ROBERT EN BERTRAND ONZE FILMKRONIEK Een Zaal FLORA Een Film MEN ZAL ZICH DOOD LACHEN Robert en Bertrand Kristina Soederbaum Verliefd Avontuur Café de Paris Actualiteiten van 20 tot 23 Juni Stedelijke Muziekacademie van Yper YPERSCHE VOETBALKRONIEK Bij White Star leper HET YPERSCHE 20 - 6-1941 Het is een typisch verschijnsel voor onzen tijd dat de films, die het publiek aan t lachen brengen, de grootste gunst behalen. De cinemauitbaters weten daarvan mede te spreken. Het publiek vraagt maar te lachen. Speelt een kluchtfilm en het volk komt toegestroomd Deze psychose heeft iets gemeens met die van den opium schuiver, die om zich te onttrekken aan het droge alle- daagsche, zich aan zijn hartstocht overgeeft en gedu rende enkele uren in een wereld van droomen verblijft Een wereld van droomen 1 Is de film iets anders Maar terwijl de opiumschuiver zijn vonnis teekent, is het cinemabezoek een onschuldige en aanbevelingswaar dige ontspanning, die ons ver weg brengt van onze bekommernissen en doorgaans den geest opfrischt en nieuwe krachten geeft voor den dagelijkschen strijd. Wanneer dan zooals deze week in een zaal een film afgerold wordt als Robert en Bertranddan aarzelen we geen oogenblik om er onbedwongen onze voldoening over uit te drukken, den meest vooruit- strevenden cinemaeigenaar van stad ervoor te felici- teeren dit op zijn programma te hebben ingeschreven, en het iedereen, oud en jong, onvoorwaardelijk aan te bevelen. De legendarische zwervers Robert en Bertrand zijn algemeen bekend. Het was dan ook te voorzien dat de twee lustige vagebonden, die furore maakten op het tooneel. vroeg of laat in het net van den camera-man zouden loopen. De film zet in met een lente-idylle tus- schen een verliefd paartje. In de schors van een boom snijdt de verliefde jongeling een hart met hun beider initialen Michel en Lenchen. Bertrand (Kurt Seifert) heeft de lente ook te pakken, maar de gestalten van Fatme en Suleika, die zijn droo men bewolkten, ontpoppen zich in werkelijkheid tot twee gendarmen, die hem in een andere werkelijkheid terugvoeren, de gevangenis. Daar ontmoet hij zijn ou den collega Robert (Rudi Godden) en de beide vrien den aarzelen geen oogenblik de plaat te poetsen zoo gauw zij er de kans toe zien, natuurlijk zonder de toe stemming van Strambach, de directeur. In de afspanning van Lips in het Spreewald is het bruiloft. Bij zulk een feest moeten Robert en Bertrand natuurlijk aanwezig zijn. Zij verdienen er hun middag maal met de vaten af te wasschen. Maar de gendarmen Flint en Bl.ank zitten hen op de hielen. Een koddig ver hoor heeft plaats, maar het haalt niet veel uit. Wan neer de lustige vagebonden van de gelegenheid gebruik maken, terwijl zij een liedje ten beste geven, om de portefeuille van een der gasten, Biedermeyer, te robbe ren, wordt de toestand voor hen meer dan critisch. Er wordt een wilde drijfjacht georganiseerd, waaraan allen deelnemen. De vagebonden springen op de paarden der gendarmen en poetsen de plaat. In de portefeuille steekt geen geld, maar een brief, waaruit af te maken is, dat Biedermeyer verdachte za ken doet met Ipelmeyer, de bankier te Berlijn. De lus tige vagebonden besluiten in te grijpen ten gunste der familie Lips uit het Spreewald. Zij beleenen de paarden en gaan naar Berlijn. Als de graaf de Montechristo en zangleeraar Mueller doen zij hun intrede in Café Kranzler, Unter den Lin den. Ipelmeyer denkt een zaakje te doen met hen en hij inviteert ze bij hen thuis voor een feest. Tijdens het hoogtepunt van den avond, een galop, wordt de familie ontlast van haar juweelen. Hieraan hebben de vage bonden natuurlijk schuldHet wordt echter aldra be merkt en de gasten, de gastheer aan het hoofd, vervol gen onze helden. Op het laatste nippertje lukt het hen te ontsnappen. Enkele dagen later ontvangt vader Lips een pakje waarin de schitterende juweelen en een brief van de twee oude vrienden r Michel komt intusschen met verlof en is er trotsch op, dat hij korporaal is geworden. Hij heeft nu meer moed en hij sluit Lenchen in zijn armen en belooft haar, dat hij de zaak wel in orde zal brengen. Er is een hooge belooning uitgeloofd voor de aanhou ding der twee vagebonden. Wij vinden ze terug, ver kleed als Spreewalderinnen, in de- volksmenigte eener jaarmarkt. Maar de directeur der gevangenis heeft ze ontdekt. Bij het dansen worden zij herkend. Er bestaat maar een mogelijkheid zich ite redden de ballon Zij wagen het er op. Fluks springen zij in het schuitje en statig rijzen zij omhoog. Maar de pret zal dezen keer niet laiïg duren. Er wordt op den ballon geschoten. Hij schiet in brand. De vagebonden sprin gen uit het schuitje en met behulp van de geopende parapluie dalen ze veilig op den beganen grond. Hoe zal men hen hun misdrijven vergelden Door hen soldaat te makenStram alsof zij het reeds sinds jaren doen, staan zij met geschouderd geweer in het gelid. VOOR DE LENS. Wanneer men Kristina's levensgeschiedenis hoort, verwondert men zich er over met welk een energie en doorzettingsvermogen dit persoontje haar carrière ge maakt heeft. Kristina verliet reeds op jeugdigen leeftijd huis en haard met het groote doel tooneelspeelster te worden. Haar ouders, die hier zeer tegen waren, ofschoon zij toch eigenlijk zelf de kiem voor deze plannen legden, doordat er in den huiselijken kring yeel aan liefheb- berijtooneel werd gedaan, waarin Kristina dan mede- speelde. probeerden haar dit gedacht met alle macht uit het hoofd te praten, maar niets mocht baten Men verwacht nu misschien te hooren dat Kristina toen reeds bewees een wonderkind te zijn, doch mets is minder waar. Nooit heeft ze meer tranen in haar leven vergoten dan in deze jeugdperiode, waar zij ge durende de repetities haar medespelers tot wanhoop bracht en zichzelf voor een groote mislukking hield. Maar het eigenaardige deed zich voor. dat zij zich, gedurende deze mislukte repetities, innerlijk haar te spelen rol zóó eigen wist te maken, dat zij .bij haar op treden alle verwachtingen overtrof. Door dit resultaat kreeg zij dan ook de overtuiging dat zij talent moest bezitten en haar roeping het tooneel zou zijn, en met een ijzeren wil bezield begaf zij zich naar Berlijn om iets groots te bereiken. Zeker, in Berlijn had zij eenige vluchtige bekenden, maar het was toch een waagstuk wat zij ging onder nemen. Nu begonnen eigenlijk pias de groote moeilijkheden. Spreek- en tooneellessen wisselden elkaar af en met de langzame vervolmaking van haar talent, kwam het groote brandende verlangen naar een eerste rol. Er breekt een tijd voor haar aan, die wij uit zooveel bio- graphieën van beroemde tooneelspelers en filmacteurs kennen, namelijk... de tijd van het wachten. Haar droomen om bij een groote filmmaatschappij geënga geerd te worden, bleken ijdel te zijn, de telefoon zweeg in alle talen, niemand zag wat in haar. Echter liet zij dezen tijd niet onverbruikt voorbij gaan, ze verwisselde van tooneelschool en werkte hard in het volle bewustzijn dat zij nog heel veel te leeren had. Plotseling werd de geheele jonge tooneelwereld op geschrikt door de mededeeling dat de regisseur Veit Harlan de film Jeugd in voorbereiding had en voor de rol van Anneken een jonge vrouwelijke kracht zocht. Maar deze rol scheen de bescheiden Kristina veel te groot toe zij durfde niet naar Veit Harlan te gaan om de kans te wagen. Maar uiteindelijk vermande zij zich toch en besloot het waagstuk te ondernemen. Een proef-opname met den vertolker der mannelijke hoofdrol Hermann Braun wordt gemaakt. En weer breekt een tijd vol spanning en afwachten voor haar aan. Tenslotte geheel ontmoedigd, terwijl zij ervan over tuigd is dat haar droomen nooit in vervulling zullen gaan, begint zij zich meer en meer met de gedachte vertrouwd te maken, geslagen en mislukt naar haar geboorteland, Zweden, terug te moeten keeren. Maar het is een bekend spreekwoord dat als de nood het hoogst is de redding nabij is. Haar koffers zijn reeds gepakt, zij is reisklaar, wanneer er plotseling, als een donderdslag bij helderen hemel, een telegram van Har lan komt dat zij voor de rol van Anneken aangenomen is. Van dit oogenblik begint haar zoo groote carrière Wij zien wat Veit Harlan van dit frissche en natuur lijke meisje wist te maken en wat Kristina in deze eerste belangrijke rol van haar leven, gepresteerd en gegeven heeft. In deze diep-menschelijke tragedie kwam het talent van Kristina Soederbaum overtuigend naar voren. Zij is later getrouwd met Veit Harlan, haar eersten regis seur. Verliefd avontuur, beter ware liefdesavontuuriS een comedie verwezenlijkt door Eric Waschnek. Ze speelt zich vooral af te Parijs en te Nice en heeft als onderwerp een reeks diefstallen, waarin het bedrogen meisje ten laatste zelf verwikkeld geraakt. Deze film wordt vertolkt door Olga Tschechowa, Paul Klinger en Georg Alexander. Dit is een oude productie die ons in de troebele mi lieu's van moord en allerhande kuiperijen brengt. Victor NEYTS. Aflossingskoers in Zwitserland Hindernissenwed- loop te Brussel Derby voor lammeren in de Ver- eenigde Staten Boksersschool te Antwerpen Jonge kangoeroes in den dierentuin van Berlijn Aardappel- en groententeelt De moedermelk redt den zuigeling Achthonderd Noren komen in hun vader land terug Vlaamsche Kunsttentoonstelling te Ber lijn Pioniersbrug nabij Belgrado Duitsche oor logsschepen in de golf van Biskaje Duitsche artille rie op den rand van het kanaal Luchtgevechten bo ven het kanaal. O PRIJSKAMPEN SCHOOLJAAR 1940 - 1941 KLASSEN VAN NOTENLEER Dinsdag 1 Juli, om 5 uur 's namiddags, 1° Studiejaar (Meisjes en Jongens). Woensdag 2 Juli, om 5 uur 's namiddags, 2« Studie jaar (Meisjes en Jongens). Donderdag 3 Juli, om 5 uur 's namiddags, 3e Studie jaar (Meisjes en Jongens). Vrijdag 4 Juli, om 10 1/2 uur "s morgens, 4« en 5e Studiejaar (Juffrouwen en Jonge Heeren). OPENBARE PRIJSKAMPEN IN DEN STADSSCHOUWBURG Maandag 7 Juli, om 2 uur 's namiddags Blaasin strumenten. Dinsdag 8 Juli, om 11 uur 's morgens - 1 1/2 uur s na middags Snaarinstrumenten. Woensdag 9 JuU, om 10 1/2 u. 's morgens - 1 1/2 uur 's namiddags Klavier. Donderdag 10 Juli, om 2 uur 's namiddags Zang. Maandag 14 Juli, om 8 uur 's morgens met gesloten deuren Harmonie. Vertooningen: Vrijdag. Zaterdag, Maandag, om 7 u. 30; Zondag om 3 u„ 4,30 u. en 7.30 uur. C. S. Yper 6 W. S. Lauwe 1 Lauwe, tweede gerangschikt in de reeks B der pro vincie. had vriendelijk het aanbod der rood-witten aan vaard om een vriendenwedstrijd op het terrein der Augustinenstraat te komen spelen. Het ploegje, dat Stade Kortrijk dikwijls het vuur aan de schenen legde, telde drie plaatsvervangers en was als volgt samenge steld Naessens Werbrouck Pinoy J. Delcour Debuyck Cottignies Deman Cottens Ameye F. Courtens Pinoy A. Daar tegenover stond onze kampioen-ploeg voltallig opgesteld. Sonneville Versavel Doolaeghe Dumalin C. Gauquie Godderis Vandamme, Cherchye, Dumalin M., Deplancke Beddeleem De leiding was aan scheidsrechter Croquette toever trouwd. Lauwe wint den opgooi en meteen het wind- voordeel. De bezoekers stellen zich dadelijk schrap aan, maar kunnen onze verdediging niet verschalken; ze worden stilaan teruggedreven, zoo goed zelfs dat Cher chye gemeten bij Dumalin Maur. doorgeeft. Deze geeft met een klein afwijkend kopstootje aan Deplancke, die niet aarzelt om aan de 7e minuut Naessens voor de eer ste maal te verslaan. Door dit doel alsof opgewekt, blij ven de rood-witten nu enkelen tijd aan leidende hand. Een schuiver van Beddeleem wordt door Naessens on schadelijk gemaakt. Drie hoekschoppen, alhoewel ge harrewar verwekkend, blijven onbenuttigd. Op overzet van Vandamme schiet Beddeleem in keeper's handen. Lauwe blijft echter bij de pakken niet zitten en toont nu insgelijks dat het ploegje goed verband houdt. Zoo kan Ameye met een flink schot Sonneville verschalken bij een welgelukten tegenaanval, zoodat de elftallen gelijk staan. Rood-wit echter dwingt nog een hoekschop af, de bezoekers ook, en dat in enkele oogenblikken. Het spel golft dus snel heen en weder. Op schot van Bedde leem moet Naessens in corner redden. Deze laatste on derscheidt zich ten andere menigen keer. Lauwe tracht nu zijn spel op te dringen maar het Ypersch backpaar is niet te spreken. Op algemeen vooruitrukken onzer jongens geeft Dumalin C. mooi door aan Deplancke, die niet aarzelt om nummer twee op Yper's actief te zetten aan de 34c minuut. Een zesde hoekschop voor ons brengt niets op, evenals een schot van Beddeleem dat op den zijpaal terechtkomt. Op hoekschop, door Lauwe afge dwongen, lukt Ameye bijna voor de tweede maal den gelijkmaker. Op aanval van het rood-witte aanvals- kwintet is Naessens uitgeloopen, doch Cherchye, vóór een ledig doel, schiet huizen hoog. zoodat een ware kans verkeken werd. Daarop komt de rust met 2-1 voor Yper. Pas is de wedstrijd hernomen of Yper zit al vóór Naessens' heiligdom, doch het gevaar wordt op een nip pertje afgewend. Op overzet van Beddeleem. schiet Van damme in het zijnet alswanneer de toeschouwers het derde doel als aangetekend beschouwden. Iedere partij bekomt nu een hoekschop. Langs onze zijde schiet God deris hoog over, langs den anderen kant komt Sonne ville gepast tusschen. Gezien rood-wit op zijn beurt met het windvoordeel optreedt, zijn de meeste aanvallen dan ook op het actief van de locale ploeg te vermelden. Op inzenden van Cherchye, kopt Dumalin M. over de backs heen, Beddeleem komt toegeloopen en met een rechtstreeksch schot heeft Yper de leiding met 3-1 aan de 17'' minuut. Lauwe blijft intusschen niet onledig en beproeft het met ontsnappingen langs Pinoy. Onze half- lijn echter speelt nogmaals uitstekend en verhindert dan ook menig gevaarvol optreden. Op inzenden van Beddeleem kopt Dumalin M. het leder op de bovenlat, terwijl Pinoy met een bliksemschot insgelijks den bal op de dwarslat te pletter schiet. Yper bekomt verder twee en Lauwe een hoekschop. Op vrijen schop zendt Debuick in het zijnet. Eindelijk heeft de rood-witte voorwaartslijn haar kort passenspel voor den dag ge haald. zoodat de gestemde verdediging in de war begint te loopen. In minder dan geen tijd wordt Naes sens dan ook tweemaal verslagen en wel door Dumalin M. en Cherchye aan de 35" en 37" minuut. Nu dat de achterstand (5-1) wat gevoelig komt te staan, vermin dert dan ook de strijdlust der bezoekers, die enkel op ontsnapping werken. De Tood-witten zijn nu in volle meerderheid, maar kunnen Naessens niet meer ver schalken. tenzij in de laatste minuten, alswanneer De plancke op persoonlijke poging haarfijn aan Beddeleem overgeeft, die natuurlijk van de gelegenheid gebruik maakt om een zesde en laatste doel voor zijn ploeg aan te teekenen. De wedstrijd loopt ten einde en de vijf- honderdkoppige menigte trekt voldaan huiswaarts met de hoop dat volgende seizoen, menige dergelijke wed strijden zullen plaats grijpen. C. S. Yper heeft dus be wezen dat zijn jongens dit jaar, als welverdiend kam pioen van reeks C, den strijd met de kampioenen der andere reeksen mochten aanbinden. Leve C.S. Yper en tot toekomende seizoen. C. S. Yper BI White Star leper 2 De reservisten moesten met een gehavende samen stelling den strijd tegen White Star aanbinden. Van de 16 gedagvaarde spelers waren er 8 tegenwoordig en de ploeg werd aangevuld door drie spelers die in langen tijd geen schoenen aangetrokken hadden. Verder was een fijne motregen de oorzaak dat het leder zwaar en het veld glibberig -geworden waren. White Star was in het begin van den wedstrijd aan leidende hand en tee- kende dan ook in twintig minuten tijd twee doelen aan. nadat een strafschop sportief in de handen gegeven werd. Laire teekende het eerste aan op missen van Vercoutere. terwijl Alleman prachtig door de beenen schoot na het geven van hoekschop. Nadien kwam er wat evenwicht in de partij, maar de rood-witte voor- lijn verkeek menige kans om den achterstand in te halen. White Star bekwam 4 en Cercle 5 hoekschoppen. Na de rust ging het spel verdeeld op met beide ploegen beurtelings ten aanval. Dechiever schoot op de boven lat, White Star's keeper redde dikwijls kansrijk op een nippertje en 't was enkel in de laatste oogenblik ken dat Devos de eer kon redden op voorzet van Van limburg. Cercle bekwam drie hoekschoppen, White Star twee. Rood-wit verdiende een gelijk spel en een pun- tenverdeeling had dan ook billijker voorgekomen. Daarmede zijn de heenmatchen van hét bekertornooi afgeloonen en het klassement ziet er nu als volgt uit White Star 2 10 16 5 3 Red Star 2 0 2 0 4 8 0 Racing 2 0 2 0 1 5 0 Zondag laatst speelde White Star zijn tweeden kamp van het stedelijk tornooi tegen Cercle Sportif B, die moeite had om een volledig elftal op te stellen. De over winning, door White Star behaald met 2-1. geeft ons alle kans om den beker te winnen, indien bij de terug matchen van het aanstaande seizoen geen omverwer pende uitslagen worden behaald door de mededingers. Morgen Zondag reist White Star met 'n vernieuwde ploeg naar Prior Langemark, om er te vier uur een vriendenwedstrijd te spelen, reeds vroeger aan het plaatselijk elftal beloofd. Als slot van het seizoen wor den enkele nieuwe elementen beproefd, ten einde reeds voor het aanstaande gereed te staan. Alle supporters van White Star worden verzocht het elftal te vergezellen, want aan den overwinnaar zal een beker worden overhandigd. We vertrekken gezamenlijk aan 't lokaalte 3 uur. Beginuur van den kampte 4 uur.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 5