-VOETBAL- 22e Jaar, Nr 17 Prijs 0.75 fr. Donderdag 14 Oogst 1941 NIEUWS NOTARIEEL - A A N KO N D I G I N G S W E E K B L A D VOOR HET ARRONDISSEMENT YPER Uitgever DUMORTIER, 34, Boterstraat Tel. 500 YPER STAD YPER BEVOORRADINGSDIENST Zondag 17 Oogst 1941 C. S. YPER - KORTRIJK SPORT Bericht aan de Kolenkleinhandelaars Bolsjevistische Terreur tegen de Boeren tijdens de revolutie DIENST DER BANKEN TOEGELATEN TAXIS LEEREN WILLEN HET YPERSCHE ABONNEMENTSPRIJS I Voor Belgiëéén jaar36.00 fr. zes maanden18.00 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische Postkantoren TARIEF van AANKONDIGINGEN op aanvraag aan de Drukkerij Dumortier 34, Boterstraat, Yper Tel. 500 Postch. 46.173 -* H. R. Yper 220 Uitgifte van aardappelkaarten van tien maanden. Ingevolge art. 11 van het besluit dd. 5 Juli 1941, moeten de verbruikers in het bezit worden ge steld van eene aardappelkaart die vanaf 4 Sep tember 1941 geldig is voor tien opeenvolgende rantsoeneeringsperioden. Elke houder van deze aardappelkaart kan van af 4 September 1941 zijn aardappelen recht streeks bij den producent aankoopen. Het is hem geoorloofd tot 15 November 1941 ten laatste, in een of meer keeren het geheel of een gedeelte van den door zijne kaart vertegenwoordigden voorraad in te doen. Alleen de producenten van aardappelen hebben geen recht op de aardappelkaart. De kaarten van tien maanden zullen aan de rechthebbende personen worden uitgereikt ten' bureele van den Bevoorradingsdienst (nieuw lo kaal, gelegen Boterstraat, Nr 13, vroeger De Gouden Vorkvanaf Maandag 18 Augustus 1941, tot en met Donderdag "21 Augustus 1941, telkens van 9 ure tot 12 ure en van 14 ure tot 16 ure. De belanghebbende personen moeten zich aanmelden voorzien van de rantsoeneeringskaart. De personen die aardappelen hebben laten planten bij een landbouwer, moeten insgelijks de aardappelkaart voor tien maanden komen af halen, daar deze moet worden aangewend tot het bekomen van de noodige machtiging tot vervoer. De producenten van minstens één are aardap pelen mogen de kaart niet afhalen. Indien de op brengst van hun beplanting echter niet volstaat voor de bevoorrading van hun gezin, zullen ze naderhand (nadat de schatting heeft plaats ge had) in het bezit worden gesteld van de deelen der kaart, waarmede hun voorraad zal kunnen worden aangevuld. K. B. V. B. 1941 te 14,30 uur op het Ypersch Stadium, Augustijnenstraat Ingang 3.00 frank. Tribune: 1 fr. opleg. Gewestelijke Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel Provincie West - Vlaanderen o- ARRONDISSEMENT IEPER De Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel deelt ons mede dat de kolenkleinhandelaars verzocht worden zich te wenden voor hun bevoorrading in Augustus, tot de groothandelaars,, die hun in 1937-38-39 geleverd heb ben deze hebben van hun .Bedrijfsgroepeering instruc ties ontvangen, om aan de kleinhandelaars een tonne- maat in brandstoffen te verzenden in overeenstemming met de hoeveelheid in 1937-38-39 geleverd. De kleinhandelaars, die in 1937-38-39 rechtstreeks bij de koolmijnen gekocht hebben, verzending per spoor o te water (komptante verkoop uitgesloten), mogen zich wenden met de facturen op hun naam, die deze aan koopen rechtvaardigen, tot de Bedrijfsgroepeering o- lenkleinhandel, 117, Emile Jacqmainlaan, Brusse. Een verklaring zal hun onmiddellijk afgeleverd of toegezonden worden. Tegen aangifte van deze laatste zal de Bedrijfsgroepeering Kolenkleinhandel aan de belanghebbenden bons uitleveren overeenstemmend met de tonnemaat voorheen verkocht, hun alzoo toelatend zich rechtstreeks bij de mijnen voor de maand Augus- tus te 'bevoorraden. Voor het Arrondissement leper zijn de bureelen on dergebracht in de Elverdingtiestraat, Nr 7. De boeren hadden zich verzet tegen het inbe- slagnemen van hun vee, van de kerkgoederen en zoo meer. Zulks was voor de Bolsjevisten de aan leiding tot een onderdrukking waarvan zelfs in het Tsarenrijk geen voorgaande te vinden is. Strafexpedities werden ingericht en de boeren werden zonder erbarmen met roeden gekastijd. Geen dorpstraat was er of er lagen tallooze dood- geschotenen. Op de markt in het dorp Spassk werden, in aanwezigheid van alle bewoners, tien boeren en de priester doodgeschoten achteraf werden hier nog 30 mannen gedood, nadat zij eerst hun eigen groeve hadden gedolven. In het Kirssanov-distrikt werden een aantal ongelukki- gen opgesloten in een varkensstal waar halfver- hongerde varkens zaten. Heele streken werden door geschut met den bodem gelijkgemaakt. Er werd niet slechts geroofd, maar dikwijls werden meubelen samen met den graanvoorraad door het vuur vernield. In Morschansk ging het er bijzon der wreedaardig aan toe. In het dorp Bondaru werd de gezamenlijke geestelijkheid gedood. In veel plaatsen stonden halfopgeschoten jongens aan het hoofd der strafexpedities en der Tsjeka's. Buiten de speciale strafexpeditieswerden nog kommunistische cellen den vuurdoop in gezonden. Deze wilde benden veroorzaakten in de dorpen echte bloedorgieën. Ze bedronken zich en gingen toen aan het plunderen en het brand stichten. De gevolgen bleven natuurlijk niet uit allerhande ziekten braken uit en een deel der bevolking kwam van honger om. Het regeeringsdistrict Tambow werd met bloed gedrenkt. De revolutionair Hahn getuigt het Honderden boeren werden gedood. Duizenden vielen onder het vuur der machinegeweren. Tien duizenden zijn met vrouw en kind naar het ruwe Noorden ontvoerd. Indien het er zoo toeging in het eigenlijke Rusland, hoe was het dan niet in Siberië gesteld In het buitenland werd door de rooden het nieuws rondgevent dat de lichaamsstraf afge schaft werd. Honderden getuigenissen uit de roode bladen de Pravda en de Isjwestia getuigen het tegenovergestelde. In de Pravda lezen we hierover De Tsjeka sloot de boeren in een kouden graanzolder op, deed ze ontkleeden en sloeg ze toen met ijzeren roeden. In Kostroma trokken de boeren 5 of 6 hemden aan om zich tegen de slagen ongevoelig te maken. Het hielp echter niet daar de zweepen met draad gevlochten waren zoodat Ze onbarm hartig door het linnen drongen en de stof zelf in het vleesch bleef kleven. In Busuluk werden 4000 opstandige boeren neergemaaid, in Yschistopol 600, in Jelatjma 300 waarbij deze ongelukkigen eerst zelf hun graf moesten delven. In het district Wetluga en Warnawin dwongen de roode machthebbers de inwoners der dorpen zonder uitzondering voor hen op de knieën te vallen opdat ze de vrees voor de sovjetregee- ring zouden ondergaan In werkelijkheid hebben de ongelukkige Rus sische boeren de wreedheid der spreuk aan den lijve gevoeld Slaat ze opdat ze de sovjetmacht niet vergeten Ter gelegenheid van O. L. V. Hemelvaart,'zul len de Banken gesloten zijn op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Augustus 1941. Van 17 tot 23 Oogst 1941 VANDERMEERSCH Gaston, Fiersstraat, 3. KOOYMAN Jan, Dixmudestraat. Naar een Betere Levensopvatting. Gelijk een kind moet leeren loopen, zoo moet het ook leeren willen. Deze beschouwing strekt verder dan men meent. Ze leidt tot het besluit dat men zich niet meer hoeft te vertoornen op een kind wegens de zwakheid van zijnen wil als wegens de zwakheid van zijn beentjes. Deze tracht men te versterken en als ze gebrekkig zijn, ze te herstellen door heelkundige hulp. Zoo moet ook de zwakke wil versterkt worden en de ver keerde, zieke wil genezen Ziedaar het eenig juiste standpunt, waarop de opvoeders zich te plaatsen hebben. Dus alle wre vel of toorn of boosheid van kant, maar de mid delen gezocht om te genezen en te versterken. De wil moet zich uitbreidën in de diepte en in de lengte. Bij den wil moet tevens gelet worden op zijn richting. De eerste volzin wil zeggen, dat hij moet groote moeilijkheden aandurven zonder achteruit te wijken en wat hij eenmaal heeft aangevat, dat nimmer weer loslaten. Hij moet voleinden wat hij begonnen is. De volharding is niet meer dan de uitbreiding van den wil in de lengte. De groote uitgebreidheid van den wil is niet voldoende, de wil moet zich richten op een edel doel. Booswichten kunnen gewapend zijn met een sterken wil, dien wij liever wat mindér in tensiteit zouden wenschen, terwijl menschen met edele gezindheid soms een wil bezitten met wei nig uitgebreidheid, wat te betreuren is. Het ide aal is een uitgebreide wil, die zich beweegt in goede richting. Wie met zulken wil gewapend is, ziet meestal de rozen bloeien op zijn levensweg. Zulke men schen brengen veel tot stand en van hunne per soonlijkheid gaat groote kracht uit. Het is niet uitgesloten, dat ze fouten begaan, maar die fouten zijn eerder hun glorie dan hun schande. Uit hun leven groeit iets op en zij zelf worden drijfkrachten van de maatschappij. Er zijn menschen, die nooit een fout begaan. Waarom Omdat ze nooit iets willen, iets aan vatten of iets ondernemen. Ze hebben niet het minste doel en zoo komt het, dat ten slotte heel hun leven één enkele fout wordt bij gebrek aan een levensdoel. Waarom vindt menigeen in 't hart Een afgrond van verveling En in den druk voor zielepijn Geen balsem of geen heeling Waarom staan wolken zwart en grauw Boven zijn levensdagen Gestaag in tragisch treurgewaad Om ramp en dood te klagen Waarom met zooveel levenskracht Gesnipperd en getreuzeld En geld en kostelijke tijd In ijdelheid verbeuzeld Omdat een levensdoel ontbreekt, Een kroon om na te jagen, Een prikkel om zijn lastig juk Met dienstbaarheid te dragen. Er is nu eenmaal geen werking zonder tegen werking. Maar wie, na rijp beraad,aangevat heeft wat hem edel en noodig toescheen en moedig vol houdt wat hij begonnen is zonder zijn doel uit het oog te verliezen, die laat zich ook door niets afschrikken. Met het oog van hunnen geest heb ben zij in een der beste oogenblikken van hun leven, hun plan, hun doel, hun ideaal aanschouwd en zij dragen dat ideaal door hun gansche leven heen. Dat ideaal verkrijgt steeds meer macht over hen, tot de dag aanbreekt dat dit ideaal niet meer gedragen wordt maar dat het ideaal den mensch zelf draagt. Dan draagt het den mensch over de afgronden van het leven en het troost hem in de uren van moedeloosheid en beproe ving dan beurt het hem op als hij dreigt onder den last te bezwijken. Wordt zulk een mensch

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 1