-VOETBAL- Wie Allen naar Oud leper Monsieur HECTOR •Voor de eerste maal in België KRANIG MEISJE in de Flora 22e Jaar, Nr 1 Prijs 0.50 fr. Vrijdag 25 April 1941 NIEUWS NOTARIEEL - AANKONDIGINGSWEEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34. Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER Volgorde voor de Vleeschverdeeling Aan de Bevolking van Yper STAD YPER NIJVERHEIDSSCHOOL BERICHT Bekertornooi der Vier Ypersche Clubs Zondag 27 Aoril 1941 RED STAR - C. S. YPER B EERNANDEL in Naar een betere Levensopvatting HET YPERSCHÊ ABONNEMENTSPRIJS V«or Belgiëéén jaar 25.00 fr. zes maanden 13.50 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 - H. R. Yper 220 Op 26 April 1941 Beeks 3 Verdeelingskaarten Nrs 6501 tot 9500 van 8 tot 9 uur 4 Verdeelingskaarten Nrs 9501 tot 12500 van 9 tot 10 uur eks 5 Verdeelingskaarten Nrs 12501 tot 15500 van 10 tot 11 uur Beeks 6 Verdeelingskaarten Nrs 15501 tot 18100 van 11 tot 12 uur Beeks 1 Verdeelingskaarten Nrs - 1 tot 4000 van 14 tot 15 uur Beeks 2 Verdeelingskaarten Nrs ,4001 tot 6500 van 15 tot 16 unr Voortaan zal deze volgorde iedere week ver anderen in dezen zin, dat de reeks die op de eerste plaats voorkomt, de volgende week de laatste plaats zal innemen en de andere reeksen aldus één rang zullen opschuiven. Het rantsoen is bepaald op 250 gram rund- of varkensvleesch per hoofd, tegen aflevering van 10 zegels. Het rantsoen van de eene week kan niet over gedragen worden naar de volgende weken. Yper, den 22 April 1941. De Burgemeester, J. Vanderghote. Luidens een besluit van 31 Maart 1941, is het eenieder verboden oud papier en karton buiten •de noodwendigheden van het onontbeerlijk huis houdelijk gebruik, door verbranding of om t even welke wijze te vernietigen. Oud papier en karton moeten in elk huis samen gebracht worden. Zij moeten aan een afvalhandelaar verkocht worden of bewaard om bij afhaling afgeleverd te worden. Voor deze bewaring moet een zak of korf ter beschikking van al de bewoners van het huis, op een droge plaats, op het gelijkvloers of in den kelder geplaatst worden door de zorgen van het hoofd van het huisgezin. Gezien dit oud papier en karton bestemd is voor herbenuttiging in 't algemeen belang wordt ieder een dringend verzocht al hetgeen hij heeft lig gen te vergaren en bij de omhaling mee te geven.. Yper, den 24 April 1941. Het Gemeentebestuur. De Burgemeester der Stad Yper heeft do eer ter kennis te brengen dier belanghebbenden dat de ZOMERLESSEN der Nijverheidsschool zullen hernomen worden op Zondag 4 Mei aanstaande. De lessen zullen gegeven worden van 8,30 tot 10,30 uur 's morgens. Yper, den 19 April 1941. De Burgemeester, J. Vanderghote. TE 15 UUR op het Ypersch Stadium Augustinenstraat Algemcene inkomprijs 1 fr. 50. O (2'' Vervolg) MET BERUSTING ZIJN LOT DRAGEN Het doet misschien vreemd aan, den geest van onderworpenheid als een factor van levensgeluk en goede luim te zien voorgesteld. Niets is noch tans meer waar. Het zal bovendien niemand ver wonderen, als we verklaren, dat die geest bij Franschen en Vlamingen en Walen dient opge leid. Zij houden er niet aan onder de plak te zit ten of vergulde ketenen te dragen. Vandaar komt bij hen die ingewortelde opstand tegen het on vermijdelijke, die bedilzieke kritiek, die spot- boeverij, die onderlinge jaloerschheid en menig andere vorm van slechte luim, want in den grond der zaak is een kalme lotsberusting een bron van tevredenheid. Strijden moeten we voor de goede zaak zoolang er hoop bestaat een zegevierend resultaat te boe ken, maar het verraadt een zekere zielegrootheid, als men zich onderwerpen kan aan het onvermij delijke met gelatenheid en geduld. Doorgaans zijn het slechts hoovaardigen, die geen nederlaag kunnen lijdende spelers, die er niet van slapen kunnen, omdat ze bij het spel niet gewonnen hebben. Heethoofden zijn het, die geen gezag kunnen verdragen en de gegeven be velen met weerzin ten uitvoer brengen. Tot ons welzijn dienen we dus den geest van onderwerping in ons aan te kweeken. Wie zulks doet zal weldra de onschatbare voordeelen oog sten van zulke onmisbare geestesgesteltenis. Men leere het hoofd buigen telkenmale het ge past is volgens de omstandigheden dit te doen. Wij moeten eerbied geven aan wien deze ver schuldigd is gehoorzaamheid aan degenen, die het recht hebben ons bevelen te geven dank baarheid aan hen, die ons diensten bewezen. Beginnen wij met onze eigen persoonlijkheid te eerbiedigen. We moeten de juiste waarde van een gedacht leeren waardeeren en de waarheid erken nen, vanwaar zij ook kome, al is het in den mond van een tegenstrever. Laat toe, dat men een oordeel veile over uw doen en laten en neemt een berisping of een ver wijt met kalmte aan, als gij deze verdiend hebt. Doet dan uw al te groote gevoeligheid wat ge weld aan en weerhoud uw tong, het zal u verder verdriet besparen. Hebben wij erover nagedacht, hoe onze kwade luim soms voortsproot uit onbeduidende dingen Wij zijn ontevreden, omdat de zaken niet keeren naar onzen wil; omdat wij de zwakheden en ge breken van onzen evenmensch niet door de vin gers kunnen zien; omdat we niets kunnen toe geven. Wij bevroeden niet altijd, dat de graad van geestesontwikkeling en de opvoeding der menschen zeer verschillend is, en als we de doen wijze van zekere personen een behoorlijken uitleg gaven, zouden wij hunne woorden en handelin gen zoo niet ten euvel nemen. Niet alleen de oversten, niet alleen de minderen hebben recht op eerbied maar onze achting moet zich ook uitstrekken tot de ouderlingen en eer biedwaardige personen, tot de weldoeners van de menschheid, tot de geestelijkheid en tot de vrouw. Zekere gevoelens en openbaringen in de wereld hoeven eveneens in eere gehouden te wor den het geloof, de aangenomen regels der wel levendheid, de gewoonten en andere uitingen van het burgerlijk leven. De beste manier natuurlijk, om in ons den geest van onderwerping levend te houden, is leeren ge hoorzamen. Dat zulks zoo gemakkelijk niet is. ge tuigt de algemeene weerzin, die bestaat bij zekere categorieën van menschen, zooals militairen, stu denten e. a. Zij kunnen aan anderen niet gehoor zamen, omdat zij niet eerst geleerd hebben zich zeiven te gehoorzamen. Wij moeten ons inspannen elk oogenblik van den dag aan de inspraken van ons geweten het oor te leenen. Onderscheiden we goed plicht en verplichting. De laatstgenoemde wordt ons van buiten opgelegd en schijnt ons een last, omdat zij de vrijheid aan banden legt. De plicht daarente gen wordt ons gespeld door het geweten, met hem te gehoorzamen, gehoorzamen we aan ons eigen zeiven Plichtsvervulling en arbeid brengen geluk. Wat beteekent de spreuk Arbeid adelt Arbeid veredelt, omdat hij onze innerlijke waarde verhoogt, door onze bekwaamheden en talenten uit te breiden; hij vrijwaart ons van nietsdoenerij, het hoofdkussen van den duivel hij bouwt de innerlijke waarde van een mensch op. Zij, die een beroep aanvaard hebben en daarbij bezoldigd zijn, moeten dubbel aandacht wijden aan hun werkzaamheid. Wat denkt gij van den advokaat, die de belangen hem toevertrouwd, zonder overtuiging en nauwgezetheid verdedigt? De nijveraar en handelaar, die hunne klanten niet verzorgen? Moeten ook de openbare besturen en met hen de bedienden, het welzijn en de goe deren van hun medeburgers niet behartigen Doen zij het niet, dan schaden zij niet alleen stoffelijke belangen, maar ze berooven zich zelf van voordeelen, waarvan de volmaking van eigen karakter en de opgeruimdheid, die eruit volgen, niet de minste zijn. Wij moeten ten slotte géhoorzamèn aan de na tuur, te zeggen aan de lichamelijke en geestelijke gezondheidsleer. De zucht naar volmaking en vooruitgang dient aangemoedigd. Een andere zielsgesteltenis, die er niet weinig toe bijdraagt om den geest van onderwerping aan te werven, is de dankbaarheid. Zij werkt ver zachtend en drukt onzen hoogmoed en onze zelf zucht den kop in. Bieden er zich geen duizend gelegenheden om dankbaar te zijn Hebben ze niet allen recht op dankbare gevoelens, zij die den vooruitgang ophelpen, bazen, werklieden, bedienden Zijn we niets verplicht aan ouders, vrienden Heb ben we ons ooit de vraag gesteld, wat wij zouden zijn en worden, wat we zouden bezitten, moesten we niet geholpen worden door degenen, die ons omringen Handelaars, nijveraars, kunstenaars, leeraars, uitvinders, werken zij niet allen voor ons Hoeveel hebben zij in ons leven vergemak kelijkt en veraangenaamd Laat ons dankbaar zijn iedermaal, dat wij een dienst, een weldaad ontvingen, 't zij van een bloedverwant, vriend of elk ander persoon. In het vorig artikel hebben wij de stelling voor uitgezet, dat we niet veel hoeven te vragen om ons geluk te bewerken; vandaag hebben we inge zien, dat onze onderworpenheid onze berusting in de hand werkt. Men moest in het algemeen meer de aandacht trekken op de mogelijkheid en den plicht van gelukkig te wezen er is een kunst van gelukkig te zijn. Dat geluk vloeit grooten- deels uit den volbrachten plicht. We vergeten voortdurend de keerzijde der medalie te onder zoeken, wan zijn er ongelukken en moeilijkheden, die onze gerustheid wegkapen, zoo hebben die zelfde onspoeden het voorrecht ons tot nauwere deugdbetrachting te bewegen. Wij moeten er ons op toeleggen steeds een goed

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1