KAASSTREMSEL Voor uw Clas- en Loodwerken Walter TAVENIER- BEDDELEEM Voor de Keuken Wat eten we deze week Enkele gerechten. Hoe richten we onze keuken in De bloementaal. Algemeen depot der Saprolac producten ter Apotheek Albert- DELANOTE te Langemark Aan het kind erkent men de moeder. 11 De toebedeeling van vleesch aan de beenhouwers Nieuwe ordening der fruit'- en groentenmarkt wendt U bij Tempelstraat, 4 YPER Matige prijxen. Spoedige bediening. XmnëagGevulde tomaten met geraspte wortelen, baklapjes, rabarber, aardappelen. MaandagGroentenpannekoek, karnemelkpap. DinsdagBruine boonen gehakt, stoofsla, aardappe len. Woensdag Preisoep^havermoutlapjes en witte boonen. BenderdagGroentenragoüt met aardappelpuree. VrijdagHarde eieren, sla, aardappelen, maïzena- pudding. ZaterdagBroodgehakt, spinazie, aardappelen. Aardappelpuree met bloemkool en tomaten.. Be noodigheden 4 tomaten, 1 kleine bloemkool, wat boter of vet, wat melk, zout, nootmuskaat, 1 kg. aardappelen, wat melk, 1 eetlepel fijngehakte petërselie. BereidingWasch de tomaten en snijd ze in plakken. Bak ze heel voorzichtig in een koekepan, waarin wat boter gesmolten is, aan weerszijden een weinig bruin. Laat den bloemkool koken op de gewone manier. Het bloemkoolnat kan nog gebruikt worden voor de soep. Maak den bloemkool fijn en vermeng met wat melk, zout, nootmuskaat naar smaak. Op iedere tomatenplak legt ge een bergje bloemkoolpuree en leg ze midden op een ronden schotel. Kook de aardappelen en steek ze door. Voeg er een scheutje melk, zout, peper en nootmuskaat bij naar smaak. Voeg er ten laatste wat fijngehakte peterselie bij. Spuit nu rondom de tomatenplakken. Strooi nog een -weinig gehakte peterselie over de aardappelpuree. Rhumpudding. Benoodigheden1 liter melk, 100 gram maïzena, 50 gram suiker, 1 pakje vanillesuiker, een snuifje zout, 20 gr. eiwitpoeder, 1 dl. water, 2 kof fielepels suiker, een klein flesehje rhum-essence. BereidingBreng de melk met het zout en de vanil lesuiker aan de kook. Roer langzaam de maïzena met de suiker en wat melk tot een dun papje en giet het Toerende bij de kokende melk. Laat de massa aan de kook komen en laat even doorkoken. Vermeng het ei witpoeder met wat water en klop het mengsel stijf en schuimig. Roer er 2 koffielepels suiker doorheen. Neem den pudding op zijde van het vuur en meng er de rhum-essence doorheen zoodra hij eenigszins afge koeld is. Schep er het eiwit zoo luchtig mogelijk door heen. Spoel een puddingvorm met koud water en doe er de massa in. Laat koud worden en stort dan den pudding op een schotel. Men kan dezen pudding op dienen met vanille- of chocoladesaus. Wijnsaus. Benoodigheden1 dl. water, 1 4 dl. roode wijn, een citroenschil, 10 gr. sago, suiker naar smaak, 10 gr. eiwitpoeder, 1/2 dl. water. BereidingLaat den wijn met het water en de ci troenschil aan de kook komen. Bind het vocht, dat met suiker vermengd is, met de aangemengde sago. Al roe- Tende laat ge het sausje doorkoken. Laat daarna van het vuur eenigszins afkoelen en schep er dan het stijf geklopte eiwit doorheen. Dien het sausje op bij een of ander warmen pudding. Rabarber confituur. Benoodigheden2 kg. rabar ber, 1 4 kg. suiker. BereidingVoor rabarberconfituur is het goed dunne stelen te nemen met roode schil. Snijd deze in stukjes en wasch ze goed. Laat ze op een vergiet uitlekken en toreng ze in een geëmailleerde pan met deksel aan de kook. Neem dan het deksel af en laat de hoeveelheid op 2/3 inkoken. Voeg er dan de suiker bij en laat de confituur nog zoolang inkoken tot eenige druppels er- wan, die op een kouden schotel worden gedaan, niet meer uitvloeien. Vul hiermede dan schoongemaakte «omfituurpotjes en sluit ze met een schroefdek- s eitje ofwel met perkamentpapier. Men kan de confi tuur tegen bederf nog bewaren door middel van een in alcohol gedrenkt papiertje of ook door er wat suiker op te strooien. Radijssla. Benoodigheden1 bos radijzen, sap van 1 citroen, wat melk. 1 eetlepel zout, 4 koffielepels suikeT. Bereiding Wasch de radijsjes en snijd ze In plakjes. Maak een sausje van de melk, suiker, citroen, zout. Schep er de radijsplakjes door en laat enkelen tijd Inwerken. Dien daarna op. Enkele mooie gedachten zijn deze Roode steentjes. Gordijntjes van wit en rood ka toen. Effen rood zeildoek op schabben en op buffet. Rood zeildoek met witte ruiten op de tafel, een zelfde zeildoek aan den muur achter het gasvuur. De muur is grijs en wit gestippeld. De vloer bedekt met linoleum, blauw grijs, en wit gespikkeld. Gordijnen van wit en blauw geruit katoen. Een gasvuur van blauw émail. Het benedengedeelte van de muren is blauw geverfd. Bovengedeelte der meube len in 't wit. Wit en blauw zeildoek op de tafels. Wit en geel geblokte vloer. De kachel en het for- HET YPERSCHE 8 -1-1941 nuis in wit émail. Gele verf op de plinten van lage meubels. Bovengedeelte in 't wit. De gordijntjes van geel katoen met witte moezen. Reeds van verscheidene jaren achteruit worden ge dachten uitgedrukt met beteekenis te geven aan de bloemen. Langzamerhand heeft het symbool van de bloemen zich ontwikkeld en vele boeken zijn hierover reeds ver schenen. Doch nu, in onzen modernen tijd, is deze ge woonte in het vergetelhoekje geraakt en zendt een jonge man tien tegen een roode rozen, omdat hij nQg denkt te weten dat deze vurige liefde uitdrukken of ook omdat ze toevallig... de goedkoopste zijn. Ziehier enkele uitdrukkingen die met bloemen we dergegeven wordenHet eenvoudige madeliefje zegt: Ik zal er aan denkenDe wilde roos is het zinne beeld van de poëzie en de fucksia drukt breekbaarheid uit. De anjer beteekent echte liefde en het lelietje der dalen vertelt van terugkeer van het geluk. De tulp is een liefdeverklaring en de bloem van de acacia betee kent elegance. Een jongeman die zijn geliefde verwijt dat zij hem ontvlucht, hoeft niets anders te doen dan haar een takje berberis te sturen. Wil deze dame nu antwoorden dat ze de eenzaamheid boven zijn gezel schap verkiest, dan stuurt ze hem een takje hei terug. De roos vertolkt de schoonheid, in tegenstelling met vele beweringen dat ze de liefde uitdrukt. Deze wordt echtef door myrrhe verklaard. Klimop is het zinnebeeld van vriendschap. De witte jasmijn toont beminnelijkheid aan en de broederlijke liefde wordt met oranjebloesem ter kennis gegeven. Moederliefde vond haar symbool'-in de cactus. De Oost- Indische kers moet waarschuwen voor een bedrieglijk uiterlijke. De lathyrus stelt een kus voor. Een goede opvoeding wordt met een kersebloesem vertaald. Ziedaar enkele van de vele beteekenissen van de bloemen. allerhande producten om te besproeien. LOODARSENïAAT CUPROXOL CUPRODEL CUPROVIET en andere koperpreparaten. SILICATE om eieren op te leggen. De Apotheek is enkel gesloten den ZONDAG namiddag. Ja, zoo denken we ook als we een keurig uitzienden vader zien wandelen met een dochtertje met een sjofel manteltje aan, waaraan knoopen ontbreken, zeer slor dig haar, waarin heel zeker 's morgens geen nieuwe scheiding is gemaakt, een kleedje dat ver uit den man tel hangt, kousjes die hangen op de schoenen die niet gepoetst zijn. En als we dan weten dat deze man er altijd even netjes uitziet, dat er op zijn kantoor altijd evenveel orde heerscht en zijn werk altijd even in orde wordt afgegeven, dan moeten de menschen wel denken dat dit gezin het erg moeilijk moet hebben. Doch inte gendeel, de moeder is vermogend en de vader heeft een welvarend bedrijf. Waar ligt dan de oorzaak. Het kind is hier wel een aanklacht tegen de moeder. Vele vrou wen zijn verschrikkelijk dom te denken dat een man, die uit zichzelf een gevoel van orde en netheid heeft, het ontbreken van die eigenschap in een ander niet opmerkt. Een man moet in h"t geheel geen verstand van vrouwenkleeren hebben om te zien dat een meisje er slordig en onverzorgd uitziet. Zoo een man in een ander tehuis komt en er ieder maal een verzorgd in terieur vindt, zal hij met verdriet en langzamerhand met ergernis beseffen hoe rommelig en ongezellig het altijd in zijn eigen huis is. Langzamerhand zal hij de' gezelligheid op een ander verkiezen boven zijn eigen tehuis en zich zoo van vrouw en kinderen verwijderen. Dan volgen de jammerklanken en klachten van de vrouw. Zoo het dan op een dag heelemaal misgaat, dan wordt de schuld heel dikwijls op den man gelegd, die zijn vrouw altijd verwaarloosde. Maar zelden komt het dan bij iemand op de schuld bij de vrouw te zoe ken. die met haar slordigheid en onachtzaamheid den man zelf het huis uitgedreven heeft. En dat komt heel veel doordat het kind met onge kamde, slordige haren en onrein uiterlijk zijn vader m'oet vergezellen. o Het volgende besluit is in het Staatsblad van 3 Au gustus verschenen De vleeschbewerkende of verwerkende bedrijven worden met vee ol vleesch toebedeeld ln verhouding van de bevoorradingsmachtigingen A, door hen op het distributiecentrum ingebracht. Gedurende veertien dagen na het in wbrking treden van onderhavig besluit zal de toebedeeling geschieden rekening houdende met de vastgestelde behoefte per gemeente of per agglomeratie van gemeenten. De rechthebbende bedrijven eener gemeente of eener agglomeratie worden elk evenredig toebedeeld reke ning houdende met hun omzet over 1939. Bedrijven, welke nochtans volgens de berekening geen recht zou den hebben op minstens 25 kilogram vleesch per week, kunnen niet meer in aanmerking, komen voor eenfge toebedeeling. Vleeschwarenfabrikanten, welke geduren de het jaar 1939 geen minimumomzet hadden van 500.000 frank, kunnen als vleeschwarenfabrikant niet meer in aanmerking komen voor eenige toebedeeling. Nochtans kunnen deze bedrijven wel in aanmerking komen als beenhouwerij, indien zij hiervoor aan al de wettelijke vereischten voldoen, o.a. voor wat de inrichting van hun bedrijf en hun inschrijving in het handelsregister betreft. De voorzitter der hoofdgroepeering Vee, vleesch en bijproductenwordt gemachtigd afwijkingen op dft toebedeelingssysteem voor te schrijven wanneer zulks noodzakelijk blijkt wegens plaatselijke omstandigheden of wegens den goeden gang eener behoorlijke markt regeling. O Het Staatsblad van 3 Augustus behelst een nieuwe verordening inzake de fruit- en groentenmarkt. VOOR DE VOORTBRENGERS De producent van groenten of van fruit mag deze producten, zelfs kosteloos, slechts verkoopen of leveren op de plaatsen en aan de personen hierna aangeduid 1. Op den productiezetel a) aan de verbruikers van de gemeente waar de zetel van het bedrijf gevestigd is en tot een hoeveelheid die de normale behoeften van deze verbruikers niet over treft b) aan de kleinhandelaars, houders van een ver gunning. die in de gemeente wonen waar de zetel van het bedrijf gevestigd is. 2. Op de markten en leveringsplaatsen a) aan de houders van een handelaarsvergunning b) aan de houders van een vergunning van toebe- reider of verwerker c) aan grootverbruikers, op voorwaarde dat deze in bezit zijn van een bijzondere vergunning d) rechtstreeks aan de verbruikers, mits de pro ducent in het bezit van een bijzondere vergunning zij. VOOR DE HANDELAARS Elke handelsonderneming in groenten of fruit moet in bezit zijn van een vergunning afgeleverd door de Hoofdgroepeering Tuinbouwproducten, Groenten, Fruit afzonderlijke vergunningen zullen kunnen afgeleverd worden wegens den aard van den handel, zooals groothandel, kleinhandel. Groothandel en kleinhandel in eenzelfde bedrijf zijn verboden. De groothandel mag niet rechtstreeks verkoopen aan den verbruiker, behoudens den verbruiker van groote hoeveelheden de kleinhandelaar mag alleen aan den verbruiker verkoopen. De Hoofdgroepeering kan afwijkingen toestaan van de 'bepaling van de eerste alinea, voor een periode gaande tot 31 Juli 1942. De vergunningen zijn voorloopig. Zij kunnen alleen verleend worden aan de aapvragers die aan de vol gende voorwaarden voldoen 1) als handelaar in groenten of fruit gevestigd zijn 2) in deze hoedanigheid in het handelsregister in geschreven zijn. De Hoofdgroepeering kan aanvullende voorwaarden stellen. De vergunningen zijn streng persoonlijk. Wordt de handel gedreven op meer dan een adres, of omvat het bedrijf meer dan een manier van verkoop, zooals ver koop in een winkel en leurhandel. verkoop in den win kel en op de markt, dan is een afzonderlijke vergun ning vereischt voor elk adres en voor elke manier van verkoop. VOOR DE VERWERKERS De bereidings- en verwerkingsbedrijven van groen ten of fruit moeten houder zijn van een vergunning af geleverd door de hoofdgroepeering «Tuinbouwproduc ten. Groenten, Fruit». De aanstelling bekomen ter uit voering van verordening Nr 3041 van 28 Juni 1941, hou dende reglementeering van de fabricage en den ver koop van fruit- en groenteconserven, geldt als vergun ning ln de beteekenis van onderhavig artikel. De vergunningen zijn voorloopig en kunnen alleen worden verleend aan de aanvragers die aan de vol gende voorwaarden voldoen 1. Als bereidings- of verwerkingsbedrijf van groen ten of fruit gevestigd zijn: 2. In deze hoedanigheid in het handelsregister Inge schreven zijn. De Hoofdgroepeering kan aanvullende voorwaarden stellen. OOK DE MARKTEN EN LEVERINGSPLAATSEN KUNNEN BEPAALD WORDEN. De Hoofdgroepeering is belast met de uitvoering van onderhavig besluit. Zij kan 1. Aan de producenten de markten of leveringsplaat sen .aanduiden waar zij hun producten zullen moeten verkoopen of leveren, met uitsluiting van alle andere plaatsen. 2. De markten of leveringsplaatsen in verschillende categorieën indeelenvoor elke markt of leverings plaats een markthoofd aanduiden en aan dezen laatste elke opdracht toevertrouwen die noodig wordt geacht met het oog op de degelijke uitvoering van de markt regeling 3. Elke groente- of fruitcultuur aan een cultuurver gunning onderwerpen 4. Al de culturen en de voortbrenging van de pro ducenten tellen en, te dien einde, het bijhouden van een cultuurboek, alsmede van een verkoopboek en alle andere documenten voorschrijven; 5. Aan de handelaars voorschrijven dat zij aankoop- en verkoopdocumenten, een verkoopboek en alle an dere documenten moeten bijhouden 6. De aan- en verkoopgewesten afbakenen en de dis tributie en de verdeeling van groenten en fruit rege len 7. Het vervoer van groenten en fruit regelen. Deze opsomming Is niet beperkend. Dit besluit wijzigt geenszins de verordening van 5 Mei 1941 betreffende de verplichte aanstelling der im porteurs en aangifte der groothandelaars in citrus.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 11