Piano's - Accordeon's RANTSOENEERINGSTABEL DER EETWAREN Waarschuwing voor de Geteisterden Rijkskanselier ADOLF HITLER sprak voor den Rijksdag Leest en verspreidt HET YPERSCHE Invoering der Kleederkaart Wat mag men meenemen in een valies op den trein Stedelijk Slachthuis van Yper van T Mei tot Juni x: HET YPERSCHE 9 5 1941 schrijven hij moet voor dit inzicht worden op gevoed. Vrouwen zijn van nature ook meer ge schikt voor het geluk dan mannen, waarschijnlijk omdat zij zonder geluk, al is dit soms auto-sug gestie, niet kunnen bestaan. Zij hebben daarvoor eigen, zelfstandig werk noodig, dat haar toelaat zich zelf te blijvëh. De menschen moeten opgevoed werden tot het geloof in de mogelijkheid van het geluk en tot het bereiken ervan. Men moet zich door en door bewust worden van de positieve strekkingen en voortdurend dient men zich te oefenen, deze ten denties niet te laten onderdrukken door allerlei reacties, die alléén voortkomen uit èen verkeerde opvatting van de eigenlijke waarde van het leven. Is de liefde een geluk Geluk zonder liefde is onbestaanbaar een liefde dan. die gegrondvest is op het vergeten van zich zelf voor een ander. Hier toont zich de vrouw weer gelukkiger dan den man, omdat het meer beantwoordt aan hare na tuur. Ook is dit zoo in de liefde voor de mensch- heid in het algemeen. De liefde is een uitstraling van energie, die uitgaat van een mensch en die van een ander opwekt. Zonder deze uitstralen de energie kan geen liefde bestaan. Wanneer deze factor in een huwelijk ontbreekt of geen contact maakt, schijnt het geluk er wel dege. lijk verbannen. De liefde berust niet op het verdoezelen van de minder aantrekkelijke zijden van iemand of op het vergrooten van de tegenovergestelde. Wells heeft het in zijn Undying fire fijn opgemerkt Liefde is niet afhankelijk van de groote daden welke iemand verricht of van de gewichtige eigenschappen, welke hij bezit, maar juist van de kleinigheden in zijn uiterlijk en innerlijk, die het karakteristieke aan zijn persoonlijkheid geven. Liefde, zegt Dr Prins, is eveneens de oorzaak van het verwaarlpozen van alle conventionaliteit. Wanneer men zich slechts door een diep en zuiver gevoel laat leiden, zal zelfs de meest conventio- neele mensch er toe komen, in te zien, dat er slechts één ding van belang is het bestaan en de ernst dezer liefde. Nu zijn het juist de vrouwen, die zich door het conventie-complex laten ver hinderen openlijk te tooneh, wat in haar leeft. De hoeveelheid geluk in de wereld zou enorm ver meerderd kunnen worden, indien de vrouw ertoe kon besluiten het conventiecomplex ook in dit op zicht te overwinnen. Willen onze nakomelingen weten, wat geluk is. en aldus opgroeien tot een gezonder, evenwich tiger en warmer voelend menschengeslacht, dan moeten wij eerst leeren begrip te hebben van alles, wat uit de natuur der menschen voortvloeit en ons daarnaar richten. Doch, niet alles wat uit die natuur voortvloeit van den mensch, zal zijn geluk bevorderen dit is gansch iets anders. Het Commissariaat-Generaal voor 's lands Wederop bouw deelt mede De aandacht van het Commissariaat-Generaal voor 's Lands Wederopbouw werd reeds herhaalde malen gevestigd oo de activiteit van beoaalde personen en or ganismen, die zich *ot de geteisterden richten met het ooa. op de verdediging van hun belangen Inzake oorlogs schade - - Daar sommigen onder hen niet aarzelen zich voor te stellen als handelende in volledige samenwerking en met de volledige, goedkeuring van de bevoeede offl- cieele diensten, acht het Commissariaat-Generaal het noodig het publiek en de bevoegde plaatselijke autori teiten te waarschuwen voor het optreden van genoemde personen en organismen. Het Commissariaat-Generaal heeft in de provincies geen andere vertegenwoordigers dan de hh. Provinciale- en Reeonale Commissarissen, waarvan de adressen hieronder worden gegeven en waarbij de geteisterden alle :nlichtingen kunnen verkrijgen nopens de oorlogs schade. Het Conam'ssariaat-Generaal overweegt het treffen van maatregelen, ten einde inzake oorlogsschade de tussrhenkomst uit te schakelen van alle personen en organismen, die alles in het werk stellen om uit den moe:,iiken toestand waarin ve'e geteisterden zich be vinden, op weinig schroomvallende wijze, munt te s^an. Prorinclale Commissarissen voor 's Lands Wederopbouw Voor de provincie Antwerpen Ir. K. Vergeynst, Meir. 24 Antwerpen - Voor de nrovincie Brabant Ir. J. Haesaerts, Louisa- laan. 135. Brussel. Voor de provincie West-Vlaanderen Ir. J. Demeyere, Doornikstraat. 63. Kortrijk. Voor de provincie Oost-Vlaanderen: Ir. E. A. Cauter- tnan. Sint Plete-snieuw«t'-aat, oö. Gent. Voor de Drovircie L:mb"rg Prof. Ir. R. Van Cau- teren, Marte,arenlaan 40, Hasselt. Voor de prov'nrie Henegouwen 33. Boulevard Dolhez, Bergen. Voor de Drov:n<"'e Luik Prof. Ir. F. Campus, 139, Quai de Rome. Luik. Voor de orovincie Luxemburg Avenue Nothomb, Aarlen. Voor de orovinc'e Namen Ir. Cardtnal Mercier, Namen. Revionale Commissarissen voor 's Lands Wederonbonw Voor de streek Doorn:k Mr. Deschamps, J.-P., 150. Boulevard du Rol Albert. Doornik. Voor de streek Nlivel-Waver-Perwez M. G. Collette, 46, rue de Nlvelles, Waver. Akkordeeren Herstellen Verhuren... Alsook al andere instrumenten. NIEUW OCCASIE R. VIAENE. Merghelynckstr., 4, Yper. Prof. Ir. J. Yernaux, Ir. Gullleaume, 10, Gilbert, 49, Avenue Rijkskanselier Adolf Hitler sprak voor den Rijksdag op 4 Mei 1941 een groote rede uit waarin de Fuhrer, Churchill, het internationaal Joden dom en de plutocratie aanklaagt als de ware schuldigen van dep oorlog. De Fuhrer maakte het bilan van den veldtocht in den Balkan, die uiterst geringe verliezen bracht voor het Duitsche Leger. Het heeft er zich zelf overtroffen. Ook de Grieksche soldaat heeft dapper gestreden. De Fuhrer drukte zijn volledig vertrouwen uit in de toekomst. 1941 moet in de geschiedenis worden opgeschreven als het grootste jaar der Duitsche opstanding. Wij overdrijven geenszins wanneer we GIERWALLY rangschikken bij de voor naamste films van het seizoen. (Jan Weckx in HET NIEUWS VAN DEN DAG). GIERWALLY is een film die men moet gezien hebben, want het is een eerste rangs productie zoowel wat betreft het drama als de realisatie en de vertolking. (LE PAYS RÉEL). In het Staatsblad vaè 8 Mei 1941 is het besluit ver schenen, genomen door den secretaris-generaal van het Ministerie van Economische Zaken, waarbij het ver bruik van textielproducten en de kleederkaart inge voerd wordt. Deze eerste kleederkaart is geldig voor het tijdperk gaande van 1 Januari 1941 tot 31 Augustus 1941. Zij bevat 80 punten voor volwassenen. 100 punten voor kin deren tot 15 jaar en 150 punten voor zuigelingen. Bij plaatsgebrek is het ons deze week niet mogelijk den ultgebreiden tekst van dit besluit noch de verdeer ling der punten voor de verschillende kleedingstukken staande nummer terug ten einde onze lezers volledig mede, deeien. doch wij komen.daarop in ons aan- in te lichten. rfhvy i y w -1 ip s •- Den laatsten Ujd schijnt er nog al veel verwarring te bestaan nopens de eetwaren die men in een valies mag .meenemen op den trein. Uit bevoegde broii wordt verbomen dat alle niét- gerantsoeneerde waren die tegen den wettelijken prijs aangekocht werden en eigenlijk voor persoonlijk ge bruik zijn bestemd, mogen vervoerd worden. Wat de eieren betreft, wanneer deze tegen den prijs in het Staatsblad verschenen, aangekocht werden en voor persoonlijk gebruik bestemd, mogen ze gerust vervoerd worden. Voör de gerantsoeneerde waren moet men zeer voor zichtig zijn. Wanrieer ze in regel aangekocht wordèri, kan er tegen het vervoer ervan niets opgemerkt worden. MAAND APRIL 1941 V;' f»X Geslacht 134 stieren 31 ossen 69 vaarzen 99 koeien 2 vette kalvers 2 schapen 10 varkens. Te zamen 347 dieren. Artikel 1. Met Ingang van 7 Mei 1941 zijn de zegels in geelbruine tint op blauwen ondergrond vervallen. Het is verboden ze nog te gebruiken. Van dezen datum af tot 5 Juni 1941, gelden alleen de blauwe zegels op rooden ondergrond. Art. 2. Met ingang van 7 Mei 1941 is de rantsoenee ring van de eetwaren geregeld volgens onderstaande tabel Geldig zegel PRODUKTEN Dagelijksch rantsoen Totaal voor 30 dagen Hoeveelh. per zegel 2 3 4 5 6 7 8 9 10 se ...i'-'P 12 13 t4 20 Naar keuze A. Keukenbrood B. Meel zooals wettelijk voorzien C. Deegwaren vervaardigd uit' tarwemeel gebuild tot 85 ,a - V 'O A r, ,~1 1 -'v ~1 f] 1 «V D Deegwaren vervaardigd uit roggemeel gebuild tot 65 Ei Biscótten vervaardigd uit tarwemeel gebuild tot 72 F. Dieetlevensmiddelen welke ten hoogste 140 gr. tarwertieel gebuild tot 72 bevatten en in't geheel niet meer dan 175 gram wegen G. Peperkoek ,.f H. Banketgebak Gebrande mout of gebrande gerst Margarine Boter ~2 ;v. Voorloopig onbenutligd Geraffineerde suiker, kristalsuiker, korrelsuiker, kandijsuiker, «vergeoise», bruine suiker, ruwe suiker,'en naprodukt Havergori ert haverderivaten 'f :>7~ f' s '"'.'.0? /v'-Vi ;TV Zetmeelhoudende producten" andere dan haverderivaten en- aardappelmeel (niet- gerantsoeneerd) droge peulvruchten, rijst, en derivaten, maïs en derivaten,,.enz. '..7. Voorloopig onbenUtïigd' A. i 1. -i.. '1, 'O: Versch en bevroren vleesch (20 t. h. beenderen inbegrepen voo? Varkensvieesch 25 t. h. beenderen Inbegrepen voor rund- en paardenvleesch 30 t. h. beenderen inbegrepen voor kalfsvleesch, sehapen- en geitenvleeesch); conserven en alle preparaten; om 't even welke de daarin voorkomende verhouding vleesch weze Voorloopig onbenuttlgd Kunsthonig, invertsuikér en vloeibare suiker, suiker- én kandij siroop, broodsmeersel Confituur en gelei, fruit of bietensiroop, vruchtenmoes ten minste 30 t., h. suiker bevattend Aardappelen i;C' 225 gr. 6 k. 750 225 gr. i.lhc 30 170 gr. 5 k. 100 170 gr. ',oMo 150 gr. 4 k. 500 ISO gr. 30 30 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 125 gr. 3 k. 750 125 gr. 30 175 gr. 5 k. 250 175 gr. V" \N ,3# 2 SO gr. 7 k. 500 250 gr. j»* 450 gr. 13 k. 500 450 gr. 30 3,3 gr. 100 gr. 33 gr. 3,- 6,6 gr. 200 gr. 66 gr. vir Vy 8,3 gr. 250 gr. 83,3 gr. 33 gr. 1 kg 333 gr. i ••'vri', 3 3,3 gr. 100 gr. 33 gr. 3 1 .Xf irirv,{ [A 50 gr. 16,5 gr. /S| t' "-V IX' S '-Vf neb siial 51 blïCl s viel fi-i 35 gr. 1 k. 050 35 gr. 30 7,5 gr. 225 gr. 75 gr. 3 15 gr. 450 gr. 150 gr. 3 500 gr. IS kgr. 2 k. 500 Art. 3. Mits voorlegging van een geneeskundig ge tuigschrift mogen de zieken, bij den gemeentelijken dienst, ieder zegel Nr 4 tegen drie zegels Nr 11 ruilen. De aldus geruilde zegels Nr 4 worden, op het genees kundig getuigschrift geplakt en onmiddellijk geannu leerd. Voor de personen lijdend aan ongeneeslijke of chro nische ziekte wordt er maar een enkel getuigschrift vereischt de volgende maanden plakt de aangestelde beambte de geruilde zegels Nr 4 op een blad ongezegeld papier, dat door den gerechtigde voorgelegd wordt en de op het geneeskundig getuigschrift voorkomende aan duidingen vermeldt, te weten naam van den genees heer, naam van den zieke, aard van de kwaal en datum van aflevering, BERICHT: 1° Suiker voor confituren Er zal gedurende de maanden Juni en Juli, met het oog op de bereiding van confituren, een bijrantsoen van 1 kilogram suiker (d. 1. 2 kilogram per persoon) uitge deeld worden. 2° Brood en meel Het is aan de bakkers en kleinhandelaars verboden voor den verkoop van brood of meel aan te nemen 1° van 7 tot 13 Mei de zegels Nr 1, genummerd van 10 tot 30 2° van 14 tot 20 Mei. de zegels Nr 1, genummerd van 17 tot 30 3°- van 21 tot 27 Mei, de zegels Nr 1, genummerd Van 24 tot 30. c r5.' 3° Zwarte margarinezegels -,n 1 Van 7 Mei 1941 af zullen de werklieden, waarvan sprake in de besluiten van 4 November 1940 en 10 Aprtt 1941, respectievelijk 2 bijzegels voor margarine voor 3 werkelijke werkdagen ontvangen (werklieden die on- dergrondschen arbeid verrichten) en 2 bijzegels voor margarine voor 9 dagen arbeid (andere bedoelde cate gorieën van werklieden). Het ls uitdrukkelijk verstaan 1» dat al de zwarte margarinezegels, door de verbruikers vanaf 7 Mei dito aangeboden, nog slechts op 66 gram recht geven zélf» indien ze op een voorgaande periode betrekking hebben; 2° dat het aantal zwarte zegels door de werkgevers na 6 Mei, afgegeven volgens de nieuwe grondslagen dient berekend. De werkgevers moeten den normalen datum van de afgifte der zegels niet wijzigen. 4° Zegels ten gebruikt van Duitsche burgers en mi litairen Vanaf 7 Mei, zullen de Duitsche burgers en militairen blauwe zegelbladen (Lebensmlttelkarte) ontvangen. De- militairen zullen insgelijks blauwe zegels ontvangen met de vermelding «Kuchen», «Kaffee» en «Zucker», waarmee te zich die waren kunnen aanschaffen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2