Firma C. A. JANS IEPERSCH KRONIEKSKE Aan de Jeugdvereenigingen en Jeugdorganisaties Handels- en Nijverheidskamer, Yper De kwestie der Oorlogsschade Kredieten voor Oorlogsgeteisterden Voor de Belgische arbeiders in Frankrijk ALLE UURWERKEN TAFELGERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan» de HET YPERSCHE 18-7-1S41 emigratie is zoo goed als stopgezet, de bevolking is gestabiliseerd, en ons aandeel in de wereldbevolking teruggeloopen tot 19 Zulks niettegenstaande de verbetering der Volksge zondheid en het verlengen van den gemiddelden le vensduur die in groote mate den teruggang der ge boortecijfers dekten. De veroudering der bevolking zal in de komende jaren haar weerslag dubbel doen ge voelen. want de sterfte onder de ouderlingen boven de 70 jaar zal de sterftebeperking van de andere leef tijdsgroepen sterk overtreffen. Doch in Europa is de bevolkingsbeweging niet gelijk matig verdeeld over de verschillende staten. Wanneer wij ons onderzoek beperken tot de leidende Volkeren, stellen wij vast dat langs den eenen kant Engeland en Frankrijk een ander beeld vertoonen dan Duitschland en Italie. Dan wanneer in de laatste eeuw. tusschen 1831 en 1931 de bevolking van Groot-Brittannië meer dan ver dubbelde, niettegenstaande een uitwijking naar de nieuwe Koloniën die van 1880 tot 1913 tusschen 250.000 en 300.000 beliep, is de toestand, sedert den wereld oorlog omgekeerd. Er kwamen meer inwijkelingen naar het Moederland, dan er naar het buitenland uitweken. Het geboorteover schot is van 8 in 1921-25 in 1933 reeds op 2,4 teruggevallen. Frankrijk levert nog een treuriger beeld. In 1789 was Frankrijk, het meest bevolkte land van Europa. Het telde 26 miljoen inwoners. In 1932 waren er 41 miljoen 860 duizend waaronder 1 millioen 700 duizend Elzas-Lotharingers.die tot het Reich zijn terug gekeerd, en 2.890.000 vreemdelingen. Door de geboortebeperking is de veroudering der bevolking zeer ver gevorderd en de teruggang der be volking. niettegenstaande de inwijking van vreemde elementen, ingezet. De terugslag van de verliezen van den oorlog 14-18 is niet te onderschatten en zal zich in de toekomst nog sterker doen gevoelen daar er zich nog bijvoegen de verliezen van dezen oorlog. Hier tegenover staat Duitschland in een gansch andere positie. In een eeuw tijds verdriedubbelde de bevolking van de Duitsche gebieden. Van 26 millioen in 1816 klom de bevolking tot 66 mil lioen in 1934, Sindsdien zijn talrijke Duitsche gebieden bij Groot- Duitschland ingelijfd en thans telt het Rijk 86 million zielen. In tegenstelling met Engeland werd, sedert de machts overname door Adolf Hitler, de algemeene teruggang van de geboorten gestuit, en het bevolkingscijfer door een actieve familiepolitiek opgedreven. De gebieden welke bij Duitschland ingelijfd werden hebben insgelijks een groeiende bevolking. Een buitengewoon verschijnsel, dat het bewijs van den levensdurf van het Duitsche volk duidelijk tot uiting brengt, is het feit dat gedurende dit eerste oor logsjaar de geboorten niet verminderden. Italië, heeft ongeveer dezelfde ontwikkeling zijner bevolking gekend als Duitschland. Van 26 millioen in 1872 klom het in 1934 tot 42 millioen. Italië kende een groote volksuitwijking in de vorige eeuw. Ongeveer 10 millioen Italianen verblijven in het buitenland. Het geboortecoefficient dat van 39 "Z™ in 1887 tot op 23.5 in 1933 geslonken was, is thans weer door de ste vige familiepolitiek van Mussolini aan 't klimmen. Het jaarlijksche geboorte-overschot bereikt 500.000 zielen. Deze voorbeelden zijn zeer leerrijk voor de inwen dige ontwikkeling der machtsverhoudingen in Europa. Ook naar buiten moet de weerslag zich onvermijde lijk laten gevoelen. Wanneer deze wassende bevolking naar ruimte zoekt, komt als het ware een oerkracht los, waaraan geen kunstmatige verdeeling der ruimte kan weerstaan. In zijn geheel beschouwd levert Europa dus een tweeslachtig beeld Volkeren in opgang tegenover Vol keren die een dalend bevolkingscijfer kennen. Ten opzichte van de beschikbare levensruimte in de wereld is het probleem niet minder belangrijk. Het natuurlijke expansiegebied dat openligt voor de naar ruimte zoekende Europeesche Volkeren ligt in het nabije Afrika, dat ontzaglijke rijkdommen bergt en met zijn 30 Millioen Km2 driemaal grooter is dan Europa en slechts 143 millioen inwoners telt. De Engelschen bezitten er thans een oppervlakte die 35 maal het grondgebied van het Moederland over treft. De Franschen hebben er 19 maal de oppervlakte van het eigen gebied in Europa. De Italianen hadden er 6 maal hun oppervlakte en de Belgen 80 maal de oppervlakte van het Moederland. Duitschland had niets overgehouden van een kolo niaal bezit dat 2.7 millioen Km2 groot was vóór 1914. Verg leken met de bevolking waren de verhoudingen als volgt Engeland 45 millioen inwoners 11.000.000 Km2. Frankrijk 42 millioen inwoners 10.500.000 Km2. Italië 42 millioen inwoners 2.250.000 Km2. Beigie 3 millioen inwoners 2.450.000 Km2. De tl>arw aan gang zijnde oorlog zal beslissen over «i» uwe verdeeling van deze ruimte, welke ver in uedelijk voorbehouden zal blijven aan de levens krachtige volkeren in Europa Maar het vraagstuk biedt nog andere aspecten. De bevolking van Europa vormt slechts een vierde van de geheele wereldbevolking, terwijl Azië hiervan de helft vertegenwoordigt. Indien het blanke ras zijn plaats onder de zon wil behouden, zal het ook zijn beschaving moeten her zien en van de materialistische genots-theorie. naar een levenskrachtige, geestelijk sterke levensbeschou wing moeten overgaan. De wereld Is ruim genoeg en de rijkdommen der aarde zijn onuitputtelijk, terwijl de ontdekkingen der wetenschap op schier onbegrensde wijze de levensmo gelijkheden doen aangroeien. HET ZWEMBAD. Zwemmen is een van de gezondste sporten indien niet de gezondste. Het is een volledig sport, dat wil zeggen, dat het gansch het lichaam tegelijk ontwik kelt. Het verruimt de borstkas, het is calmeerend voor de zenuwen, zuivert de poriën, vergemakkelijkt den bloedsomloop en het zweeten. iets dat noodzake lijk is. Iedereen zou dagelijks moeten gaan zwemmen. De jeugd mag het niet nalaten. Een van de grootste leemten in het schoolprogramma is het tekort aan lichaamsontwikkeling. Een gezonde geest, ja maar in een gezond lichaam, vergeten wij dat niet Het verlof is dan ook de prachtigste gelegenheid om die leemte aan te vullen door het beoefenen van allerlei sporten, en inzonderheid de zwemsport. Over drijving moet nochtans, zooals altijd, geweerd worden. Men zal niet zwemmen wanneer men zeer vermoeid is, en het bad moet, volgens de dokters, niet langer duren dan 20 tot 30 minuten. EEN BEETJE TUCHT Het reglement van het zwembad bepaalt dan ook dat elk persoon recht heeft aan een bad van een half uur per ticket en aan 15 minuten voor het uit- en aanklee- den te zamen. Wanneer dit soms niet toegepast wordt, hangt dit af van de welwillendheid van de verantwoor delijke personen. Zekere vooral jonge menschen schijnen dat te vergeten en wanneer het sein gegeven wordt, weigeren ze eruit te komen, doen alsof ze niets gehoord hebben of verstoppen zich om tien minuten later, weer te voorschijn te komen en te vertellen dat ze nog niet in het water zijn geweest. Georges de sympathieke redder, die voor dat alles verantwoorde lijk staat, belooft degenen welke in het water blijven na het fluitsein, een flinke onderdompeling. Men moet het de redders niet lastiger maken dan ze het reeds hebben. Op sommige warme dagen hebben ze het zeer druk. Ze moeten over alles en nog wat toezicht houden, ze worden door iedereen over allerlei zaken lastig ge vallen en bovendien moeten ze nog gedurig de zwem mers in het oog houden, zoodat er geen roekeloosheden gebeuren, en desnoods een die het te ver waagde er uit halen. Het is dus in iedereens belang wat goeden wil tegenover die menschen te betoonen. die werkelijk zoo kwalijk niet zijn. EEN IDEAAL ZWEMBAD. Men moet gereisd hebben en gezien wat in andere steden bestaat om de zwemkom van leper naar waarde te leeren schatten. Behalve Luik, is het de eenige olympische zwemkom van België. De groote kom is 50 meter lang en 17 meter breed. Op een lengte van 40 meter is ze twee meter diep en de rest drie meter. De springplank is drie meter hoog. Het kleine bad be slaat een oppervlakte van 7 op 40 meter en de diepte gaat van 50 cm. tot 150 m. Kleine en groote kom bevat ten samen een watermassa van 2.150 m3. Dit water wordt eiken dag ververscht en het nieuwe water komt eerst door een filter, die per uur ongeveer 240 kubieke meter water zuivert, zoodat na 9 u. al het water ver nieuwd is. Het is onze meening dat de Iepersche zwem kom op een ideale manier aan de gezondheidsvoor- waarden beantwoordt. Dit jaar werden reeds op de drukste dagen van 750 tot 1000 ingangskaartjes per dag afgeleverd. Van zoodra de omstandigheden het toelaten zullen betere cabines gebouwd worden. Er wordt ook nog een tweede springplank voorzien, die ongeveer 1 meter boven het water zal staan. Men kan ook eiken dag zwemlessen nemen mits be taling van 45 fr. Geen andere kosten zijn daaraan ver bonden en men volgt de lessen tot men volledig en goed kan zwemmen. Kinderen beneden de 9 jaar komen nog niet in aanmerking voor de lessen. Men betoone dus zijn dankbaarheid tegenover het gemeentebestuur, dat hier veel initiatief aan den dag legde en geve bewijs van wat wellevendheid door de reglementen te onderhouden en vooral door bij te dra gen tot de reinheid van onze zwemkom. Fernand DE BRUYN. Op grond der Verordening van den militairen be velhebber in België en Noord-Frankrijk hoofd van het militair bestuur betreffende groepeeringen en vereenigingen, op datum van 11-7-1940 (Verordenungs- blatt van 18-7-1940, bladzijde 123), moeten alle jeugd vereenigingen en jeugdorganisaties van gelijk welken aard tot op 21-7-1941 een lijst van aanmelding in drie dubbel exemplaar voorleggen en waarin volgende vra gen op de meest nauwkeurige wijze moeten beant woord worden a) Naam der vereeniging b) Lidmaatschap bij een andere vereeniging, naam en titel dezer vereeniging c) Doel der vereeniging d) Kenteeken, vaandel en uniform der vereeniging e) Naam en woonplaats van den leider of den voor zitter der vereeniging f) Aantal leden 1. Mannelijke 2. Vrouwelijke g) Bedrag van lidmaatschap h) Namen der overheden, maatschappijen en per sonen die de vereeniging financieel steunen i) Eigendom der vereeniging 1. Lokalen en derge lijke huizen 2. Sportterreinen 3. Tenten 4. Muziek instrumenten 5. Kookinrichtingen j) Staat van de uitrusting der leden met uniformen k) Bijzondere opmerkingen De vragenlijst moet door den verantwoordelijken leider of voorzitter der vereeniging en in geval hij verhinderd is, door zijn plaatsvervanger ingevuld wor den met de verzekering van de juistheid en de vol ledigheid der gedane verklaringen en onder eventueele bijvoeging van den stempel der vereeniging ondertee kend worden. Jeugdvereenigingen, die nog aangesloten zijn bij an dere jeugdorganisaties van een boogere orde moeten desondanks voor htm eenheid of organisatie de vragen lijst invullen. Gelijk welk hiermede in strijd zijnde inlichtingsver bod vanwege hoogere diensten der vereeniging is niet van kracht. Het bestuur maakt, op aanvraag van den Heer Arrondissementscommissaris, bekend dat er binnen kort een verzamelingsactie zal uitgevoerd worden van afval en oud materiaal, oud ijzer en gietijzer inbegrepen. Er wordt beroep gedaan op onze tusschenkomst bij de leden der Handels- en Nijverheidskamer, opdat zij aan dezen maat regel een goed gevolg zouden geven. Wij doen hierbij den gevraagden oproep. De Voorzitter, H. Vermeulen. Binnen kort worden de commissies benoemd Het Provinciaal Commissariaat voor den Wederop bouw van West-Vlaanderen deelt mede De commissies tot vaststelling en schatting der oorlogsschade zullen eerlang in werking treden, bij toepassing van het besluit dd. 15 Maart jl. Dan zal het oogenblik gekomen zijn voor de geteis- terden om hun oorlogsschade aan te geven en ze door bedoelde commissies te laten vaststellen en schatten. De meesten weten reeds, dat deze aangifte moet ge schieden op speciale formulieren, welke bij de Ge meentebesturen en op de provinciale commissariaten voor Wederopbouw beschikbaar zullen gesteld wor den. De provinciale commissaris meent de geteisterden op hun hoede te moeten stellen tegen zekere vennoot schappen en personen, die hun diensten aanbieden, ja zelfs opdringen om de dossiers voor oorlogsschade samen te stellen. De bedrijvigheid van deze personen of inrichtingen Is in vele gevallen van zeer verdachten aard. V^ak worden hooge percenten gevraagd voor weinig werk. Daarom werd het optreden van deze «makelaars in oorlogsschadetegengegaan en beteugeld door een besluit van den Commissaris-Generaal dd. 15 Mei 1941. Zware straffen worden voorzien en alle overeenkom sten, die met dergelijke Inrichtingen werden gesloten, worden nietig verklaard. Wij drukken diegenen, die oorlogsschade hebben ge leden, nogmaals goed op het hart, dat zij hun belan gen in geen andere handen mogen geven dan van per sonen, waarin zij volkomen vertrouwen hebben en die tevens over de vereischte bekwaamheid beschikken. Het besluit dateerende van 15 Mei 1941 zegt trou wens, dat de belangen van de geteisterden alleen mo gen waargenomen worden door personen, die hiertoe bevoegd zijn en slechts voor zoover de bewezen dien sten binnen de normale uitoefening van hun beroep vallen. Ook vennootschappen zonder winstbejag mo gen bijstand aan de geteisterden verleenen, onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat slechts betaling wordt gevraagd van de onkosten. Voor diegenen, die echter geen raad weten sjaat de deur van het Provinciaal Commissariaat, 63, Doornijk- straat. 63, te Kortrijk, wijd open. Zij kunnen er op den Dienst voor Oorlogsschade tusschen 10 en 12 alle gewenschte inlichtingen bekomen. Bovendien zal een afgevaardigde van het Provinciaal Commissariaat in de meest geteisterde gemeenten der provincie zitdagen houden om de geteisterden behulpzaam te zijn bij het invullen der formulieren en het samenstellen der dos siers. Deze zitdagen zullen, na ruggespraak met de ge meentebesturen, worden vastgesteld en langs de pers worden bekendgemaakt Het Centraal Bureau voor Hypothekair Krediet, deelt mede We herinneren er de eigenaars van onroerende goe deren, geteisterd door oorlogsfeiten, aan. dat ze kre dieten kunnen bekomen voor het herstel of den weder opbouw van hun beschadigde goederen, Ondanks de moeilijke omstandigheden heeft de Staat de geteisterden een eerste hulp geboden en een interest van de leeningen op 2 t: h. 's jaars gebracht, en dit zonder een datum van terugbetaling te stellen. Het bekomen van die kredieten zal voor de geteister den slechts onbeduidende kosten meebrengen. Het organisme, met het toestaan-van dergelijke kre dieten heiast, is het Centraal Bureau voor Hypothe kair Krediet, instelling onder toezicht van den Staat. 50. de Brouckèrepïein, Brussel. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede Het bestuur van de Handelsuitbreiding, van' de Bel gische belangen in het Buitenland en van de Verkeers middelen van het Ministerie van Economische Zaken, 5 Leuvensche Weg, te Brussel, werd gelast met de tusschenkomst inzake loonen verschuldigd aan Bel gische arbeiders, door buitenlandsche fabrieken en ondernemingen. Bovenvermelde dienst houdt zich ter beschikking van de Belgische arbeiders, die gedurende het jaar 1940 in Frankrijk werkten, en aan wien Fran- sche ondernemingen nog steeds loonen verschuldigd zijn. in GERO - ZILMETA, gansih vlekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, plaHneering en chromeering. Surmont de Volsberghestraat, 24 - IEPER H. R. leper386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 2