Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER- BEDDELEEM 10 Alle tuinbouwbedrijven moeten aangegeven worden VRAAGT CRISTAL-CHAUDFONTAINE het volmaakt tafelwater Depot BROUWERIJ J. Cr C. DONCK Waarom de groententeelt moet uitgebreid worden Het1 malen van de voedselreserve der landbouwers De maximum-prijzen der aardappelen voor de maanden April en Mei 1941 wendt U bij Matige prijzen. Tempelstraat, 4 YPER Spoedige bediening. Steun aan echtgenooten en weduwen van soldijtrekkende militairen Suiker, confituur en zeep voor onze krijgsgevangenen Besluif betreffende de controol op reizigers in de logementhuizen Zinken stukken van vijf frank worden in omloop gebracht De ruil van buitenlandsche tegen binnenlandsche leeningtitels HET YPERSCHE 4 -4 -1941 Alle tuinbouwbedrijven moeten worden aangegeven overeenkomstig volgende bepalingen Zijn verplicht hun aangifte te doen 1. Alle fruitkweekers die tenminste 25 aren weide- boomgaard, intensieve boomgaard (met tusschenplan- tingen» of fruittuin (struik-, pyramide- of leivorm) uit baten of die voor druiven- of perzikteelt een glasopper vlakte van tenminste 140 vierkante meter in gebruik hebben 2. Alle groentenkweekers, die tenminste 10 aren met groenten of 1 are met groentenplantsoenen bebouwen, hetzij In zuiver groententeeltbedrijf hetzij in een ge mengd land- en tuinbouwbedrijf 3. Alle bloemisten, die een oppervlakte van tenminste 5 aren voor bloementeelt of een oppervlakte van ten minste 1 are voor bloemenplantsoen gebruiken 4. Alle boomkweekers die tenminste 10 aren voor boomkweekerij gebruiken 5. Alle landbouwers die voor de teelt van fruit, groen ten, bloemen of boomkweekerij gewassen een opper vlakte gebruiken gelijk aan deze respectievelijk ver meld onder 1, 2, 3, 4. 6. Alle uitbaters van gemengde tuinbouwbedrijven, die minstens 10 aren voor verschillende onder 1, 2, 3, 4 genoemde teelten gebruiken. De aangifte gebeurt op formulieren die door de hocfdgroepeering Tuinbouwproducten, groenten, fruit Wetstraat. 163, te Brussel, aan de betrokkenen worden verstrekt. Alle in artikel 2 bedoelde personen die op datum van 10 April 1941 nog geen formulier ontvangen hebben zijn gehouden er een aan te vragen aan de genoemde hoofd- groe peering. De betrokkenen zijn verplicht al de door de hocfd groepeering gevraagde inlichtingen te verschaffen. Zij zijn ertoe gehouden de behoorlijk ingevulde formulie ren aan de hoofdgroepeering over te maken, op de wijze en binnen den termijn die door den voorzitter zullen werden vastgesteld. xmmnnnMnMMtnMPiMwnnnMMnMvr 8. Lombaardstraat, YPER. Tel. 255 Overwegende dat maatregelen dienen getroffen om de bevoorrading van het land met groenten te verzekeren, heeft het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorzie ning, cp 12 Maart IX besloten dat voor het jaar 1941 1") 10% van de totale aanbouwoppervlakte der boom- kweekerijen, bloemisterijen en sierplantenteeltbedrij- ven voor het telen van groenten, andere dan witloof, moet worden benuttigd. 2°) 80 van de oppervlakte der gras- en bloemper ken moeten omgewerkt en voor het telen van groenten, andere dan witloof, worden benuttigd. Op gras- en bloemperken, gelegen in openbare parken of tuinen, in openbare sport- of speelpleinen, en voor al deze die te zamen minder dan 30 aren beslaan, is dit besluit niet van toepassing De verplichting moet worden uitgevoerd door den eigenaar of bij verhuring, door den huurder. De Hoofdgroepeering Tuinbouwproducten wordt met de uitvoering van dit besluit belast. Waarom dit besluit getroffen werd De groenten spelen een zeer belangrijke rol in de menschelijke voeding, daar zij de onmisbare vitaminen en minerale zouten leveren en bovendien ook een ze kere voedende waarde bezitten. Zij zijn daarbij een rijke bron van caloriën. Wij mogen niet rekenen op invoer van groenten uit Nederland ons land moet dus geheel in eigen be hoefte voorzien. Van sommige groenten is de eigen productie vol doende voor een normaal verbruik, van andere zooals kooien, is zij te gering. Het verbruik van groenten zal zeer aanzienlijk toe nemen wegens gebrek aan andere eetwaren. In Duitsch- land is het verbruik van groenten vervijfdubbeld in 1940 tegenover vorige jaren. Om die redenen is een uitbreiding van de groenten- teelt gewenscht, uitbreiding die wij op 3500 Ha. schat ten. Al moeten de bloementeelt en de boomkweekerij in de mate van het mogelijke behouden blijven, toch kun nen zij eenigszins ingekrompen worden, om mee te helpen aan de bevoorrading van het land. Nu wij zulk een groote behoefte hebben aan voe dingswaren. zou het niet te verantwoorden zijn tegen over onze bevolking de gronden ingenomen door gras pleinen, thans onproductief te laten. De opbrengst van de vele hectaren graspleinen, die kunnen omgewerkt worden zullen ten goede komen aan onze bevolking, en wij rekenen er op dat de bezitters van parken thans blijk zullen geven van hun hoog plichtsbesef tegenover land en volk. In aansluiting met de omzendbrieven van 27 Nov. en 21 December 1940, van 28 Januari en 21 Februari 1941. aangaande het malen van de voedselreserve der landbouwers, moeten volgende onderrichtingen vanaf 1 April 1941 in acht genomen worden I. Voedselreserve. De onderrichtingen van 21 Dec. 1940 blijven ongewij zigd. Wat betreft de voedingsreserve, welke de pro ducenten van hunnen oogst mochten voorafnemen. mag een periode van 365 dagen, t. t. z. van 1 September 1940 tot 31 Augustus 1941, in geen geval overtroffen worden. II. Malen van de voedselreserve De erkende loonmolenaars zijn gemachtigd opnieuw broodgraan te malen vanaf 1 April 1941 tot 15 Juli 1941. Gedurende dit tijdperk moet de reserve van de vijf maanden (April tot einde Augustus» gemalen wor den. Vanaf 1 April e. k. mogen de gemeentebesturen ver- voerbewijzen en maalvergunningen afleveren voor eene hoeveelheid broodgraan, gelijk aan de reserve van één of meer maanden, naar keuze van den landbouwer, zonder dat de reserve van vijf maand mag overschre den worden. Het laatste vereischt vervoerbiljet moet gedagteekend zijn vóór 10 Juli 1941. Op de maalvergunning moeten geplakte zegels afge stempeld worden, vóór dat de maalbrief aan den land bouwer wordt overhandigd. Indien echter de maalvergunning betrekking heeft op eene reserve van de maand of maanden, waarvoor de rantsoeneeringszegels nog niet werden uitgedeeld, mag er een vergunning zonder zegels aan den producent worden gegeven. In dit geval moeten de zegels Nr 1 afgenomen worden van het blad. alvorens dit laatste aan den producent af te geven en na onbruikbaarma- king op den desbetreffenden maalbrief worden geplakt. De van kracht zijnde onderrichtingen betreffende het malen moeten stipt nageleefd worden. Bij elke onre gelmatigheid welke zou worden vastgesteld in het ge wicht der door de landbouwers afgegeven zakken (niet met het bewijsstuk overeenstemmende gewicht), zal de producent van ambtswege geschrapt worden als recht hebbende op de voedselreserve. Insgelijks zullen de molenaars bij overtreding onmiddellijk van de lijst der erkende molenaars geschrapt worden. III. Looden der molens Zoowel de installatiën voor het malen van brood graan als de apparaten voor het malen, pletten of bre ken van voedergraan moeten vanaf 16 Juli 1941 ge lood worden door tusschenkomst van de gemeenteover- heid. Hetzelfde geldt voor de niet erkende loonmaal- derijen. Met een woord, geen enkele installatie, dienend voor het malen van broodgraan of het bewerken van voeder- graan voor rekening van derden, mag nog werken na 15 Juli 1941. IV. Controle Om alle misbruiken te vermijden, zullen de contro leurs van den dienst der maalderijen ertoe gemachtigd worden de private vertrekken van de molenaars te onderzoeken, rekening houdend met de bepalingen van artikel 1 van het besluit van 12 December 1940. Er zal onmiddellijk beslag gelegd worden op de mo lens welke na 31 Juli 1941 ongelood zullen aangetroffen worden: deze molenaars zullen niet mogen werken in 1941-1942. V. Belangrijke opmerkingen De gemeentebesturen moeten deze aanduidingen aan de molenaars hunner gemeente mededeelen en de om zendbrief door hen doen onderteekenen. De gemeenteoverheden zijn verplicht een register bij te houden om de gemaalde hoeveelheden te kunnen na gaan. volgens het model aangegeven in den omzend brief van 21 December 1940. De burgemeesters moeten, vóór 1 Augustus aan den dienst der maalderijen van het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening, 10, Middaglijnstraat, Brus sel (III), een lijst overmaken van de 1) erkende loon- maalderijen 2) niet erkende loonmaalderijen, welke gelood werden. April Mei Prijs te betalen aan den verbouwer 77.— 80.— Prijs te betalen door den verbruiker 125 130.— De maximum-prijs voor de aardappelen wordt als volgt vastgesteld voor de gewone soorten, de 100 kilo gram Verkoopprijs v. d. grossier geleverd in den winkel van den kleinhandel 107.— 112. De grossier moet, per 100 kilogram, aan de Aardap pelcentrale een recht betalen van 10 frank in de maand April en van 12 frank in de maand Mei om een fonds aan te leggen dat in een verrekeningskas zal worden gestort en bestemd is om hét door het Rijk op den in voer van aardappelen geleden verlies te dekken. Het beheer van dat fonds zal speciaal door het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening worden gecon troleerd. De prijzen moeten met 13 frank verminderd worden voor de soorten Grappes d'Or en vermeerderd met 30 frank voor de soorten Rosa (Plates de Floren- ville). In geval van opeisohing wordt de prijs der aardap pelen met 13 frank de 100 kilogram verminderd. Eindelijk hebben de Commissies van Openbaren On derstand van de betrokken diensten de onderrichtingen ontvangen betreffende het besluit van 28 Januari 1941, houdende het verleenen van steun aan de echtgenooten of weduwen van soldijtrekkende militairen. Hebben recht op den voorzienen steun De echtgenooten van afwezige soldijtrekkenden en de weduwen der gestorven of gesneuvelde soldijtrekken den. Het voorschot van 37,50 t. h. maandelijks mini mum 600 fr., wordt van het bedrag afgehouden. Is het voorschot gelijk of hooger dan het bedrag, dan wordt geen steun verleend. De steun is 10 fr. per dag voor het gezinshoofd. 4,25 fr. per dag voor de vrouw, 4,25 fr. per dag voor ieder kind van 15 tot 21 jaar; 2.50 fr. per dag en per kind beneden de 15 jaar. Hebben geen recht op steun ouders, schoonouders, kinderen, zusters, broeders (wat een tekortkoming Is); de echtgenooten en weduwen van de personen van 16 tot 45 jaar, die hun woonplaats verlaten hebben, om gehoor te geven aan den oproep der voormalige re geering en nog niet teruggekeerd zijn de in het bui tenland verblijvende echtgenooten of weduwen der sol dijtrekkenden; de gedivorceerden. Er moeten stukken voorgelegd worden. Zich wenden tot de commissie van openbaren enderstand De steun wordt uitbetaald met terugwerkende kracht van 1 Juli j. 1. af. Het ministerie van Landbouw- en Voedselvoorziening deelt mede Het Centraal Comiteit van het Roede Kruis van Bel gië, 154, Louizalaan, te Brussel, heeft van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, machtigingen tot bevoorrading bekomen voor suiker, confituur en zeep, ten einde deze producten te kunnen verzenden in de colli's bestemd voor alle Belgische krijgsgevangenen in Duitschland. Deze maatregel werd genomen om te beletten dat de gezinnen der krijgsgevangenen cp hun eigen rantsoe neering een zekere hoeveelheid waren zouden moeten besparen en aldus hun eigen bevoorrading zouden in het gedrang brengen. Men heeft aldus moeten handelen om wille van een vormigheid en centralisatie, want het is onmogelijk ge bleken aan de gezinnen onzer krijgsgevangenen aan vullende rantsoenen toe te staan. Het ware trouwens zoo niet onmogelijk, dan toch zeer moeilijk, een toezicht op de aan deze waren gegeven bestemming te houden. Wat er ook van zij, onze krijgsgevangenen worden niet vergeten. Het Roode Kruis van België stelt zich in feite in de plaats der families en zendt colli's eetwa ren aan onze jongens, die nog in de Duitsche kampen verblijven. De belanghebbenden dienen zich dus tot bovenstaand organisme te wenden. Elk persoon die in een herberg, een hotel, een gemeu bileerd huis of gemeubileerd appartement slaapt of er een nacht doorbrengt is ertoe gehouden, dadelijk na zijn aankomst in de gelegenheid, in een geijkt souche boekje, waarvan de bladen genummerd zijn en dat hem door den logementhouder wordt voorgelegd de volgende inlichtingen te vermelden, zoowel, op het vast gedeelte als op het af te scheuren gedeelte van bedoeld boekje. Het vast gedeelte en het af te scheüren gedeelte van het blad worden door den betrokkene onderteekend, en de logementhouder is verplicht de juistheid van de ver meldingen na te zien door zich de identiteitsstukken, waarvan de reiziger reglementair in het bezit moet zijn. te doen voorleggen. De logementhouder doet van dat nazicht op de twee gedeelten van het blad blijken door den aard en het nummer van het overgelegde identi teitsstuk op te geven. Het af te scheuren gedeelte van het blad wordt, uiter lijk daags na de aankomst van den reiziger, door den logementhouder aan de plaatselijke politieoverheden overgemaakt. De reiziger is er toe gehouden, op het oogenblik van zijn vertrek, den hotelier te laten weten waarheen hij zich begeeft, en de hotelier geeft er binnen vier en twintig uren 'kennis van aan de plaatselijke politie- overheid, onder vermelding van den datum van het vertrek. Het Staatsblad van 27 Maart publiceert een besluit met betrekking tot de uitgifte van zinken 5-frankstuk- ken. Aangezien er dringende noodzakelijkheid bestaat, zoo zegt dit besluit, te voorzien in de door de huidige ge beurtenissen veroorzaakte aanvullende behoeften aan muntspecie, zullen er volgens de vastgestelde behoeften en binnen de bij de wet voorgeschreven grenzen zin ken 5-frankstukken worden aangemunt. Deze stukken dragen den naar rechts gerichten ko ninklijken beeldenaar. Zij vertoonen Op de voorzijde, het opschrift Leopold III, Roi des Beiges of Leopold III, Koning der Belgen Op de keerzijde, de aanduiding der waarde «5 fr.» bovenaan de koninklijke kroon op de zijden, het naamcijfer van den Koning L. III onderaan het jaartal. Het stuk wordt met geribden rand aangemunt. Het gewicht van die stukken bedraagt 6 gram. De diameter is 25 milimeter. De aanmunting dezer stukken geschiedt bij gelijke hoeveelheden met Nederlandschen en met Franschen tekst. De stukken hebben wettelijken koers onder particu lieren ten beloope van vijftig frank voor elke betaling. Volgens een besluit van het ministerie van Financies mogen de titels der buitenlandsche leeningen tegen die van de binnenlandsche leeningen uitgewisseld wor den. De termijn die hiervoor eerst bepaald was op 27 Maart 1941, is thans verlengd geworden tot 30 April 1941.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10