Teinturerie de la Poste Vaststelling en Schatting der Oorlogsschade GEEF UWE KLEEDEREN EEN NIEUW UITZICHT 26, Rijselstraat\ 26 IEPER Nuttige inlichtingen voor de Oorlogsgeteisterden De bevoorrading in Zooileder voor Schoenmakers LUCHTPOST (Vervolg) 4. Rechtspleging vóór de commissies van vaststelling en schatting. Art. 17. De aanvragen tot vaststelling en schatting, met alle stukken tot staving, worden door de geteister den. op speciaal formulier. In triplo en onder aangetee- kenden omslag, ingediend bij den Provincialen Com missaris voor den wederopbouw van de provincie waar j de beschadiging zich heeft voorgedaan. Ten aanvraag betreffende schade welke geleden werd 1 in meer dan één provincie, wordt ingediend bij den Commisaris-Generaal. die den bevoegden Provincialen Commissaris aanduidt en hem het dossier overmaakt. In geval van gemeenschappelijken eigendom, mag de aanvraag door één enkele der medeeigenaars ingediend worden. Wanneer de geteisterde niet in België woonachtig is, mag de Provinciale Commissaris van ambtswege de aanvraag aanhangig maken bij een commissie die tot vaststelling en schatting der schade zal overgaan. Art. 18. Op straf van verval moeten de aanvragen vóór 31 December 1941 ingediend worden. Aanvragen welke betrekking hebben op oorlogsscha de welke toegebracht werd na de bekendmaking van onderhavig besluit, moeten ingediend worden binnen één jaar te rekenen van den datum der beschadiging. De commissies mogen, bij met redenen omkleede be slissing, verlenging van deze termijnen en ontheffing van het opgeloopen verval toestaan. Art. 19. De Provinciale Commissaris meldt ontvangst van de aanvragen en wijst de zaken toe aan de com missies van de provincie, naargelang hun aard en de plaats der beschadiging. De voorzitter van de commissie waarbij de zaak aan hangig gemaakt werd meldt ontvangst van 'het dossier, duidt één der leden van de commissie aan tot verslag gever en brengt de zaak op de rol van de eerstmogelijke zitting van de commissie die beslist of de zaak in staat van wijzen is. Art. 20. In geval van onverdeeldheid, roept de voor zitter ambtshalve alle medeëigenaars, welke de aan vraag niet hebben ingediend, in de zaak. De griffier deelt htm, bij aangeteekend schrijven, rr.ede, dat een aanvraag ingediend werd betreffende hun gemeenschappelijken eigendom en dat het dossier gedurende vijftien dagen na ontvangst van deze kennis geving op de griffie ter inzage ligt; de voorzitter mag verlenging van dezen termijn toestaan. Na afloop van dezen termijn zijn alle akten van rechtspleging, de aanduiding van den lasthebber voor zien bij artikel 4. al. 2, alsmede de te treffen beslissing gemeen aan alle gemeenschappelijke eigenaars. Art. 21. Indien de commissie beslist aanvullende maat regelen van onderzoek te treffen, stelt zij één of meer deskundigen aan, met opdracht verslag uit te brengen, en stelt den termijn vhst waarop het verslag moet in gediend worden op straf van verval van recht op eere- loon. Deze deskundigen worden gekozen onder de technici aangeduid in alinea 1 van artikel 6., Na den aanvrager behoorlijk opgeroepen te hebben, ^lellen de deskundigen oorsprong en oorzaak der schade vast en ramen het bedrag ervan. Zij leggen den uitslag van hun onderzoekingen vast in een omstandig en met redenen omkleed verslag, onder toevoeging van alle nuttige opmerkingen. Zij onderteekenen hun verslag onder hiernavolgende formule Ik zweer dat ik mijn opdracht vervuld heb in eer en geweten, met nauwgezetheid en eerlijkheid zoo helpe mij God. Dit verslag wordt in viervoud ingediend op de griffie van de commissie de griffier maakt onmiddellijk één exemplaar over aan den Commissaris-Generaal, één aan den aanvrager en eventueel één aan de krediet instelling die zulks zou vragen. Art. 22. Zoodra de zaak in staat van wijzen is, brengt de voorzitter de zaak op de rol van de eerstmogelijke zitting. Minstens tien dagen vóór den datum der te rechtzitting roept de griffier bij aangeteekend schrijven den aanvrager op. Art. 23. De aanvrager verschijnt in persoon of bij gevolmachtigde hij verstrekt eventueel uitleg om trent de punten door den voorzitter van de commissie aangeduid. Kunnen enkel als gevolmachtigde optreden de advo caten, alsmede de echtgenoot van den aanvrager en zijn bloedverwanten In de opgaande en nederdalende linie, welke voor iedere zaak speciaal door den voorzitter moeten toegelaten worden. Art 24. Indien de aanvrager niet verschijnt, wordt de zaak naar een volgende terechtzitting verwezen dit wordt bij aangeteekend schrijven ter kennis gebracht van den betrokkene met aanzegging dat, bijaldien hij op deze terechtzitting niet verschijnt, de beslissing ge acht wordt als zijnde geveld op tegenspraak en niet vatbaar voor verzet. Art. 25. Alle bewijsmiddelen om de waarachtigheid en den omvang der schade vast te stellen zijn toege laten. Bloedverwanten, aanverwanten en dienstboden mogen als getuigen gehoord worden. De getuigen worden door den griffier bij aange teekend schrijven opgeroepen zij mogen vrijwillig verschijnen. Na opgave van hun naam, voornamen, beroep, ouder dom en woonplaats zweren zij de waarheid te zeggen en verklaren of zij bloed- of aanverwant zijn van de getelsterden en in welken graad, en of zij in hun dienst z«n. De getuigen worden afzonderlijk gehoord de aan vrager moet de wraking van getuigen voorstellen vóór het getuigenis en ze onderteekenen indien hij niet kan of wil teekenen wordt hiervan melding gemaakt. De wraking mag niet meer in aanmerking genomen worden na aanvang van het getuigenis tenzij zij schrif telijk gestaafd wordt. De griffier maakt over alles proces-verbaal op. Le zing wordt hiervan gegeven aan elk getuige voor wat zijn getuigenis aangaat hij onderteekent zijn getui genis indien hij niet kan of niet wil teekenen, wordt hiervan melding gemaakt. Het proces-verbaal wordt door den voorzitter en den griffier onderteekend. De beschikkingen van het Strafwetboek omtrent val- sche getuigenissen, valsche verklaringen in burgerlijke aangelegenheden en omkooping van getuigen, zijn toe passelijk op de rechtspleging voorzien bij onderhavig besluit. Art. 26. De commissie doet uitspraak bij meerderheid van stemmen. Binnen vijftien dagen na de uitspraak beteekent de griffier bij aangeteekend schrijven de uitspraak aan den commissaris-generaal en aan den aanvrager. In het geval voorzien bij de laatste alinea van artikel 17 kan de eigenaar een aanvraag tot herziening bij de commissie aanhangig maken. Zij moet ingediend wor den binnen de drie maand te rekenen van het oogen- blik waarop hij kennis kreeg van de beslissing. De commissie herziet hare beslissing met inachtneming van de nieuwe gegevens welke door den aanvrager der her ziening voorgebracht worden. 5. Hooger beroep. Art. 28. Voor elke aanvraag beneden de 25,000 frank treft de commissie van vaststelling en schatting een eindbeslissing. Wanneer de aanvraag dit bedrag te boven gaat, kan de Commissaris-Generaal alsmede de aanvrager hooger beroep instellen binnen dertig dagen te rekenen van de toezending van- de beteekening. Art. 29. Hooger beroep wordt ingesteld bij een met redenen omkleed verzoekschrift en in duplo onder aan- geteekenden omslag Ingediend bij den voorzitter van de commissie. Deze meldt ontvangst en maakt binnen de vijftien dagen een exemplaar over .aan den Com missaris-Generaal of aan den aanvrager al naargelang het geval binnen denzelfden termijn maakt hij het dossier over aan de commissie van beroep welke be voegd is krachtens artikel 30. AFDEELING IV. Algemeene beschikkingen. Ari. 42. Zijn van rechtswege nietig alle overeenkom sten waarbij de geteisterde naar aanleiding van een proces-verbaal van vaststelling of raming, zich ertoe verbindt voor de herstelling der schade beroep te doen op den deskundige van wien de vaststelling of raming uitgaat. AFDEELING V. Strafbepalingen. Art. 43. Al wie, bij het indienen van een aanvraag tot vaststelling en schatting, een valsche verklaring af legt of bedriegelijke handelingen aanwendt om hetzij den oorsprong, de omstandigheden of de oorzaak der aangevoerde schade, hetzij haar raming te staven, wordt met gevangenisstraf van één maand tot vijf jaar en met geldboeten van 100 frank tot 100,000 frank ge straft. Met dezelfde straffen wordt gestraft al wie bij het op maken van processen-verbaal van vaststelling en ra ming of van bewijsstukken, zich schuldig maakt aan de misdrijven voorzien bij voorgaande alinea of wetens valsche verklaringen aflegt of valsche getuigschriften aflevert. Worden eveneens met dezelfde straffen gestraft de. deskundigen door de commissies aangesteld, die we tens hetzij schade met een anderen oorsprong voor gesteld hebben als voortspruitend uit de feiten opge somd onder artikel 1. hetzij het bedrag der schade heb ben aangedikt. Alle beschikkingen van Boek I van het Strafwetboek met inbegrip van hoofdstuk VII en van artikel 85, zijn toepasselijk op de misdrijven voorzien bij onderhavig artikel. Dit besluit zal nader toegelicht en besproken voor het schoon jaargetijde, door ze te laten VERVEN of in het NIEUW WASSCHEN door de die U een UITERST VERZORGD WERK in den kortst mogelijken tijd en voor een matigen prijs zal weten te leveren. ROUW BINNEN DE 8 UREN. Al het ander werk wordt binnen de 24 uren afgemaakt. Vraag onze kleuren tegen het zonlicht gewaarborgd. worden door den Hew advokaat Delobel tijdens de vergadering van de Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper, welke speciaal met <jit doel belegd wordt op Zondag 20 April a. s„ te 15 u. in de bovenzaal van het stadhuis van Yper, en waartoe alle geteisterden vriende lijk uitgenoodigd worden. Docr het Commissariaat-Generaal voor 's Lands We deropbouw worden de volgende inlichtingen verstrekt waarvan al de geteisterden dringend kennis moeten nemen. Het Staatsblad van 6 April publiceerde het Besluit van 15 Maart 1941 betreffende de vaststelling en schat ting der schade, welke door den oorlog aan roerende en onroerende goederen werd toegebracht. Veel geteisterden hebben hieruit afgeleid dat, door het uitvaardigen van dit besluit, het recht op oorlogs schade aan de geteisterden impliciet erkend werd en de uitbetaling der schadevergoeding nu in een onmid dellijk verschiet zou komen te liggen. Dit js echter vooralsnog geenszins het geval. Bovenvermeld besluit heeft enkel betrekking op de vaststelling en de schatting der oorlogsschade. Het bepaalt den aard der mate- rieele schade welke hiervoor in aanmerking kan komen, de samenstelling, bevoegdheid en de werking der Com missies van vaststelling en schatting welke binnenkort hun werkzaamheden zullen inzetten, de instelling van Commissies van Beroep, en de strafbepalingen die val sche verklaringen zullen treffen. Wij verzoeken de geteisterden echter nog enkelen tijd geduld te willen oefenen vooraleer dossiers van vaststelling en raming van oorlogsschade aan de Pro vinciale Commissarissen in te zenden. Binnenkort sul len zij de hiervoor benoodigde formulieren bij de Ge meentebesturen en Provinciale Commissariaten voor 's Lands Wederopbouw kunnen verkrijgen. Deze onder de geteisterden die destijds hun dossier inzonden naar het Ministerie van Financiën, Zege- straat, 43, Brussel, worden hiermede verwittigd dat deze dossiers gerepertorieerd en overgemaakt worden aan de bevoegde Provinciale Commissariaten. Zij zijn er echter toe gehouden zooals alle andere geteisterden, een regelmatige aanvraag op speciaal formulier in te dienen eventueel onder verwijzing naar den datum van toezending van het dossier aan het Ministerie van Fi nanciën en opgave van de daarbij overgelegde stukken. De aanvragen betreffende schade welke vóór 6 April 1941, datum van de bekendmaking van voornoemd be sluit, aangericht werd, kunnen tot uiterlijk 31 Decem ber 1941 ingediend worden. Voor schade welke na het verschijnen van het besluit d.d. 15 Maart 1941 werd aangericht, moet de aanvraag binnen het jaar te re kenen van den datum der beschadiging worden inge diend. Wij nemen deze gelegenheid te baat om de geteis terden er nogmaals aan te herinneren dat in af wachting dat de kwestie van het recht op oorlogsschade geregeld weze zij er alle belang bij hebben, voor het herstellen van de door hen geleden schade, kredie ten aan uitzonderlijk gunstige voorwaarden aan te vra gen. Deze kredietaanvragen moeten tot de Provinciale Commissariaten gericht worden, en de noodige formu lieren zijn daartoe te bekomen bij de Gemeentebe sturen. Voor alle nadere inlichtingen kan men zich steeds wenden tot 1. Het Commissariaat-Generaal voor 's Lands We deropbouw, Nijverheidsplein, 23, Brussel. 2. De Provinciale Commissariaten voor 's Lands We deropbouw, gevestigd voor de provincie Antwerpen, Meir, 24, Antwerpen voor de provincie Brabant Louisalaan, 135, Brussel voor de provincie West-Vlaan- deren Doornikstraat, 63, Kortrijk voor de provincie Oost-Vlaanderen St Pietersnieuwstraat, 55, Gent voor de provincie Henegouwen 33, Boulevard Dolez, Bergen voor de provincie Limburg Martelarenlaan. 40, Hasselt voor de provincie Luxemburg 10, Avenue Nothomb, Aarlen voor de provincie Luik 139, Quai de Rome, Luik voor de provincie Namen 49. Avenue Cardinal Mereier, Namen. De Ledercentrale deelt volgend bericht mede De bevoorrading in zoolleder voor schoenmakers zal vanaf 1 Mei a s. geschieden tegen inschrijving bij de Ledercentrale en een handelaar. Ten einde ingeschreven te worden, zal ieder schoen maker een vragenlijst ontvangen, welke hem door de Ledercentrale zal toegestuurd worden. De schoenmakers, die deze vragenlijst niet zouden ontvangen hebben, worden verzocht zich rechtstreeks te wenden tot de Ledercentrale, 9, Woeringenstraat, te Brussel. Zekere lederhandelaars hebben aan hun kliën- ten schoenmakers inschrijvingsbulletijns gestuurd, met verzoek deze in te vullen. Daar deze bulletins slechts een privaat karakter hebben, zijn ze niet geldig en zal er geen rekening mee gehouden worden. Andere handelaars zenden berichten rond, waarin ze zich laten doorgaan voor den eenigen gemachtigden verdeeler voor een zekere streek. Dienaangaande dient opgemerkt te worden, dat er geen enkel handelaar de uitsluitende verdeeling voor een bepaalde streek heeft ontvangen en dat bijgevolg de schoenmakers volledig vrij zijn in het kiezen van hun leverancier, binnen de grenzen hunner provincie. Van heden af, is het verkeer per luchtpost toege laten met de Europeesche landen, behalve met Frank rijk, Nederland, Noorwegen, Groot-Brittanje en Eire (Noorden). Het luchtrecht is vastgesteld op 50 cen tiemen per 20 gram voor Duitschland en Zwitserland en op 1 frank per 20 gram voor de andere landen. De correspondentie zal dagelijks door het kantoor Brussel 1 (Muntplaats) ter bestemming worden gezonden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10