EEN CROOTER BETER BROOD MULTAFORT 10 De Aardappelprijzen Het zal dit jaar toegelaten worden een voorraad aardappelen te koopen De niet-vroege aardappelen De levering van den oogsl aan graangewassen Voor een maximum-opbrengst van den oogst DEPOT 15, ST - NI KLAASSTRAAT, 15 Y P E R HET ERFENISRECHT EN DE KLEINE EIGENDOMMEN Verbetering van het Geitenras Smeervet voor Landbouwmachines HET YPERSCHE 18- 7 -1941 o Prijzen voor inlandsche vroege aardappelen per 100 kgr. toe te passen van 14 Juli af Prijs, te betalen aan verbouwer, waar geleverd op de dichtst bijgelegen verzamelplaats, 175,fr. Verkoopprijs van den grossier geleverd in den win kel van den kleinhandelaar, 208,fr. Prijs te betalen door den verbruiker. 225,fr. De gemeentebesturen deelen aardappelkaarten uit die van de maand September 1941 af geldig zijn voor tien opeenvolgende rantsoeneeringsperioden. Elke houder van een aardappelkaart kan, vanaf den 4 September 1941, zijn aardappelen rechtstreeks bij den producent koopen. Het is hem geoorloofd tot 15 November 1941 ten laatste, in een of meer keeren het geheel of een gedeelte van den door zijn kaart ver tegenwoordigden voorraad in te doen. Elke persoon, die voor zichzelf en voor de leden van zijn huishouden dit voordeel wenscht te genieten, vraagt aan zijn gemeentebestuur een machtiging tot levering en vervoer, model 3. Dit document vermeldt de hoeveelheid te vervoeren aardappelen en wordt slechts in ruil voor de met die hoeveelheid overeen stemmende aardappelkaarten afgeleverd. Geen mach tiging mag vóór den 4 September 1941 afgeleverd worden. Deze in drie exemplaren opgemaakte machtiging wordt aan het gemeentebestuur van den zetel der uit bating van den voort brenger-verkoo per voorgelegd. Dit bestuur teekent er de vereischte aanduidingen op aan en voorziet het van het gemeentezegel. Het eerste exemplaar wordt door het gemeentebe stuur van den zetel der uitbating van den voortbrenger bewaard en blijft bij de persoonlijke kaart van dezen laatste gevoegd, nadat deze kaart met de verkochte hoeveelheid is aangezuiverd; het tweede exemplaar vergezelt de koopwaar gedurende het vervoerhet derde exemplaar wordt aan den voortbrenger afgege ven en dient voor hem als rechtvaardiging van de regelmatige levering van zijn oogst. Levering van den oogst In het Staatsblad verscheen volgend besluit over de benuttiging van den oogst van niet vroege aardap pelen Elke producent van ten minste één are niet vroege aardappelen is verantwoordelijk voor zijn oogst. Hij mag er slechts over beschikken en moet er des- gebeurlijk afstand van doen in de mate en onder de voorwaarden vastgesteld bij onderhavig besluit. De producent mag op zijn oogst voorafnemen 1- voor de voeding van zijn huishouden750 gram per dag en per persoon deeluitmakend van zijn huis houden 2o voor zijn aanplantingeneen verplichte voorafne ming van 2000 kilogram per in 1941 bebouwde hectaar. 3" 10 L h. om het verlies wegens afval te dekken. Het overige moet voor de bevoorrading der bevolking bewaard en geleverd worden en elk gebruik van eet- aardappelen is voor de voeding van de dieren ver boden. Men verstaat door huishouden, in dit besluit, de pro ducent, de bij hem inwonende leden van zijn gezin en die van zijn personeel die hij permanent huisvest en voedt. Worden met de huishoudens gelijkgesteld de gemeen schappen, zooals kloosters, kostscholen, internaten, ziekenhuizen, klinieken, krankzinnigengestichten en andere soortgelijke instellingen die over een landbouw exploitatie beschikken. Deze instellingen echter, heb ben slechts recht op een voorafneming van 500 g»m per dag en per persoon die door hen gehuisvest en ge voed wordt. De voor de voeding van het huishouden van den pro ducent voorziene voorafneming is vastgesteld voor den duur van één jaar. te rekenen van de maand Augustus 1941 af. Deze voorafneming is forfaitair en dekt de eventueele wijzigingen van de samenstelling van het huisgezin in den loop van het jaar. De aardappelproducenten die hun aangifte bij de tel ling van 15 Mei 1941 niet hebben gedaan, alhoewel zij daartoe verplicht waren, verliezen het voordeel der voorafnemingen waarvan sprake. Zij worden van alle distributie van ingevoerd plantgoed uitgesloten. Zij zijn er toe gehouden hun heelen oogst af te staan en worden, voor het overige, behandeld zooals de niet- producenten. onverminderd de strafvervolging wegens niet-aangifte bij de telling. De producent is verantwoordelijk voor de als plant goed voorafgenomen hoeveelheid. Hij mag er slechts afstand van doen onder de voorwaarden en naar de modaliteiten die in de speciale reglementeering be treffende de plantaardappelen zullen vastgesteld wor den. De gemeentebesturen maken, voor ieder producent van niet vroege aardappelen, wier exploitatiezetel bin nen de grenzen van de gemeente gelegen is, een indi- vidueele kaart op met alle bijzonderheden nopens de beplante oppervlakte. Deze kaart wordt in dubbel opgemaakt. Veertien dagen vóór den oogst bezoekt de tellings commissie al de door de producenten van haar ge meente met aardappelen bebouwde perceelen. Zij rangschikt ze, naar gelang de vermoedelijke opbrengst, in één van de 4 categorieën«zeer goed», «goed», «mid delmatig slecht Zij stelt, voor iedere dezer ca tegorieën, de forfaitaire minimum-opbrengst vast. Er mogen geen niet-vroege aardappelen worden ge rooid vóór den datum die zal vastgesteld en bekend gum fikt worden. De producent mag evenmin niet-vroege aardappelen vóór hij bet dubbel van zijn individueele kaart ontvangen. machtiging van vervoer ls vereischt doch niet den voortbrenger die zijn aardappeloogst binnen- De voortbrengers van graangewassen zijn verplicht, volgens een verordening verschenen in het Staatsblad van 14 en 15 Juli, hun oogst te leveren overeenkomstig de aanduidingen der dorsch- en leveringsbevelen die hun te dien einde zullen worden gegeven. De hoofdgroepeering deelt, door tusschenkomst van haar arrondissementsafgevaardigden en, desnoods, van de plaatselijke secretarissen der Nationale Landbouw- en Voedingscorporatie aan ieder gemeentebestuur het hun opgelegde dorsch- en leveringsprogramma mede. Alleen de door de hoofdgroepeering aangestelde en door haar aan de gemeente aangeduide aannemers zijn gemachtigd er voor anderen te dorschen. Dezé aan nemers moeten zich. te dien einde, schikken naar de onderrichtingen van de hoofdgroepeering. Deze mededeeling wordt door de zorgen van het gemeentebestuur ter kennis van de voortbrengers der gemeente gebracht, door middel van aanplakbrieven waarvan een voldoend aantal door de hoofdgroepeering te zijner beschikking wordt gesteld. De voortbrengers der gemeente, om het even of zij met hun eigen materieel dorschen of door tusschen komst van den aangewezen aannemer laten dorschen. worden reeds daags na de aanplakking geacht ken nis te hebben van het dorsch- en leveringsbevel dat hun langs dezen weg wordt gegeven zij zijn ver plicht zich te schikken naar de aanwijzingen die op gezegde aanplakbrieven voorkomen. Deze aanwijzingen behelzen in 't bijzonder de verwittiging aan de voortbrengers dat zij, binnen den vastgestelden termijn zullen moeten overgaan of doen overgaan tot het dorschen de verwittiging aan de voortbrengers dat zij een aangestelden graanhandelaar zullen moeten kiezen en het geheele beschikbare ge deelte van hun gedorschten oogst ter beschikking van dezen handelaar moeten stellen. Deze is verplicht bin nen tien dagen na het dorschen, de koopwaar af te nemen en zich daarenboven te schikken naar de on derrichtingen die hem door de hoofdgroepeering zullen worden verstrekt. Individueele dorsch- en leveringsbevelen mogen per aangeteekenden brief gegeven worden aan de voort brengers die beschikken over een dorschmachine met een dorschvermogen van minstens vijf zakken per uur deze voortbrengers zijn verplicht zich te schikken naar de aanduidingen van het bevel dat hun door de hoofd groepeering zal worden beteekend. Het particulier dorschmateriaal kan, desnoods, door de hoofdgroepeering worden opgeëischt, ten einde een voldoende regelmatigheid in het dorschen te verzeke ren. Tot deze opeisching zal eenvoudig worden overge gaan door een bij de post aangeteekenden brief welke de voorwaarden vermeldt waaronder deze opeisching wordt gedaan. Alle Arbeidsambten ter beschikking van de landbouwers Maar zelden zal de opbrengst van den oogst met zoo veel hoop verwacht geworden zijn als dit jaar het geval is. Alles is in het werk gesteld om het succes te ver zekeren en thans mag niets verwaarloosd worden om te zorgen dat de oogst bevredigend weze. Het zou nutteloos zijn te willen verdoezelen dat de voorwaarden, waaronder gewerkt moet worden, moei lijker zullen zijn dan in voorgaande jarenhet gebrek aan bindtouw, het ontbreken van sommige onderdeelen, van smeerolie en drijfstoffen, zullen maaimachines. dorsch ma chines en andere werktuigen tot stilstand dwingen. Dientengevolge zal men zijn toevlucht moeten ne men tot het handwerk, zoodat een groot aantal aan vragen vanwege de landbouwers wordt voorzien. Dezen worden aangezet hun aanvragen op tijd te doen, opdat de groepen gevormd en verzameld zouden kunnen worden. De minste vertraging kan zeer ernstige gevolgen na zich slepen. Reeds thans zijn alle arbeidsambten van het ge heele land volkomen ter beschikking van de land bouwers voor hun werk-aanbiedingen of voor hun aan vragen om inlichtingen. Waar men ook woont, bevindt er zich een arbeids- ambt in den omtrek en een landbouwafgevaardigde kan, op eenvoudig verzoek, een bezoek brengen ten einde inlichtingen te verschaffen. Onmiddellijk nog neemt de vooruitziende landbou wer, die er bezorgd voor is dat zijn oogst het maximum opbrengt, zijn voorzorgen door zich te wenden tot het Rijksarbeidsambt, waarvan de 40 bureelen verdeeld zijn over het geheele land. E N MET (2733) Het erfenisrecht zooals het geregeld wordt in het Bur gerlijk Wetboek stamt uit den tijd van Napoleon, zooals het Burgerlijk Wetboek zelf. Het werd ons nagelaten door de Fransche revolutie en is gebaseerd op de prin cipes waarvoor toen geijverd werd. Het voorziet de gelijkheid onder erfgenamen en de verkaveling, indien mogelijk. in natura van de on roerende goederendit wil zeggen dat de gronden bij voorbeeld in gelijke perceelen worden verdeeld en bij loting toegekend. Indien geen verdeeling in natura mogelijk is en geen akkoord kan gevonden worden on der de erfgenamen, worden de goederen openbaar ver kocht. Dit gelijkheidsprincipe, in zijn uiterste gevolgtrek kingen, hoe schoon ook in theorie, houdt geen rekening met de feitelijke toestanden het leidt tot versnippering, tot onteigening. Vooral voor de landbouwbedrijven is dit stelsel ongezond. In 1900 zag de wetgever zich dan ook genoodzaakt een uitzondering te maken voor de kleine erfenissen. Wanneer de erfenis hoofdzakelijk bestaat uit het woon huis. met bijhoorigheden en gronden, waarvan het ge zamenlijk kadastraal inkomen niet meer bedraagt dan 4.200 fr., dan heeft de langstlevende echtgenoot, wan neer het goed in gemeenschap is, of één van de kinde ren. zelfs wanneer er minderjarigen zijn, het recht het goed over te nemen tegen schatting, mits opleg in geld voor het deel der andere erfgenamen. Dit is reeds een schoone verbetering bijaldien noch tans de overnemer van de nalatenschap over de noo- dige gelden kan beschikken om de andere erfgenamen te voldoen. Deze kwestie stelt zich ook bij andere erfenis sen wanneer één der erfgenamen het bedrijf, hofstede of woning, wil overnemen of inkoopen. In het verleden hebben wij moeten vaststellen dat de mindere boeren of werklieden in zulke gevallen geen geschikte leening konden bekomen omdat de hooge rente die gevraagd werd al te zware lasten meebracht die buiten verhou ding stonden met de opbrengst of de huurwaarde van het goed. Thans echter bestaat de Nationale Maatschap pij voor den Kleinen Landeigendom, onder toezicht van den Staat, die juist voor doel heeft den kleinen land eigendom op den buiten te bevorderen en te bescher men. Deze maatschappij staat leeningen toe, tegen 2,50 op langen termijn, tot 25 jaar, terugbetaalbaar met mensualiteiten, kapitaal en intrest inbegrepen vervroegde terugbetalingen zijn altijd mogelijk en zon der kosten. Ook voor gewone aankoopen van gronden, kleine hof steden, bouwen van woningen op den buiten met mini mum 10 aren grond, worden leeningen toegestaan. Alle inlichtingen kunnen bekomen worden bij de Na tionale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom, Steenweg op Charleroi, Nr 26 te Brussel. PROVINCIE WEST - VLAANDEREN Keuring der mannelijke voorttelers Voor de 6'' omschrijving leper zal de keuring der geitenhokken geschieden op Woensdag 13 Augustus 1941 te Passchendale (Kalve en plaats) te 7.30 u. Zonne- beke (gemeentehuis) te 7.45 u. leper (slachthuis) te 8 u., voor de gemeenten leper, St-Jan, Brielen en Zil- lebeke. Geluveld (gemeentehuis) hier ook voor Be- selare en Zandvoorde te 8.30 u. Geluwe (gemeente huis) te 8.45 u. Wervik (gemeentehuis) te 9 u. Komen gemeen tehuis), hier ook voor Houthem, te 9.15 u. Waasten (gemeentehuis), hier ook voor Neder- waasten, te 9.30 u. Meesen (steenweg op Ploegsteert) te 9.45 u. Ploegsteert (gemeentehuis) te 10 u. Wulvergem (gemeentehuis) te 10.15 u. Nieuwkerke (gemeentehuis) te 10.30 u. Kemmel (gemeentehuis) te 10.45 u. Wijtschate (gemeentehuis) te II u. Voormezeele (aan S-Elooi of plaats) hier ook voor Hollebeke, te 11.15 u. Dikkebusch (gemeentehuis) te 14 u. Loker (gemeentehuls) hier ook voor Dra- nouter, te 14.10 u. Westouter (gemeentehuis) te 14.20 u. Reningelst (gemeentehuis) te 14.30 u. Vlamertinge (gemeentehuis) te 14.45 u. Popertage (Deken De Bo laan) te 15 u. Proven (gemeentehuis) hier ook voor Watou, te 15.15 u. Roesbrugge-Harin- ge (Molenwal) te 15.30 u. Krombeke (gemeentehuis) te 15.45 u. Westvleteren (gemeentehuis) te 16 u. Woesten (gemeentehuis), hier ook voor Zuidschote. te 16.15 u. Elverdinge (gemeentehuis) te 16.30 u. Boezinge (vaartbrug) te 16.45 u. Langemark (ge meentehuis), hier ook voor Poelkapelle eh Bikschote, te 17 uur. De gemeentebesturen zullen onmiddellijk de telling doen der geitenhokken, oude en jonge, welke op huil grondgebied worden gehouden, hetzij deze tot den openbaren dekdienst al dan niet bestemd zijn. Zij zul len vóór den eersten Augustus bij het Provinciaal Be stuur, 3<' Afdeeling, geitenras, te Brugge, den uitslag dezer telling mededeelen en de plaats aanduiden waar de bokken hunner gemeenten aan den keurraad zul len voorgesteld worden langs of op bovenvermelden reisweg. De tot den openbaren springdienst aangenomen bok ken zullen in het rechter oor geringeld worden en naderhand zal door het provinciaal bestuur een spring- kaart afgeleverd worden geldig tot aan de keuring van het volgende jaar. Het provinciaal bestuur zal aan de gemeentebesturen de bokken aanduiden welke voor den openbaren dekdienst zouden geweigerd zijn en waarover zij een bijzondere waakzaamheid zullen uit te oefenen hebben. De Belgische Petroleum Unie deelt mede dat de handelaars, die de landbouwers bevoorraden in smeer vet, dezelfde hoeveelheden als ln 1939 bij hun gewoon grossist kunnen bekomen, mits voorlegging van be wijzen, door de landbouwers onderteekend, beves tigend de hoeveelheden die zij reeds ontvingen en deze die ze nog wenschen te bekomen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10