Firma C. A. JANS Voor uw Glas- en Loodwerken Walter TAVENIER - BEDDELEEM 11 Kunt U voordeelig koopen aan de Eenvoudig menu. Enkele gerechten. We dragen ons zomerhoedje van ver leden jaar. Nu de zon wederom warmte geeft wendt U bij der N.L.V.C., sector Landbouwproductie Deze commissie zal, wanneer zij meent dat missingen begaan werden, zich zelf ter plaatse begeven om zelf een nauwkeurig onderzoek in te stellen waarvan de gevolgen, bij gebleken onjuistheden niet licht zullen .zijn. Landbouwkaarten Een individueele en voor elk graangewas afzonder lijke kaart zal aan eiken voortbrenger worden afge leverd. Het daarop vermelde beschikbare saldo zal de hoeveelheid aanduiden welke hij te leveren heeft. De leveringen zullen als volgt geschieden 40 der totale hoeveelheid in het land beschikbaar vóór 31 October, 30 vóór 31 December en de over blijvende 30 vóór 28 Februari 1942. Er zijn vier verschillende soorten kaartén voorzien De bleekgroenkleurlge kaart voor de broodgranen tarwe, rogge, spelt en masteluin De blauwkleurige kaart voor de haver De geelkleurige kaart voor de gerst en wintergerst De oranjekleurige kaart voor de peulvuchten. Daar deze kaarten dagelijks zullen moeten nageslagen worden om er de noodige vermeldingen op te schrij ven, wanneer de landbouwers de graanleveringen aan de erkende graanhandelaars zullen uitvoeren, moeten ze met de meeste zorg geklasseerd worden. ALLE UURWERKEN TAFELCER!EVEN in GERO - ZILMET.A, gansch vlekvrij wit metaal. JUWEELTJES, Herverzilvering, vergulding, platineering en chrotneering. GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H R. leper386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan. Nieuwe Aardappelen en machtiging tot vervoer De Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie deelt mede Volgens de onderrichtingen aan de heeren Burgemees ters. uitgaande van de Hoofdgroepeering Aardappe len van de Nationale Landbouw- en Voedingscorpora tie. en verschenen in het Staatsblad van 13 Juni 1941, zijn de gemeentebesturen belast met de aflevering van machtigingen tot vervoer voor de voor particulieren ver bouwde vroege aardappelen. Zij mogen echter geen machtigingen tot vervoer afle veren voor den datum die door den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening zal worden vastgesteld. Geen vervoer van aardappelen door particulieren zal dus voor dien datum worden toe gelaten. Het gaat hier dus om de vroege aardappelen door boeren aangeplant ten voordeele van particulieren. Er werd door het rondschrijven van 3 Maart 1941, gericht aan de HH. Burgemeesters door den Heer Secre taris-Generaal medegedeeld dat particulieren een ver bintenis mochten aangaan met een boer om een stuk grond te hunnen bate te laten bebouwen binnen be paalde perken, namelijk de overeenkomst mocht en kel slaan op aardappelen. Daarbij mocht de beplante oppervlakte niet meer dan een are per lid van het be gunstigd gezin (m.a.w. per persoon wonende onder een zelfde dak) bedragen. Verschillende formaliteiten te vervullen door begunstigde en door den boer zijn voorzien geweest. Bij den oogsttijd zou de begunstigde zich wen den tot het gemeentebestuur van de gemeente waar het bedrijf gevestigd is, om een machtiging tot vervoer te bekomen. m Er worden reeds vroege aardappelen gerooid en toch kan die machtiging tot vervoer nog niet bekomen wor den om reden dat, indien de particulier zulk akkoord zooals omschreven ook mocht aangaan voor de planting van welke variëteit van aardappelen, het wel duidelijk was voorzien dat dit toegestaan werd om de particu lieren toe te laten een voorraad aardappelen voor de wintermaanden op te doen. Daarom juist mag die toelating nog niet verleend worden. De vroege aardappelen zijn voor bewaring ongeschikt en hebben nog hun volle opbrengst niet. De prijzen der vroege aardappelen De prijzen voor inlandsche, vroege aardappelen per 100 kgr. (Besluit van 14 Juni 1941. Staatsblad van 18 Juni 1941), toe te passen van 7 Juli af, worden vast gesteld als volgt Prijs te betalen aan verbouwer 200 fr. Verkoopprijs van den grossier, geleverd in den win kel van den kleinhandelaar 233 fr. Prijs te betalen door den verbruiker 250 fr. De handel in steenkolen is weer vrij Na het stopzetten van den kolenverkoop in de maand Juni, is de handel sedert 1 Juli opnieuw vrij. Hij is evenwel onderworpen aan de bepalingen der verorde ning over de/ regeling van de Belgische steenkooleco nomie, volgens dewelke de verkoop van huiskolen v^n producent aan verbruiker, met uitschakeling van den tusschenlhandel verboden is. In de toekomst zal de gezamenlijke handel in steen kolen nog slechts via de erkende handelaars mogen geschieden. Men verwacht dat deze maatregel de taak van den kleinhandel in regelmatige banen zal leiden. Inzake het vervoer zal er ook een verlichting intre den voor de kolenverscheping wordt een prioriteits systeem uitgewerkt, dat de bevrachting voor dringende gevallen veilig stelt. Voor industriekolen bestaat er groote vraag, daar de voorraden sterk afgenomen heb- bew. Voor de Keuken ZondagKervelsoep, rosbief, bloemkool, aardappe len, rabarbercrème. MaandagBloemkoolsoep, andijvie met gefruite ajui nen, pannekoek. Dinsdag Garnalen, gestoofde wortelen, aardappelen. Woensdag Bruine boonensoep, koolraap, aardappelen. DonderdagEiergehakt, sla, komkommer, aardappelen. Vrijdag: Havermoutkoekjes, postelein, aardappelen. ZaterdagVermicellisoep, gevulde ajuinen, aardap pelen. Rabarber en witte boonen. Benoodigheden 750 gr. boonen. 400 gram gekookte aardappelen, wat boter, een scheutje melk, wat peper. 1/2 bos rabarber, wat suiker, paneermeel. BereidingDe gekookte witte boonen worden ge warmd en een weinig fijn gemaakt. Mlaak de aardappe len fijn en vermeng met boter, peper en zooveel warme melk, totdat een papachtige massa ontstaat. Kook de rabarber op de gewone wijze tot moes en voeg er wat suiker bij. In een vuurvasten schotel, die omspoeld is, legt ge eerst een laagje puree, dan de helft van de witte boo nen en vervolgens het rabarbermoes, daarna de rest van de witte boonen en bovenop de overige puree. Bovenop de bovenste laag strooien we wat paneermeel en hier en daar leggen we een mespuntje boter. Plaats den schotel in een warmen oven en laat een mooi bruin korstje op komen. Dien het gerech in den schotel op. Bruine boonen, Benoodigheden200 gram bruine boonen, 1 ajuin, 1 prei, wat selderij, 50 gram oud brood, wat melk, een weinig bouillon aroma, peper en zout, boter. BereidingDe gewasschen boonen worden 24 uren in water te week gezet. Kook ze dan in het weekwater te zamen met de gepelde ajuin, de gesnipperde prei en selderij gaar. Laat ze goed uitlekken op een vergiet en maal de boonen met de groenten door een molen. Laat het brood weeken in de melk en knip het daarna goed uit. Voeg er het bouillonaroma, en peper en zout bij de boonenmassa. Vorm van de massa groote ballen en wentel ze In het paneermeel. Bak ze langs alle kan ten mooi bruin in de gesmolten boter. Voeg een weinig water bij de jus en laat nog even nastoven. Ons zomerhoedje van verleden jaar is reeds heele- maal onfrisch en er zitten zelfs regenvlekken op. Wat nu daarmede gedaan om toch nog dees jaar nut ervan te hebben? Witte stroohoeden kunnen we reinigen door ze af te nemen met een mengsel van zwavelpoeder en citroen sap. Borstel het papje goed, met een schuiertje, in het stroo. Spoel daarna goed af en laat den hoed in de zon drogen. Vul hem op met doeken of zet hem op een hoe- denstandaard. De versieringen en linten worden af zonderlijk schoon gemaakt. Het is aan te raden een teeken te maken om de plaats te merken, zoodat men bij het opnaaien geen moeilijkheden heeft. Panamahoeden kunnen in een lauw sopje gewasschen worden. Spoel ze daarna in lauw water en duw het strooi goed uit in een handdoek. Vul den hoed met doe ken en laat het strooi langzaam drogen. Donkergekleurde stroohoeden zijn heel dikwijls grauw van het stof. Het is moeilijk dit te verwijderen met een drogen borstel. Daarom doen we wat olie op een doek en wrijven daarmede het stroo af. Laat den hoed dan een paar uren in de zon liggen. Het is best van vooraf alle garniering af te nemen, anders zouden we gevaar loopen van vetvlekken na te laten. Lichtgekleurde lin ten wasschen we in een lauw sopje. We strijken ze ver volgens aan den linkerkant droog. Donkergekleurde linten worden in houtzeep gewasschen. Spoel ze daarna in een lauw sop of ook kan men een sopje van gewone zeep gebruiken, en we voegen aan het spoelwater een scheutje azijn toe. Zoo worden alle zeepresten verwij derd. Strijk ze dam, zooals de lichtgekleurde linten, aan den linkerkant droog. Om voiles die slap zijn wederom op te knappen, stoomen we over den damp van kokend water. Strijk ze daarna met een warm ijzer. Het is 'echter dikwijls noodig dat ze wederom geappreteerd worden. Dat kan gebeuren in suikerwater, in een oplossing van gelatine of ook nog in Arabische gom. Gebruiken we gelatine, dan wordt deze geweekt in een weinig koud water. Knijp ze dan stevig uit en los ze op in koud water. Per liter water gebruiken we ongeveer 3 gram gela tine. De Arabische gom wordt opgelost in wat kokend water en daarna wordt er zooveel koud water bijge voegd tot ze niet meer te dik is en de voile er goed kan doorgehaald worden. Na het appreteeren wordt de voile onder een doek goed drooggestreken. Hebben we als garniering een bloem, dan kunnen we deze opfrisschen door de blaadjes een voor een te bestrijken met eenzelfde gelatineoplossing als voor de voiles. Laat de bloem dan drogen. Daarna wordt ze gestoomd door ze boven den damp van kokend water te houden. Dan ook kunnen we de bloem haar mooien vorm geven. Om veeren wederom hun ouden plooi te geven, hou den we ze boven een open vuur, waarin een handvol zout is gestrooid. Om lichtgekleurde vilthoeden wederom frisch te ma ken, schuren we ze af met fijn wit schuurpapier of ont- vlekken ze met tetra. Witte vilthoeden worden met een papje van magnesia en tetra afgeschuurd. Wanneer de tetra heelemaal verdampt is, borstelen we het over tollige poeder weg. Iedereen is tevreden als de schoone warme dagen komen, maar we moeten ook dan denken aan onze ge zondheid. Denken we weieens aan zonnebrand Niet alleen komt de huid ruw, maar ook kan dat de oorzaak zijn dat een heele vacantie bedorven wordt. Ja zelfs in ernstiger gevallen moet men weieens enkele dagen het bed houden. Heel dikwijls gebeurt het dat men zich vergist aan de kracht van de zon en dat men toch een zonnebrand krijgt. Hoe moet men zonnebrand behandelen Een teeken van zonnebrand is een warm licht jeu kend gevoel. Zelfs gebeurt het dat we reeds pijn heb ben. wanneer we onze kleederen aandoen na een zonne bad. De hals, de schouders, het tjovenste gedeelte van de armen en de neus, staan het meest bloot aan de ver branding. Voor lichte verbrandingen van schouders, nek en armen kan men met een prop watte, die in melk ge doopt is, de pijnlijke plekken betten. Laat dan drogen en poeder ze daarna met wat poeder waarin borax is gemengd. Bedek dan de plaatsen met een zachte zijden sjaal of zakdoek, om ze van de lucht af te trekken en wrijving te voorkomen. In geval van jeuk en pijn, zul len er blaren en vervelling volgen. Dan is het noodig een vet middel te gebruiken. Om de pijn te verzachten, kan men ook wat melk gebruiken. Daarna kan men de verbrande plekken zacht afwrijven met een weinig olijf olie of ook met amandelolie. Men kan ze ook goed met een van deze oliën insmeren en daarna bedekken met een laag watten, welke men met een licht verband op de plaats houdt Het verband wordt zeer los aange bracht, daar alle druk op de verbrande deelen pijn ver oorzaakt. Men legt er watten op om te voorkomen dat door wrijving het vet verwijderd wordt en ook om de verbrande deelen warm te houden, daar de koude het genezen tegenhoudt. Zoo men het kan verdragen, kan men ook een tamelijk warm bad nemen. Onder water zal het wel pijn veroorzaken, maar daar de bloedcircu latie bevorderd wordt, treedt de genezing spoediger in. Zoo men een zak zemelen in het water hangt zal de pijn verzacht worden, maar gebruikt vooral geen bad zout of zeep. Na het bad worden de pijnlijke vlekken drooggedrukt. in geen geval mag men erop wrijven. Nu wrijft men de olie op de verbrande gedeelten en de armen en schouders worden buiten water gehouden. Zoo er blaren zijn moet men deze openprikken met een naald, die steriel gemaakt is door ze even in een vlam gehouden te hebben. Het vocht zal uit de blaar loopen. De huid van de blaar mag niet weggeknipt wor den. Door het insmeren met olie, wordt deze huid hard en ze zal langzamerhand loslaten. •Het beste middel tegen zonnebrand is een mengsel van gelijke deelen zinkzalf en wonderolie. Ieder apothe ker kan dat voor u maken Wanneer de neus verbrand is, dan kan men hem met melk behandelen en daarna met bovengenoemde zalf. Overdag kan men een weinig poeder aanbrengen. Een behoedmiddel tegen zonnebrand is vóór het zon nebad, een weinig olijf- of amandelolie in de huid te wrijven. Dit zal de inwerking van zon en wind op uw gezicht tegengaan en voorkomen dat ge rimpels rond de oogen krijgt. Beperking van den verkoop van tweedehandsche kleeren Door tweedehandsche kleederen verstaat men klee- dingstukken die reeds gedragen werden. De verkoop van deze producten is slechts toegelaten onder particu lieren, die de gebruikte voorwerpen van den eenen aan den anderen doorgeven of door handelaars in oude kleederen, die ze aan derden verkoopen mits een be paalde winst. Mogen dus niet onder tweedehandsche kleederen gerangschikt worden, artikelen die door de zon verkleurd, uit de mode, met fabricatie-fouten of door de motten aangetast, met korting verkocht wor den en kortom, alle artikelen, die, al zijn ze ook nieuw als tweedehandsche voorwerpen moeten verkocht wor den wegens een of ander gebrek. Tempelstraat, 4 YPER Matige prijzen. Spoedige bediening.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11