Landbouwers, Wijziging aan de voorschriften aangaande den geldigheidsduur der machtiging tot bevoorrading A Voor de schoenmakers Correspondentie en pakjes voor krijgsgevangenen ARSACTINE tegen den Coloradokever. NITROSENINE ALIDOR VANDEPUTTE Kaai, Yper Tel. 243. Voor de keuken Eenvoudig menu. Enkele gerechten. Het schoonmaken van vensters en ruiten. Nuttige wenken. Waarom en hoe huishoudelijk boekhouden HET YPEBSCHE 9 - 5 - 1941 11 De machtigingen tot bevoorrading A voor deegwaren, uitgegeven na den 14 November 1940 en vóór den 6 Mei 1941. moeten aan de leveranciers afgegeven worden bin nen een termijn van vijf en veertig dagen, aanvang ne mend op 6 Mei 1941. De leverancier moet die machtigingen A Inleveren bij den Dienst voor Verdeeling en de Voorraden, binnen de zestig dagen te rekenen van 6 Mei 1941. De machtigingen tot bevoorrading A en B, uitgege ven toot 15 November 1940, zijn vervallen. Voor de machtigingen tot bevoorrading afgeleverd van S Mei 1941 af, gelden de gewone voorschriften. 0 De reglementeering, welke voorzien was voor de be voorrading in zoolledpr van de schoenmakers (inschrij ving bij den handelaar) en welke op 1 Mei moest van toepassing worden, wordt uitgesteld tot 1 Juni a. s. Deze vertraging is toe te schrijven aan de laattijdige terugzending der rondgestuurde formulieren en de tal rijke adresveranderingen, welke zich bij de schoenma kera hebben voorgedaan. Dienvolgens moeten de leder handelaars en gebeurlijk de huidevetters, zooals ge durende de maand April, ook in Mei aan hun klanten van 1938 het contingent crouponzoolleder leveren, dat hun toekomt krachtens hun aankoopen in 1938. Ten einde tot een betere regeling van de correspon dentie met de krijgsgevangenen te kamen en om te be reiken, dat deze hun collis met regelmatige tusschen- poozen ontvangen, vestigt de Duitsche overheid de aan dacht der families van krijgsgevangenen op de wijze, waarop zendingen zooals correspondentie, brieven, postkaarten en postpaketten moeten worden verzonden. Brieven en briefkaarten mogen slechts worden ver zonden op formulieren welke daartoe door de krijgs gevangenen zelve aan hun familieleden worden gezon den en die uitsluitend in de kampen worden uitgereikt. Alle correspondentie die niet op deze formulieren is geschreven, wordt aan de afzenders teruggestuurd. Benige drukkers hebben te goeder trouw deze formulieren nagedrukt. Het nadrukken, het gebruiken en de verkoop dezer formulieren is verboden en leidt tot gerechtelijke vervolging. Het verzenden van postcollis en paketten kan slechts plaats vinden na gebruik van etiketten van bepaalde afmeting welke eveneens uitsluitend in de kampen wor den uitgereikt. De etiketten met blauwen band moeten voor- levensmiddelen gebruikt worden, die met rood en band voor alle andere collis. De verzending van deze collis en paketten geschiedt uitsluitend door de goede zorgen van het Roode Kruis van België. De families worden, verzocht zich nauwkeurig aan deze voorschriften te houden elke zending die niet overeenkomstig is geschied, zal zonder meer worden teruggezonden of misschien zelfs vernietigd. Beschermt uwe vruchten en verhoogt hun op brengst door het doelmatig bestrijden van alle zwamziekten, insecten en onkruid. Gebruikt daarom de CUPRACTINE tegen de plaag der aardappelsliter per 100 liters water, der hopf tot 1 liter per 100 liters water, der vruchtboomenf tot 1 liter per 100 liters water. Geleverd in doozen die de noodige dosis inhou den om een oplossing van 300 of van 900 liters te maken. om het onkruid in uw graanteelten en vlas- gaarden te verdelgen, zooals wilde mostaard, bruis of zemp, blauwe korenbloem en distel. Gebruikswijze 20 tot 25 liters per hectare voor wilde mostaard en bruis. 27 tot 30 liters per hectare voor korenbloem en distels. Deze hoeveelheid moet in het water vermengd worden dat noodig is om een hectare te be sproeien. Het vlas wordt besproeid als het een hoogte van 7-8 cm. heeft bereikt. Dit zijn producten die geen schade aan de vruch ten veroorzaken, die gemakkelijk te gebruiken Mjn en wier prijzen ook uiterst voordeelig zijn. Zij zijn te bekomen bij Handelaar in Granen en Veevoeders Hebt gij iets te verkoopen of te verhuren T Verlangt gij iets te koopen of te huren? meldt het in onze KLEINE AANKONDIGINGEN gij zult er profijt bij vinden. Neemt inlichtingen bij degenen die reeds in •ore rubriek KLEINE AANKONDIGINGEN adverteerden, lij «uilen u hunne voldoening uit trokken. Zondag Carbonnaden, gestoofde prei, aardappelen, citroenpudding. Maandag Stevige groentensoep, drie in de pan. Dinsdag: Kaaslapje, kropsla, aardappelen. Woensdag: Erwtensoep, aardappelrand met spinazie, havermout Donderdag Matrozenei, erwtjes, aardappelen. Vrijdag: Havermoutsoep, groentenballetjes. aard appelen. ZaterdagVermicellesoep, ajuinenstamppot, vanille- vla. Babarbersoep. Benoodigheden '1/2 titer water 1/2 liter zoet vruchtensap, een stukje citroenschil, 75 gram suiker, 1/2 kgr. rabarber, 10 gram aardappelmeel. BereidingLaat het water, waarin de citroenschil en de suiker, aan de kook komen. Wasch de rabarber en snijd in stukjes. Voeg deze bij het gekookte water. Laat ze goed gaar koken en voeg er dan het vruchtensap en het aardappelmeel bij. Laat de soep nog eens goed door koken. Neem de citroenschil eruit en dien warm op. Rabarbermoes. Benoodigheden 3/4 kgr. rabarber, 150 gram suiker, een stukje citroenschil, 2 lepels abri- kozenconfituur, 1 J dl. water. Bereiding Laat het water met de citroenschil, de suiker en de confituur aan de kook komen. Laat goed doorkoken, zoodat de massa siroopachtig komt. Zoo de rabarber nog zeer jong is, hoeft men ze niet te pellen. Wasch ze en snijd ze in gelijke stukjes. Leg deze in het siroopje. Laat ze goed gaar koken. Let er echter op dat ze niet stuk koken. Schep er dan de rabarberstukjes met een schuimspaan uit en leg ze in een glazen scho teltje. Vermeng het siroopje met nog wat aangelengd aardappelmeel en giet het over de warme compóte. Dien het als groente of als nagerecht op. Erwtengehakt. Benoodigheden 1/2 kgr. erwten, 1 ajuin, wat fijn gehakte peterselie, een stukje boter. 1/2 kgr. aardappelen, een beschuit of wat geweekte ha vermout, 1 ei, wat peper en zout. Bereiding Wasch de erwten en laat ze weeken van 's avonds voordien. Laat ze goed zacht koken. Steek ze nadien door een teems. Snipper de ajuin fijn en voeg ze bij de erwten. Voeg er ook de fijngehakte peter selie. het stukje boter en de gekookte, fijngestampte aardappelen bij. Ook nog de beschuit of de geweekte havermout, het ei en wat peper en zout. Vormt hiervan een samenhangende massa. Hieruit rollen we gelijke balletjes, die we door paneermeel halen en vervolgens op de gewone wijze braden in boter of vet. Citroenpudding. Benoodigheden 8 dl. water, 1/2 dl. citroensap, wat citroenschil, 250 gr. suiker, 40 gram gelatine. Bereiding Week de gelatine in koud water. Laat het water, waarin de suiker en de citroenschil, langzaam aan de kook komen. Zoo het kookt, neemt men het van het vuur en lost er de uitgeknepen gelatine in op. Voeg er nu het citroensap bij dat door een zeefje gegoten Is. Haal de citroenschil eruit. Laat de massa nu geleiach tig worden. Spoel een kom uit met koud water en giet er de pudding in. Laat geheel afkoelen en stijf worden. Stort dan uit op een glazen schotel. Rabarberconfituur. Benoodigheden 1 kgr. ra barber. 1 i kgr. suiker, geraspte schil van 2 citroenen, 2 pakjes vanillesuiker. Bereiding Snijd de rabarber in kleine stukjes, wasch ze en laat ze op een vergiet goed doorlekken. Strooi er de suiker, de vanillesuiker en de geraspte citroen schil op en zet ze eenige uren weg. Doe dan de massa in een goede geëmailleerde pan en laat ze aan de kook komen. Laat ze rap aan de kook komen, zoodat er veel vocht vrijkomt. Laat dan de confituur, zonder deksel op de pan, inkoken totdat ze voldoende stijf is. Doe de confituur in goed schoongemaakte potten en sluit ze goed toe. Over het algemeen wordt dat werkje rap opgeknapt met spons en zeemvel, maar zoo we nu eens onze ra men buitengewoon mooi willen maken, dan zullen we er meer aandacht aan geven. Hoe maken we de ruiten schoon We nemen ze af met schoon water en een spons. We wrijven eerst in de horizontale richting en daar na in de verticale richting. Tot slot geven we nog den omtrek en de hoeken een extrawreef om het vuil niet in de hoeken te laten hoopen. Droog daarna met een zeem dat zeer goed is uitge wrongen en uitgeklopt. Om een zeem goed te gebruiken, vouwen we het met de hoeken naar b nnen. Zoo kun nen ze geen strepen nalaten op de ruiten. Nadien wor den deze nog nagewreven met een tinnen doek of een zacht krantenpapier. Bij gebruik van tinnen is het best oud linnen te gebruiken, daar er anders pluisjes na blijven. In plaats van een zeem, wordt er dikwijls ge bruik gemaakt van een ramenwlsscher. Na het naspoe len met de spons, wordt de ramenwlsscher over het glas getrokken. Toch is het aan te raden de hoeken en randen met een zeemlap na te wrijven, daar we met den wissoher moeilijk in de hoeken geraken. Het hout werk wordt tegelijk met de ruit afgenomen en wel van ■boven naar onder. Willen we nu een groote beurt geven, dan nemen we het houtwerk af met een warm sopje en zoo noodig met goed schuurpoeder om de vlekken te verwijderen. Daar na afwasschen met water waarin een weinig azijn. Wees voorzichtig dat er geen spatten sop op de ruiten terechtkomen, want deze veroorzaken vette vlekken. Na het houtwerk worden de ruiten gewoon gezeemd. Het ie best eerst den binnenkant van de ramen schoon te maken en dan den buitenkant. Vetvlekken op glas kunnen we doen verdwijnen met spiritus. Kalkvlekketi worden met azijn verwijderd. Bij een groote kulsch worden de scharnieren en sloten gesmeerd en het gaatje, om het gecondenseerde water door te laten, wordt door gestoken. Het is niet goed de ramen te kuischen wanneer de zon erop schijnt, dan blijven al tijd strepen na. Oude gazetten kunnen goed als brandstof gebruikt worden. Laat ze weeken in water waarin een handvol keukenzout. Knijp ze daarna uit en maak er ballen van. Perst ze stevig in mekaar. Laat ze drogen. Voeg ze dan bij de kolen. Ze zullen lang branden en er worden al dus kolen uitgespaard. Door de nieuwe kolen die men op het vuur werpt langs voor op den rooster te verdeelen en dus niet over de heele oppervlakte van het gloeiende vuur, bespaart men ook brandstof. Om koper te reinigen, wrijft men de vuile vlekken goed in met een stuk citroen, in zout gedoopt Spoel het goed na, droog af en poets het op met een gewoon poetsmiddel. Na gebruik van ajuin in een pan, gebeurt het wel dat men moeilijk den geur ervan kan verwijderen. Kook dan in de pan wat azijn en de ajuinlucht zal verdwijnen. Om te vermijden dat melk overkookt, kan men den rand van de pan met boter besmeren. Om zijden kousen lang te kunnen dragen, kunnen we ze vóór het gebruik even door lauw water halen en laten drogen. Ook na gebruik, hoewel ze nog niet echt onrein zijn, kan men ze nog eens in lauw water steken en laten drogen. Liefst in de buitenlucht. Het is ook aan te raden zijden kousen niet te strijken. Daardoor slij-' ten ze spoedig. Om de geur van ajuin van het gebruikte mes te ver wijderen. halen we dit enkele malen door de vlam. Een middeltje om mieren te doen verdwijnen is dit. Zet op de plaats waar zich mieren bevinden een papje van hennepolie met roet Ook kan men de plaats be strooien met houtskoolpoeder. Natte regenschermen worden vaak opengezet. Dat is echter zeer onvoorzichtig vooral waar het kunstzijden regenschermen betreft. Deze zullen rapper slijten en afscheuren. Daarom is het betdr ke in een regenscherm- houder te plaatsen met den kj>p,naar beneden. Zoo er zich op metalen roestvertoont, kan men dit verwijderen door middel van sfgarenasch. Vele huismoeders schenken weinig aandacht aan een nochtans zeer belangrijke zaak, namelijk het regelma tig aanteekenen van al de inkomsten en uitgaven die in elk gezin, hoe klein ook, gedaan worden. Dit boekhouden loont ten zeerste door zijn groote voordeelen, het dagelijksch werk van enkele minuten, dat het Inschrijven vraagt. Zoo draagt het o. a. heel veel bij tot het behoud van den huiselijken vrede, omdat de man alzoo rekenschap gegeven wordt van de verschillende uitgaven, en daar hij in normale gevallen de broodwinner is, mag hij ook eischen dat zijn vrouw het door hem zuur gewonnen geld goed gebruike. Het huishoudelijk boekhouden verschaft aan de huis moeder een eenvoudig middel om haar echtgenoot met één oogopslag te doen zien waar het geld blijft. VerdeT is het boekhouden een voortdurende aanmaning tot spaarzaamheid en we weten allen dat-een zuinige vrouw een zegen is voor het huisgezin, want wat zij spaart, heeft zooveel waarde als wat de man verdientMen vindt huisvrouwen die zeer bedrijvig zijn in kook kunst, die goed de naald kunnen hanteeren, die alles even netjes en zinnelijk kunnen schikken en die toch niet kunnen huis houden En waarom niet Omdat zij niet de tering naar de nering kunnen stellen Wie geregeld alle uitgaven opteekent tot zelfs de allerkleinste, weet juist waaraan het geld besteed is en zal dan ook gemakkelijk kunnen nagaan waar in 't ver volg besparingen kunnen gedaan worden. Hoe kunnen we nu, op een eenvoudige wijze, het huis houdelijk boekhouden toepassen We zullen trachten te beschikken over een lei met een daaraangebonden grif fel, en over een klein notaboekje of zakboekje. Gedu rende den dag worden alle uitgaven onmiddellijk op de lei geschreven om ze dan 's avonds netjes in inkt over te schrijven in het huishoudboekje. Het is aan te raden die overschrijvingen eiken avond te verrichten, omdat bij verwaarloozing hiervan het werk te ingewikkeld zou kunnen worden. In dit huishoudboekje komen verschillende posten o. a., de voeding, de kleeding, de verwarming en de ver lichting, de huishuur, de reiskosten en abonnementen de verzekeringskosten en belastingen de onvoor ziene uitgaven en het kostgeld. Op €e rechter bladzijde schrijven we dan bovenaan UITGAVEN en op de linker bladzijde INKOMSTEN. Daaronder komen dan met ver melding van dag en datum de verschillende uitgaven of inkomsten van eiken post. Op het einde der week telt men dan alles te zamen en trekt de uitgaven af van de inkomsten. Zoo kan men zien wat gedurende de verloopen week verteerd werd en hoeveel dus nog overblijft. Door dit huishoudelijk boekhouden bewijst de huis vrouw weer eens te meer dat ze baar plichten van echt- genoote, van huisvrouw en van moeder kent en be oefent en tevens toont ze aan dat in haar huis orde, zindelijkheid, waar geluk en tevredenheid te vinden zijn en dat beteekent heel wat, want de vrouw bouwt het huis of slaat het tot gruis i en i goede vrouwe» maken goede mannen RACHEL DAEL, Kandidate Landbouwhuishoudregentes» HEVERLEE.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11