1§ Voorschriften betrekkelijk Deviezen met het oog op het Reisverkeer met het Buitenland Machtigingen tot bevoorrading voor textielproducten DE NIEUWE POSTTARIEVEN De nieuwe prijzen voor inlandsche vroege aardappelen De benuttiging van den oogst van niet-vroege aardappelen Het probleem van den Landbouwtractor Inrichting der gemeentelijke brandweer HET YPERSCHE 1-8-1941 I. VRIJE GRENS. Tot vertier bericht Is een bijzondere toelating voor het medenemen (in- en uitvoer) van binnenlandsche geldwaarden tot een bedrag van B. Fr 100 per persoon en per maand in het reisverkeer en tot een bedrag van B Fr. 30 per persoon en per dag in het grensverkeer niet noodig hoogstens echter mag per maand een be drag van B. Fr. 3000 medegenomen worden. II. REISVERKEER MET DUITSCHLAND. Om binnenlandsche geldwaarden (in- en uitvoer) tot eene waarde van B. Fr. 3000 per persoon en kalen dermaand mede te nemen, is een bijzondere toelating niet noodig. Bij het binnenkomen in Duitschland moe ten Relchskredietkassenscheine bij de Kijksduitsche douanediensten of, zoo dit niet mogelijk mocht zijn, bij de Reichsbankdiensten in Duitsche Reichsbanknoten omgewisseld worden. Reichsbanknoten mogen niet naar Duitschland medegenomen wordendaarom worden toelatingen om betalingsmiddelen mede te nemen, voor zoover zij het bedrag van 3000 B, Fr. te boven gaan, niet op Reichsbanknoten maar op binnenlandsche be taalmiddelen opgemaakt. UI. REISVERKEER MET FRANKRIJK. Bezitters van Passierscheine kunnen toelatingen be komen om zich fransche banknoten en munten te ver werven tot een waarde van B. Fr. 3000 per maand. Voor zoover het bedrag van 3000 fr. niet voldoende is, kun nen uitzonderingen voor de toelating tot overschrij ving van grootere sommen over Belgisch-Fransche clea ring. aangevraagd worden. Voor het grensverkeer is bepaald dat belgische grensgangers, die in het bezette Fransche gebied werken, tegen hun loonbewijs van den Franschen werkgever het volle bedrag van hun loon zonder bijzondere toelating in Belgische franken naar België kunnen brengen. De banken en ondernemingen in het grensgebied stellen de voor de uitbetaling der loonen van grensgangers noodige Belgische betaalmid delen, tegen voorlegging der loonlijsten, aan de ar- beidgevers ter beschikking. Om deze bedragen naar België te brengen is geen bijzonder deviezenbewijs noodig. Evenzoo kunnen Fransche grensgangers hun loonen. tegen loonbewijzen die van de Belgische werk gevers uitgegeven worden, zonder toelating naar Frank rijk brengen, voor zoover zij deze bedragen niet voor binnenlandsche betalingen gebruiken. IV. REISVERKEER MET HOLLAND. a) Aan bezitters van Passierscheine, die de grens tusschen België en Holland uit niet ambtelijke redenen overschrijden, mogen toelatingen om Reiehskassen- kredietscheine mede te nemen, niet gegeven worden, b) Aan de onder a genoemde personen kunnen toe latingen, tot medenemen van betaalmiddelen naar het buitenland tot een maximumbedrag ter waarde van R. M. 300 per maand, gegeven worden. Deze toelatin gen kunnen naar keuze van den reiziger voor het me denemen van Belgische franken of Hollandsche Gul dens gegeven worden. Hoogere bedragen moeten langs de clearing overgeschreven worden. c) De toelatingen der bevoegde Belgische en Neder- landsche diensten worden van weerskanten goedge keurd. zoodat bij vertooning van een uitvoertoelating van een kant. de invoertoelating van den anderen kant niet meer noodzakelijk is. d) Bezitters van Passierscheine kunnen zonder toe lating Hollandsche Gulden tot een waarde van B. Fr. 3000 per maand door bemiddeling der Emissiebank Brussel of een deviezenbank of wisselkantoor aankoo- pen en naar Nederland medenemen. Hoogere bedragen moeten door clearing overgeschreven worden. De ver worven betaalmiddelen moeten op de Passierscheine aangeteekend zijn. Mocht in sommige gevallen de aan koop van Hollandsche Gulden niet mogelijk zijn, zoo kan bij uitzondering de toelating om Belgische Fran ken mede te nemen gegeven worden. Het medenemen van Reichskredietkassensdhelne blijft echter uitgeslo ten. Als hierboven van toelatingen gesproken wordt, is daarbij uitsluitend de Verrekeningsdienst (Office de Compensation), Jonkheerenstraat, II, (Rue du Gentil- homme), Brussel, bedoeld. Door secretaris-generaal Leemans werd volgend rond schrijven gericht tot de arrondissementscommissarissen: In afwachting van de bekendmaking van een besluit, dat voor het oogenblik ter studie ligt, mogen de ge meentediensten geen machtigingen tot bevoorrading voor textielproducten, hetzij aan alleenstaande verbrui kers, hetzij aan gemeenschappen van verbruikers, meer afleveren met uitzondering van 1. De gevallen voorzien bij artikel 4 van het uitvoe ringsbesluit van 5 Mei 1941. Bemerking Het einde van den eersten zin van het 2>\ letter D. van dit artikel, dient op de volgende wijze te worden verstaan onder eede bevestigt dat het aangegeven verlies de hem ingevolge heirkracht toege brachte schade niet overtreft 2. De gevallen van verhuizing of van nieuwe instal latie door particulieren, en slechts voor textielproduc ten. onontbeerlijk voor een fatsoenlijke garneering der vensters, te weten gordijnen en voorhangen ofwel gor dijnen en rolgordijnen 3. De aanvragen tot machtiging tot bevoorrading voor textielproducten waarvan de puntenwaarde overeen stemt met maximum 20 punten per tijdperk van zes maand, voor den aankoop van dweilen en schoteldoe ken. zeemlappen, keukenhanddoeken, ingediend door organismen die over geen kleederkaarten beschikken om deze aankoopen te kunnen doen (b.v.hotels, spijs huizen, officierstafels, cantines, kerkfabrieken, enz.). De machtigingen waarvan spraak onder het 1° en het 2° worden niet op rekening gebraaht van de eerstvol gende kleederkaart. Aan elke andere aanvraag tot machtiging tot bevoor rading mag vóór de bekendmaking van bovenbedoeld besluit geen gevolg meer gegeven worden. Alleen de aanvragen tot machtiging, die duidelijk een dringend karakter dragen, kunnen ondertusschen aan den Algemeenen Dienst voor de Verdeeling en de Voor raden, 8, Belliardstraat. Brussel, worden overgemaakt. De besturen der kolenmijnen, haarkappers, de hotel- en restauratiehouders moeten hun aanvragen tot mach tigingen voor gerantsoeneerde textielproducten onder scheidenlijk richten tot den Centralen Dienst voor de Bevoorrading der Belgische Kolenmijnen, het Nationaal Verbond der Haarkappers van België en de Nationale Vereeniging van het Belgisch Hotelwezen. TOEPASSELIJK VANAF 1 OOGST 1941 Aard der zendingen België Congo Grens Nederland Anderelan Brieven Met 50 gr. of deel van 50 gr 1.00 1.00 Tot 20 gr 1.50 1.50 1.75 Per 20 gr. of deel van 20 gr. meer 0.90 0,90 1.00 Gewone postkaarten 0.50 0.75 0.50 1.00 1.00 Postkaarten met betaald antwoord 1.00 1.50 1.00 2.00 2.00 Prentkaarten en Kerstmis- of Nieuwjaarkaarten Zonder briefwisseling 0.10 0.30 0.10 0.35 0-35 Met vijf woorden maximum 0.35 0,30 0.35 0.35 035 Met meer dan vijf woorden (open) 0.50 0.75 0.50 1.00 1.00 Met meer dan vijf woorden onder gesloten omslag Tarief der brieven Gedrukte naamkaartjes Zonder briefwisseling 0.10 0.30 0.10 0.35 0.35 Met ten hoogste vijf woorden briefwisseling 0.35 0.30 0.35 0.35 0.35 Met meer dan vijf woorden briefwisseling 0.60 1.50 0.60 1.50 1.75 DrukwerkenPer 50 gr. of deel van 50 gr 0.10 0.30 0.10 0.35 035 Dagbladen en tijdschriftenper nummer en per 75 gr. of deel van 75 gr 0.05 Per 50 gr. of deel van 50 gr 0.15 0.05 0.35 0.35 Postabonnement tot 75 gr 0.04 Voor elke 50 gr. of deel van 50 gr. meer 0.02 0.15 Stalenper 50 gr. of deel van 50 gr 0.10 0.30 0.10 0.35 0.35 Met minimum van 0.50 0.60 0.50 0.70 0.70 Zaakpapierenper 50 gr. of deel van 50 gram 0.10 0.30 0.10 0.35 0.35 Met minimum van 1.00 1.50 1.00 1.75 1.75 Minimum voor rekening 0.60 0.60 Vast recht voor aanbevolen zending 2.25 2.25 2.25 2.25 2.25 Vast recht voor spoedbestelling 2.25 3.50 3.50 3.50 3.50 Reliëfdruk voor blinden Per 1,000 gr. of deel van 1,000 gr 0.0 5 0.25 0.25 0.25 0.25 HET VERZEKERINGSRECHT Buiten de gewone taks, wordt er een vast recht van fr. 2.25 op toegepast. Art. 28. Het verzekeringsrecht voor brieven met aangegeven waarde is bepaald als volgt 1. Vast aanteekenrechL 2. Evenredig recht van 25 centiemen per 1000 frank of gedeelte van 1000 fr., tot ten hoogste 100.000 fr. ZEGELRECHT OP DE CHECKS De stortingsbulletijns worden tegen 2 centiemen het •tuk door de postkantoren en het checkambt afgele verd. De formulieren van stortingsbulletijns met ontvang- kaarten worden verkocht door den postcheckdienst bij volledige pakken van 50 formulieren tegen 2 fr. per pak. De check- en overschrijvingsformulieren worden den rekeninghouders beeorgd respectievelijk tegen 4 fr. de ■0 formulieren en 5 fr. de 100 formulieren. Buiten de rechten van toepassing op de bijzondere, door belanghebbenden aangevraagde formaliteiten, wordea. in binaenlandschen postcheck- en girodienst, de volgende taksen gehevea 1. Voor elke storting bij wege van een stortingsbulle- tijn: a) Gedaan aan de winketten van het checkambt of van een postkantoor1 fr. b) Afgegeven aan bestellers op dienstronde de on der a) voorziene taks, benevens een bijkomende taks gelijk aan het port van een gewonen .brief van enkel voudig gewicht in binnenverkeer voor elk bulletijn. 2. Voor elke ter invordering afgegeven ontvangkaart: 50 centiemen per 1000 fr. of gedeelte van 1000 fr., met minimum van 1 fr. 3. Voor elke afneming van geld op het checkambt of door tusschenkomst van een postkantoor Tot 1000 frank 1 frank. Meer dan 1000 frank tot 10.000 fr.2 frank. Boven 10.000 frank, per 10.000 fr. meer1 frank. De bepalingen worden van kracht op 1 Oogst 1941, uitgenomen wat betreft de wijziging voor nieuwsbladen en andere tijdschriften waarvoor het abonnement door de post bediend wordt, welke slechts van toepassing wordt op 1 Januari 1948. O Het ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het Commissariaat voor Prijzen en Loonen deelen mede dat de prijzen voor inlandsche vroege-aardappe- len als volgt zijn vastgesteld per 100 kg., voor de pe riode van 28 Juli tot en met 2 Augustus. Prijs te betalen aan verbouwer 145 fr. (Waar gele verd op de dichtstbijgelegen verzamelplaats). Verkoopprijs van den grossier, 178 fr. (geleverd in den winkel van den kleinhandelaar). Prijs te betalen door den verbruiker 195 fr. Toe te passen van 28 Juli af tot 4 Augustus inbe grepen. O De Hoofdgroepeering Aardappelen kondigt de be palingen af inzake de benuttiging van den oogst der niet-vroege aardappelen. De hoofdbepalingen er van zijn Artikel 1. In afwachting dat de rooiingsdatum van niet vroege aardappelen wordt vastgesteld, wordt de Centrale Aardappelen er toe gemachtigd de rooiing te bevelen van de hoeveelheden die noodig zijn om de behoeften van het land in aardappelen te dekken, tot het einde van de rantsoeneeringsperiode Augustus 1941. Art. 2 1. Te dien einde zal de Centrale Aard appelen leveringsbevelen richten tot bepaalde ge meentebesturen. Deze leveringsbevelen opgesteld vol gens model bijvoegsel 4 van het besluit van 5 Juli 1941 gelden als bevel tot rooiing. Elke levering zal vergezeld zijn van onderrichtingen betreffende de te rooien oppervlakte en de te rooien va riëteit en de verplichte opbrengst per are. 2. Onmiddellijk na ontvangst van dit leverings bevel duidt het gemeentebestuur de leveringsplichtige producenten aan door hun een leveringsbevel te over handigen, opgesteld naar het model bijvoegsel 5 van het besluit van 5 Juli 1941. Terzelfdertijd geeft zij hun kennis van de onderrichtingen van de Centrale betref fende de verplichte opbrengst per are. 3. De producent die vaststelt dat zijn oogst niet de vereischte opbrengst levert, moet onmiddellijk het rooien staken en dit feit ter kennis brengen van het gemeentebestuur. De locale schattingscoimmissie doet uitspraak over het geval binnen de acht en veertig uren na ontvangst van de reclamatie van den produ cent. Indien zij vaststelt dat de werkelijke opbrengst het vereischte cijfer overtreft, wordt de hoeveelheid welke dit cijfer overtreft in beslag genomen. Art. 3. De producent voert de levering uit door tusschenkomst van een der voor het gewest aangeno men koopers van de hoofdgroepeering Aardappelen De producent die om ernstige landbouwtechnische redenen zich in de noodzakelijkheid bevindt tot het rooien van halflate aardappelen over te gaan, kan daarvoor de toelating bekomen van de hoofdgroepee ring AardappelenTe dien einde richt hij aan de hoofdgroepeering een verzoekschrift vermeldend 1° De te rooien variëteit 2° De oppervlakte van het perceel 3° De reden waarom de rooiing noodzakelijk is. Dit verzoekschrift moet voorzien zijn van het hand- teeken van den burgemeester, die het zal vervolledigen door vermelding van de rangschikking en het op- brengstcijfer, aangenomen door de locale sohattings- commissle. o Dagelijks worden honderden kilometers weg afge legd met vrachtautos voorzien van een gasgenerator, ofwel drukgas, en het gebruik ervan neemt nog gedurig toe. De tijdsomstandigheden hebben zoo aan het ver- voervraagstuk eene nieuwe oplossing gegeven, wier uitbreiding men vroeger nooit had kunnen verwachten. Hetzelfde vraagstuk stelt zich dringend voor de landbouwtractoren. Benzine en gasoil worden met den dag schaarscher en daarom zal de gasgenerator zich moeten-aanpassen aan den tractor. Verscheidene firma's hebben reeds de noodwendig heid ervan ingezien en, niettegenstaande vele moeilijk heden, eene degelijke oplossing gevonden. Enkele trac toren met gasgeneratoren zullen tentoongesteld wor den op 24 en 25 Augustus eerstkomende In de Rijks- landfoouwhoogeschool, te Gembloers, alwaar ook zal overgegaan worden tot praktische demonstraties. Verdere inlichtingen te bekomen bij 'het Station voor Landbouwtechniek, te Gembloers o Bij artikel 1 van het K. B. van 15 Maart 1935 wordt volgende tekst als 2', 3e en 4" lid bijgevoegd In voorkomend geval bepaalt de provinciegoever- neur, bij besluit op advies van den brandweerinspec teur getroffen, de maatregelen welke door een gemeen te dienen genomen om, hetzij een brandweerdienst tot stand te brengen, hetzij de inrichting, het personeel of de uitrusting van dezen dienst aan te vullen. Het gemeentebestuur is vrij tegen dit besluit be roep aan te teekenen bij den Secretaris-Generaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Volksge zondheid die, na het advies van den inspecteur-gene raal der brandweerdiensten ingewonnen te hebben, in laatsten aanleg beslist. «Indien de gemeente aan evengenoemd besluit niet voldoet, zal door een specialen commissaris tot de uit voering er van overgegaan worden en de noodige kre dieten zullen door de bestendige deputatie ambtshalve ingeschreven worden op de begrooting der gemeente. Tusschen het 1° en 2" lid van artikel wordt volgende tekst ingelascht De goeverneur bepaalt onder den vorm van een schaal en desnoods bij afzonderlijke beslissing, het be drag van het jaarlijks door iedere gemeente uit de pro vincie te betalen aandeel wegens haar aansluiting bij een gewestelijke brandweergroep.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10