Léon GRILLET Firma C. A. JANS Naamdagen. z.on. Maan. Maanstanden. 19 Meenenstraat 19 Y P E R TITELS KOEPONS BEURSORDERS Loterij Winterhulp Voor de houders van Reisduiven Spoedbestellingen voor het Buitenland ALLE UURWERKEN TAFELGERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de Leest en verspreidt HET YPERSCHE DE ZONNEBLOEM De plantkunde is een tak der wetenschap die we slechts stiefmoederlijk behandeld hebben en het wordt dus ook tijd, nu het mooie weer einde lijk van de partij is, eens een bekende huisplant van naderbij te bekijken nl. de zonnebloem. De Helianthus wat letterlijk vertaald zonne bloem geeft, is een reusachtige, éénjarige zomer- plant, wier vaderland Amerika is en voorname lijk in Peru aangetroffen wordt. Zij kwam in Europa langs Spanje en een Mechelaar, Hopperus, geheimschrijver van Philip II zond ze uit Ma drid naar de Nederlanden. In 1569 bloeide ze voor de eerste maal in onze gewesten. Zij is dus een oude bekende en werd weldra een zeer gezochte sierplant. In sommige streken, vooral in Zuid- Rusland en in de Balkanstaten, wordt zij ge kweekt om het zaad, waaruit men een kostbare vette olie perst, die als tafelolie en ook in de lamp gebruikt wordt; ook heeft zij waarde voor de be reiding van fijne zeep en van olieverf. Hoe kwam ze aan haar naam De als een groote zon stralende bloem met wel eens een middellijn van meer dan 25 cm. vertoont een groote gevoe ligheid voor het zonnelicht. Zij richt steeds haar bloemenhoofd naar de zon en volgt deze in haar schijnbare dagkoers. Zij is dus een echte zonne wijzer Doch dit zonnewijzen en bijgevolg haar draaiende beweging houdt op wanneer de bloei tijd voorbij is en wanneer het zaad aan het uit groeien en rijpen is. Haar stand is dan vast. Haar bloemenhoofd is dikwijls zoo zwaar dat zij meer of minder sterk overhangend of knikkend wordt. Ondanks dezen stand wordt zij niet ont trokken aan de blikken van de insecten, want de zonnebloem is een hooge plant en meestal vlie gen de honingzoekende insekten vrij laag over den grond. Het bloemenhoofd is omgeven van een krans van groene bladeren, die, zoolang het bloemen hoofd in knop» is, dit geheel insluiten en toe dekken. Ook later nog vormt dit omwindsel een doelmatige bescherming tegen langs den sten gel opkruipende dieren, zooals mieren en slakken. Deze deelen vormen den gemeenschappelijken kelk en hierdoor gelijkt de bloeiwijze op een met bloemen gevuld mandje. Daarom is de naam korfjesgewassen voor deze familie veel spreken der dan samengesteldbloemigen of comDosieten. Men weet dat de planten van deze familie zeer vele kleine bloempjes hebben, die alle op een gemeenschappelijken bloembodem zijn ingeplant. Een enkel bloempje zou niet opvallen en de in sekten zouden het niet bezoeken. De opeenhoo- ping heeft dan ook voor gevolg dat het overbren gen van stuifmeel zeer wordt bevorderd. De familie waartoe de zonnebloem behoort is de grootste van het heele plantenrijk, zij telt niet min dan 24.000 soorten. Zij zijn over alle hemelstreken verspreid en bij ons ook op de meest uiteenloopende groeiplaatsen te vinden. De aster, de dahlia, het madeliefje, de witte ganze- bloem, de chrysantemum, het duizendblad, het hoefblad, de kamille, het kruiskruid, de edelweis, de korenbloem, de distels, de cichorei, de andij vie, de kropsla, de paardebloem, enz. zijn enkele der talrijke familieleden van de zonnebloem. De kleine bruingele bloempjes die in het mid den staan noemt men schijf bloem en, zij zijn hier buisvormig. De langere gele lintvormige bloe men die op den boord van het korfje staan noemt men randbloemen of straalbloemen. De schijf- bloemén die bij den rand staan bloeien eerst en het bloeien schrijdt dan geleidelijk voort naar het midden. Dit is zoo voor al de composieten. Behalve de eerste en de laatste dagen van het bloeien vinden wij aldus in elk korfje bloemen op de meest verschillende trappen van ontwikke- ling. De zonnebloem is een prachtig voorbeeld van de groote groeikracht, welke een plant in enkele maanden kan ontwikkelen. Uit het zaad, dat men in de lente in den grond steekt, groeien sterke 2 a 3 meter hooge stengels die zoo dik als een arm kunnen worden. Deze stengel is alleen boven- aan vertakt en over zijn gansche lengte ruw. Hij vormt een soort buis gevuld met merg dat goed op vlierpit gelijkt. Zulk een groote plant is erg blootgesteld aan den wind, vooral omdat zij groote, hartvormige HET YPERSCHE 20 - 6 -1941 bladeren heeft. Óoch zij zitten aan beweeglijke en vrij lange bladstelen, waardoor ze bij een grooten wind naar alle zijden buigen en draaien en dezen het hoofd bieden. Het wortelstel is niet zoo groot als men van zulke groote plant zou verwachten. De hoofdwor tel dringt wel diep in den grond, maar de zijwor tels zijn kort. Ze zijn echter zeer talrijk en hun aantal vergoedt 'hun tekort aan lengte. van 22 tot 28 Juni 1941 Zondag 22 Juni Paulinus, Felix. Maandag 23 Juni Maria van Oignies, Basilides. Dinsdag 24 Juni Geboorte van H. Joannes. Woensdag 25 Juni Willem, Jacobus, Prosper, Guliel- mus, Adelbertus. Donderdag 26 Juni Joannes en Paulus, Maxentius, Pa- polenus. Vrijdag 27 Juni Ladislaus, Fernand. Zaterdag 28 Juni Ireneus, Leo. Opgang Ondergang Zondag 22 Juni 5 u. 29 22 u. 0 Maandag 23 Juni 5 u. 29 22 u. 0 Dinsdag 24 Juni 5 u. 29 22 u. 0 Woensdag 25 Juni 5 u. 30 22 u. 0 Donderdag 26 Juni 5 u. 30 22 u. 0 Vrijdag 27 Juni 5 u. 30 22 u. 0 Zaterdag 28 Juni 5 u. 31 22 u. 0 Opgang Ondergang Zondag 22 Juni 4 u. 19 19 u. 31 Maandag 23 Juni 4 u. 56 20 u. 27 Dinsdag 24 Juni 5 u. 40 21 u. 18 Woensdag 25 Juni 6 u. 30 22 u. 5 Donderdag 26 Juni 7 u. 26 22 u. 46 Vrijdag 27 Juni 8 u. 29 23 u. 22 Zaterdag 28 Juni 9 u. 34 23 u. 54 Nieuwe maan 24 Juni, te 21 u. 22. Eerste kwartier 2 Juli, te 6 u. 24. Volle maan 8 Juli. te 22 u. 17. Laatste kwartier 16 Juli, te 10 u. 7. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,60 netto. Vijfjarige Schatkistobligaties 3,50 uitgegeven aan 99 Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding, Trekking dér 5«' Snede Zaterdagnamiddag had in den zetel der Loterij, Gul den Vlieslaan, 56, te Brussel de vijfde trekking plaats van de Winterhulp-Loterij De trekking gaf vol genden uitslag Al de biljetten eindigend op 8 winnen 100 frank. Al de biljetten eindigend op 08 winnen 250 frank. Al de biljetten eindigend op 180 of op 628 winnen 1.000 frank. Al de biljetten eindigend op 6471 of op 0006 winnen 5,000 frank. Al de biljetten eindigend op 5188 winnen 10,000 frank. Al de biljetten eindigend op 62090, op 55746, op 04490. op 40024, op 91646, op 541*75 winnen 25.000 frank. Al de biljetten eindigend op 38713. op 45319, op 28330 of op 00657 winnen 50,000 frank. De biljetten dragend een der volgende nummers win nen elk 100,000 frank: 261167 215514 128680 289319 117489. Het biljet dragend het nummer 129400 wint 1 miljoen. Naar luid van een onderrichting van de Feldkom- mandantur 578 te Brugge moeten de lijsten der reis duiven, door de burgemeesters verzameld, rechtstreeks aan de Feldkomniandantur overgemaakt worden. De houders van reisduiven hoeven slechts één lijst in te dienen, naar het model, waarvan exemplaren te ver krijgen zijn bij de drukkerij Messager Colombophile 18. rue d'Ophem, te Brussel. De afstempeling en onder- teekening door burgemeester en Feldkomniandantur van de lijsten aan te brengen aan de reisduivenhokken valt weg. De aangifte van bijzondere voorvallen, verlies van reisduiven, moet onmiddellijk gebeuren. Ook voor deze aangifte zijn formulieren te bekomen. De driemaande- lijksche 'lijsten moeten stipt ingediend worden binnen de vijf dagen te rekenen van 1 Augustus, 1 November en 1 Februari aanstaande. Tusschen België en Duitschland alsmede tusschen België en de neutrale landen zijn, in beide richtingen, gewone en aangeteekende postzendingen als spoedbe stelling (express) toegelaten. Deze zendingen worden in de postkantoren en spoorwegstations aangenomen en gezonden aan het bureau Brussel I (Post), dat voor de verdere doorzending zorgt. 9 MORMONEN De Mormonen of zooals zij zichzelf graag noe men de heiligen der laatste dagen vormen een religieus-sociale gemeenschap te Salt Lake City in Utah (Vereenigde Staten). De stichter Jozef Smith werd in 1805 geboren en groeide van kinds been af in een min of meer geëxalteerde omge ving op. Hij verklaarde, dat hij op aanwijzing van een engel metalen platen had opgegraven met een geheim schrift, welk schrift hij door een wonderbril ontcijferde en als Boek van Mormon uitgaf. Dit boek bevat een fantastisch verhaal omtrent twee volksverhuizingen van Azië naar Amerika vele eeuwen voor Christus, verder omtrent het optreden van Christus in Amerika enz. Smith stichtte verschillende gemeenten. Toen zijn vrouw zich over zijn onzedelijk gedrag beklaagde, werd hem de polygamie (veelwijverij) als god delijk gebod geopenbaard, welke leer door den apostel Brigham Young sedert 1852 als dogma werd geopenbaard. De bevolking kwam in verzet tegen de Mormonen en Smith werd gevangen ge nomen en door het volk op 24 Juni 1844 gelyncht. Er ontstond een strijd voor de opvolging van Smith tusschen Young, Rigdon en Smith's zoon. Young werd aangeduid en Smith junior scheidde zich af en stichtte de Georganiseerde kerk van de heiligen der laatste dagen die ongeveer 100.000 leden telt. De gemeente van Young verhuisde naar Great Salt Lake, dat nu nog het middelpunt is van het Mormonisme. De staat Utah werd in de Unie (der Vereenigde Staten) opgenomen. Het Congres der Unie verbood in 1862 de veelwijverij. Lang boden de Mormonen weerstand, doch ze moesten ten slotte buigen. Sindsdien behoort de polygamie niet meer tot de verplichte practijken. In 1924 telden de Mormonen ongeveer 535.600 adepten, verspreid over de gansche wereld doch vooral in Noord Amerika. In Nederland waren er in 1931 een klein duizendtal. Pierre Benoit laat een zijner romans in Salt Lake City afspelen te midden der Mormonen Le lac salé PUCCINI Giacomo Puccini werd op 22 Juni 1858 te Lucca in Italië uit een geslacht van musici geboren. Zijn voornaamste werken zijn Manon Lescaut, La Bohème, Madame Butterfly, Tosca, Trittico. Zijn muziek vertoont een neiging tot sentimen taliteit en tot sensatie, doch hij is een der weinige componisten van zijn tijd, die een duidelijk her kenbare eigen taal heeft gesproken. Na Debussy en Richard Strauss mag hij tot de meest oor spronkelijke muziekvinders van het begin dezer eeuw gerekend worden. Hij is zeker de grootste Italiaansche operacomponist sedert Verdi ge weest. Vooral in het komische is hij groot. MATTEUCCI Karei Matteucci werd in 1811 geboren te Forli in Italië. Hij studeerde aan de hoogeschool van Bologna en te Parijs en werd leeraar in de na tuurkunde te Ravenna en professor aan de uni versiteit van Pisa. Op wetenschappelijk gebied verwierf hij groote vermaardheid door zijn op zoekingen betreffende de uitwerkselen der elec- triciteit. Ook op politiek terrein speelde hij een belangrijke rol, hij werd nl. achtereenvolgens Minister van Openbaar Onderwijs in het kabinet Rattazzi (1862). Hij overleed te Andenza op 22 Juni 1868. in GERO - ZILMETA, gans h vlekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, platineering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H. R. leper386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9