2 OORLOG TEGEN SOVJET RUSLAND Motorvoertuigen -- Rijbewijs IEPERSCH KRONIEKSKE Programma van het Beiaardconcert Zondag om 12 uur Winterhulp West-Vlaanderen Winterhulp leper Rood Kruis van België uit te denken. We mogen ook onzen voorraad, onzen schat doen aahgrbéierrlif zooverre dit met de eerlijkheid en met de liefde bestaanbaar is, maar dan ook met het zorgen gestaakt. Nu de bekommering voor de toekomst met den dag stijgt, zullen wij leeren welgemoed den te- genwoordigen last te dragen en ons troosten met de gedachte morgen, indien we leven, zal de Heer ook leven om ons te helpen en te bescher men.» O Zondag 22 Juni in den vroegen ochtend werd een oproep van Adolf Hitler aan het Duitsche volk bekend gemaakt en om 6 u. gaf von Ribbentrop kennis van de door Duitschland aan Sovjet-Rusland gerichte nota. De oorlogstoestand was ingetreden. De Duitsche regeering motiveerde haar actie als volgt 1») In schrille tegenstelling met haar vroegere plech tige verklaringen, heeft de Sovjet regeering haar poli tiek steeds meer tegen Duitschland gekeerd 2° Sovjet-Rusland heeft zijn tegen Duitschland en geheel Europa gerichte ontbindingspogingen niet alleen voortgezet, maar sedert het uitbreken van den oorlog in 1939 nog aanzienlijk versterkt; 3°) de Sovjet-Unie heeft haar gezamenlijke strijd krachten, gereed tot den aanval, nabij de Duitsche grens geconcentreerd, zoodat Duitschland bij deze bedreiging niet lijdzaam kan blijven toezien 4") het Duitsche volk is thans geroepen niet alleen het eigen vaderland te verdedigen, doch tevens heel de Europeesche beschaving te vrijwaren voor het bolsje wistisch gevaar. Intusschen had het Duitsche luchtwapen omstreeks 3 uur 's morgens de krijgsverrichtingen ingezet. Weldra volgden kleine vlootoperaties in de Oostzee en in de Zwarte Zee Duitsche en Roemeensche troepen rukten Bessarabië binnen en een reusachtig front wellicht het grootste uit de wereldgeschiedenis teekende zich af van de Zwarte tot de Baltische Zee en zoo verder tot in het hooge Noorden langsheen het Finsche verde- di gingsfront. Enkele landen kozen ten opzichte van dit conflict on middellijk en duidelijk positie, voor andere is zulks de aanstaande dagen te verwachten. Op dit oogenblik dienen wij ons te beperken tot den toestand zooals hij zich voordoet op het oogenblik dat wij dit schrijven. Italië en Roemenië en even later Finland traden tegen de Sovjet-Unie mede in oorlog. Slowakije en Hongarije braken hun diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie afmen verwacht het zelfde van Bulgarije. Uit deze drie landen hoort men talrijke stemmen die wijzen op een algemeen gevoel van volkomen solidariteit met het Duitsche rijk. Dit is ook het geval voor het protectoraat Bohemen-Moravië, dat verder wil medewerken aan het bevoorradings- en bewapeningsplan van Groot-Duitschland. Turkije, dat aan Kaukasië grenst, blijft neutraal, doch de uitzonderingstoestand, d.wz. de militaire maatrege len, werden er voor 6 maanden verlengd terwijl een belangrijk nieuw handelsverdrag met Duitschland wordt aangekondigd. In Zweden worden de verlofgangers teruggeroepen en volgens het internationaal recht heeft Zweden doormarsch verleend aan Duitsche troepen die naar Finland oprukken. Samenvattend kan men dus zeggen, dat vrijwel alle landen, nabij het nieuwe front, paraat staan. Doch ook in de verder afgelegen landen van West- Europa laat men zich niet onbetuigd. In Spanje wezen de bevoegde kringen reeds op de innige banden met Duitschland en Italië en er gaan stemmen op voor het vormen van een vrijwilligerskorps. Intusschen heeft Italië reeds een gemotoriseerde di visie naar het Russische front gestuurd. Te Vichy had maarschalk Pétain een langdurig on derhoud met den Russischen gezant. De pers in Frank rijk. Nederland en België herinnert aan den ontbinden den invloed der roode internationale men acht er den toestand thans duidelijk en beschouwt er Duitschlands strijd als een Europeeschen kruistocht tegen het bolsje- vistische gevaar. Tokio heeft intusschen zijn houding nog niet bepaald, doch geeft onverholen uiting aan zijn sympathie voor Duitschland. In de Japansche hoofdstad wordt thans druk beraadslaagd de resultaten hiervan zal men ge duldig moeten afwachten. De verhouding tusschen de Vereenigde Staten en de Spilmogendheden kan moeilijk nog verslechterenreeds voor het uitbreken van het conflict met Rusland, werd in Amerika overgegaan tot de sluiting der Duitsche consulaten, wat door Duitschland met soortgelijke maat regelen werd beantwoord. De posities zullen zich tijdens de komende dagen steeds meer afteekenen, doch één ding lijdt geen twij fel geheel Europa zal den strijd van Duitschland thans met andere oogen beschouwen dan voorheen. Het bolsje- visme heeft overal te slechte herinneringen nagelaten. Sedert Augustus 1939 zijn 22 maanden verloopen. Een korte parenthesis in Duitschlands politieke geschiedenis is gesloten. Reeds ten tijde van het verdrag met de Sov jets, moest het voor eenleder duidelijk zijn dat louter opportunistische redenen daartoe hadden geleid en dat de twee tegenstanders zich blijkbaar de toekomst voor hielden. Het is voor Stalin evenwel een misrekening ge weest. dat in westelijk Europa geen blijvend oorlogs front de Duitsche strijdkrachten gebonden hield. Het Reich beschikt thans over gansch zijn potentieel te land, militair en economisch, om het tegen de Sovjet- Unie aan te wenden. Wat de Westelijke mogendheden niet op vredelievende wijze wilden aanvaarden, heeft Adolf Hitler door de kracht der Duitsche wapens weten te verwezenlijken vrije bewegingsvrijheid van het Reich naar het Oosten toe. Voor de landen van West-Europa kan zulks in de toekomst verstrekkende en gunstige gevolgen hebben. De personen, woonachtig in de provincie West-Vlaan- deren, die het rijbewijs, ingevoerd door net besluit vsn 1 December 1940, wenschen te bekomen, moeten hun aanvraag doen tusschen 15 en 30 Juni 1941. Zn moeten zich, met de daartoe vereischte stukken, w iden tot den burgemeester van de gemeente waar zij hun woonplaats hebben. HET YPERSCHE 27 - 6- 1941 RENDEZ - VOL'S. Toen In de lente de natuur had gevoeld dat de zon naderde, was er overal iets aan 't roeren gegaanin de plant, in het dier, in den mensch. Als een hupsch meisje, dat haar verloofde aan den hoek van de straat zag verschijnen en voor den spiegel gaat staan, haar beste kleedje aantrekt, de haren in deinende lijnen kamt, hier wat krult en daar wat wegduwt, een strikje knoopt en eentje herknoopt. wat wit poeder strijkt waar haar blos te hevig is en wat rood waar iets te bleek, en een fijn lijntje teekent waar 't roze mondje niet knap genoeg is, kuischt en borstelt, zoo heeft de natuur zich gehaast voor haar rendez-vous met de zon. In een korte tijdspanne was het frischste groen aan getrokken en had ze dit doorzaaid met duizendvoudige bloemen, van alle kleuren, alle vormen, alle verschei denheden. Er hangen over haar parfums die tot diep ademen dwingen en in oneindige, teere schakeeringen elkaar afwisselen, Ze zingt en fluit, kwinkeleert, tiere liert en kweelt een lied waarbij de harp moet zwijgen, de viool moet rusten en het klavier moet luisteren. Nu ligt ze zich te koesteren in de armen van de zon, die gelukzalig lacht omdat hij haar hart zoo goed wist te veroveren. En in de natuur ontspringt, groeit en rijpt de vrucht die ze de zon zal schenken. ZOMERFEEEN. Als jaloerseh van der schoone schoonheid heeft de mensch, die een stuk is van de natuur, zich pogen aan te passen bij dezen rijkdom. Een zwerm van witte feeën is over de stad neergedaald. De satijnen kleedjes wiegelen bij eiken lichten stap van de kleine voetjes. Hun jurkjes zijn doorzaaid met bloemtuiltjes. Men zou denken dat ze uit een hemelsch bloemenfeest op de aarde zijn neergevallen en de bouquetjes op de japon netjes bleven aankleven. Het windje dat af en toe eens blaast van de warmte, geeft ze een lichtheid zoodat men zou denken dat ze kunnen vliegen. Een echt ruikertje, met een rood lintje samengebonden, versiert het cor sage. Maar zooals die porseleinen vaasjes, die zelf reeds met bloemen zijn beschilderd, dienen al die versierselen slechts om de groote bloem te bevatten en dat is een frissche glimlach. Is er een schooner bloem dan een vrouwenglimlaeh Velen dragen daarbij nog een zonnebril maar of schoon dit een groot deel van de vriendelijke wezens verbergt, zien deze feeën werkelijk alles in het groen of het roze en zoo is het best. Op dit alles zitten de adamszonen te kijken als een uil op een kluit VAN EEN UURWERK ZONDER KETTING. In verband met ons onderzoek waarom de beiaard weinig of niet meer gehoord wordt, zijn we ook den heer Donche gaan vinden. De heer Donche is een uur werkmaker die zijn sporen verdiend heeft bij het ma liën van het uurwerk voor den halletoren, een merk waardig stuk, en die ook voor het onderhoud en de wer king ervan blijft instaan. Hij heeft ons vriendelijk ont vangen en ons verzekerd dat de verdwenen wijzers aan de zijde van het stadhuis er binnen kort weer aanko men. Men zal zich herinneren dat deze afgerukt werden bij de oorlogsgebeurtenis van verleden jaar. Terzelfder- tijd zal alles zoo in orde gebracht worden dat de groote klok het uur zal slaan. Van beieren zal evenwel nog geen spraak zijn. Dit valt buiten de taak van den heer Donche. Als kenschetsende inlichting kunnen we er bijvoegen dat de schade, die hiervoor moet hersteld worden, zich herleidt tot... een ketting. Niets meer is er noodig om den beiaard om de vijftien minuten te hooren spelenOndertusschen wachten de Ieperlingen en blijven wachten. TWALF... UEREN IS DE CLOCKE. Alles te leper spreekt van een groot verleden. Ver mits we het toch over het uurwerk op den halletoren hebben, kunnen we eens de geschiedenis ervan nagaan. Bij het bouwen van het belfort werd er geen plaats voor de uurplaat voorzien, want, alhoewel er in dien tijd reeds uurwerken bestonden, kwamen de wijzerpla ten maar op 't einde der 15« eeuw in gebruik. Wanneer die eraan gekomen zijn weten we niet, maar in 1432 waren ze er reeds. In 1564 moeten er zelfs op twee ver schillende hoogten uurplaten aan het belfort geweest zijn. De onderste uurplaat die lang in de magazijnen van de halle bewaard werd, droeg twee reeksen van 12 cijfers in kring geschikt, zoodat het middaguur boven en middernacht langs onder stond. Ook werden de op en ondergang van de zon aangeduid, alsmede de maan- gestalten. Het volk heette daarom die uurplaat maen- looper Langen tijd hielden mannen de wacht op het belfort, en overdag sloegen zij het uur, terwijl ze dit 's nachts door een spreekhoren riepen. In het jaar 1378 echter, op 12 October, sloeg de klok zelf voor de eerste maal om 7 uur 's avonds. Men zou denken dat de nachtwakers nu verlof kregen, doch ze waren er nog noodig om de stad, met haar talrijke houten puntgevels, voor brand rampen te vrijwaren en het naderen van vijandelijke legers aan te kondigen. Om nu verzekerd te zijn dat die wakers niet door Jan Vaak overmand werden, legde men hun op 's nachts het uur te roepen. Met sleepende en eentonige stem declameerden ze hun formule, die onmiddellijk door de nachtwakers der verschillende wijken werd herhaald Wacht... uw vier... Twalf... ueren is de clocke, Bidt... voor de zielen... in 't vagevier IN HET LICHT DER GESCHIEDENIS. Deze details werpen een schilderachtigen schijn op het leven in dien tijd, in de donkere middeleeuwen. Wat nochtans opvalt als men de geschiedenisboeken van leper leest, is deze voortdurende drang naar vooruit gang, naar verbetering, naar verheffing, die men bij de magistraten waarneemt, en hoe ze bekommerd waren om de schoonheid van de stad. leper was toen ook wer kelijk, dank zij hun wijs beleid, in een tijdperk van bloei. Zoo zien we dat in 1493 zekere wijzigingen aan de klok werden uitgevoerd. In 1542 echter schenen de schepenen niet meer tevreden over haar werking, want ze wilden een nieuw uurwerk. Bedreven stielmannen uit Kortrijk, Brugge, Antwerpen en Leuven werden hier voor geraadpleegd. Een nieuw uurwerk werd geplaatst. Gedurende de volgende eeuwen werd dit nieuw uur werk dikwijls hersteld en veranderd. In 1872 werd het door een electrisch uurwerk vervangen dat met den oorlog van 1914 verdween. Laat ons hopen dat, als men in latere eeuwen onze kronieken zal lezen, onze afstammelingen zullen kun nen vaststellen, dat de magistratuur van nu even voor uitstrevend was, en dat, dank zij haar wijs bestuur, de stad een nieuwe periode van bloei te gemoet ging. T ZIJN MAAR PIETERS. zegt de volksmond en weinigen geven er zich reken schap van dat dit gezegde werkelijk van Sint Pieters naam komt. Aangezien het Zondag Petrus' en Paulus' feestdag is, willen wij er den uitleg van geven. Er be staan namelijk in onze folklore een heele Teeks Sint- Pieters en Ons Heere vertelselkens. In al die ver haaltjes vaart of doet Sint Pieter altijd het slechtst. Hij is dwaas, boos, onbehendig en verbrodt alles, terwijl Ons Heere den besten kant houdt en alles in 't rechte stelt. Daarbij komt het dat, in zekere spreuken, Sente Pietere geldt voor het kwade, het slechtste, het min- derachte en Ons Heere voor het goede, het verkiese lijke. Sente Pieter boven ons Heere leggen is heel Vlaanderen door bekend voor eerst het beste en daarna het slechtste nemen, zijn wittebrood voor eten, enz... Van daar dan ook dat men het uitstek, verworpen of verkrente waar, planten, dieren en zoo meer pieters heet. Andere uitdrukkingen die men hoort zijn: «hij heeft mij daar ne pieter of twee in mijn hand gesto ken een hoop verpieterde pruts willen verkoopen Guido Gezelle. bij wien we deze inlichtingen vinden, voegt er aan toe dat, als men eenen pieterof een pietertje aan den man kan helpen, men er doorgaans een kruis achter maakt, als om de kwade ware voor taan het huis te ontzeggen. Op denzelfden grond schij nen ook de gezegden Pietje Pek en Pietje de dood te berusten. 1 VAN THORHOUT NAAR SINT PIETER. Voor de heidensche Vlamingen waren er veel goden. Elk had zijn bijzondere historie of gevaarte het kwaad, de dwaasheid, de onvolmaaktheid zelf werden zekere goddelijke wezens toegeschreven. Wien kon men dan beter in de plaats doen treden van die onvolmaakte, kwaadaardige godheden als den onvolmaakten, geval len Petrus. Zooals dan Sint-Jansdag van het oude hei densche midzomerfeest of zomer-zonnewende heeft mee gedeeld, (bij voorbeeld, het Sint-Jansvuur waarover we verleden week spraken) zoo deelt Sint-Pietersdag, in Vlaanderen veel meê van Sint-Jansdag die maar acht dagen vroeger valt. Hoe nader de zee, hoe meer Sint - Pietersdag heel en gansch Sint - Jansdag achter steekt en in 't donker zet. 't Is eigenlijk op Sint-Pieters dag dat wij hier onze zomer-zonnewende vieren. In de oude, heidensche tijden was Thor de afgod van land bouw en zeevaart, van schip en ploeg. De geloofszen delingen zijn met Sint-Pieters Thor te keer gegaan. Thorhout beteekent een donderbosch, een donderkant, naar den naam van die godheid. En zoo zien we in die stad een Sint-Pieterskerk en abdij komen. Als we in onze streken veel kerken aantreffen die toegewijd zijn aan Sint Pieter, zoo hebben we ook veel familiën die Pieters, Pieterszoon, Persoons, Pietersens, Pietsens, Peters, Peeters, Peterman, Pieterman, Serpie- ters, Pierens, Depietere, Depiere en Coppieters heeten. Fernand DE BRUTN. 1) Sonate G. Van Hoey 2) a) Wij reizen om te leeren P. Benoit b) Marschlied C. A. Brandts - Buys c) Hij die geen liedje zingen kan E. Hullebroeck 3) Thema met Variaties Staf Nees Omhaling der Oudstrijders ten bate van Winterhulp op 5 - 6 Juli aanstaande. Het zal niemand verwonderen dat het Winterhulp- werk zijn aktie onverdroten voortzet ook in de zomer maanden. Iedereen weet, dat er eiken dag nood te leningen valt, steun te bezorgen, hulp te verleenen, kinderen te ver dedigen tegen verzwakking en ondervoeding, enz. enz. Daarom mag er geen dag voorbijgaan, zonder dat de oproep van Winterhulp weerklinke. Deze oproep komt een ontroerend echo te verwekken in kringen, die nauw verbonden zijn met het wel en wee onzer bevolking en dan ook steeds op de grootste sympathie mochten reke nen, n.l. bij de Oudstrijders. Alle Oudstrijders zullen gezamenlijk en in de beste verstandhouding een inza meling houden op 5 en 6 Juli eerstkomende ten voor- deele van Winterhulp. Het moet niet betwijfeld worden, of deze inzameling zal in gansch bijzondere mate de medewerking ver werven en de edelmoedigheid opwekken van alle lagen onzer bevolking. De Oudstrijders zelf en al de milde gevers wezen reeds van nu af van harte bedankt voor hun edelmoedig en volkslievend gebaar. WEDSTRIJD - AANPLAKBRIEVEN De deelnemers worden hierbij verwittigd, dat hun ontwerpen mogen afgehaald worden bij het Provin ciaal Bestuurscomité van Winterhulp West-Vlaanderen, Vlamingstraat, 35, te Brugge. ONS MAANDBLAD Wij willen nog even de aandacht vestigen op het maandblad van Winterhulp een rijk geïllustreerd tijd schrift, dat niet alleen bijdragen geeft over het arbeids veld van Winterhulp, maar zeer interessante artikels over kunst, letteren, sport en daarbij soms een mooi verhaal. Het tijdschrift kost 25 fr. 's jaars, som die echter mag afgehouden worden van de bijdragen welke men aan Winterhulp verleent. Wie dus minstens 25 fr. steun verleent aan het werk, kan, mits zijn naam op te ge ven op het sekretariaat, het maandblad gratis ontvan gen BIOSKOOP - VOORSTELLINGEN De filmvoorstellingen ten bate van Winterhulp zijn voorlooplg, waarschijnlijk tot aan het winterseizoen, en dit om technische redenen, uitgesteld. Winterhulp maakt van deze gelegenheid gebruik om den Directeur van de bioskoop Flora den h. Meyvaert, haar besten dank te betuigen voor het geleverde werk tijdens het voorbije seizoen, en niet minder de talrijke bezoekers die elke week hun werkelijken steun hebben verleend. Afdeelingen Yper - Poperinghe Vanaf 1 Juli zullen de bureelen gesloten worden op Zondag, Woensdag en Donderdag. De pakken moeten ten laatste den Maandag morgen ingeleverd zijn.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2