WETEN/CHAPPELÜk Léon GRILLET Huis QVICK OSCAR GROOTE FIGUREN WEEK. Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. TREKKINGEN Verwoeste Gewesten 1923 19 Meenenstraat 19 Y P E R TITELS KOEPONS BEURSORDERS IjCörting Doorgangstraat, 26 IEPER Tel. 485 HERSTELLINGEN van GEWAARBORCD. alle MERKEN HET YPERSCHE 27 - 6 -1941 VITAMINEN In den laatsten tijd heeft het woord vitamine» wel op ieders lippen gelegen en het past dan ook dat we in ons wetenschappelijk hoekje eens aan het vertellen gaan over deze raadselachtige, on misbare stoffen. A. Ons voedsel Een machine kan geen arbeid verrichten wan neer ze niet van bedrijfsstof (kolen, naphta, gas) voorzien is. Ook een levend wezen (plant, dier en mensch) moet van zulk een stof voorzien worden, en daarbij heeft het ook nog bouwstoffen noodig want het bouwt zich zelf op. De bouwsteenen van de levende wezens, zijn on zichtbare kleine cellenzeer kleine hokjes, bij de plant door een stevig omhulsel omgeven en daardoor zeer duidelijk van elkaar afgegrensd, bij mensch en dier minder duidelijk afgegrensd omdat ze het omhulsel missen. Deze cellen (sommige planten en dieren bestaan slechts uit één enkele cel) bestaan uit een cen- tralen kern omgeven door een klompje «levende» substantie, protoplasma genoemd. Een «groeiend organisme moet steeds nieuw protoplasma vormen. Welke zijn de bestanddeelen van deze stof Koolhydraten bestaande uit koolstof, waterstof en zuurstof, bv. suiker. In den vorm van zetmeel- korrels bewaren de planten hun voorraad aan koolhydraten in de cellen, vooral daar, waar een voorraad het meest noodig is in bollen, knollen, wortelstokken en zaden. Daarom zijn aardappelen en graankorrels bijzonder rijk aan koolhydraten. Vetten bevatten dezelfde elementen, alleen in een andere verhouding. Boter en spek zijn dier lijke vetten, olie is een plantaardig vet. Eiwitten, dit zijn zeer ingewikkelde stoffen. Hier is ook, buiten de reeds bovenvermelde ele menten, stikstof aanwezig. Vleesch, eieren, erwten bevatten veel eiwit. Buiten deze drie soorten stoffen, die het proto plasma vormen, gebruikt een levend wezen water en minerale zouten. Het menschelijk lichaam bv. bestaat uit 4 a 5 zouten; voornamelijk kalk-, natrium-, kalium-, magnesium-, ijzer, en zwavel- verbindingen, alsook arsenicum, phosphoor en jodium. Nog niet lang geleden meende men dat een le vend wezen het met de voornoemde producten doen kon. Maar toen men jonge ratten met voed sel bestaande uit chemisch zuivere stoffen van de genoemde soorten trachtte groot te brengen, ging dit nietze groeiden nietEr moesten natuurlijke voedingsmiddelen bij gemengd worden om deze diertjes aan het groeien te krijgen. Er ontbrak dus iets aan de chemische voeding. Wat was dit iets B. De ontdekking der vitaminen In 1897, nam de Nederlandsche dokter, C. Eyck- man, in Indië waar dat kippen die uitsluitend ge. voederd werden met gepelde rijst, een bepaalde ziekte kregen welke spoedig verdween wanneei ongepelde rijst aan de dieren werd verstrekt. Onder de Indische bevolking kwam de beri-beri- ziekte bijzonder voor bij menschen die zich hoofdzakelijk met gepelde rijst voedden en ook door het toedienen van ongepelde rijst verdween de ziekte. Deze feiten deden Dr Eyckman beslui ten De rijst bezit een vergiftde pel het tegen- vergift Hoe logisch deze uitspraak was, toch bleek ze later valsch. Twee landgenooten, Prof. Ide en vooral de Ant werpenaar Dir. Wildiers bewezen dat gistcellen zich niet vermenigvuldigden, wanneer geen ex- trakten, uit gistcellen zelf verkregen aan den voedingsbodem (hier mout) werden toegevoegd. Wildiere besloot dat een zekere gist in den voe dingsbodem een zekere onbekende stof, strikt noodig tot de normale ontwikkeling van de gist zelf, teweegbracht. Die stof noemde hij bios leven). De proeven van Wildiere gaven tevens een op lossing aan het vraagstuk van de gepelde en ongepelde rijst. De beri-berizieken stierven niet door vergiftiging en genazen niet door het toe dienen van een tegenvergift, maar welze had den in hun voedsel iets te kort. Door het wegne men van de pel van de rijst nam men iets weg dat volstrekt noodzakelijk was voor het leven. Een ziekte die vroeger veel voorkwam bij sche pelingen, op langdurige zeereizen, is de scheur buik (scorbuut) en men kende ook reeds lang de geneesmiddelen er tegen versche groenten en citroensap. In deze levensmiddelen moest dus een stof voorkomen, die het uitbreken van scheur buik tegenhield. In 1906 legde Hopkins proeven aan op jonge rat ten. Zijn verslag, gepubliceerd in 1912 luidt«ge voed met zuivere caseïne, rietsuiker,zetmeel,spek, minerale zouten, sterven de dieren in minder dan 27 dagen ze behouden en hervatten hun nor malen groei door het toevoegen van 2 kubieke centimeter versche melk Versche melk bevat dus een zekere stof Xdie onmisbaar is voor den groei en zelfs in sommige gevallen voor het leven In 1911 dacht Funk de «stof X» in zuiveren toestand te hebben afgescheiden. Hij noemde ze vitaminewillende alzoo beduiden haar ver- moedelijken chemischen aard (aminen), en haar onmisbaarheid voor de levensverrichtingen (vita). Deze naam is in gebruik gebleven, al weet men thans, dat er waarschijnlijk geen verband met aminen bestaat. Later ontdekte men dat er niet één, maar ver scheidene vitaminensoorten waren. Zoo onder scheidt men deze oplosbaar in vetten en deze op losbaar in water. Men duidt ze door letters aan. Men kent de vitaminen A, B, C, D, E, K en P. (Vervolgt). van 29 Juni tot 5 Juli 1941 Zondag 29 JuniPetrus en Paulus. Maandag 30 JuniAntonius, Martialas, Adilia. Dinsdag 1 JuliRumoldus. Woensdag 2 Juli: O. L. Vrouw Visitatie, Processus, Martinianus. Donderdag 3 Juli Hyacinthus, Anatole, Eulogius, Leo. Vrijdag 4 Juli Bertha, Ulric, Theodoor, Lucia. Liber- tus. Zaterdag 5 Juli Philornena, Zoë, Antonius Maria Zaccaria. Opgang Ondergang Zondag 29 Juni 5 u. 31 22 u. 00 Maandag 30 Juni 5 u. 32 22 u. 00 Dinsdag 1 Juli —5 u. 33 21 u. 59 Woensdag 2 Juli 5 u. 33 21 u. 59 Donderdag 3 Juli 5 u. 34 21 u. 59 Vrijdag 4 Juli 5 u. 35 21 u. 58 Zaterdag 5 Juli 5 u. 35 21 u. 58 Opgang Ondergang Zondag 29 Juni 10 u. 44 '0 u. 24 Maandag 30 Juni 11 u. 55 0 u. 51 Dinsdag 1 Juli 13 u. 08 1 u. 19 Woensdag 2 Juli 14 u. 22 1 u. 48 Donderdag 3 Juli 15 u. 38 2 u. 00 Vrijdag 4 Juli 16 u. 54 2 u. 19 Zaterdag 5 Juli 18 u. 08 2 u. 56 Eerste kwartier 2 Juli, te 6 u. 24. Volle maan 8 Juli, te 22 u. 17. Laatste kwartier 16 Juli, te 10 u. 7. Nieuwe maan 24 Juli, te 9 u. 39. De lichtverduistering begint met den zonsondergang en eindigt met den zons opgang. O 217e trekking op 20 Juni 1941 Serie 302.211 Nr 4 wint 1 miljoen frank. Serie 156.795 Nr 5 wint 100.000 frank. Series 60.115 Nr 5, 159.198 Nr 5, 1324 Nr 1 winnen elk 50.000 frank. De andere nummers van deze series zijn terugbetaal baar met 575 of 550 fr., naar ze al dan niet imgezet wer den krachtens het Kon. Besluit van 11 Mei 1935. Wisselagent - Correspondent bij de Beurs van Brussel. (Wettelijke borgsom nedergelegd bij de Nationale Bank van België). Aanbevolen geldplaatsingen Kasbons op EEN JAAR van het Gemeentekrediet van België 3,60 netto. Vijfjarige Schatkistobligaties 3,50 uitgegeven aan 99 Kostelooze Financieele Inlichtingen Stipte geheimhouding. (XKMWMIIKI II<I<I<IIHI<KIIWWMWWWOI IfeVl'' tognj SNELLAERT Ferdinand Augustijn Snellaert werd op 21 Juli 1809 te Kortrijk geboren. In 1829 was hij officier van gezondheid te Antwerpen en in 1838 genees heer te Gent. Hij ijverde zeer voor de Vlaamsche letterkunde en stichtte in 1836 het litterair genootschap, De Tael is gansch het Volk evenals in 1840 het tijd schrift «Kunst en letterblad». Hij was de ziel van het petitionnement om de Vlaamsche taal niet te belemmeren. (1840). Hij schreef o. m. een Schets eener geschiede nis der Nederlandsche letterkundeen een Vlaemsche bibliographieNa den dood van Jan Frans Willems zette hij diens uitgave Oude Vlaemsche liederen voort en bezorgde hij ook een 2'' uitgave van diens Reinaert de Vos. Verder be zorgde hij een uitgave van Maerlant's Alexanders Geesten en Nederlandsche gedichten uit de 14' eeuw van Jan Boendale, Hein van Aken en an deren. Hij overleed op 3 Juli 1872 te Gent. FULTON Robert Fulton, een Amerikaansch werktuig kundige, werd in Pennsylvanië geboren. Hij be kwaamde zich tot ingenieur en begaf zich naar Frankrijk, waar hij in kennis kwam met Living ston (niet te verwarren met den ontdekkingsrei ziger Livingstone), toenmaals gezant der Ver- eenigde Staten te Parijs, en in gezelschap met dezen ontwierp hij het plan, een proefstoomboot voor de vaart op de Seine te bouwen. Dit vaartuig kwam in 1803 gereed, doch bleek te zwak voor de zware machines en zonk. Spoedig had hij een nieuwe en krachtiger boot gereed en op 9 Augus tus 1803 stoomde het eerste stoomvaartuig (en tevens het eerste practische resultaat van de vele pogingen om de stoom op de scheepvaart toe te passen) de Seine op, in tegenwoordigheid van een commissie der Fransche Academie en van tal van werktuigkundigen, geleerden en militairen. Zijn proefnemingen vonden echter bij de com missie weinig bijval en Napoleon verwierp zijn heele uitvinding en noemde hem een kwakzalver. Fulton ging in 1804 naar Engeland, waar hij door hem zelf in teekening gebrachte machines liet bouwen, bestemd voor een intusschen te New. York gebouwd vaartuig de Claremont dat alle vorige stoombooten in grootte zou overtreffen en in Augustus 1807 gereed kwam. In de eerstvolgende jaren kwamen nog drie schepen gereed, nl. de Karitan de Car of Neptune en de Paragon beide laatste had den reeds de dubbele grootte van de Claremont. In 1812 bouwde Fulton een stoomvaartuig voor het verkeer tusschen New-York en Jersey en wei nig later construeerde hij nog tal van booten voor de vaart op de rivieren van het Westen. Door zijn arbeid legde hij den grond voor het stoomvaartverkeer. Fulton heeft zich ook toegelegd op het bouwen van onderzeebooten. Zijn uitvoeringen hoewel ontwikkeld onder den drang van oorlog, zijn niet tegen den vijand daadwerkelijk gebruikt. Zij wa_ ren daartoe nog te primitief. In het bijzonder ont brak het hun aan een goed voortstuwingswerk tuig dat zich eerst later in den electromotor zou ontwikkelen. Toch waren in de boot van Fulton, waarmede hij op 3 Juli 1801 een mislukte proef neming nam te Brest, de hoofdzaken als princi pieel opgelost. Reeds vóór hem hadden anderen ban booten ge. dacht waarmede men onder water kon varen o. a. Cornelus Drebbel die er een bouwde in 1622 en de Amerikaan Busknell die hetzelfde probeerde in 1775. Fulton is ook de uitvinder van een molen om marmer te snijden, van een spinwerktuig en van een torpedo. Hij overleed in 1815. J - .Sodioi Locale ontvangst in reeht- streeksche versterking met een ongeëvenaarde muziek- weergave, veel getrouwer dan al hetgeen gij tot hiertoe ge hoord hebt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9