V E I SJ E Cinema «Oud Yper» Monsieur HECTOR Zielmissen I N DE FLORA ALLERHANDE NIEUWS HANDBOOGSCHIETINGEN Winterhulp leper Burgerlijke Stand van Yper Gevonden en Verloren Voorwerpen Wereldoverzicht U. F. A. Documentfilm Sint Jozef's Kerk der Karmelieten ZONDACRUST De Apotheek van Mr HOUTEKIER, Meenenstraat is alleen open op Zondag 27 April HET YPERSCHE 25 - 4 -1941 YPER. Erge kwajongensstreek. Zondag namid dag bemerkten een paar gebuurvrouwen van de Sint- Jozefsschool op de Potyze dat in een der klassen licht brandde. Daar deze school, bediend door de Eerweerde Zusters van St Jozefsgesticht van den Meenensteenweg, buiten de klasuren door niemand betrokken is, wekte dit licht argwaan en gingen zij een dichtbijwonenden persoon verwittigen, die met het toezicht over de school gebouwen belast is. Deze laatste ging dadelijk zien en vond er twee jeugdige kereltjes, die in de klassen duch tig bezig waren met alles om te keeren en te verbrij zelen wat hen onder de handen viel. Deze jonge sna ken, de genaam-ien D. R. en D. A„ beiden 11 jaar oud, wonende in de Ligywijk, verklaarden dat zij Vrijdag laatst, terwijl de Zusters, gebruik makende van het Paaschverlof, bezig waren met de schoolklassen te rei nigen, de sleutels van de deur hadden afgenomen en meegedaan met hét doel er later eens terug te keeren, ongetwijfeld met het inzicht eens te onderzoeken zoo er daar niets te vinden was dat hun dienstig kon zijn. Of zij veel gestolen hebben, valt te betwijfelen, maar wat zeker is, 't is dat zij daar met hun getweeën on gehoord veel schade hebben aangericht. In de klassen die zij bezochten werden kassen en schoolbanken gron dig doorsnuffeld en geledigd, alle voorwerpen, klas- gerief, boeken, prenten, kleine handwerken van de leerlingen, en allerhande benoodigheden lagen gced kome het uit doorheen over den grond verspreid in een wanorde waarvan men zich geen denkbeeld vormen kan. Bij het aanschouwen van deze nuttelooze en pijn lijke verwoesting, staat men verstomd en men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat twee zoo kleine jongens daar in die anders altijd zoo nette en ordevolle klassen alles hebben kunnen vernielen. Men begrijpt maar niet welk doel zij beoogden of welk vermaak zij erin hebben kunnen vinden daar allés in zoo een erbarmelijken staat te stellen. Zij moeten als echte woestelingen te werk zijn gegaan en met een waren vernielingszucht bezield zijn geweest. En om de kroon op hun barbaren- werk te zetten, hebben die verdorven, slecht opgevoede snaken, waaruit voorzeker maar weinig goeds meer groeien zal indien niet tijdig ingegrepen wordt, dan nog twéé klassen op onnoemelijke wijze bevuild. Het waren ook zij die, zoogezegd, naar zij nadien verklaarden, voor een zekeren «Swatten» die nog in Frankrijk is, twee kaarsen voor een Lieve Vrouwenbeeld aangesto ken hadden, wat ten slótte de aandacht der buren had getrokken en een einde aan de vernieling 'had gesteld. Klacht werd bij de politie ingediend en de twee scha vuiten werden streng onderhoord. Zij poogden nog door allerhande leugens én verzinsels de schuld van den eemen op den anderen te wérpen, doch zullen toch hunne verdiende straf niet ontgaan en voor den kinder rechter moeten verschijnen. Tijdens het onderzoek dat de politie ter plaats deed óm de aangerichte schade, die overgroot is, vast te stellen, verdrong zich voor de schoolgebouwen een gröote menigte die met verontwaardiging over de schel menstreek dier twee jonge deugnieten sprak. Velodiefstal. Zondag avond, bij het verlaten der Cinema Oud Yper, korts na 9 uur, bestatigde Segers And ré dat zijn velo, die hij op de voorbehouden plaats voor rijwielen binnen in den gang der Cinema geplaatst had. verdwenen was. POPERINGHE. Eeremissen. Maandag laatst, om 10 u. 30, droeg de E. H. Joseph Beugnies zijn plechtige eeremis op in de parochiale St Janskerk. De nieuw gewijde priester werd door een groot aan tal leerlingen van het St Stanislascollege ingehaald en plechtig ter kerk geleid, waar een talrijke menigte ge- loovigen de schcone plechtigheid bijwoonde. Z- E. Heer Boone, principaal van voornoemd college, hield tij dens de mis een diep treffende gelegenheidspreek. En den volgenden dag, eveneens om 10 u. 30, droeg een ander stadsgenoot, E. H. Michel Deschodt, op zijn beurt zijn plechtige eeremis op in St Bertenskerk, waar zich ook veel geloovigen en vrienden verdrongen. Hier was het E. H. Vandenberghe, onderpastoor, die een ge- legenheidsaanspraak hield. PLOEGSTEERT. Doodelijk ongeval. De 9 jarige Carpentier Maurice, van Ploegsteert, was op de koppel- stang van den aanhangwagen van een zwaren wagen geklauterd, doch toen het voertuig zich in beweging zette wilde de knaap van zijne gevaarlijke plaats af springen. Hierbij echter viel hij ten gronde voor de wielen van den volgwagen die hem over het lichaam re den. Toen men den armen jongen opnam, had hij reeds opgehouden te leven. GHELUWE. Varken gestolen Bij den landbou wer Mahieu Antoine, wonende Molenhoek, werd verleden week in den nacht vanDonderdag opVrijdag een varken gestolen.. De dieven hebben het dier ter plaats afge maakt en dan verder gesleept tot in een loods staande in een aanpalende weide waar het varken wegende on geveer 170 kgr., geslacht werd. Alleen de ingewanden werden ter plaats achtergelaten. Lijk opgevischt. Het lijk van den 66 jarigen Beau- mon Cyriel, landwerker, weduwnaar van Devos Sidonie, werd gevonden in de wateren der Gheluwebeek, op 'het grondgebied van Meenen, tusschen den spoorweg en -den Bruggesteenweg. De man was reeds sedert een vier tal weken uit zijne woning verdwenen. Het lijk, dat in gevorderden staat van ontbinding verkeerde, werd aan- stoods weggebracht STAANDE PERS MAANDAG 28 APRIL 1941 Om 17 h uur YPER Koninklijke Gilde St Sebas- 1 liaan COMBATSCHIETING voor de leden der drie Ypersche handboogmaatschappir'en. Inleg 5 fr. 50 te verdeelen in vogels van 2 fr. 50 na aftrek van het pijlrapersgeld. 0 De volkssoep treedt in werking: van af 1 Mei. Eiken dag van 10 i tot 11 J uur, den Zondag uitgezonderd, wordt de volkssoep uitgedeeld in de volgende plaatsen: Mariaschool, Rijselstraat St Maartens Kring, Lange Meersch. St Jozefsschool, Meenensteenweg. St Jozefsschool, Potyze. St Jozefsschool, Kalfvaart. Mariaschool, Posthoornstraat. Er dient opgemerkt dat de volksoep alleen ten goede komt aan de ondersteunde gezinnen, nochtans, over af- zienbaren tijd zal de volksoep uitgebreid worden tot geheel de bevolking. Het rantsoen is vastgesteld op 3/4 liter per persoon, de kinderen beneden 1 jaar uitgesloten. De belanghebbenden moeten zich onverwijld aan geven op het Secretariaat van Winterhulp. OPROEP Een oproep wórdt gericht tot bereidwillige dames en juffrouwen van de stad, die over vrijen tijd beschik ken ten einde de bedeeling van de soep te verzekeren. Wij durven hopen dat verschillende dames en. .juf frouwen aan dezen oproep zullen beantwoorden om aldus Winterhulp en hunne behoeftige medeburgers te steunen. De inschrijvingen worden aanvaard tot en met Dins dag 29 Mei, in het Secretariaat van Winterhulp, Jans- senius Huis. Diksmuidestraat, alhier. Dank bij voorbaat. Het Comité. van den 18 tot den 24 April 1941 Geboorten Syssauw Mare, Recollettenpoort, 5, van Langemark. Coppens Freddy, Recollettenpoort, 5, Moscóustraat, 1. Mahaux Ivan, Recollettenpoort, 5, Nijverheidstraat. Bouckaert Jacques, Pilkemstraat, 26. Bekaert Michel, Recollettenpoort, 5, van Zille- beke. Vandenberghe Magda, Recollettenpoort, 5, van Pollinekove. Slosse Raymond, Vandenpeereboom- plaats. Huwelijken Garcy Albert, metser, te Poperinge en Dekaezemaeker Lucienne, z. b., te Yper. Vanden- brielde Arthur, beenhouwer, te Boezinge en Gruwier Simonne, z. b., te Yper. Tygat Frangois, meester kleermaker en Rommens Louisa, bediende, beiden te Yper. Vermeersch Leon, brievenbesteller en De- puydt Jeanne, z. b., beiden te Yper. Lesage Leo, meester-zinkbewerker en Pannekoucke Suzanne, z. b„ beiden te Yper. Robyn Leon, haarkapper, te Lange mark en Schoonheere Blanche, naaister, te Yper. Taillieu Jean-Baptiste, landbouwer, te Beveren a/Yzer en Verhille Clotilde, z. b., te Yper. Mahieu Remi, bakker en Notredame Sldonia, z. b., beiden te Yper. Overlijdens Moerkerke Paula, 1 maand, Slachthuis- straat. 1. Welvaert Joseph, 6 m., van Langemark. Annothé Eugenius, 75 jaar, z. b., echtg. van Viane Elo- die, Dikkebuschsteenweg, 256. Mylle Nathalie, 94 j„ ongehuwd, z. b., Meenensteenweg, 130. Vanhaelewyn Julia, 27 jaar, z. b., ongehuwd, Poperingesteenweg, 8. Nuyts Rufin, 24 jaar, handschoensnijder, ongehuwd, van Okegem. Gantois Augusta, 50 jaar, landbouw ster, echtgenoote Lebbe Michel, van Bikschote. Gille- bert Martin, 69 jaar, landgebruiker, ongehuwd, van Wijtschate. Mesure Hermentia, 79 jaar, z. b., echtg. Decheiver Prosper, Dikkebuschsteenweg, 139. Huwelijksbeloften Valère Van den Broeck, te Yper, en Maria Billiet, huishoudster, te Elverdinghe. Ju- lien Michiel, vellenbewerker, en Margareta Lesage. z. b., beiden te Yper. Werden ten politiebureele aangegeven Gevonden. Donderdag 17 April, door M. Dewach- ter Maurice, Surmontstraat, een paar lederen kinder handschoenen. Zaterdag 19, door M Bauchard Alfred, Zonnebeke- steenweg, een lederen netzak. In de bovenzaal der Halle, een stoffen handschoen. Door Mm» Delcroix Bertha, Maarschalk Haiglaan, een lederen geldbeugel inhoudende eenlg kleingeld en kwijtbriefjes. Door M. Moncarey Paul, Vandenpeereboomplaats, een taksplaat Nr 13579, voorzien van rood achterlicht. Langs de Plumerlaan, een bos sleutels. 'Zondag 20, door Mevr. Vercruysse-Verhoest, Dix- mudesteenweg, een paar lederen dameshandschoenen., Maandag 21, door M. Beekaert Achiel, Zoimebeke- steenweg, een overjas. D:'nsdag 22, door M. Dekeyser Alfred, Waterkasteel straat, een rechter dameshandschoen. Door M. Dehollander Jules, LIndendreef, een lederen handschoen. Woensdag 23, door M. Lcgie Julien, Dickebuschsteen- weg, twee leesboeken. Verloren. Vrijdag 18 April door M. Vanderbeken Marcel, Statiestraat, een gechroomde ashoed van auto- wiel Citroen. Zondag 20, door M« Titeca Malvina, Maarschalk Haiglaan, een armband in Oria met den naam erin ge griffeld en twee zilveren medailles. Dinsdag 22, door M. Mailliard Roger, Maloulaan, gen i grijs vilten manshoed geteekend met de letters R. M. Door Mevr. Wed. Holvoet, Ieperleestraat, een klein grijs kinderbroekje. Donderdag 24, door M. Noens, Oude Houtmarktstraat, een aktentasch inhoudende twee flesschen. Vrijdag om 7,30 uur. Zaterdag om 7,30 uur. Zondag om 2,30 u., 5 u., en 7,30 uur. Maandag om 7,30 uur. de onovertrefbare FERNANDEL in zijne allerlaatste film die pas na den oorlog verschenen, op het doek gebracht werd. Wie niet wil lachen, moet niet komen zien. LACHEN LACHEN LACHEN Toekomende week Martha EGGERHT de we reldberoemde zangeres in IK HEB TWEE HARTEN. Broederschap van het Heilig Kind' Jezus van Praag. Vierde Zondag van de maand. Om 7 uur Communiemis voor de kinderen tot zielelafenis van Julius De Waele, lid der Broederschap. Om 3 J uur Maandelijksche vergadering. Kinderen wij verwachten U in groot getal met uwe ouders. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 April, om 7 i uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Jufvrouw Yvonne VERHAEGHE dochter van Heer Albert en Vrouw Alida Behaeghel vanwege de V. K. A. J. (2634) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 April, om 8 i uur, in S'int- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Cyrille VANDAMME echtgenoot van Vrouw Hélène Grouset. (2628) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 27 April, om 9 uur, in Sint- Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Cyriel DEVOGEL echtgenoot van Vrouw Leontine Van Praet. (2617) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezon gen worden op Zondag 27 April, om 9 uur, in de kerk der E. Paters Carmelieten, en op Zondag 4 Mei, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot ziele lafenis van Heer Fleury BRAEM echtgenoot van Mevrouw Elisa Cardoen. (2618) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 8 J uur, in Sint- Jacobskerk, tot zielelafenis van Heer Joseph DEPLANCKE zoontje van Heer en Vrouw Julien Deplancke-Knockaert (2632) Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 8 i uur, in Sint- Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw August LEMAY-NUYTENS. (2633) Vrienden en kennissen worden vriendelijk uit genoodigd tot de JAARLIJKSCHE ZIELMIS, die zal gezongen worden op Zondag 4 Mei, om 10 u., in de kerk der EE. Paters Capucienen, tot zie lelafenis der Overleden ouders van Camiel VANTOEST en overleden vader van zijne huisvrouw. Dickebuschsteenweg, 193. (2631)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 3