Firma C. A. JANS ALLE UURWERKEN TAFELGERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de Naamdagen. Zon. Maan. Maanstanden. Lotenleening van 1932 Ontslag en benoeming van Burgemeesters en Schepenen CHARLES KESTELOOT OUDE MEUBELEN VITAMINEN (Slot). VITAMINE P. De onderzoekingen van Goldberger en Tanner hebben het bestaan van een vitamine aange toond, genaamd vitamine P. Deze wordt vooral in biergist gevonden. Verder nog in volkoren brood, volle melk, fruit en versche groenten. De avitaminose is de pellagra, een ziekte die vooral voorkomt in Italië en zich kenmerkt door roode huiduitslag, stoornissen in de spijsvertering en koortsen gevolgd door verlamming, delirium en zelfmoordneigingen. BESLUIT 40 jaar geleden begon Dr Eyckman zijn werk 30 jaar geleden ontstond de naam vitamine. 15 jaar geleden vond men de eerste samenstel ling eener vitamine. 10 jaar geleden werd de eerste vitamine in zui veren toestand afgescheiden en kort daarop synthetisch bereid. Nog steeds worden nieuwe ontdekkingen ge daan. Zooals men ziet is de vitamine-wetenschap nog zeer jong en we mogen er in de toekomst nog veel van verwachten. Nieuwe vitaminen zullen waarschijnlijk nog ontdekt worden en oude ziek ten zullen met nieuwe middelen doelmatig kun nen bestreden worden. Doch laat ons geei^ vitamine-maniakken wor den De wetenschappelijke vulgarisatie heeft haar gevaarlijke kanten, vooral wanneer deze vulgarisatie onvolledige begrippen geeft. Door het feit dat de vitaminen onregelmatig in de voe dingsmiddelen verspreid zijn, ontstaat er bijna nooit een tekort aan vitaminen wanneer pro ducten van dierlijken en plantaardigen oorsprong in de voeding afwisselend voorkomen. Een vol wassen mensch, die zich dus normaalvoedt (in «normale» tijden) zal nooit een tekort aan vitaminen krijgen. Voor den zuigeling dient ge zorgd voor moedermelk, levertraan en vruchten sap. Laat ons niet overdrijven bij het nemen van vitaminehoudende stoffen, want een teveel aan vitaminen is eveneens gevaarlijk. Overdre ven melkvoeding kan lijden tot gebrek aan eet lust en bloedarmoede. Een teveel aan vit D of E kan kalkafzettingen teweegbrengen in de aders, dus aderverkalking. Wezen we dus vooral redelijk. Wie bruin brood, wat versche groenten en fruit, zoo mogelijk wat kaas, een stukje vleesch of een ei, een glas melk (zelfs afgeroomde), een tomaat en wat citroen gebruikt, die kan zich tegen de avitaminosen veilig voelen. De laatste tijden is men er ook toe gekomen de veel gebruikte levensmiddelen die een tekort aan vitaminen bezaten te vitaminiseeren, zoo bv. de margarine; deze is een uitstekend spijsvet doch vroeger verliet dit product de fabriek bijna zonder vitaminen. Hierin stond het dus zeker achter bij de natuurboter. Tegenwoordig wordt de margarine gevitaminiseerd en voorzien van vitaminen A en D. Waarop nu de zegenrijke werking der vitami nen berust, is nog niet opgehelderd. Wat men kent, zijn alleen de schadelijke gevolgen die op treden, wanneer ze in ons voedsel ontbreken (de avitaminosen). De wetenschap zal ook deze vraag niet onbeantwoord laten in GERO - ZILMETA, gansch vlekvrij wit metaal. Herverzilvering, vergulding, platineering en chromeering. Snrmont de Volsberghestraat, 24 IEPER H. R. leper: 386 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle oude gou den juweelen aan hoogste prijzen. Herstellingen worden nauwkeurig gedaan. HET YPERSCHE 1-8-1941 van 3 tot 9 Augustus 1941 Zondag 3 Augustus Lydia. Nicodemus, Stephanus. Maandag 4 Augustus Dominicus. Dinsdag 5 Augustus O, L. Vrouw ter Sneeuw, Abel. Woensdag 6 Augustus: Gedaanteverandering van O. H. Jesus Christus, Xystus, Felicissimus, Agapitus. Donderdag 7 AugustusDonatus Cajetanus. Vrijdag 8 Augustus: Cyriacus, Justinus, Largus, Sma- ragdus. Zaterdag 9 AugustusJoannes Maria Vianney, Ro- manus, Gaugericus. Zondag 3 Augustus Maandag 4 Augustus Dinsdag 5 Augustus Woensdag 6 Augustus Donderdag 7 Augustus Vrijdag 8 Augustus Zaterdag 9 Augustus Zondag 3 Augustus Maandag 4 Augustus Dinsdag 5 Augustus Woensdag 6 Augustus Donderdag 7 Augustus Vrijdag 8 Augustus Zaterdag 9 Augustus Volle maan7 Augustus te 7 u. 38 m. Laatste kwartier 15 Augustus te 3 u. 40 m. Nieuwe maan: 22 Augustus te 20 u. 34 m. Eerste kwartier; 29 Augustus te 16 u. 4 m. 133' trekking op 25 Juli 1941 Het lot van 1 miljoen frank is toegekend aan de serie107854. De twintig loten van 25.000 frank zijn toegekend aan de volgende series 113896 137104 142?!° 154727 165673 167403 182872 184038 192128 192470 213354 236016 240278 243242 248971 260332 262941 262963 263204 269543 O Werden aangeduid om het ambt waar te nemen van burgemeester te Beselare de Heer Baert L., in vervanging van den Heer Soenen C., aan wien ontslag uit zijn ambt is ver leend te Dikikebusch, de Heer Desmyter A., in vervanging van den Heer Gesquière O., id. te Dranouter, de Heer Delamaene Ch.. in vervanging van den Heer Gruson C., id. te Elverdinge, de Heer Desmadryl' A., in vervanging van den Heer Vandermarliere M., overleden; te Nieuwkerke, de Heer Geerardyn A., in vervanging van den Heer Titeca A., aan wien ontslag uit zijn ambt is verleend te Ploegsteert, de Heer Talpe O., in vervanging van den Heer Lecomte A id.;, te Poelkapelle, de Heer Masschelein J., in vervanging van den Heer Courtens A., id.; te Wulvergem, de Heer Caenepeel E., in vervanging van den Heer Deknudt J., id. Bij besluiten van 23 Juli 1941 is ontslag uit hun ambt verleend aan de hiernavermelde schepenen Beselarede heer Ghekiere P.; Dranouterde heer Warlop L.; Hollebekede h. Naert H.; Nieuwkerkede h. Vandenberghe E.; Oostvleterende h. Decroos J. Poelkapelle de h. Baelden H.Roesbrugge-Haringe de h. Vandenbussche J.Sint Jan de heeren Dochy J. en Vergote H.; Wijtschate de h. Valenduc A.Wulver gem de h. Blanekaert D. Bij besluiten van 23 Juli 1941 zijn aangeduid om het ambt van schepen waar te nemen in de hiernavermelde gemeentenBeselarede h. Bayart Ch.; Dranouter de h. Deprez G.; Hollebekede h. Donche M.; Nieuw kerke de h. Wicke N.; Oostvleteren de h. Leuridan M.; Poelkapellede h. Van Brussel A.; Roesbrugge- Haringe de h. Vandaele M.: Sint-Jande hh. Bousse- maere E. en Huyghe N.; Wijtschatede h. Callens R.; Wulvergem de h. Lefebvre A. is KOOPER van alle slach 165, Veurnesteenweg, 165 Yper. (2867) staart bestaat uit gassen, deze gasachtige atmos feer wordt, in de nabijheid van de zon, aan he vige verhitting blootgesteld. De gassen zullen dus uitzetten, maar ook weggestuwd worden in de richting van de aarde. Zijn deze gassen gevaar lijk Zal de lucht niet verstikkend worden De staart scheen dus wel het gevaarlijkst, vooral daar zijn lengte berekend werd op 50 a 60 millioen km Dat de berichten overdreven waren hoeft niet gezegd, daar onze aarde nog steeds rustig om de zon wentelt. Wachten we het jaar 1985 af, mis schien komt de beruchte komeet dan wat dichter ons om ons met haar staart te streelen. 9 ANDERSEN Hans Christian Andersen, de welbekende Deen- sche sprookjesschrijver, werd te Odense geboren op 2 April 1805. Zijn vader stamde af uit een rijke familie doch was in zeer groote armoede gevallen, zoo werd dan ook de jonge Hans van in zijn prilste jeugd verplicht zwaren handenarbeid te verrichten en slechts in de avondschool leerde hij lezen. Op 14-jarigen leeftijd trok hij naar Kopenhagen en deed er vergeefsche pogingen om aan het tooneel te komen. Frederik VI verschafte hem de middelen om te studeeren en zoo zien we Andersen als scholier op 20-jarigen ouderdom. In 1835 verschenen de twee werken die hem de beroemdheid verzekerden. De roman Improvi satoren en de tweede reeks van Sprookjes en Verhalen Deze reeksen werden voortgezet tot in 1875 en kwamen in verschillende bundels uit. De eerste twee reeksen van zijn sprookjes wer den al spoedig in het Fransch vertaald en be kwamen in ons land groot succes, terwijl de De nen ze eerst maar koeltjes ontvingen. Beroemd geworden maakte hij talrijke reizen, door Europa. Sommige sprookjes zijn Andersen's eigen vin ding andere zijn omwerkingen van verhalen die hij in zijn jeugd zelf gehoord heeft. Hij wist voor zijn fantastisch-poëtische sprookjes den naleven verteltoon voor kinderen te vatten en er tevens een fijnen humor in te brengen en een diepe levenswijsheid, die ze ook voor anderen aan trekkelijk maakt. Andersen overleed bij Kopenhagen op 5 Au gustus 1875. Herinnert ge u npg het verhaal De Kleederen van den Groothertog Een kleermaker, naar het schijnt de knapste aller kleermakers, is zich ko men vestigen in de hoofdplaats van het groother togdom. Hij stemt er alleen in toe te werken voor verstandige menschen, daar zij alleenzijn kleederen kunnen zien en gewaarworden, domme lui zien eenvoudig niets De groothertog die zich natuurlijk voor den verstandigsten inwoner van het groothertogdom houdt wil zich laten 'kleeden door dezen merkwaardigen vakman. Doch, wanneer deze laatste het pak brengt en aanpast, ziet de vorst eenvoudig niets, jawel, hij ziet dat hij een dommerik is. Gansch ontsteld van schaamte, veinst de vorst zich te verrukken over de kunst van den kleermaker. De hovelingen eveneens bemerken niets, doch niemand durft het te bekennen en onder elkaar praten ze over de fijne snit, de kwaliteit en de pracht van het kostuum tot op zekeren dag een kleine jongen uitroept Maar waarom loopt de groothertog gansch naakt DE KOMEET VAN HALLEY Op 5 Augustus 1835 ontdekte de sterrekundige Halley een komeet die zijn naam gekregen heeft en een zekere beroemdheid verwierf. Deze ko meet naderde met geweldige snelheid onzen aardbol en volgens de berekeningen van de astro nomen zou zij op 19 Mei 1910 onze planeet ont moeten of voorbijschieten Ziehier wat een blad in dien tijd schreef r «lederen dag komt de komeet van Halley dich ter en dichter bij onsZij komt uit de uiterste hoeken van ons zonnestelsel, nadat zij sinds haar laatste verschijnen in 1835 (jaar der ontdekking door Halley) een weg van twaalf milliard kilo meter afgelegd heeft, want de komeet komt slechts alle 75 jaren terug. Nu nadert ze onzen aardbol met een snelheid van 54 km. per seconde. Is een botsing mogelijk? Als de ontmoeting zal plaats grijpen, zullen we binnenkort de eerste symptomen van de ramp gewaar worden. Stroomen en zeeën zullen buiten hunne oevers loopen de oceanen gaan ons we relddeel overrompelen Op het oogenblik dat de komeet zelf in aanraking met onze hoogere lucht lagen zal komen, gaat alles in vuur en vlam slaan. Er zullen nauwelijks 8 seconden verloopen tus- schen het begin van dien onbeschrijfelijken storm en den verschrikkelijken te verwachten schok die zal veroorzaakt worden als de kern de aarde inbeukt... De befaamde sterrekundige, abbé Moreux, trachtte de menschheid te bewijzen dat er geen botsing zou plaats grijpen, doch zoo schreef hij er blijft een angstwekkende omstandigheid een komeet bestaat niet uit de kern alleenach ter het hemellichaam sleept een lange staart en deze is het die ons in gevaar kan brengen. De (Zie Tcml{ onderaan vorige kolom) Opgang 6 u. 10 6 u. 12 6 u. 13 6 u. 15 6 u. 16 6 u. 18 6 u. 20 Opgang 18 u. 11 19 u. 09 19 u. 58 20 u. 39 21 u. 14 21 u. 44 22 u. 11 Ondergang 21 u. 26 21 u. 24 21 u. 22 21 u. 21 21 u. 19 21 u. 17 21 u. 15 Ondergang 2 u. 21 3 u. 15 4 u. 15 5 u. 22 6 u. 31 7 u. 40 8 u. 49

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 9