0 week. WETCN/CHAPPEL'jK Firma C. A. JANS De Kortrijksche Onderlinge» GROOTE FiGUREN ALLE UURWERKEN TAFELGERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de Naamdagen. Maan. Opgang Ondergang Maanstanden. Leest en verspreidt HET YPERSCHE HET YPERSCHE 4-4-1941 B. RADIOACTIVITEIT (Slot) De bêta-stralen ondergaan eveneens den in vloed van den magneet, zij wijken echter naar de positieve pool af. Het zijn negatief geladen electronen. Zij bezitten een buitengewone snel heid, van 180.000 km. tot 299.000 km. per seconde, en bijgevolg is hun doordringingsvermogen dan ook grooter dan dit der alpha-stralen. De gamma-stralen zijn electrisch neutraal, zij worden dus niet door den magneet beïnvloed. Zij vertoonen veel overeenkomst met de X-stralen en zijn evenals deze laatste electromagnetische stralen. Het doordringingsvermogen dezer stralen is veel grooter dan dit der beide anderen en dui zendmaal doordringender dan de sterkste X- stralen. Daar ze, wanneer men er onvoorzichtig mee te werk gaat, ongeneeslijke brandwonden veroorzaken moet men het radium bewaren in een looden (het minst doordringbaar) pantser, van tenminste 15 cm. dikte. De oordeelkundige toepassing van deze stralen op zieke organen heeft integendeel een gunstigen invloed. De ra diotherapie is een jonge tak der geneeskunde, die de heelende kracht der radiumstralen gebruikt, bepaaldelijk bij kankeraandoeningen. Het oude princiep der alchimisten was dus weer aan de eer. Stoffen konden in andere over gaan. Radium bv., atoomnummer 88 (1), valt door het uitzenden van de alpha-deeltjes uiteen in beliumkernen en een gas radon, atoomnummer M, ook radiumemanatie genoemd. Dit radon is een nieuw element, een gewoon gas (ontdekt door Rutherford). Het radon op zijn beurt zendt nu weer alpha-stralen uit, waardoor het het ont staan geeft aan een derde stof, die men Radium A (atoomnummer 84) noemt. Uit deze stof ont staan weer achtereenvolgens onder het uitzen den van stralen radium B (82), radium C (83), radium C' (83), radium D (82), radium E (83), radium F (84) en uit dit laatste radium G of lMd (82). De reeds vroeger vermelde radioactieve stof thorium (90) geeft o. m. het ontstaan aan tha- lium (81). Denk nu na dat goud atoomnummer 79 draagt, dan blijft men er niet ver meer af. De droom om goud (79) te bekomen uit een onedel metaal als lood (82) is en was dus niet zoo dom. Men is er nog niet in geslaagd (niet officieel ten minste), doch de kans bestaat dat men er eenmaal in slagen aal. Als men thalium eens kon dwingen om één alpha-deeltje af te stooten, of het kwikzilver er toe brengen kon om één alpha- en één bêta- deeltje uit te zenden, of indien men twee alpha- deeltjes en een bêta-deeltje kon ontnemen aan lood, dan zou het eindproduct goud zijn. Miethe beweert goud te hebben bekomen uit kwik, doch zijn resultaten worden betwist. Na- guoka, een Japansch geleerde, zou in kwik fijne gouddeeltjes hebben aangetoond. Talrijke andere pogingen zijn sindsdien uitgevoerd maar over definitieve resultaten valt nog niet te praten. Om te besluiten zeggen we met Prof. Jaeger «Hoe dicht staan we met onze moderne opvat tingen bij het oude vraagstuk der alchemie C. ENKELE SYMBOLEN In den benedenhoek rechts ligt een boek open geslagen. Zes symbolen of teekens bemerken we er op de beide bladzijden. (1) Het aantal electronen aanwezig in een element verschilt van element tot element en wordt atoom- lummer genoemd. in GERO - ZILMETA. gansch vlekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, piatineering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H. R. leper 386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan. Het eerste links is het teeken pihet geeft de verhouding aan tusschen de lengte van den cirkelomtrek en de lengte van de middellijn en is gelijk aan 3,141592... Dit teeken is slechts in gebruik sinds 1737 alhoewel de benaderende waarde ervan reeds bij de Egyptenaren en de Hindoes gekend was. Het was Leonhard Euler die het voor het eerst gebruikte. In een werk in 1748 gaf hij pi met 127 decimalen op. Pi is de eerste letter van het Grieksche woord voor omtrek. De twee volgende bijdragen zullen we aan dit merkwaardig getal wijden. Het eerste rechts, het teeken voor oneindig groot, werd voor het eerst gebruikt door Descartes (Cartesius) in 1655 in zijn werk over de analy tische meetkunde. Het vermelden der symbolen pi en oneindig groot in een alchimistenwerk is dus een ana- chronismeï Het tweede links, het derde links en het derde rechts zijn drie symbolen in gebruik bij de al chimisten. Deze symbolen hadden slechts een zui ver ideologische en qualitatieve beteekenis. Zij stellen achtereenvolgens voor de lucht, de phos phor en hetgoud. De tweede figuur rechts stelt de quadratuur van den cirkel voor, een der onmogelijke vraagstuk ken der vlakke meetkunde. De drie groote problemen der klassieke Griek sche meetkunde zijn 1° De verdubbeling van een kubus, ook ge noemd probleem van Delos. Het is de ribbe zoe ken van een kubus, waarvan de inhoud het dub bele is van dien van den eersten kubus. 2° De trisectie van den vlakken hoek. We kun nen wel een hoek in twee of in vier gelijke dee- len verdeelen, doch een hoek in drie gelijke dee- len verdeelen kunnen we niet. Indien de hoek toevallig een rechte hoek ware, dan is de trisectie eenvoudig, doch van een willekeurigen hoek is de trisectie met passer en lineaal niet uit te voeren en het laat zich bewijzen, dat het onuit voerbaar is. 3" De quadratuur van den cirkel. Het beroemd ste der drie. De vraag is een vierkant te con- strueeren waarvan de oppervlakte gelijk is aan het oppervlak van een gegeven cirkel. Het aan tal pogingen gedaan om dit vraagstuk op te los sen is onnoemlijk groot, doch men heeft nooit een oplossing gevonden omdat er geen oplossing be staat. Prachtige en vernuftige benaderingen heeft men wel bekomen, doch een meetkundige con structie bestaat niet en zal nooit bestaan. (1) Nooit zal er een genie geboren worden die zoo'n constructie kan bedenken, ja zelfs, het is een be wijs van onkunde, om zulk een constructie te gaan zoeken. Het was een stap voorwaarts in de ontwikkeling van het menschelijk verstand, toen de wiskundigen konden bewijzen, dat zulk een constructie onmogelijk was. Nog in 1775 moest de Academie van Parijs besluiten, zich niet meer te zullen bezighouden met de tallooze «oplossin gen die door ongelukkige dwazen voortdurend werden ingezonden. Het definitieve bewijs voor de onoplosbaarheid van het probleem werd door Lindemann in 1882 geleverd. (1) Met behulp van een bijzondere kromme de traktrix, dat zooveel beteekent als treklijn of hon- delijn omdat het ontstaan eenigszins lijkt op de lijn, die de hand van een mensch beschrijft, welke aan een- strak gespannen lijn een tegenstribbelenden hond ach ter zich aantrekt, is de quadratuur te verwezenlijken, doch dit is geen zuivere meetkunde van het platte vlak meer. Het probleem van Delos en de trisectie zijn ook op losbaar met behulp van biizondere krommen. van 6 tot 12 April 1941 Zondag 6 April Palmen-Zondag, Celestinus, Irène. Maandag 7 April Sixtus, Herman-Joseph. Dinsdag 8 April Denyslus, Perpetua. Woensdag 9 April Francisca, Waudru. Donderdag 10 April Zelia, Bernadette. Vrijdag 11 April Goede Vrijdag, Leo. Zaterdag 12 April Julius. Zon. Opgang Ondergang Zondag 6 April 7 u. 09 20 u. 22 Maandag 7 April 7 u. 07 20 u. 24 Dinsdag 8 April 7 u. 05 20 u. 26 Woensdag 9 April 7 u. 03 20 u. 27 Donderdag 10 April 7 u. 00 20 u. 29 Vrijdag 11 April 6 u. 58 20 u. 30 Zaterdag 12 April 6 u. 56 20 u. 32 Zondag 6 April 13 u. 54 4 u. 04 Maandag 7 April 15 u. 02 4 u. 41 Dinsdag 8 April 16 u. 16 5 u. 15 Woensdag 9 April 17 u. 33 5 u. 47 Donderdag 10 April 18 u. 52 6 u. 17 Vrijdag 11 April 20 u. 13 6 u. 48 Zaterdag 12 April 21 u. 35 7 u. 21 Volle maan 11 April, te 23 u. 15. Laatste kwartier 18 April te 15 u. 03 Nieuwe maan 26 April, te 15 u. 23. Eerste kwartier 4 Mei, te 14 u. 49. SOCRATES Deze groote Grieksche wijsgeer werd in 470 voor Christus te Athene geboren. Hij was de zoon van een beeldhouwer en een vroedvrouw. Hij werd onderwezen in de wetenschap, was een poos beeldhouwer en nam deel aan drie veldtochten, waarin hij dapper streed. Op rijperen leeftijd verschijnt Socrates als een toonbeeld van vroom heid, zelfbeheersching, volharding, vriendschaps trouw, vastheid van karakter en vaderlandsliefde, om welke deugden zijn tijdgenooten zijn leelijk uiterlijk, waarmede hij dikwijls zelf den spot drijft, geheel vergaten. Hij leefde eenvoudig en had weinig behoeften. De drift zijner vrouw Xan thippe wist hij met de grootste kalmte te verdra gen. Hij wijdde zijn geheele leven aan de geeste lijke vorming zijner medeburgers, vooral van de jeugd, en wees alle honorarium af. Zijn streven was: zelfkennis. Gedeeltelijk door de uitkomsten van zijn on derzoek, die den democratischen geest niet vlei den, gedeeltelijk door zijn methode (zijn zooge naamde ironie, zijn onverbiddelijk ontmaskeren der schijnwijsheid) maakte hij zich vele vijan den. Zijn streven werd miskend. Hij werd aan geklaagd, dat hij nieuwe goden invoerde en de jeugd bedierf. Eerst werd hij met een kleine meerderheid van stemmen schuldig verklaard en daarna, door zijn fiere houding tegenover de rechters, met een grootere meerderheid ter dood veroordeeld. Hij dronk in 399 v. Chr. den giftbe ker met een wonderbare kalmte. Zijn beste leerlingen waren Xenophon, Aeschi- nes en vooral den grooten Plato. Stonden ook on der zijn invloed Euclides, Phaidon, Aristippus en Antisthenes. DAVID TENIERS David Teniers, de jongere, werd te Antwerpen in 1610 geboren. Hij stamt uit een schildersge slacht (hij is de zoon van David Teniers de oudere). Aanvankelijk copieerde hij naar andere meesters, maar reeds in 1644 wordt hij als dekaan van de Lucasgilde te Antwerpen benoemd. Spoe dig daarna begon een glorierijke tijd voor hem. toen de aartshertog Leopold hem tot conservator van zijn belangrijke kunstschatten aanstelde. Teniers was een ongelooflijk vlugge schilder. Men vertelt van hem, dat hij op één middag een schilderij kon ontwerpen en voltooien. Toch viel hij niet in herhalingen. Zijn werken geven een treffend beeld van de Vlaamsche volksziel, die hij vooral in kermis- tooneelen en boereninterieurs wist uit te beel den. Het is wel opmerkelijk dat Teniers nooit in Italië geweest is en daardoor van de uitheemsche kunsttendenzen vrij bleef, waardoor hij waar schijnlijk den juisten toon van het inheemsche land zoo bijzonder wist te treffen. Hij stond in nauwe relatie tot Rubens en later kocht hij van de weduwe Helene Fourment het kasteel De Drie Torens bij Vilvoorde, dat in vele van zijn landschappen voorkomt. In 1663 stichte hij de Academie, die nu nog be staat. Hij overleed in de hoofdstad op 5 April 1690. Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke op lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en Reserven Meer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9