Piano's - Accordeon's 2 Gasdienst Sector leper Verbond van Ambachten en Neringen Rood Kruis van België IEPERSCH KRONIEKSKE WINTERHULP De Wederopbouw in West-Vlaanderen Lotenleening van 1933 HET YPÊRSCHE 20-6 -1941 onthouden van verhalen of schouwspelen van wat wreed is. De hulp, die het kind u bieden wil, al is ze overbodig of zelfs hinderlijk, wijs die nooit af. Zoodoende zoudt gij een goede kiem verstikken. Zijn hulpvaardigheid dient aangemoedigd het beginsel zijner handeling is dus goed, alleen faalt het kind in de wijze, waarop het dit beginsel toe past. De school moet ook het medegevoel opwekken. De omgang met de medeleerlingen en het on derwijs bieden hiertoe gelegenheid. Hoogerop leg den wij er nadruk op, hoe streng er moet gewaakt worden op het verdrukken van den zwakkere. In de school moet onderlinge welwillendheid en hulpvaardigheid heerschen. Men moet er de jeugd het Kaïnsantwoord leeren verfoeien en haar me degevoel verfijnen en ontwikkelen. Al te zeer verwaarloost men de aandacht der kinderen te vestigen op de groote werken van barmhertig- heid en menschelijkheid, in het leven geroepen om blinden en doofstommen, gebrekkigen en noodlijdenden te helpen en te steunen. De luister- grage jeugd moet warm gemaakt worden voor daden van zelfopoffering en grootmoedigheid. On ze kinderen zullen altijd geleerdheid genoeg mededragen, maar het valt te betwijfelen, dat hun geestdrift voldoende zal oplaaien voor alles wat groot en edel is. Naarmate het kind het tijdperk der volwassen heid nadert, moet het ook gewaarschuwd wor den tegen vele gevaren en wederwaardigheden. De wereld is zelfzuchtig en de zelfzucht, moeder van het bedrog. Zij is dus niet te betrouwen. Wie met een open en vertrouwend hart de wereld te gemoet gaat, zullen vele ontgoochelingen ont nuchteren. Wat gebeurt er dan Als bedrog, geveinsdheid en jaloezie over dat argelooze hart heengestreken zijn, sluit dit hart zich voor goed en de mensch trekt zich terug. Hij verliest dan alle belangstelling in het alge- meene leven, tot groote schade der maatschappij en vooral van hem zelf. Hij bekommert zich niet meer om de menschen en de menschen bekom meren zich niet meer om hem. Dat is een groot nadeel, want wie den kring eenmaal verlaat, komt er niet licht weder in. En dat weet een verlicht opvoeder. Hij doet zijn kweekeling verstaan, dat de groote menschen- wereld niet is gelijk het ouderlijk huis en dat men zijn vertrouwen niet onvoorwaardelijk aan iedereen schenken mag. Hij mag de samenle ving niet totaal zijn vertrouwen weigeren, maar hij moet er uiterst spaarzaam mede omgaan en het tot op zeker peil ondoorgrondelijk voorbehou den. Deze voorzorgen maken nuttig voor de menschheid het gemis hiervan doet de edelste pogingen mislukken. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden spijt het den Gasdienst zijn abonnenten te moeten be richten dat hij zich van 16 Juni af en tot nader bericht verplicht ziet den gasdruk in het net te verminderen, op zulke wijze dat het gebruik van gas alleen mogelijk zal zijn gedurende de vol gende tijdsruimten Van 's morgens tot 's namiddagsvan 5 uur tot 14 u. 30. 's Avonds van 18 u. 30 tot 22 uur. Buiten deze uren en om ongevallen te voor komen, worden de verbruikers verzocht er voor te zorgen dat de kranen van de gasmeters, van de toestellen en waakvlammen gesloten wezen. DE DIRECTIE. Tak: SMEDEN, WAGENMAKERS, KUIPERS Secr.Lange Touroutstraat, 13, leper De verdeeling der ijzerbons zal voortaan op de vol gende wijze geschieden: te WERVIK, eiken Maandag, van 9 tot 12 ure, in Café Majestic St Maartensplaats te PASSCHENDAELE. eiken Dinsdag, van 8 J tot 1 ure, in Café St Joris Groote Markt te IEPER. op het Secretariaat, eiken Woensdag, van af 9 tot 12 ure, en des namiddags van 2 tot 5 ure; te POPERINGE, eiken Vrijdag, in de Groote Zaal van het Stadhuis, van 9 tot 1 ure. Alle andere dagen, buiten den Zaterdag, op het Se cretariaat, vanaf 5.30 tot 7.30 ure. Alle ambachtslieden dienen de namen en adressen der klienten. waar de grondstoffen moeten verwerkt worden, mede te brengen. De verdeeler Jos. BOLLINGIER. Aanbevelingen voor het maken der pakjes voor krijgsgevangenen. VerpakkingHet linnen, van goede kwaliteit, moet genaaid eijn. Vanveters, spelden, of knoopen zijn on voldoende en pakken die met deze middelen gesloten zijn zullen niet meer aangenomen worden. Opschrift VoorzijdeLinks de blauwe of roode etiket. LinkerzijdeAdres van den afzender. Rechterzijde Inventaris van den inhoud van het pakket. InhoudPotjes, die honing of jam bevatten, mogen noch in glas noch in karton zijn zij (Jècnen in het mid den van het pakket geplaatst en gespannen te worden. ZOMERMAAND. Het blijkt dat Guido Gezelle het bij het reehte eind had, wanneer hij den naam Juni wilde vervangen door Zomermaand Maandag, Dinsdag. Woensdag en Don derdag waren Inderdaad echte, mooie, warme zomersche dagen en ik hoop dat, voor de rest van de week, het zonnetje ons ook niet in den steek zal laten. Veel men schen. die binnenshuis hun stuk brood moeten verdie nen, konden maar moeilijk van de straat weg en lk meen te weten dat ze maar op den laatsten klokslag van het aanvangsuur hun lokalen met een zucht blnnen- slenterden en op den eersten van het einduur buiten- stormden. Ja. heeren bureaubedienden en juffrouwen penneleksters, de tijd dat de sneeuw van de schoenen gesmolten werd aan het ronkende kacheltje is voor bij. Ge zult uw broodzegeltjes in het zweet uws aan- schijns verdienen. Gelukkig nog dat sommige bureau's opschuifbare of andere vensters hebben, zoodat het zoe le windje toch wat de natte gezichten kan drogen. TROOST. Er zijn nochtans menschen die lachen. Het zijn die welke het grootste deel van den dag bulten doorbren gen en dezen winter hadden te lijden van de kou. Boon tje komt om zijn loontje. Na regen komt zonneschijn. Nochtans heeft moeder natuur ons, de pennevoerders, de gazetiers en de anderen, toch niet heelemaal ver geten het is ln de maand Juni dat de dagen het langst zijn, zoodat iedereen na den dagelijk- schen arbeid nog ruim van het mooie weer kan ge nieten. Een wandeling te voet of per fiets naar den buiten Is aan de orde van den dag. Ook het zwembad heeft succes. Met dankbaarheid maakt de Iepersche jeugd gebruik van deze prachtige, moderne en zeer goed Ingerichte badgelegenheid. 'Het is een van de instellin gen die leper waardig is en waarop we mogen trotsch zijn. Vreemdelingen die haar bezoeken spreken er vol mondig den lof over uit, want ze kan een vergelijking doorstaan met het beste dat ln andere steden verwe zenlijkt werd. SINT JAN IN VLAANDEREN. Water en baden doen ons denken aan Sint Jan, den dooper. Dinsdag vieren we zijn geboorte. Hij wordt gediend tegen hals- en keelpijn, verlies van de stem, vallende ziekten, kinderstuipen, abcessen en hoofd zweren. Hij is patroon van de kleermakers. In West- Vlaanderen is hij beschermheilige op veel plaatsen, kerken en parochies die bij 't water liggen. Daarvoor moeten we niet ver zoeken. We hebben Sint-Jan bij leper. Verscheidene planten en dieren kregen ook den naam van Sint Jan. We kennen het Sint-Janskruid dat nu in bloei staat, de Sint-Jansbroodboom die geen vruchten droeg dan om Sint Jan te spijzen in de wil dernis. De Sint-Jansstruik of aalbeziestruik, anders ge zegd geniver die, naar de legende, een doorn was doch beieren droeg als Sint Jan er op geslapen en met zijn bloed genescht had, en de Sint-Jansgordel. De blekworm wordt ook geheeten Sint-Janswormken. Steeds volgens de legende is dit diertje lichtdragend geworden wanneer Sint Jan het, om 't niet onder de voeten te laten trappen, op een bloem zette. Eertijds werden op Sint Jan de rekeningen vereffend en gesloten van kerken, steden, ambachten en neringen. Het Sint-Jansvuur werd gemaakt in alle streken van Europa en zelfs daarbuiten. In sommige plaatsen gaan de kinderen nog rond van deur tot deur om hout voor Sint-Jansvuur al zingende Hout, hout, timmerhout, Wij komen al om Sint Jans hout. Geeft een 't wat En houdt een 't wat Op Sinte Pieter nog een 't wat VOLKSLEVEN. Dat alles zijn getuigenissen en overblijfselen van een rijk volksleven, en mooie, aandoenlijke tradities waar van we met schaamte moeten we dat bekennen zoo ver van zijn afgedwaald en die thans meestal on bekend zijn. Gebruiken van den buiten, zal men ons antwoorden. Maar wat weten we dan af van de ge bruiken der steden We leven in een stad die in de geschiedenis altijd een zeeT uitgebreid volksleven en een schat van mooie tradities bezat. Wat blijft ervan over In het midden van de stad staat de Halletoren. Staat hij in het midden van ons hart. Wat weten wij er van Wat weten we bij voorbeeld van den beiaard Het schijnt zelfs dat velen vergeten zijn dat er klok ken in den toren hangen. We hadden het verleden week over de beiaardconcerten. Er meer willende van ver nemen hebben we Zondag den toren bestegen. EEN SPIJTIGE VERWAARLOOZING. We troffen er den beiaardier, de verdienstelijke heer Ryckelinck aan. Tusschen twee stukken in vernamen we dat hij de vorige Zondagen eigenlijk geen concert had gegeven, doch was komen zien of dit mogelijk was. Er was namelijk nog geen licht Eigenlijk moesten de concerten reeds op 15 Mei begonnen zijn, doch daar het klokhuis nog niet in orde was kon dit niet gebeuren. Tot 15 October zullen we eiken Zondag, van 12 uur tot 12 u. 30, een muziekuitvoering op den beiaard te hoo- ren krijgen. TOERISME EN VERWACHTING. We vinden den duur der beiaardconcerten uiterst kort. Van eigenlijk toerisme is weliswaar geen spraak meer. We vinden het dan ook niet geraadzaam den beiaard drie-, viermaal of meer nog per week te la ten spelen zooals in normalen tijd zou kunnen ver wacht worden. Er zijn evenwel zekere tradities die een sta cl als leper moet hoog houden. leper zonder beiaard bespelingen is leper niet meer. Overigens de Ieperlin- gen houden er zelf aan hun beiaard te hooren bespelen. En er moet mede rekening gehouden worden dat het voor den beiaardier een gelegenheid tot oefening en vervolmaking in zijn kunst is die na den oorlog, als het toerisme weer in vollen bloei is, den roem en dus het profijt van de stad ten volle zal ten goede komen. Als er van een strikt minimum gesproken kan worden, dan blijkt ons dit een uur per week te zijn. Wij onder werpen dit voorstel aan het stadsbestuur en hopen dat het ernstig in overweging zal genomen worden. LUISTERAARS OP HET TERRAS. Een beiaardconcert, zooals gelijk welk ander concert, moet beluisterd worden. Het is niet wanneer de vrou wen vertellen hoe ze aan aardappelen zijn geraakt, of ze een schoon stuk vleesch hebben bemachtigd, dat het brood hier beter is dan ginder, en terwijl de heeren als kamerstrategen de reis om de wereld in 60 minuten maken, dat ze de Sonatine Nr 1 van Pleyel of de Ru- bensmarsch van Peter Benoit, die de heer Ryckelinck speelt, zullen hooren, genieten, waardeeren en de kunst van den beiaardier naar waarde leeren schatten. We hebben gezuen dat enkele cafés hun terras hebben opgetimmerd. Hun bonte kleuren brengen een vroolijken toon op de marktplaats. Welke gelegenheid om daar in het zonnetje of naar keus in de koele scha duw onder de kap naar het klokkenspel te luisteren PROGRAMMA'S. Bij wijze van inlichting laten we hier de lijst der stukken volgen die verleden week 'gespeeld werden. Sonatine Nr 1 van Ign. Pleyel. Ghequetst ben ic van binnen (Oud Vlaamsch lied). De Lindeboom, van Schubert. Das zerbrochene Ringlein (Fr. Glücke). De Rubensmarsch en Klokkenlied uit Vlaanderens Kunstroem, van P. Benoit. Op het programma van Zondag a. s. staan vermeld 1.) Archaïsche suite G. Clement a) rigaudon b) padane c) menuet. 2) Menuet in G. L. Van Beethoven 3) a) Wenn sich zwei Herzen scheiden F. Mendelssohn b) Mon coeur s'ouvre a ta voix uit Samson en Dalila, van C. Saint-Saëns 4) Chacone Auguste Durand En nuen avant la musique Laat de beiaard spelen. We zullen luisterenFernand DE BRUYN. Een beknopt overzicht der actie. Nu het winterseizoen volledig achter den rug is, hebben wij de gelegenheid een terugblik te werpen op het gepresteerde werk sedert het ontstaan der afdeeling in November van verleden jaar. Kleeding De bedeltocht voor oude kleederen was de inzet van de werking. Naar schatting bedroeg de waar de der ingezamelde kleederen 15.000'fr. Daarbij kwa men nog de vrije giften van nieuwe kleedingstukken en stoffen, voor een bedrag van meer dan 5.000 fr. Dit werd volledig aan de behoeftigen uitgedeeld of voor een klein bedrag afgestaan, wat ongeveer 600 fr. terug naar de kas bracht. Maar... er werd nog door Winter hulp voor een som van 31.306 fr. nieuwe kleedingstoffen aangekochtde bedeeling hiervan geschiedde na on derzoek der afdeeling Huisbezoeken over den graad van behoeftigheid van het vragende gezin. Tot einde Mei werden door dit departement 203 families geholpen. Melk Met de uitdeeling van melk werd aangevangen in de maand Februari. Hiervan genoten al de onder steunden in 't bezit van een melkkaart. Dit kostte aan Winterhulp ruim 80.000 fr., terwijl de betalende onder steunden hiervoor slechts 41.000 Fr. terugbetaalden, zoo dat Winterhulp hier een tekort boekte van 39.000 fr. Het aantal ondersteunden was hier buitengewoon groot603. Kolen Niettegenstaande het zeer moeilijk ging om de voldoende hoeveelheden kolen te bekomen, werd dezen winter voor meer dan 58.000 fr. brandstof uitgedeeld, waarvoor de 1.064 geholpen gezinnen slechts 7.780 fr. betaalden. SchoolsoepIn Januari 1941 werd hiermede begon nen. De kosten bedroegen einde Mei 29.500 fr. Meer dan 2500 kinderen genoten hiervan tijdens de wintermaan den en betaalden slechts een kleine vergoeding. Het aantal rondgedeelde liter bedroeg 96.538. Een prachtig resultaatZoo mag inderdaad de wer king worden geheeten, wanneer men bedenkt dat het Winterhulp comité tot op einde Mei een meeruitgave boekte van 137.791 fr.! In totaal werden 1064 gezinnen geholpen. Hierbij laten wij dan nog buiten beschouwing de andere steunverschaffing als bv. 80 flesschen lever traan voor de kinderen, groote hoeveelheden sinaasap pelen, chocolade, sojabeschuiten en vitaminen. En eindelijk willen wij nog vernoemen het ontbijt aan een 120 genoodigden aangeboden ter gelegenheid van de Plechtige Communie. Onze Eere-Communiekantjes zul len dien schoonen dag niet licht vergeten. Per slot van rekening een bilan die wel is waar niet in het voordeel is van Winterhulp, gezien langs de fi- nancieele zijde, maar een groot succes als men de ver leende materieele hulp overschouwt. Daarom moet het parool zijnvolhouden. Nog voor velen echter is de steun voor Winterhulp een doode letter nog te veel menschen die het kunnen doen vergeten dat Winter hulp synoniem is van hulpbetoon en naastenliefde en dat ook zij tot plicht hebben de behoeftigen en de zwakke, ondervoede kinderen hun daadwerkelijken steun te verleenen. Dat kunnen ze mits een regelmatige bijdrage voor Winterhulp te storten. Moge het goede voorbeeld van zoo vele anderen hun hart tot mede- doogen stemmen Einde Mei had het Provinciaal Commissariaat voor Wederopbouw, waarvan de zetel gevestigd is Doornijk- straat te Kortrijk, 1.373 leenaanvragen ontvangen voor herstellingen of heropbouwing van geteisterde particu liere woningen. 1.209 dezer aanvragen, met een totaal bedrag van 29.150.458 fr„ werden reeds aan den be voegden dienst overgemaakt. 1.131 aanvragen werden ingewilligd met een gezamenlijk bedrag van 22.084.170 frank. Tot op heden werden 948 akkoorden afgesloten en de rechthebbenden ontvingen reeds, in opeenvol gende tegemoetkomingen, een totaal van 12 miljoen 772.808 frank. Wat de vastgestelde vergoedingen betreft voor de vernielde of door den oorlog geteisterde fabrieken, be loopt het bedrag hier reeds 24.70i.000 frank, hetgeen meebrengt dat tot heden in totaal een som van meer dan 37 miljoen daadwerkelijk werd aangewend voor den wederopbouw in West-Vlaanderen. In vele gevallén echter hebben tal van getelsterden op eigen krachten de herstelling uitgevoerd zonder hun toevlucht te ne men tot het leenstelsel, zulks niettegenstaande den lagen rentevoet door het officieel organisme geboden. Trekking van 18 Juni 1 millioen wordt gewonnen door serie 146793. 25.000 fr. worden gewonnen door de volgende reeksen 153575 145488 281096 220222 273070 294513 312168 327421 349901 368101 366069 160017 166643 177803 194595 228699 228610 245952 248941 253244 270208 283841 285462 305251 347318 351504 365406 372694 379680 397628 101168 111486 120789 135485 139007 135520 166340 190750 213168 224282 241731 243100 286952 333239 354267 Akkordeeren Herstellen Verhuren Alsook al andere instrumenten. NIEUW OCCASIE R. VIAENE, Merghelynckstr., 4, Yper.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2