BEVRIJDE HANDEN Het verbruik van bier is weer vrij doch het besluit van 24 December 1940 blijft nog vara kracht UITTREKSEL VAN VONNIS met BRIGITTE HORNEY OLGA TCHECHOWA Koninklijke Hof bouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper HET YPERSCHE 18-4-1941 te Manchester en veroorzaakten zware vernielingen in de loodsen. Gedurende den afgeloopen nacht hebben onze ge vechtsvliegtuigen, tijdens aanvallen op twee vliegter reinen in Zuid-Engeland, 19 vliegtuigen op den beganen grond vernield loodsen, bijgebouwen en startvelden werden door bomtreffers verwoest. Bewapende verkenningsvliegtuigen konden in ver scheidene havens in Zuid-Engeland en aan de Schot- sche Oostkust, voltreffers van zwaar kaliber plaatsen. Noch bij nacht noch over dag heeft de vijand raids boven bet Reichsgebied uitgevoerd. WOENSDAG 16 APRIL De overblijfselen van het Servische leger zijn bijna gelikwideerd. Duitsche gemotoriseerde troepen zijn tot Serajevo vooruit gerukt en hebben de stad bezet. Dui zenden Serviërs hebben de wapens neergelegd; het aan tal krijgsgevangenen en de oorlogsbuit stijgen met het uur. Het luchtwapen bombardeerde spoorweginstallaties en militaire steunpunten in Zuid-Herzegowina, alsmede een vlootbasis aan de Adriatische Zee. Vóór de Dalma- tische kust werden groote bewapende transportschepen door Stuka's met treffers geraakt; na den aanval ble- vén de schepen met slagzij liggen. Een ander groot koopvaardijschip werd in de nabijheid van het eiland Brazza zwaar beschadigd. Een watervliegtuig werd door machinegeweervuur vernield. In Griekenland hebben sneltroepen de vluchtende Britsche en Grieksche formaties door snelle achtervol ging aan den Olympus en aan het Westelijk gelegen ge bergte tot den strijd gedwongen. Aan het Grieksche front brachten Stukaformaties den ten Zuiden van Servia teruggetrokken vijand zware verliezen toe. Tijdens luchtgevechten werden drie Brit sche toestellen naar beneden gehaald; op Grieksche vliegvelden tverden 17 vijandelijke toestellen in brand geschoten. In de haven van Piraeus werden verder 9 groote schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In Noord-Afrika werd een aanval op Solium van Britsche pantserwagens welke door oorlogsschepen on dersteund werd, verijdeld. Gedurende den afgeloopen nacht hebben sterke for maties gevechtsvliegtuigen belangrijke Britsche be voorradingshavens en werven te Belfast, in Noord-Ier- land. aangevallen. Reeds de eerste aanvallende for maties konden voltreffers in de havens en voor den oorlog van belang zijnde fabrieken der stad plaatsen. Talrijke brisant- en brandbommen veroorzaakten in de Harland and Wolffwerven uitgebreide branden. Ter- zelf derti'd vielen andere formaties gevechtsvliegtuigen belangrijke militaire doelen vooral havensteden aan de Engelsche Oost- en Zuidkust met goed gevolg aan. Tijdens een poging van den vijand om overdag het bezette gebied te overvliegen en gedurende Duitsche aanvallen op de Britsche Zuidkust verloor de vijand op 15 April in luchtgevechten 6 jagers en 1 gevechtsvlieg tuig. Ons luchtwapen heeft geen verliezen geboekt. In den nacht van 15 op 16 April ondernam de vijand slechts aanvallen van weinig belang op het Noord- Duitsche kustgebied. De bombardementen veroorzaak ten slechts geringe materieele schade. De marineartille rie schoot een vijandelijk vliegtuig naar beneden. Voor de periode van 11 tot 15 April verloor de vijand 135 vliegtuigen en 4 kabelballons. Hiervan werden 24 in luchtgevechten, 11 door het luchtafweergeschut, 3 door de oorlogsmarine naar beneden gehaald en 97 toestel len op den beganen grond vernield. De Duitsche ver liezen voor hetzelfde tijdstip beloopen 32 vliegtuigen. Zooals thans iedereen weet is het artikel 3, dat in de vorige rantsoeneeringsmaatregelen over het bier was opgenomen, vervallen. Dit beteekent dat sedert Maan dag 7 April het bier verkocht wordt zonder afgifte van de tegenwaarde in broodzegels. Wij moeten er echter de aandacht op vestigen dat het besluit Nr 111 van 24 December 1940 nog steeds in voege is, zoodat de eenige categorieën bier. die zonder bijzondere toelating mogen verkocht worden, de vol gende zijn a) bier van 2 gr. (1® categorie); b) bier van 1.4 gr. (2® categorie); c) tafelbier 0.8 gr. Nochtans worden de volgende afwijkingen toege staan a) bier van 2 gr. (le categorie): 1.8 tot 2.2 gr. b) bier van 1.4 gr. (2® categorie): 1.2 tot 1.6 gr. c) tafelbier 0.6 gr. tot 1 gr. Arrondissementscommissariaat Bestuurlijke Rechtsmacht N° 43, IEPER. Bij beslissing genomen door den Arrondisse mentscommissaris van leper. Gezien de bevoegdheid hem toegekend door be sluit van 15 Februari 1941, houdende inrichting eener Administratieve Rechtsmacht inzake mis drijven betreffende de Voedselvoorziening, de Rantsoeneering en de Vaststelling der prijzen Oescamps Valère, Arsène, Cornelius, Josephus, landbouwer, geboren te Westouter, den 24-7-04, wonende te Westouter, Casselstraat, N° 15, wordt veroordeeld tot eene gezamenlijke geldboete van Dertien Duizend Zes Honderd Negen en Zestig Franken wegens het tekort blijven aan zijn le veringsplicht in zake Tarwe, Rogge, Haver, Wit te boonen, Erwten en Aardappelen. Waarvan te genwoordig uittreksel van het vonnis ter publi- katie zal ingelascht worden in het Dagblad Volk en Staaten in de Weekbladen de Poperinghe- naar en het Iepersche en aangeplakt wor den ten Stadhuize der Woonplaats van veroor deelde, met veroordeeling tot de kosten dezes, van publikatie en aanplakking. Verklaart deze beslissing uitvoerbaar bij voor raad niettegenstaande alle verhaal. Gedaan te leper den 10 April 19 honderd een sai veertig. Dé Arrondissementscommissaris, a. i. Willem Bootten. Vrijdag Zaterdag Maandag 7,30 uur Zondag, om 2 u„ 4,30 u. en 7,30 nur Dürthen hoedt de schapen en snijdt onderwijl beelden uit hout. Ze is een vreemd meisje, eigenzinnig, in zich zelf gekeerd, zwijgzaam en woest. Niemand in haar een voudige omgeving geeft zich rekenschap van haar kunst die primitief maar echt is. Wellicht begrijpt ze zelf niet waarom ze steeds naar een stuk hout grijpt Maar Dürthen bemint Joa chim, de zoon van een land eigenaar. Ook Kerstin heeft hem lief. En hij verkiest eerst Kerstin uit bewonde ring voor haar talent. Maar wanneer hij er achter komt dat niet Kerstin maar Dür then de maakster is van de I» bewonderde werken ver trekt hij met haar naar Italië. Ze zijn gelukkig om er figuren uit te snijden. Doch Kerstin Thomas, een jonge Berlijnsche beeldhouwster heeft het gesnapt en laat haar naar Berlijn komen. Ze past er zich geleidelijk aan bij het stadsle ven en vindt in prof. Wolfram den raadsman die haar ontbrak en haar persoonlijkheid als kunstenares tot uiting doet ko men. maar de familie van Joachim is het niet eens met hem over zijn levenswijze en Dürthen ver waarloost haar kunst. Tot ze te Rome prof. Wolfram ontmoet. Deze herinnert Dürthen aan haar roeping. Dürthen verlaat tenslotte Joachim en vervoegt zich bij Wolfram haar meester in de kunst. Spectator. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 16 Maart 1941. De Voorzitter, Heer Hector Casier, opent de verga dering om 15 uur en verleent het woord aan den secretaris om verslag te geven over de laatste vergade ring, en daarna aan M. Clinckemaille, voorzitter van het Werk van den Akker, die laat weten aan de leden dat het zaad toegekomen is, behalve het porei en ajuin- zaad dat vervangen is door erwten en boonen. Vervolgens wordt er overgegaan tot het uitdeelen van het zaad aan de ingeschreven leden. Daarna geeft de voorzitter menige nuttige wenken over de zaaddragers en wakkert de leden aan dit jaar zelf zooveel mogelijk hun zaad te kweeken. Hij duidt onder meer de manier aan van planten en de zorgen welke moeten toegediend worden. Hij drukt erop nooit porei- en ajuinzaad in denzelfden hof te kweeken, ten einde de verbastering te voorkomen. Aanbrengsten. De volgende aanbrengsten bekomen: 1. 2 punten aan Papegaey Florent. voor zijne boonen met persen. 2. 2 punten aan Bulckaen Arthur, voor een lot ge wone kervel, koornsalade en blokzurkel. Nieuwe leden Worden als nieuwe leden voorgesteld: 1) Demeire Alfred, 2 Demelre Antoine, 3) Masells Gustaaf, 4) Devoghel Anna, door Hebben Henri. 5) Buseyne Hector, door Mulle Omer. 6) Gerard Henri, door Dezegher J. 7) Vercoutere Juiien, door Riem J. Tombola. Een prachtige tombola, samengesteld uit fruitboomen en rozelaars en geleverd door het huis Michel Vervaele, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering gaat uiteen om 17 u. Zondag 20 April 1941 om 16 UUR en niet om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergadering. 2) Mededeelingen. 3) Beoordeeling der aanbrengsten. 4) Voorstelling van nieuwe leden. 5) Buitengewone tombola van poreizaad en tuin- vette. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter. Ferd. Dethoor. Hector Casier.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5