CINEMA FLORA La Goualeuse 2 AARDAPPELEN EN VOLKSVOEDINC IN DE Groote Markt Inbreuken op het verkeer worden onmiddellijk beboet - AUTOVOERDERS zonder regelmatige rijbewijzen zullen streng gestraft worden Davidsfonds Afdeeling leper GROOTE RODENBACH - HULDE Een stil afscheid Examen voor Gemeentesecretaris Westvlaamsche Pomologische Vereeniging Het zal misschien opzien baren hier een verdediging van de aardappelen te lezen op een oogenblik, dat dit voedsel zoo zeldzaam en duur geworden is en dien volgens zeer gezocht Daar sommlgdn echter van hun ne betwistingen eene volkszaak willen maken, is het wel goed de boel eens recht te zetten, opdat het volk zich rekenschap geve, dat al wat er gezegd wordt, zoo maar niet als klinkende munt moet aangenomen wor den. Zoo hoorden wij onlangs verklaren, dat de aar dappel kankerverwekkende stoffen onder de schil be vat Nog anderen, dat hij niet zooveel voedingswaarde bezit, als wel beweerd wordt. En zeggen, dat ook ge leerden zich afvragen, hoe het mogelijk is, dat hij een volksvoedsel geworden is. Over het algemeen vergeet men. dat de voedingsleer waarschuwt tegen elke een zijdigheid en het overwegend gebruik van ééne voe dingsstof afkeurt. Bij onze volksgewoonte is echter van een overwegend aardappelgebruik geen spraak. Laat ons gerust zijn we hebben het bij het goede eind als we de meening vcoruitzetten, dat de aardap pelen een zeer goed voedsel zijn. De smaak is goed en zij kunnen bijna overal bij gebruikt worden. Men eet er zich niet aan tegen en zij kunnen juist daarom eiken dag op tafel komen zooals brood. Het is onjuist te beweren, dat de volkeren tot het gebruik van aardappelen moesten gedwongen worden in tijden van hongersnood. In die tijden integendeel heeft men de waarde van de aardappelen leeren ken nen en dit heeft de aardappelcultuur omhoog geholpen. Een befaamd dokter zegt, dat aardappelen en koren de hoofdzulien zijn, die de volksvoeding dragen. Die uitspraak staat in overeenstemming met onze volks gewoonte, die dient gehandhaafd. Het eiwit van de aardappelen is even verteerbaar als dat van vleesch, melk en eieren. Dat hij waterachtig is, zegt hoegenaamd niet- als men bedenkt, dat zijn procent 75 a 77 om trent gelijk staat met 74 bij eieren, 76 bij mager vleesch. 82 bij visch en zelfs 87 bij melk. Doch de belangrijkste zaak is wel, dat aardappelen gezonder zijn dan brood, omdat zij meer voedingszouten bevatten die, onder meer. een hoognoodig tegenwicht vormen tegen de zu ren. Hier dienen de woorden aangehaald van een verdien stelijk Duitsch dokter, Julius Hensel In Duitsch- land zijn pest, zwarte dood en melaatschheid niet meer als nationale plaag opgetreden, sindsdien overal aard appelen verbouwd en gegeten worden. Dit doen de mineraalstoffen van de aardappelen. Gedroogde aard- appelschijfjes laten bij het verbranden 4 procent asch achter, die zonder meer uit volle 10 procent zwavel zure magnesia bestaat. Daardoor kan het allicht ver klaard worden, dat de melaatschheid uit Engeland verdwenen is, sinds uit Duitschland enorme hoeveel heden aardappelen geïmporteerd werden. De Ieren blijven van de melaatschheid verschoond, omdat zij haring en aardappelen eten. Goede aardappelen, die rijk aan mineralen zijn, vertoonen zich niet korsterig en blijven den geheelen winter goed, terwijl met stal mest gemeste aardappelen schurftig zijn en spoedig rotten. Voegen wij eraan toe, dat de kwaliteit der aardappe len niet afhangt van de grondsoort, maar wel van de bemesting. Wij hebben dus redenen om de aardappel als volksvoedsel te waardeeren en in bescherming te nemen. Op dit cogenblik leven velen in begrijpelijke door- bange verwachtingen en daarom dient de grootste aan dacht gewijd aan de aardappelteelt. Willen wij streven naar een min of meer voldoenden voorraad, zoo moe ten wij het onnoodige spreken vermijden, maar onmid dellijk handelend optredrii. Vooi» het aanbreken van het aanstaande winterse;zoen, moet het arme huisgezin in staat zijn, zich de onmisbare vrucht aan te schaffen. Wij stippen twee doelpunten aan een genoegzame voortbrengst en de bestrijding der woekerprijzen. In een moedig gestelde en wel overwogen daad ligt de uitslag, de overwinning... Innig samengebundeld, dienen alle werkkrachten. Met de spade, in goede luim, vol optimisme, zonder toekomst-onrust, moet eenieder van ons, er zich op toe leggen om zijn hof te bewerken. Verlaten en onbeplante domeinen moeten tot welige aardappelvelden omge werkt. Verwaarloosde hoekjes en kanten dienen opge zocht en uitgebaat. Allen in het gelid en ten dienste der volksgemeenschap Persoonlijk egoïsme worde veroordeeld en geschandvlekt. Alwie werkt en be plant en hierbij ook anderen bijstaat, verricht een edele, broederlijke daad... Hij helpt en steunt zijn buren bij den strijd tegen den gebeurlijken honger snood, den vijand, dien we vóór alles te verpletteren hebben. Men moge terlooos opmerken, dat deze noodkreet ietwat overdreven klinkt. Als men bedenkt, dat in nor male tijden er genoeg aardappelen voorhanden zijn, bakgraan Is er slechts voor negen maanden schijnt deze oproep inderdaad overbodig, maar men vergete niet, dat duizenden rijke huisgezinnen in de steden, die vroeger nooit aardappelen opdeden en er weinig aten, reeds van in den oogsttijd ruime provisie opde den en dat aanvankelijk enorm veel aardappelbloem gemaakt werd voor eigen gebruik als ook anderen er een kleine nijverheid op na hielden, om het tekort aan bloem en ander voedsel te dekken. Om deze en andere redenen moet de voortbrengst verdubbeld wor den. We gewagen niet eens van de duizenden kilos aardappelen, die vervrozen *>f verhitten bij particu lieren, in stapelhuizen en wagons. Het bewaren der aardappelen is niet voldoende ge kend en oorzaak, dat veel verloren gaat vooral in kel ders van bijzonderen, die nooit geleerd hebben eene provisie de nood'ge zorgen te geven. Natuurlijk kan elk verlies niet te keer gegaan worden, want zelfs in bewaarde knollen staan de levensverrichtingen niet heelèmaal stil een weinig zetmeel verademt voort durend. Elk ander verlies kan echter zeer beperkt worden. Men zorge voor een koelen en vorstvrijen kelder, die vooral niet vochtig is, wil men zijn voorraad niet zien rotten. Verder lette men op de temneratuur van het lokaal, 8 gr. C. en dat het luchtig zij. Bij warm we der moet de lucht ververscht worden en voorts zal een onderhouden duistern's het kiemen beletten. Dit ge schiedt best met behulp van ke'.derraampies. Een gro ve fout is het. de knollen te tasten, ze vast en hoog te leggen. Blijf ten minste 1 2 handen van den muur af. Leg ze niet op stroo of direct op den grond maar bij voorkeur op een lattenrooster. Verwijder zorgvuldig beschadigde of rotte aardappelen. Bij den aankoop lette men erop. dat ze een harde schil hebben en tot HET YPERSCHE 18-4-1941 de late soorten behooren en goed droog den kelder binnengaan. De voorraad zelf moet nagezien worden en daarbij alle noodelocs stooten vermeden. Men breke de uitgeloo- pen kiemen af en verbruike deze laatsten op de eerste plaats. Sommigen bevelen ten zeerste aan, laag voor laag met vochtig zand te bedekken en om rotting te voorkomen kalkstof tusschen de aardappelen te strooien. Indien wij deze uitweiding gedaan hebben, Is het om de groote waarde van dit zeer gewichtig volksvoedsel. Men vergete bij dit alles niet, dat de beste aardappel in den kookpot van een onverstandige vrouw van zijn goede eigenschappen kan beroofd worden. Daarom zou eenieder een hygiënisch kookboek moeten bezitten. Als beginsel van alle wijsheid kan men doen gelden, dat aardappelen nimmer rauw mogen geschild worden. Bijna allen weten, dat de voedingsstoffen, die zich vlak onder de schil bevinden de belangrijkste van heel den aardappel moeten bewaard blijven en toch stelt men zich liever bloot aan een mineralen-ondervoeding dan een onooglijken knol, zoo ongeschild op tafel te brengen. De meeste hygiënisten nochtans, die beginnen met hun aardappelen te pellen naar de nieuwste methode, eindigen met ze ongeschild te eten, en dat is ook de eenvoudigste en beste manier. En al de theoriëen geleuterd ever solanine-vergifti- glng vallen van zelf in duigen worden ïederen DINSDAG en WOENSDAG TE 20 UUR bijzondere voorstellingen gegeven ten bate van WINTERHULP Prachtige fransch gesproken films worden U aangeboden. OP DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 APRIL met Lys Gauty, Jean Martinelli, Darville en C. Rémy. In het Staatsblad verscheen een besluit, waarbij de inbreuken op het verkeersreglement met volgende on middellijk te betalen boeten bestraft worden VOETGANGERS 1) Stilstaan op den rijweg, 5 frank. 2) Niet inachtnemen van spijkerovergangen, 5 frank. WIELRIJDERS 1) Nevens elkaar te hebben gereden, 5 frank. 2) Op het verplichtend rijwielpad niet gereden, 10 fr. 3) De uiterste rechterzijde van den rijweg niet ge houden, 10 frank. 4) Het stuur niet vastgehouden of de trappers los gelaten. 10 frank. 5) Zich te hebben laten voorttrekken, 10 frank. 6) Doorgang van andere weggebruikers te hebben af gesneden door links af te draaien. 20 frank. BESTUURDERS VAN GESPANNEN 1) Gespan alleen gelaten, 10 frank. 2) De uiterste rechterzijde van den rijweg niet ge houden. 10 frank. BESTUURDERS VAN MOTORVOERTUIGEN 1) Nagelaten te hebben het voorsteken te vergemak kelijken, 10 frank. 2) Verboden stilstaan of stationneeren, 10 frank. 3) Spijkerovergangen overgestoken wanneer zulks verboden was, 10 frank. 4) Onleesbare plaat, 10 frank. 5) Doorgang van andere weggebruiken: te hebben af gesneden door links af te draaien, 20 frank. 6) Luidruchtige uitlaat, 20 frank. De inbreuken tegen de bepalingen van het algemeen verkeersreglement, die in de bij dit besluit gevoegde bijlage vermeld zijn. kunnen aanle'ding geven tot een waarschuwing mits facultatieve betaling, van eene som van 5 frank, 10 frank of 20 frank, zoóals aangeduid In genoemde bijlage. Deze betaling geschiedt dadelijk vól gens de hierna aangeduide voorwaarden. Mogen enkel bedoelde sommen innen, de leden der speciale wegpolitie behoorende tot den Dienst van 't wegverkeer, alsmede de agenten der gemeentelijke polities die daartoe door hun bevoegde overheid spe ciaal aangewezen zijn en te dien einde door voormel den Dienst van het wegverkeer gemachtigd Werden. De betaling geschiedt tegen afgifte, door den agent die de overtreding vaststelt, van een kwijtschrift, ge nomen uit een bonboekje, dat door den Dienst van het wegverkeer geleverd wordt. Bedoelde onmiddellijke betaling heeft tot gevolg iedere rechtsvervolging te verhinderen. Indien de overtreder weigert de voorgestelde beta ling te doen, wordt proces-verbaal te zijnen laste op gemaakt en wordt de gewone rechtspleging toegepast. BEVRIJDE HANDEN is in den grond een poging tot uitbeelden van den strijd van een roeping tegen de afleidende factoren die jonge kunstenaars zoo dikwijls aantref fen op hun weg. Zij is de zegepraal van de innerlijkheid op de oppervlakkigheid, de bevestiging van een hoogere wet die niet te ontwijken valtde wet van den arbeid, van de primauteit van het heilige vuur dat den kunstenaar tot scheppen drijft, maar waarvan er ook glimpen branden in alwie het leven opvat als iets meer dan een mee drijven op den stroom van gevoels- en ge notzucht. (Joris De Maeght in Het Laatste Nieuws») In den laatsten tijd werd herhaaldelijk vast gesteld. dat civiele rijtuigen gebruikt worden alleen op grond van verklaringen of rijbewijzen van niet bevoegde weermachtsdiensten, zonder de voorgeschrevene toelating (rood en wit brief je)- Er wordt opnieuw attent gemaakt dat op zulke rijtuigen beslag gelegd, en de chauffeur ge. voelig gestraft wordt. Op Zondag 27 April 1941, cm 17 uur, in de Feestzaal van het St Vincentiuscollegè SPREKER Zeer Eerwaarde Heer Prof. Dr. Paul SOBRY, over HET EIGENAARDIGE BIJ GEZKLLE, VERBIEST en RODENBACH DEKLAMATIES uit het werk van Rodenbach door den Heer Antoon VAN DER PLAETSE, Deklamator. PROGRAMMA: Inleidend woord door Z. E. H. Rooryck, Voorzitter der Plaatselijke Davidsfonds-afdeellng. ic Deel der Voordracht door Z. E. H. Prof. Sobry Gezelle en Verriest Deklamaties door den heer A. Van der Plaetse, De Blauwvoet f'salm Mijn vader was een koning der zee Abyssus abyssum invocat Sneyssens. 2® Deel der Voordracht, a Albrecht Rodenbach Deklamaties door den heer A. Van der Plaetse. Fantasia De Zwane Macte Animo Kerelskind Klokke Roeland. De toegang voor de leden is kosteloos de ntet-leden betalen een toegangsprijs van 2 fr. Wordt allen lid van het Davidsfonds Voor 20 fr. Krijgt U Vier keurige boeken Het tijdschrift De Belleman Kostelooze toegang tot al onze kunstfeesten en leer rijke avonden. Steunt U het voornaamste kuituurwerk in Vlaan deren. Geeft hog heden als nieuw lid Uw naam en adres op bij M. Albert Dehem, Diksmuldestraat, 32. te leper, secretaris der afdeeling. Het Bestuur. Op 31 Maart j.l. zegde de Heer A. Cornillie vaarwel aan het bestuur der St Michielsschool, alwaar hij gedu rende 42 jaar onderwijzer en bestuurder was geweest. De Heer Cornillie werd geboren te Vlamertinge in 1879 en kwam weldra naar leper wonen met zijn ouders. Hij was achtereenvolgens leerling aan de St Michiels school en aan het Bisschoppelijk college, alwaar hij verschillende eerste prijzen behaalde. Hij deed zijn middelbare Normaalstudiën te Malonne en bekwam het diploma van Tegent in 1899. Met Oktober van dat zelfde jaar werd hij tot onderwijzer benoemd aan St- Michielsschool. Onder den oorlog 1914-18 was hij onder wijzer aan verschillende schoolkoloniën voor gevluchte Belgische kinderen te Caudebec-en-Caux.. te DarnétaL te St Aubin-Epinay enz. Na den oorlog was hij de eerste onderwijzer die terug in de stad was en werd bestuurder van de school van het H. Hart en later van St Michielsschool. 42 jaar is' hij in dienst geweest en gaf hij zijn bekwaamheid ten beste aan een heele schaar jongelingen uit onze stad. Zijn afscheid werd op intieme wi'ze gevierd door zijn leerlingen en onderwijzers op 31 Maart j.l. Bij deze ge legenheid werd door een leerling der hoogste klasse een brief voorgelezen, waarin vooreerst den spijt van al de leerlingen uitgedrukt werd over het heengaan van den Heer Cornillie, omdat de St Michielsschool voor taan zijne groote bekwaamheid, zijne uitgebreide ken nis, zijne weergalooze werkzaamheid, zijne lange on dervinding en ook zijn voorzichtig en wijs beleid zal moeten missen. Doch van den anderen kant verblijden zijn leerlingen zich omdat hun goede en beminde be stuurder thans, na 42 jaar trouwen dienst, het geluk heeft van een welverdiende rust te mogen genieten. Zij bedanken hem voor de goede raadgevingen, lessen en voorbeelden die hij hen onophoudelijk gegeven heeft en dank waaraan thans veel van zijn oud-leerlingen, onder wie zich zelfs priesters en geestelijken bevinden, thans een vooraanstaande plaats in de maatschappij bekleeden, en wenschen hem ten slotte een lange en gelukkige rust. In afwijking van de bestaande onderrichtingen zal voor al de te begeven plaatsen van gemeentesecretaris een gezamenlijk examen afgenomen worden te Brugge, op 27 en 28 Mei eerstk. Dit examen wordt Ingericht om iedereen, die niet in het bezit is van het d'ploma van Bestuursrecht of eenig ander diploma, waardoor hij van het examen vrijge steld is, toe te laten zi;n kandidatuur te stellen voor de te begeven plaatsen. De aanvragen om aan dit examen deel te nemen moe ten ingediend worden vóór 15 Mei en opgestuurd aan onderstaand adres. De belanghebbenden kunnen zich voor nadere inlich tingen, alsook voor het programma, wenden tot het Provinciaal Bestuur van West-Vlaanderen, Burg. Brugge. 6e Afd. Bur. nr 18. Op Zondag. 20 April a. s., te 14 uur, wordt in de Mid delbare Landbouwschool, Zuidstraat, te Roeselare, de jaarlijksche Algemeene Vergadering gehouden van de Westvlaamsche Pomologische Vereeniging. De dagorde behelst de volgende punten 1. Verslag en rekening over het jaar 1940. 2. Actieprogramma voor het jaar 1941. 3. Voordracht met lichtbeelden over Moderne wijze van frnltbewaren, door de HH. A. VANWIJNGAERDEN, Directeur van de Riikstuinbouwschool te Vilvoorde, en G. VANWIJNGAERDEN, van het Landbouwinstttuut te Leuven. De leden van de Westvlaamsche Pomologische Ver eeniging, alsmede alle belangstellenden, worden vrien delijk tot deze zeer belangrijke vergadering ultgenoo- digd.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2