komt daar alle soort afval uitstorten. Er ware misschien middel om met de overheid aangaande het gebruik van dit plein overeen te komen. M. Biebuyck. Die vraag is reeds gesteld gewordeh. M. Seys. Kan er niets gedaan worden om de daar gestorte vuilnissen weg te nemen T M. Vanderghote. Wij zullen den dienst der werken daarmede eens gelasten. M. Muiier. Ik zou wenschen een vraag te stellen aangaande het leggen der electriciteit in de Wulve- straat. Dienaangaande werd er u in datum van 25 Fe bruari 1941 een brief geschreven. Werd er tot cp heden nog niets voorzien voor het leggen der electriciteit al daar M. Biebuyck. Men kan geen koper meer bekomen. De electriciteitsmaatschappij is bereid het werk te doen, maar zij bezit thans de noodige middels daartoe niet meer. M. Muiier. Bestaat er geen ander middel om de menschen wonende langs de Wulvestraat toch voldoe ning te geven M. Delahaye. Thans kan men nog slechts twee kilo tin en twee kilo koper per maand bekomen. De verdee ling geschiedt langs de Centrale der metaalnijverheid en er is geen middel meer te krijgen. M. Mulier. Zoodat het nu dus niet meer mogelijk is de electriciteitsleiding aldaar uit te breiden. M. Lahaye. Zou de Heer burgemeester ons geen inlichtingen kunnen geven over de aardappelverdeeling in stad? Bezit de stad een voorraad aardappelen om de inwoners te gerieven Verscheidene malen reeds werd mij bevestigd dat de aardappelenverdeelinghier zeer te wenschen overlaat. En de vleeschverdeeling Zal deze den ganschen tijd moeten geschieden aan de Halle en zal men daar telkenmale vanaf 6 u. 's morgens tot 1 u. 's middags moeten staan wachten om een stukje vleesch te bekomen M. Seys. Dit is wat overdreven. M. Lahaye. Ik ken een geval van een gezin met vijf zieke kleine kinderen, waarvan de moeder Zater dag laatst van 10 u. tot 12 u. 30 's morgens aan de Halle gestaan heeft en dan vertrokken is met een stukje vleesch van 250 gram voor haar, haar echtgenoot en haar vijf kinderen, 't zij voor zeven personen. Dit geval is echt en kan nagegaan worden, want ik kan u, zoo gij het begeert, den naam van dit gezin mededeelen. Daarbij werd mij nog verzekerd dat er, na de verdee ling, nog vleesch overbleef, zoodat men zich afvragen mag waar het vleesch dan naartoe gaat. M. Seys. Dit feit is absoluut valsch. Het is niet waar en er bestaat geen mogelijkheid dat de persoon, die de Heer Lahaye bedoelt, daar vanaf 10 u. tot 12.3» uur aan de Halle gestaan heeft. De eerste menschen hebben er Zaterdag laatst misschien gestaan tot rand 9 u. of 9 u. 30, maar van dan voort is alles normaal ge gaan en de personen, die vleesch kwamen halen, heb ben van dan af ten hoogste een uur moeten wachten. Al die menschen en bijzonderlijk de laatste hebben snel bediend geweest, dit kan ik u ten stelligste verze keren, want ik heb er zelf den dienst geregeld. Wanneer deze persoon maar 250 gr. vleesch bekomen heeft, dan is het omdat zij gansch de laatste is gekomen ofwel omdat zij maar een rantsoeneeringskaart heeft laten afstempelen en haar zes andere kaarten voor een vol gende verdeeling heeft voorbehouden. Het is het een of het ander. Ik mag u de zekerheid geven dat zij geen zeven kaarten heeft laten afstempelen en maar 250 gr. vleesch bekomen heeft. Dit bestaat niet. Hoe het nu verder zal gaan weet ik niet, want vanaf Zaterdag aan staande zijn het de beenhouwers zelf die den dienst der vleeschverdeeling op de Halle zullen verzekeren. M Lahaye. Het is spijtig, M. Seys, dat, wanneer gij u daar zoo dienstvaardig hebt gemaakt, gij thans die zaak laat vallen. M Seys. Ik heb de zaak niet laten vallen, maar de beenhouwers zelf hebben aangedrongen om den dienst te mogen doen. M. Lahaye. Mogelijks ware het beter een uur vast te stellen voor het afhalen van het vleeschrantsoen. wat aan velen het lange wachten zou vermijden. Voor de gezinnen met kinders kan de moeder soms zeer moei lijk een groot deel van den voormiddag besteden voor het afhalen van een stukje vleesch. M. Seys. Het is tot hiertoe altijd aanvaard geweest dat een persoon zich met de kaarten van verscheidene gezinnen mocht aanbieden, zoodat niemand dus ver plicht was zelf te komen, maar zijn kaarten en zegels gemakkelijk met een anderen mocht medegeven. Binst de zes weken dat ik mij die zaak heb aangetrokken, is zulks altijd toegelaten geweest. M. Lahaye. En hoe staat het met den vleeschvoor- raad Zal het vleesch thans niet weldra opnieuw zoo als voorheen In de beenhouwerijen verkocht werden M. Seys. In deze laatste zeven weken hebben de menschen hier vleesch bekomen omtrent voor een maand. Wat den verkoop van het vleesch betreft, zijn de beenhouwers zelf er eensgezind tegen dat deze ver koop te hunnen huize zou geschieden. M. Lahaye. Dan ben ik nogmaals slecht ingelicht. Ik, meende dat de beenhouwers ten zeerste gekant wa ren tegen het huidig stelsel van verkoop in de Halle en niets beters vroegen dan opnieuw ten huize te mogen bestellen. M. Vanderghote. De beenhouwers houden daar in 't geheel niet aan. Met de weinige kilo's vleesch die ieder beenhouwer bekomen zou, kan hij onmogelijk al zijne klanten gerieven en moest de verkoop opnieuw in de beenhouwerijen zelf geschieden, dan zouden de winkels telkens overrompeld en omvergeloopen worden. M. Seys. Verleden Donderdag hebben de beenhou wers vergaderd in het «Hotel du Nord» en allen waren akkoord om den verkoop van vleesch in de Halle voort te doen. Alleen hebben zij gevraagd dezen verkoop zelf te mogen regelen, zcodat hij voortaan zonder de tus- schenkomst van stad zal geschieden. M. Michiel. Zal er dan vanaf Zaterdag aartstaahde geen controle meer zijn? M. Vanderghoie. Op de kaarten, ja. M. Michiel. Ik vraag mij af zoo het met dit nieuw stelsel thans zal beter gaan. M. Delahaye. De laatste weken waren al de men schen tevreden over de manier waarop de vleeschver deeling geregeld was. M. Vanderghote. In het eerst waren er eenige moeilijkheden, doch nu ging het reeds veel beter. De dienst moest eerst in gang gestoken worden. M. Seys. Het is natuurlijk niet mogelijk alle men schen te bevredigen en er zijn er altijd die misnoegd zijn, doch den laatsten tijd zijn wij er in geslaagd op de Halle gemiddeld van 500 tot 550 klanten in een uur te bestellen, wat heel schoon is en in de beenhouwe rijen niet zou mogelijk zijn. Den voorlaatsten Zaterdag hebben wij daar zelf vanaf 11 u. voormiddag op de klanten moeten wachten. De menschen werden aan stonds bediend naarmate zij aankwamen en het is slechts nadat zij vernamen, dat zij niet meer masten wachten, dat zich wat meer personen aanboden. Indien de menschen wat rapper gekomen waren, dan ware de verkoop reeds om 1 u. geëindigd geweest, doch wij heb ben slechts om 3 u. gedaan gehad. Over een veertien tal dagen heb ik te Brussel wat anders gezien. Daar stenden voor een winkeltje, waar men eiers verkocht, wel duizend menschen op een rij te wachten en daar was maar een persoon in den winkel om te bestellen. M. Michiel. De aardappelenkwestie is thans van meer belang dan het vleesch. Ware het niet mogelijk daarover eenige ophelderingen te bekomen M. Vanderghote. Deze kwestie valt onder de be voegdheid der aardappelencentrale. De burgemeester heeft alles opgeëischt wat bevolen was. M. Michiel. Wij moeten de aardappelen hier dus laten weghalen door vreemden, terwijl onze menschen er zonder zijn. In Oostvlaanderen werd het verbod uit- «gevaardigd de aardappelen uit de provincie te voeren. Deze maatregel moet bijdragen om de bevoorrading der provincie zelf te verzekeren. Dit is toch al iets. M. Vanderghote. Hier is er met de aardappelen iets gebeurd dat niet heel juist is. Wanneer de aard appelenopbrengst geschat werd, was er hier een tekort en niettegenstaande dat werd er ons toch gevraagd 70 ton aardappelen uit te voeren naar de provincie Hene gouwen, onder de stellige verzekering dat andere ge meenten van het omliggende naderhand in de aardap pelenvoorziening van Yper zouden moeten helpen. Wij hebben, als gevolg op deze belofte, die 70 ton aardappe len losgelaten, doch dan is er een bevel gekomen, waar bij de burgemeesters geen recht meer hebben aardap pelen op te elschen. Indien wij deze aardappelen niet hadden uitgevoerd, dan zou de voorziening van stad thans verzekerd zijn getvëest. Daarbij komt nog dat. wanneer de aardappelen docr de Centrale aangeslagen en weggevoerd werden, de vorst zeer veel schade heeft aangericht. Wij hebben gevraagd dat er thans ten gunste van Yper een uitzonderingsmaatregel zou geno men worden om de stad van de noodige aardappelen te voorzien, doch wij worden steeds zonder het minste gevolg van den eenen dienst naar den anderen verzon den. De tegenwoordige schaarschte van aardappelen is hier dus aan de aardappelcentrale te wijten. Na dezen uitleg wordt de openbare zitting te 18 u. 14 opgeheven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 6