Firma C. A. JANS Prijzen voor vroege en half-vroege aardappelen. De levering van niet vroege aardappelen Maximumprijzen der inlandsche granen van den oogst 1941 De benuttiging van den oogst Eenmaking van de Controlediensten der Bevoorrading en der Prijzen en Loonen Het fiskaal toezicht op de tabak Verbetering van het Ceitenras ALLE UURWERKEN TAFELCERIEVEN JUWEELTJES, GESCHENKARTIKELEN in alle metalen Kunt U voordeelig koopen aan de De maximaprijzen van stroovlas NATEELTEN In het goedkoopste Meubelhuis bij Pierre CHRISTIAENS 6 en 10, Noordlaan YPER It HET YPERSCHE 8-S-1941 Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening en het Commissariaat voor Prijzen en Loonen deelen de prijzen mede voor inlandsche vroege en half-vroege aardappelen per honderd kilo, toe te passen vanaf 3 Augustus 1941 tot 9 Augustus Inbegrepen Prijs te betalen aan verbouwer 130 fr.. waar gele verd op de dtchtstbijgelegen verzamelplaats. Verkoopprijs van den grossier, geleverd in den win kel van den kleinhandelaar 163 fr. toe te passen van af 5 Augustus tot 11 Augustus inbegrepen Prijs te betalen voor den verbruiker 180 fr. Het Staatsblad kondigt af 1 Ieder producent van meer dan 20 aren niet vroe ge aardappelen is er toe gehouden bij voorrang een hoeveelheid aardappelen ter beschikking te stellen van de centrale Aardappelen overeenkomstig de aanwijzingen van onderstaande tabel Hoeveelheid aan de Centrale te leveren per Ha. Leemstreek 6,500 kg. Vlaamsche zandstreek 6.500 kg. Polders 6,500 kg. Kempen 6.000 kg. Condroz 6,000 kg. Ardennen 6,000 kg. Weidestreek 5,000 kg. Mergelstreek 5,000 kg. In de alinea 1 vermelde oppervlakte van 20 aren zijn niet begrepen de voor rekening van derden bebouwde en als zoodanig regelmatig bij de telling van 15 Mei 1941 opgegeven. Het recht, aan de bij artikelen 12 en 13 van het be sluit van 5 Juli 1941 bedoelde personen en instellingen verleend, hun voorraad rechtstreeks bij den producent aan te koopen, mag enkel uitgeoefend worden binnen de grenzen van het arrondissement van den kooper. Die beperking van gebied kan nochtans niet opge worpen worden tegen personen die met landbouwers een teeltovereenkomst hebben afgesloten waarvan aan gifte werd gedaan bij de telling van 15 Mei 1941. De hoofdgroepeering Aardappelen van de Natio nale Landbouw- en Voedingscorporatie wordt belast met de uitvoering van dit 'besluit. Zij mag te dien ein de alle uitvoeringsmaatregelen treffen en alle noodige onderrichtingen geven. Zij zal. namelijk, voor elke ge meente den datum en de modaliteiten der verplichte levering vaststellen. Het Staatsblad deelt een besluit mede, houdende vaststelling van de maximumprijzen der inlandsche granen van den oogst 1941. De maximum-verkoopprijzen van tarwe, rogge en spelt van den oogst 1941 worden, voor gezonde, onver- valschte, voor den verkoop geschikte, goede middel matige kwaliteit van den oogst, vastgesteld als volgt: Tot 5/10/41 (per 100 kgr. netto): Tarwe 220; Rogge 210. Spelt, 195. Vanaf 6/10/41 (per 100 kgr. nettoTarwe, 210; Rogge, 200; Spelt, 185. Vanaf 1/12/41 (per 100 kgr. netto): Tarwe, 205; Rogge, 195Spelt, 180. Vanaf 5/12/41 (per 100 kgr. netto): Tarwe, 200 Rogge. 190: Spelt. 175. De prijs te betalen door de maalderij, die het brood graan ontvangt, wordt vastgesteld, voor den duur van den oogsttijd, op basis van den maximum-beginprijs voor de periode die 6 October 1941 voorafgaat. De maximum-verkoopprijzen van gerst, wintergerst en haver van den oogst 1941 zijn voor gezonde, onver- valschte, voor den verkoop geschikte, goede middel matige kwaliteit van den oogst, respectievelijk als volgt vastgesteld Gerst en wintergerst 185 frank per 100 kilogram netto. Haver 190 frank per 100 kg. netto. VOORAFNEMINGEN TOEGELATEN VOOR ONTGINNERS VAN GRONDEN. Uit een omzendbrief aan de gemeentebesturen van den voorzitter der hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoeders» over de benuttiging van den oogst 1941: I. Toegelaten voorafnemingen. De besluiten van 20 Juni 1941, betreffende de benut- tiging der broodgraangewassen en der droge peul vruchten van den oogst 1941 beschikken dat het voor deel der voorafnemingen wordt voorbehouden 1. aan de landbouwers van beroep; 2. aan de personen en de inrichtingen, die vóór 10 Mei 1940 over een landbouwexploitatie beschikten en die uit dien hoofde voorkwamen in de landbouwtelling 193». Er dient te dien opzichte nader te worden bepaald wat volgt 1. Kunnen van de toegelaten voorafnemingen genie ten met hetzelfde recht als de landbouwers welke op de telling van 1939 als voortbrengers van broodgranen voorkwamen, de personen die op bedoelde telling voor kwamen als voortbrengers van andere teelten dan broodgranen en die in 1940-41 bezaaiingen van brood granen hebben gedaan 2. De personen die op de telling van 1939 niet voor kwamen. doch in 1940-41 onbebouwde gronden hebben ontgonnen om ze voor de teelt van broodgranen of peulvruchten aan te wenden, kunnen insgelijks genie ten van de aan de producenten toegelaten voorafne mingen, op de uitdrukkelijke voorwaarde dat zijzelf dit ontginningswerk hebben uitgevoerd. De gemeentebe sturen moeten inzonderheid nagaan of de belangheb bende persoonlijk het ontginningswerk heeft verricht. Slechts op die voorwaarde kan hij als landbouwer van beroep beschouwd worden. BemerkingHet voordeel der voorafnemingen mag in geen geval toegestaan worden aan personen, die, onder welken vorm ook van overeenkomst met land bouwers. op hun naam of voor hun rekening brood granen hebben doen verbouwen, zelfs wanneer het gaat om te waarde maken van onbebouwde gronden. 2. Naoogsten. Artikel 11 van het Landelijk Wetboek beschikt, dat het naoogsten maar toegelaten wordt aan ouderlingen, gebrekkelijken, vrouwen en kinderen min dan 12 jaar oud, en alleen qp het grondgebied van hun gemeente, in de niet omheinde velden geheel van hun oogsten ont bloot en ontruimd en tusschen zonsopgang en zonson dergang Ten einde de misbruiken te vermijden waartoe dit lik in de huidige omstandigheden zou kunnen lei- wordt aan de gemeentebesturen voorgeschreven er zorgvuldig over te waken, dat het naoogsten uitslui tend worde uitgeoefend door de bij bovenstaand artikel daartoe gemachtigde personen. worden de gemeentebesturen uitgenoo- de aan de arenlezers af te leveren maal de volgende regels in acht te nemen 1 De ma alvergunning zal slechts worden afgeleverd ar de behoeftigen der gemeente; Zij zal slechts éénmaal worden afgeleverd en dit een hoeveelheid van ten hoogste 50 kilogram 1 7.1) moet aangevraagd worden uiterlijk vóór 15 Door de bevoegde overheden werd de mogelijkheid onderzocht van de samenordening van de controle diensten inzake prijzen en bevoorrading. Naar thans vernomen wordt is aan den h. Romsée, secretaris-generaal van 'het Ministerie van Binnenland- sche Zaken, de taak opgedragen deze zoo noodige cen tralisatie te voltrekken. Onder zijn bevel zou een organisme gevormd worden, dat onder meer zou omvattende buitendiensten van het commissariaat voor Prijzen en Loonen, de contro lediensten van het Ministerie van Landbouw en Voed selvoorziening, de rijkswacht, de handels- en wegenis- politie. Naar verluidt zou tot deze samenbundeling van krachten onder één enkel gezag reeds eerstdaags wor den overgegaan. In verband met die zaa'k meldt Belgapress het vol gende Wij vernemen van bevoegde zijde, dat in be ginsel een besluit werd genomen, houdende de een making van de controlediensten der 'bevoorrading en die van prijzen en loonen. De twee gecentraliseerde diensten zouden dus van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken afhangen. Tot treffen van alle om 't even welke maatregelen om de heffing te verzekeren van het, inzonderheid door vaststelling van de minimumopbrengst welke de plan ters voor de door hen geteelde tabak moeten aange ven, en om de 'bewaking en de eontrool te regelen op tabaksbeplantingen, tabaksfabrieken, tabakswinkels en tabaksslijterijen en, meer algemeen, op alle plaatsen of lokalen waar tabak gewonnen, neergelegd of opgesla gen wordt. De agenten van het bestuur der douanen en accijnzen hebben toegang tot al die plaatsen en lo kalen, alsmede tot de lokalen (zolders met inbegrip van deze van de privaatwoning van den planter af daken, hooizolders enz.) welke tot opslaan van tabak kunnen dienen. Vervolgens worden de modaliteiten van dit toezicht nader toegelicht. Iedere tabaksplanter mag, voor zijn verbruik en zon der verplichting tot verpakken of tot aanbrengen van fiskale bandjes, over zijn oogst beschikken ten 'beloope van 300 planten, waarvoor hij het accijnsrecht moet be talen tegen het bedrag van 1 frank per plant, uiterlijk op 30 November van het oogstjaar. In hetzelfde huishouden, mag het voorrecht van vo renstaande beschikking slechts aan één planter ver leend worden. PROVINCIE WEST - VLAANDEREN Keuring der mannelijke voorttelers Voor de 6® omschrijving leper zal de keuring der geitenhokken geschieden op Woensdag 13 Augustus 1941 te Passchendale (Kalve en plaats) te 7.30 u. Zonne- beke (gemeentehuis) te 7.45 u. leper (slachthuis) te 8 u., voor de gemeenten leper, St-Jan, Brielen en Zil- lebeke.-Geluveld (gemeentehuis) hier ook voor Be- selare en Zandvoorde te 8.30 u. Geluwe (gemeente huis) te 8.45 u. Wervik (gemeentehuis) te 9 u. Komen (gemeentehuis), hier ook voor Houthem, te 9.15 u. Waasten gemeentehuis) hier ook voor Neder- waasten, te 9.30 u. Meesen (steenweg op Ploegsteert) te 9.45 u. Ploegsteert (gemeentehuis) te 10 u. Wulvergem (gemeentehuis) te 10.15 u. Nieuwkerke (gemeentehuis) te 10.30 u. Kemmel (gemeentehuis) te 10.45 u. Wijtschate (gemeentehuis) te 11 u. Voormezeele (aan S-Elooi of plaats) hier ook voor Hollebeke, te 11.15 u. Dikkebusch (gemeentehuis) te 14 u. Loker (gemeentehuis) hier ook voor Dra- nouter, te 14.10 u. Westouter (gemeentehuis) te 14.20 u. Reningelst (gemeentehuis) te 14.30 u. Vlamertinge (gemeentehuis) te 14.45 u. Poperinge (Deken De Bo laan) te 15 u. Proven (gemeentehuis) hier ook voor Watou, te 15.15 u. Roesbrugge-Harin- ge (Molenwal) te 15.30 u. Krombeke (gemeentehuis) te 15.45 u. Westvleteren (gemeentehuis) te 16 u. Woesten (gemeentehuis), hier ook voor Zuidschote. te 16.15 u. Elverdinge (gemeentehuis) te 16.30 u. Boezinge (vaartbrug) te 16.45 u. Langemark (ge meentehuis), hier ook voor Poelkapelle en Bikschote, te 17 uur. De tot den openbaren springdienst aangenomen bok ken zullen in het rechter oor geringeld worden en naderhand zal door het provinciaal bestuur een spring- kaart afgeleverd worden geldig tot aan de keuring van het volgende jaar. Het provinciaal bestuur zal aan de gemeentebesturen de bokken aanduiden welke voor den openbaren dekdienst zouden geweigerd zijn en waarover zij een bijzondere waakzaamheid zullen uit te oefenen hebben. in GERO - ZILMETA, ganscb vlek vrij wit metaal. Herveralvering, vergulding, platineering en chromeering. Surmont de Volsfoerghestraat, 24 - IEPER H R. leper; 366 Postcheck. 155.95 Hervorming en inkoop van alle onde gol den ja weden aan hoogste prijHS. Herstellingen worden nanwkonrig godaan. De verkoopprijzen van inlandsch stroovlas aan den roter worden als volgt vastgesteld Beste kwaliteit 190 fr.; gemiddelde kwaliteit 150 frank; mindere kwaliteit110 fr.. De prijzen gelden per 100 kgr., af boerderij. De overdrachttaks, alsmede een eventueele toelage aan een commissionnair. In de huidige omstandigheden is het wenschelijk dat er meer groenten verbouwd worden, niet alleen na erwten, maar zelfs na vroege en half-late aardappelen, ja zelfs na vlas en graangewassen. Na erwten en aardappelen zullen de meeste groen ten best gedijen, daar de eerste teelt gemiddeld 222 kg. nitrisehe stikstof per Ha. vastlegt, en er vóór aardap pelen meestal flin'k bemest wordt. Het vlas laat den grond insgelijks in een voldoenden natuurkundigen en behoorlijken voedingstoestand achter. Rogge stelt geen groote eisohen aan den grond, doch daar voor deze teelt meestal niet zwaar bemest wordt, laat zij den grond in ongustigen voedingstoestand achter. Oorzaken van mislukken bij nateelten 1) Als eerste oorzaak welke het mislukken van een nateelt kan voor gevolg hebben, vernoemen we het gebrek aan voedende bestanddeelen in den grond het is dan ook noodzakelijk dat na de hoofdteelt de grond een nieuwen voorraad meststoffen ontvangt. Deze be mesting zal verschillen van de eene nateelt tot de an dere, alhoewel de meeste nateelten tot de groep der bladgewassen behooren. 2) Heel dikwijls komen sommige nateelten niet meer tot hun volle recht daar de tijdspanne over welke de navrucht beschikt te kort is en de vruchten niet vol doende uitgegroeid zijn voor het invallen van het gure weder, zooals dit meestal het geval is bij kabuis- en bloemkoolen welke na 15 Juli geplant werden, Wil men op dit tijdstip nog ka'buiskoolen planten, dan is het wenschelijk vroege variëteiten te verkiezen daar de groei der bewaarkoolen niet zoo snel opschiet wijl vroege kooien tot hun volle recht komen indien door abnormale vroege koude vóór 15 November een groei- stilstand intreedt. 3) De bodemgesehiktheid van den grond zal eveneens een grooten invloed uitoefenen op het al of niet lukken der nateelt. In droge gronden bv. zal de teelt van spruit- en raapkolen alleen mogelijk blijken wijl in gronden -welke meer vochthoudend zijn en in den na- herfst voldoende afwateren, men heel gunstig kabuis-, 'brocoli-, en bloemkoolen kan telen. 4) Mogen we er op wijzen dat een te dichte stand van het gewas, zoowel bij de nateelt als bij andere teelten dient vermeden te worden, daar de geoogste hoeveel heid steeds het grootste gewicht bereikt wanneer de planten op voldoenden afstand geteeld worden. Teelten. Als groenten, welke in aanmerking komen om als na teelt midden en einde Juli geplant te worden, vernoe men we vroege kabuis-, brocoli-, spruit-, en raapkoo- len, andijvie, sla en porei welke tijdens den groei der hoofdteelt op wachfcbed gezaaid worden. Niet alleen kan men nu groenten planten, men kan tevens nog groenten ter plaatse zaaien. We noemen ze in volgorde van het zaaitijdstipkorte- en halflange wortelen, erwten, spinazie, kervel en zurkel, ramenas, radijzen, enz. In een reeks van opeenvolgende artikelen zullen we in 't kort deze--verschillende teelten beschrijven. Zaai wortelen, ze zijn rijk aan vitaminen. Al is het niet de gewoonte dat er hier te lande einde Juli nog wortelen gezaaid worden, kan nochtans deze teelt nog een hooge opbrengst geven op voorwaarde dat we variëteiten uitkiezen welke snel doorgroeien. We zullen dan ook deze variëteiten moeten kiezen tusschen de korte wortelen welke allen kunnen ge bruikt worden en de halflange wortelenvan deze laatste komen vooral in aanmerking de halflange Am sterdammer voor broei en voor vollen grond, de Wor tel van Vertou en Gonsenheimer, dewelke een stompe wortel is en heel vroeg diep rood gekleurd is. Als bemesting raden we aan300 kg. potaschsulfaat en 250 kg. ammoniaksulfaat per Ha. uit te strooien bij het eggen van den grondhet ware wenschelijk 250 kg. fertifos per Ha. te kunnen toedienen. De zaaiing geschiedt in rijen welke onderling 15 a 20 cm. verwijderd zijn en men gebruikt 100 gr. zaad per are. Men zorge er voor dat in lichte gronden het zaad vol doende diep ligt, wijl in zware gronden het zaad on diep ingewerkt wordt om te beletten dat het na een slagregen verstikt onder de harde korst welke er zich dan meestal vormt. Het wieden gebeurt wanneer de wortelen gekerveld zijn. Tijdens de "zomermaanden hebben we meermaals bestatigd dat bij het wieden en dunnen de overblij vende plantjes lijden en zelfs afsterven. Om dit heuvel te voorkomen zal men wieden en dunnen bij overtrok ken wederindien dit uitgesloten blijkt, zullen ten minste bij de tweede wieding en bij het dunnen de overtollige planten niet uitgetrokken maar afgestoken worden, daar bij het uittrekken van groepjes wortelen of gestruikt onkruid de overblijvende plantjes los ge rukt worden en den grond te diep uitdroogt zoodat er plantjes verkwijnen en een groot gedeelte wortelen ver takken. Na regen welke in den nazomer overvloedig voor komt zal men zoo haast den grond bewerkbaar is deze tusschen de rijen terug ophakken. De wortelen worden geoogst bij het invallen van de vorst, bij heel vroegtijdige vorst nochtans kan men wel enkele dagen wachten, zoo is het ons meermaals voor gevallen dat niet volgroeide wortelen ln Oktober na een paar dagen lichte vorst, nog merkelijk in gewicht toenamen. Wortelen van een late Juli-zaaiing kunnen wel enkele weken bewaren maar als winterwortelen komen ze niet in aanmerking.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10