en Loodwerken Voor uw Glas- Walter TAVENIER-BEDDELEEM De Kortrijksche Onderlinge» Voor de Keuken Eenvoudig Menu. Enkele gerechten. Iets over het aquarium. Wat te doen om jong te blijven Verdeeling van Chocolade wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening. Bericht aan de Haarkappers DE LANDVLUCHT HET YPERSCHE 20 -6 -1941 11 Zondag: Kervelsoep, rosbief, postelein, aardappelen citroenpudding. MaandagPosteleinsoep, groentenpannekoek. Dinsdag: Gestoofde spinazie, aardappelen, rabarber- taart Woensdag: Ajuinensoep, drie in de pan. Donderdag Kaasschoteltje, sla, vanillepudding. Vrijdag Omelet met jonge groenten, slnaasappelvia. Zaterdag: Groentengehakt, aardappelen, havsrmout- lapjes. Rabarber met havermoutkoekjes. Benoodigheden 1 groote rabarbersteel, 2 eetlepels suiker, 125 gram ha vermout, 1 i dl. melk, 1 dl. water, 75 gram zelfrijzend meel, geraspte citroenschil, boter of vet. Bereiding De rabarbersteel wordt gewasschen en in plakjes gesneden van ongeveer 1/2 cm. dik. Strooi er wat suiker over en laat ze enkelen tijd staan. De havermout wordt enkele uren te weeken gezet. De bloem wordt in een kom gedaan en middenin maken we een kuiltje. Daarin gieten we de melk. Van mid den in beginnen we langzaam de bloem met de melk te zamen roeren. Voeg er de havermout bij, alsook de geraspte .citroenschil en de rabarber. Doe wat boter of vet in een braadpan en laat er telkens een eetlepel van het mengsel in de pan bakken. Bak ze op een zacht vuurtje. Zorg dat ze langzaam langs beide zijden mooi bruin en gaar zijn. Dien ze op met su:ker bestrooid of met jam bestreken. Gegratineerde champignons. Maak een dikke saus van het kooknat van groote champignons. Breng deze op smaak met zout, peper, en nootmuskaat. Roer er wat melk doorheen en doe er de champignons in hun ge heel ofwel in vieren gesneden, in. Doe alles in een vuur vasten schotel en bestrooi met wat fijne beschuit. Doe er wat boter overheen en laat in een tamelijk war men oven mooi bruin gratineeren. Champignonsaus. Benoodigheden 1/2 ajuin. 50 gr. boter. 50 gr. bloem, 1/2 1.. bouillon, wat kooknat van de champignons, 1 laurierblad, 1 stukje foelie, 2 kruidnagels, een glas witte wijn, 1 eierdooier, 100 gr. champignons, wat melk. Bereiding Laat den ajuin, in fijne snippers gesne den in boter bruinen. Roer er de bloem bij en leng aan met de bouillon en het champignonvocht. Voeg er het laurierblad, het stukje foelie en de kruidnagels bij. Laat alles eens samen doorkoken en daarna door een zeef verlekken. Voeg er een losgeklopte eierdooier, wat melk, zout en een glas witte wijn bij. Snijd de champignons fijn en voeg ze bij de saus. Dan mag de saus niet meer koken, anders zouden de champignons schiften. Deze saus kan men opdienen bij koeitong, zwe zerik, hersenen, enz. Om ze bij de visch op te dienen, wordt de bouillon vervangen door vleeschnat. Koolraapsoep. Benoodigheden 3 dikke ajuinen, 1/2 blad laurier, 2 koolrapen, drie wortelen, 1 selder, 30 gr. havermout of wat aardappelmeel, gehakte kervel, tijm. knoflook. Bereiding Vul een pan met water en doe er de ajuinen, wat zout, tijm, het laurierblad en het knof look in. Laat alles zachtjes koken. Schil de twee kool rapen en laat ze gedurende enkele minuten in helder water koken, zoodat de wrange smaak verdwenen is. Haal ze dan uit het vocht en voeg ze bij de soep. Voeg er nog de wortelen en selder bij, in fijne stukjes ge sneden. Laat gedurende 2 uur grondig koken. Doe dan de groenten door een zeef en bind ze met havermout of aardappelmeel. De havermout moet vooraf gekookt en door een zeef gedaan zijn. Voeg er, even vóór het ■opdienen, nog wat fijngehakte kervel bij. Groenten in azijn. Neem allerlei groenten, zooals bloemkool, wortelen, boontjes, ajuintjes, erwtjes en ver deel ze in nette stukjes. Wasch ze en laat ze ongeveer 2 minuten koken in water en zout. Laat uitlekken en geheel afkoelen. Doe ze in flesschen en overgiet met inmaakazijn en voeg er een paar laurierbladen in. Een aquarium is een mooie, moderne huisversiering. De ronde bokaal is nu bijna heelemaal verdwenen en in plaats hiervan heeft men echte sprookjesachtige tooverlandetjes, waarin men de mooiste, exotische vis- schen ziet zwemmen tusschen allerhande vreemde bloe men en planten en in helverlicht water. Heel dikwijls, het is waar, hooren we dat men tegen slag heeft met visschen en laten we ons afschrikken. Dat is echter steeds te wijten aan onvoldoende verzor ging, een slecht gekozen plaats en ook nog aan gebrek van de juiste temperatuur. Vischjes vragen goede zor gen. De grootste factor om ze in frischheid te houden is de netheid. Het water mag echter niet te dikwijls vernieuwd werden. Het is zelfs schadelijk ze meerma len te ververschen. Zoo het aquarium op een goede plaats staat en men het juiste voedsel geeft aan de visschen, dan kan het water maanden lang zuiver blij ven, want de visschen zelf maken het water niet on rein. Daar er in ronde bokalen niet voldoende lucht aan de oppervlakte kan komen, zijn deze af te raden. Een aquarium, dat aan de vereischten voldoet, moet 50 tot 60 liters water kunnen bevatten. Vooraleer de visschen erin te doen, moet men dezen bak goed schoon schuren en voldoende uitspoelen met schoon water. De turfmolm, die we onderin den bak leggen, laten we vooraf een halven dag of nacht in water weeken. Dit kan echter vervangen worden met aquariumaarde. De bodem van den bak wordt bedekt met ongeveer 2 cm. hoogte van het doorweekte turfmolm. Op deze laag strooit men schoon grof zand. Het zand heb ben we vooraf gespoeld door er een emmer water over te gieten. Roer goed dooreen, zoodat er een troebele massa ontstaat. Laat bezinken en giet er het vuile wa ter af. Herhaal deze bewerking zoolang tot het water helder blijft. Nu maken we den bak in orde. Het ge spoelde zand brengen we dus op de turfmolm of op de aquariumaarde. De achterzijde moet echter hooger lig gen dan de voorzijde. Daardoor krijgen we een grootere kijkruimte en daarbij zal het vuil naar voren zakken, zoodat het gemakkelijker te verwijderen zal zijn. Nu leggen we op den bodem een stevig stuk papier en gieten dan zooveel water op zoodat de bak halfvol is. Zoo voorkomen we dat de onderlaag verandert in een modderpoel. Nu verwijderen we het papier en gaan we voorzich tig de plantjes in den bodem zetten. We planten deze vooral op den achter- en middenkant. Niet op den voor kant om het zicht niet heelemaal te verduiken. Het is best alleen vaste planten te zetten. Het gebruikte water moet schoon en zuiver leidingswater zijn. Desnoods kan regenwater gebruikt worden. Slootwater moet echter uitgesloten worden. Daarmee brengen we schimmels, algen, enzoovoort in den bak en de visschen zouden wegkwijnen. We voeden de visschen best met levend voeder, zoo als watervlooien, muggenlarven, tubifex. Eens in de week mag men droog voeder geven. Het is echter be ter te weinig eten te geven dan te veel. Iedereen, die eens aan een zekeren ouderdom ge komen is, zou de jaren willen tegenhouden om niet te verouderen. Het is uiterst aangenaam naar hart en geest jong te blijven en nog een jong uitzicht te hebben. Een eenig middel om zoolang mogelijk jeugdig te blijven, is wel de sport. Door aan sport en lichamelijke opvoe ding te doen, behoudt men de zuivere lijnen van het gelaat. Door belang te stellen in alles wat zich voor doet zooals aan kunst, muziek, enz. houdt men hart en geest jong. De geestdrift, die eigen is aan de jeugd, kan evenveel stralen uit de oogen van een reeds meer bejaarde dame en haar gelaat levendiger maken. Deze uitdrukking kan men met geen enkel schmink of blan ketsel weergeven. Tracht zooveel mogelijk in jeugdig gezelschap te vertoeven en tracht hun streven te be grijpen en belang te stellen in interessante boeken. Leer zooveel mogelijk dicht bij de natuur te leven. Dit al les zijn toovermiddelen om onze jeugd langer te" blij ven bewaren en jong van hart en van geest te blijven. Zoo gij zelf er geen belang aan hecht, doe het dan voor uw echtgenoot, onderhoud uw enthousiasme, geef anderen moed, schep moed in het leven en laat blijd schap en levenslust uit uw geheel wezen stralen. Vrouwen die kinderen ter wereld brachten, blijven langer jeugdig dan anderen, omdat ze telkens haar liefde en gansch haar activiteit ten dienste van haar kind stelden. Door meer aan anderen dan aan zichzelf te denken is ons uitzicht langer mooi en jeugdig. Tracht ook uw huis zoodanig in te richten dat het voldoende frischheid geeft. Men moet ook niet zijn gan- sche leven in hetzelfde huis en in hetzelfde milieu slij ten. Tracht zelf wat jeugd bij te brengen. Zooals voorzien geschieden de verdeelingen van cho colade in de scholen ten gunste van de kinderen die de bewaarscholen bezoeken, alsook van de leerlingen der lagere dagscholen. In dit opzicht worden met de lagere dagscholen ge lijkgesteld, de klassen van den 4" graad, evenals de voorbereidende afdeelingen der middelbare scholen, athenea en colleges. Geen enkele ouderdomsgrens wordt hierbij voorzien. De maatregel geldt eveneens voor de vacantieperio- den. De zieke kinderen, die den schoolouderdom hebben bereikt, opgenomen in ziekenhuizen of in gespeciali seerde inrichtingen, alsook deze die in koloniën ver blijven, kunnen dezelfde voordeelen genieten. Te dien einde dienen de bestuurders en beheerders van bedoelde inrichtingen de lijst der gerechtigden over te maken aan den gemeentelijken ravitailleeringsdienst, zooals voorzien voor de schoolhoofden. Weet gij dat de Naamlooze Verzekeringsmaatschappij reeds aan hare verzekerden eene teruggave ge daan heeft van meer dan 2.500.000 frs onder vorm van vrijwillige korting op de premiën. Dat zij U desniettegenstaande de voordeeligste tarieven en klare uitgebreide polisvoorwaarden verleent, en U eene spoedige en zeer billijke «p- lossing bij ieder rampgeval verzekert. Waarom dus nog langer verzekeringen afslui ten aan allerlei vreemde Maatschappijen Kapitaal en ReservenMeer dan 16.000.000 frs. Maatschappelijke Zetel KORTRIJK, Lekkerbeetstraat H. R. K. 952. Bijkantoren IEPER OOSTENDE BRUGGE. De Maatschappij stelt belang in elke ernstige aanvraag voor agentschap. Het Nationaal Verbond der Haarkappers van België deelt mede dat al de haarkappers zekere hoeveelheden scheerzeep en shampooing voor het wasschen van 'het haar kunnen bekomen om hun beroep uit te oefenen. Deze verdeeling geldt voor een tijdperk van vier maanden (vanaf 1 Augustus tot 30 November 1941). De officieele formulieren der aanvragen voor de be voorrading zijn te -hunner beschikking in de zetels der arrondissementengroepen van het Nationaal Verbond waarvan de lijst volgt. De haarkappers gehuisvest in een arrondissement welke nog niet voorzien is van een arrondissementgroep, zullen zich tot de hieronder aangewezen zetel wenden. Voor het oogenblik moeten al de haarkappers gehuis vest in het arrondissement van DIKSMUIDE zich naar VEURNE wendendie van het arrondissement THIELT naar ROESELAEREdie van het arrondissement EECLOO naar GENT die van 't arrondissement THUIN naar CHARLEROIdie van het arrondissement WA- REMME naar HOEIdie van het arrondissenent MARCHE EN FAMENNE naar NAMEN die van het arrondissement DINANT naar CINEY die van de ar rondissementen van BASTOGNE en NEUFCHATEAU naar AARLENdie van het arrondissement AUDE- NAERDE naar RONSEdie van het arrondissement ZINNIK naar LA LOUVIÈRE en LESSEN. De kappers die de volgende hoeveelheden niet be zitten, kunnen terzelfdertijd een aanvraag indienen tot bevoorrading in textielwaren. Heerenkappers 2 Haarkapperskappen per arbeider. Geen servetten. Damenkappers3 Haarkapperskappen voor den eer sten arbeider. 2 Haarkapperskappen voor de volgende arbeiders. 1 Haarkapperskap voor de helpers en krulsters. 25 servetten (0.50 x 0.70) voor elk persoon die aan den zetel werkt. Zij zullen er voor zorgen zich te voorzien van hun inschrijvingsformulier op het handelsregister, alsmede van hun loonregister en de pensioenkaarten van hun personeel. Al de aanvragen moeten gedaan worden voor den 10 Juli, laatst bepaalden datum. Voor het arrondissement YPER, bij M. VAN DEN HENDE. Boterstraat, 27, YPER. Stilaan begint men er zich rekenschap van te geven welke voorname plaats de landbouw inneemt in de eco nomie van 'het land men gaat ook inzien van welke groote waarde de bodem, de grond is met de menschen die er op leven en er op bestaan, voor de toekomst van het volk, van het land. Landvlucht staat dan ook gelijk met volksbloeding en achteruitgang op elk ge bied. Aan de landvlucht heeft Frankrijk zijn ach teruitgang te wijten. Ook ons land is aangetast. Om maar bij de laatste 30 jaren te blijven in 1910 waren 21,70 van de bevolking in den landbouw werkzaam in 1920 was het nog 18,5 en in 1930 nog slechts 17 Men ziet een gedurigen achteruitgang van een reeds laag cijfer. Hoe kan men de landvlucht tegengaan Benevens de herwaarding van den landbouw door een doelbewuste landbouwpolitiek die er over waakt dat de landbouw loonend blijft, moet er ook voor gezorgd worden dat de levensmogelijkheden op den buiten ver meerderd worden door uitbreiding van de bebouw bare oppervlakte dank zij grondverbeteringen en ont ginning van braakgronden dank zij ook aan de uit breiding van de exploitatie als eigenaar. Een instelling die in dat opzicht prachtig werk le vert is de Nationale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom, die voor doel heeft eenerzijds de werk lieden op den buiten en in de buitenwijken te vestigen, op een klein plekje grond met een gezonde en gerief lijke woning waarvan zij eigenaar zijn en anderzijds ook de landbouwers helpt met hun krediet te geven om eigenaar te worden van hun goed en ook met door de vruchtbaarmaking en verbetering van gronden nieuwe landbouwwinningen op te richten die zij te hunner be schikking stelt. Leeningen worden aldus toegestaan aan de werklie den en de kleine landbouwers tegen 2,50 voor een ter mijn van 10 a 25 jaar. De maatschappij verstrekt tot 80 van de waarde van het goed en vervroegde te rugbetaling is mogelijk op elk oogenblik en voor ge lijk welk bedrag. Verdere inlichtingen kunnen bekomen worden over de werking van de Nationale Maatschappij voor den Klei nen Landeigendonf. op het adres 26, Steenweg op Char leroi. te Brussel.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11