10 I)e telling van de Nijverheid, bet Ambacht en den Handel Waarom de telling Nog enkele nuttige wenken De prijzen der Aardappelen De bevoorrading in Aardappelen Hef verbod van huisslachting van varkens HET YPERSCHE 29-8-1941 Dcor een nieuw besluit, verschenen in het Staatsblad van 25 en 26 Augustus, wordt het besluit van 31 Juli 1941, betreffende de telling van de nijverheid, het am bacht en den handel aangevuld als volgt Aan de bij onderhavig besluit ingestelde telling, zijn onderworpen alle physische of rechtspersonen, inzon derheid de individueele ondernemingen en de onderne mingen onder vorm van vennootschap, afhangende of niet van openbare besturen. Voor de individueele onderneming, rust de ver plichting tot aangifte op het ondernemings- of inrich- tingshoofd. Voor de onderneming onder vorm van vennoot schap. rust deze verplichting op den beheerder, indien het een personenvennootschap is en op den raad van beheer of. gebeurlijk, op zijn afgevaardigde beheerder of op den directeur-beheerder, indien het een kapita len-vennootschap is. Voor de onderneming afhangende van een openbaar bestuur, rust deze verplichting op den aangestelde tot het bestuur. Wanneer er meerdere personen zijn, die rechts geldig de onderneming kunnen verbinden, heeft het in gebreke blijven van de aanmelding, hun solidaire ver antwoordelijkheid voor gevolg». Artikel 2 van het voormeld besluit van 31 Juli 1941 wordt als volgt aangevuld «De personen, die gehouden zijn de aangifte te doen in naam eener onderneming onder vorm van vennoot schap. moeten al de door middel van het formulier ge vraagde inlichtingen verstrekken en er op waken den maatschappelijken naam of firma, alsmede den juri- dischen vorm van de onderneming aan te duiden onder Nr 3 van het formulier, en te antwoorden in naam van den rechtspersoon, voor wiens rekening zij de aangifte doen, op al de vragen van het formulier welke op de onderneming betrekking hebben. Indien een onderneming meerdere inrichtingen heeft, moet een formulier voor iedere inrichting worden ingevuld. Onderhavig besluit wordt van kracht op datum van 25 Augustus 1941. Vele nijverheids-, ambachts- en handelslieden zullen zich afvragen wat de Statistiekdienst van het Ministe rie van Economische Zaken met de ingevulde vragen lijsten der telling gaat doen. Een nogal begrijpelijke nieuwsgierigheid. Ziehier het antwoord de Statistiek dienst zal de vragenlijsten, die door de industrieelen werden ingevuld, ter hand stellen aan een bevoegden bijzonderen dienst bij het ministerie; de vragenlijsten ingevuld door de ambachtslieden worden bezorgd aan het Secretariaat voor het Ambachtswezen, en de lijsten ingevuld door de handelaars zullen op het Secretariaat voor den Handel terecht komen. Door handelaars wordt hier niet alleen verstaan: de groothandelaar, de klein handelaar, maar ook de agent of makelaar (bijv. in verzekeringen, in waren, in hypotheken) en hij die een zaak uitbaat die met toerisme verband houdt als bijv. hoteliers, houders van koffiehuizen, reisagentschappen. En. zullen diegenen zich afvragen, die bijv. tegelijk ambachtsman en handelaar zijn en dus deze twee ru brieken van de vragenlijst hebben ingevuld, waar zal mijn vragenlijst belanden Wel bij één van beide dien sten, die deze grensgevallen aan elkander zullen be kend geven door zich wederzijds afschriften van de betreffende vragenlijsten toe te sturen. Zoodat het mo gelijk zal zijn ingeschreven te zijn als lid bij meer dan één der drie dienstenAmbacht, Handel en ook Nij verheid. Voor wat nu de vragenlijsten betreft, die op het Se cretariaat voor den Handel zullen terecht komen, zal men door de telling het volgende doel bereikt hebben na het schiften der vragenlijsten, (een geweldig werk men schat dat er minstens een half millioen han delaars in ons land zijn maar dat uiterst expeditief zal worden verricht) zal men weten wie in ons land beweert op een regelmatige manier handel te drijven men zal hun adres kennen, eventueel hun inschrijvings nummer in het handelsregister, hun telefoonnummer en postrekeningnummer. Men zal bijv. voor de hande laars in waren precies en met stelligheid weten welke waren zij verhandelen. Het hoeft dus niet herhaald te worden, dat het voor iederen handelaar van kapitaal belang is, de vragen nauwkeurig en volledig te beant woorden, want door zijn antwoorden zal hij zijn verlan sen kunnen bevestigen, om in de mogelijkheid gesteld te worden om zijn bedrijf voort te zetten. Dit in ver band met de honderden kwesties waarvan het lot van iederen handelaar, hij zij koopman of eenvoudige win kelier, afhangt en waarvan wij er maar enkele op sommen het toekennen van in-, uit- en doorvoerver- gunningen, het deelhebben in contingenten, het beko men van zijn rechtmatig aandeel van de gerantsoe neerde waren, de fiscale en sociale lasten. Zijn aan giften op de vragenlijst zullen natuurlijk worden ge controleerd om de verklaringen die niet heelemaal juist of die onvolledig zouden zijn, op te sporen en recht te zetten. Wie moedwillig valsche verklaringen aflegt, zal ter verantwoording worden opgeroepen. Hij, die in gemoede zal betracht hebben zijn verklaringen in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid, mag gerust zijn en zal bovendien mogen rekenen op den steun van het Secretariaat voor den Handel om zijn goed recht te doen erkennen. Er zullen vier hoofdgroepeeringen voor den handel opgericht wordenéén voor de Groothandelaars, in- en uitvoerders, één voor de Kleinhandelaars, één voor de Handelstusschenpersonen (makelaars en agenten) en één voor de hoteliers, koffiehuishouders, reisagent schappen en andere bedrijven die met Toerisme ver band houden. Iedere hoofdgroepeering zal naar gelang de verhan delde waar of de functie van het bedrijf ingedeeld wor den in bedrijfsgroepeeringen, die indien noodzakelijk op hun beurt zullen kunnen worden onderverdeeld in bedrijfsondergroepeeringen. Zoo zullen we bijv. in de Hoofdgroepeering Groot- en Buitenlandsche Handel bedrijfsgroepeeringen hebben voor Voedingswaren, Ko len, Textielwaren, Kleeding, enz. En zoo kan de be drijf sgroepeering Scheikunde ingedeeld worden in be- drij f sonde rgroe peeringen als bijv. Kunstmeststoffen, Technische (Chemicaliën. Hars, Oliën en Vetten, Droge rijen, Caoutchouc. Toiletmiddelen en Zeep. Pharmaceu- tische producten, benoodigheden voor tand verzorg ing. laboratoria en ziekenverpleging, Lakken, verven en be noodigheden voor schilders. In de hoofdgroepeering Handelstusschenpersonen zullen we bedrijfsgroepeerin gen hebben voor verzekeringsagenten en -makelaars, voor handelsmakelaars en -agenten, voor makelaars in hypotheken, enz... En zoo zal de hoofdgroepeering Toe risme onderverdeeld worden in drie bedrijfsgroepee ringen, waarvan bijv. de bedrijfsgroepeering Hotel wezen op hare beurt ingedeeld wordt in drie bedrijfs ondergroepeeringen, namelijk 1) Hotels en Restaurants; 2) Herbergen; 3) Pensions en kamerverhuurders. Al de personen die in ons land dezelfde handelsbe drijvigheid uitoefenen, zullen bij éénzelfde bedrijfs groepeering of bedrijfsondergroepeering worden aan gesloten. Deze zich zelf besturende bedrijfsgroepeerin gen of -ondergroepeeringen zullen door het Secreta riaat voor den Handel worden opgericht en door den Staat officieel worden erkend. Zij zullen dus het ka rakter van openbare instellingen hebben en dus bij machte zijn de beroepsgenooten doelmatig met raad en daad bij te staan in hun strijd om het bestaan en in het vervullen van de opdrachten die ze in het belang van 's lands economie zullen te vervullen hebben. De vragenlijst bevat nog een zeer gewichtige vraag Zijt gij aangesloten bij één of meer bedrijfsorganis- men Hier wordt bedoeld de beroepsvereenigingen, de aankoopsyndicaten, de Kamers van Koophandel of van Ambachten en Neringen. De groote meerderheid dezer handelsberoepsvereenigingen hebben zich reeds uit eigen beweging op onze kantoren aangemeld en hebben ons spontaan hun medewerking aangeboden. Allen waren vervuld van onvoorwaardelijk enthou siasme toen ze vernamen dat hun levensdoel, waarvoor ze zoo lange jaren in schoone liefde voor beroep en be roepsgenooten hadden gestreden, namelijk de beroeps ordening, nu eindelijk op den vollen steun van het staatsgezag mocht rekenen. Zij verklaarden zich tevre den dat eindelijk de kunstmatige kloof van partijen- twist en groepsbelang tusschen de beroepsgenooten zou worden gedempt Zij verheugden er zich over, dat aan de beroepsgenooten, die vroeger om de een of andere reden niet wilden toetreden, nu ook de weg zou gewe zen worden naar de ééne, organische, allen omvattende beroepsvereeniginghet vaderhuis voor alle broeders uit het beroep. De Leiding van het Secretariaat voor den Handel voelt zich gelukkig in verschillende beroepen reeds ver zoening te hebben kunnen bewerken onder de bestuurs leden van vereenigingen, die elkaar vroeger als tegen strevers beschouwden. Het biedt aan de vereenigingen en hun bestuursleden, die in het verleden bewezen hebben het algemeen beroepsbelang te kunnen stellen boven hun eigen belang of een beroepsbelang, een ruime kans om in de leiding van de nieuw op te richten hoofd-, bedrijfs- en bedrijfsondergroepeeringen te wor den opgenomen. Door de bovenaangehaalde vraag in de vragenlijst zal het Secretariaat voor den Handel de vereenigingen kennen, die zich tot nog toe niet heb ben aangemeldhet zal de belangrijkheid van hun ledenaantal kunnen overzien en daaruit kunnen be sluiten of ook met deze vereenigingen moet worden rekening gehouden bij den nieuwbouw. In verband met de telling van de nijveraars, am bachtslieden en handelaars deelt het ministerie van Economische Zaken mede 1°) In het besluit van 31 Juli 1941, uitgaande van de Secretarissen-Generaal wan Economische Zaken en Landbouw en Voedselvoorziening, deze telling voor schrijvend, staatEr zal op 15 Aug. 1941 een alge- meene telling gehouden worden van alle personen die als patroon, hetzij alleen een zelfstandig, hetzij als ondernemings- of inrichtingshoofd een bedrijvigheid in de nijverheid, het ambachtswezen of den handel uit voeren Worden met deze personen, die als ondernemings- of inrichtingshoofd hun bedrijvigheid uitoefenen, bedoeld alle leden van den beheerraad b.v. NeenIedere ver- eeniging of vennootschap duidt één persoon aan, die als verantwoordelijk bedrijfsleider antwoordt namens de maatschappijdit geldt eveneens in dergelijke ge vallen van verschillende personen, die dezelfde collec tieve leiding en verantwoordelijkheid hebben en op eenzelfde wijze bevoegd zijn om voor hun vennoot schap rechtsgeldige verbintenissen aan te gaanzij duiden onder mekaar dengene aan (b.v. den oudste) die het tellingsformulier zal invullen. Het komt er voor het Ministerie op aan de Inrichtingen en ondernemin gen, langs de verantwoordelijke personen om die de leiding vertegenwoordigen, te kennen. 2°) Wat verstaat men door patroon 1) al wie zelfstandig en voor eigen rekening een zaak uitbaat 2) het hoofd van een inrichting of onderneming; 3) de persoon die verantwoordelijk is voor de dage- lijksche leiding der inrichting of onderneming. Het is eventueel toegelaten op de tellingsformulieren (onder rubriek «Tewerkgestelde personen») het woord patroon te vervangen door een anderen term. 3°) Moeten leiders van bijhulzen ook aan de telling deelnemen Ja -Het hoofdhui» vult een formulier in (in driedubbel) en verstrekt daarop de gegevens over het hoofdhuis zonder over filialen te spreken (in drie dubbel) en verstrekt de gegevens over de inrichting, die hij leidt 4°) Moeten de industrieelen, die zich reeds aanmeld den bij hun hoofd- of bedrijfsgroepeering, ook nog aan deze algemeene telling deelnemen Ja o.m. om prac- tische redenen, om deze bedrijven ook duidelijk te kunnen onderscheiden van handel en ambachtswezen en om naast de hoofdbedrijvigheid van de industriee len ook hun nevenbedrijvigheid te kennen. 5°) In het besluit van 31 Juli, de telling voorschrij vend, staatOnder toepassing van dit besluit valt niet de bedrijvigheid op het gebied van land-, tuin- of boschbouw». Moeten de planten- en bloemenwinkels zich dan aanmelden Ja 6*) Wie aan het hoofd staat van twee of verschillende bedrijven dient voor elk dezer bedrijven een formulier (in driedubbel) in te vullen. Moet een winkelier die ook marktkramer is 2 formulieren invullen (in driedubbel)? Ja Zijn kleinhandel en zijn leurhandel zijn 2 verschil lende bedrijven. Moet een marktkramer die op verschillende markten staat zooveel formulieren invullen als hij standplaat sen heeft Neen zijn leurhandel met verschillende standplaatsen is slechts één zaak. 7») Dienen bedrijven, niet ingeschreven in het han delsregister, en die toch handelsdaden stellen, aan de telling deel te nemen Ja De vereenigingen zonder winstbejag b. v. die handelsdaden stellen (koopwaar verkoopen, als tusschenpersoon optreden b. v. als ma kelaar in advertenties, of verzekeringen, reizen Inrich ten, enz.) moeten evenals de gewone handelaars de noodige formulieren invullen. Dit geldt van zelfspre kend ook voor de nijveraars en ambachtslieden. Het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening, en het Commissariaat voor Prijzen en Loonen deelen mede Prijzen voor Inlandsche vroege en halfvroege aard appelen: (Besluit van 14 Juni 1941, Staatsblad van 18 Juni 1941) toe te passen vanaf 24 Augustus tot 30 Augustus inbegrepen Prijs te betalen aan verbouwer, waar geleverd op de dichtstbijgelegen verzamelplaats 80 fr. Verkoopprijs van den grossier, geleverd in den win kel van den kleinhandelaar103 frank. Toe te passen vanaf 26 Augustus tot 1 September in begrepen prijs te betalen door den verbruiker120 fr- De koopwaar 's Zaterdags bij den voortbrenger aan gekocht, mag den volgenden Maandag aan den klein handelaar nog verkocht worden aan den aankoopprijs. Een tweede rondschrijven van den Secretaris-Gene raal van Landbouw aan de gemeentediensten voor ra vitailleering en rantsoeneering, betreffende de bevoor rading der verbruikers en werken in aardappelen, is in het Staatsblad verschenen. Het luidt als volgt Voor de toepassing van de besluiten van 5 en 31 Juli betreffende den oogst der niet vroege aardappelen, kunnen de verbruikers in vier categorieën worden in gedeeld - Eerste categorie De producenten en daarmee gelijkgestelden. Tweede categorie Zij die onder toepassing vallen van de schikkingen voorzien in het rondschrijven d.d. 3 Maart 1941 als zijnde door contract verbonden aan een producent, wanneer melding werd gemaakt van dit contract bij de telling op 15 Mei 1* 1. Derde categorie De verbruikers die bij machte zijn zich hun voorraad aan te schaffen bij een landbouwer uit het arrondis sement. Het staat deze verbruikers vrij zich dien voorraad aan te schaffen door bemiddeling van een grossier of van een kleinhandelaar door hen verkozen. Het weze evenwel verstaan dat, in zulk geval, de algemeene re gel van toepassing blijft en dat de tusschenpersonen zich slechts zullen mogen wenden tot een producent gevestigd in het arrondissement waar de verbruiker is gedomicilieerd. De aandacht van de handelaars wordt gevestigd op het feit dat, bij zulke gebeurlijkheid, noch rechtstreeks noch onrechtstreeks, beroep mag worden gedaan op de bemiddeling van de Aardappelcentrale. Anderzijds, mogen de voormelde tusschenpersonen, voor de leve ring dezer voorraden, geen enkele voorafneming doen op den door de Centrale te hunner beschikking ge stelden voorraad om in het klein te worden verkocht. Vierde categorie Al de niet in de eerste drie categoriën gerangschikte verbruikers. Tijdens de maanden September, October en Novem ber, zullen deze verbruikers hun rantsoen aardap pelen bekomen door bemiddeling van hun kleinhande laar tegen afgifte der gewone zegels. In het vervolg zullen zij evenwel, indien zij het verlangen, een voor raad aardappelen kunnen bekomen, door tusschenkomst van denzelfden kleinhandelaar, in ruil voor de maande- lijksche koe pons voor December en volgende tijdper ken. De Hoofdgroepeering Aardappelen zal het ge tal maanden bepalen waarvoor de voorraad zal kunnen worden verschaft. De tot de samenstelling dezer voor raden bestemde aardappelen zullen aan de handelaars worden geleverd door de Hoofdgroepeering Aardap pelen en voorafgenomen op den gezamenlljken oogst van het land. Reeds werden de modaliteiten, die voor het aan staande rantsoeneeringstijdperk (4 September tot 3 Oc tober) dienen in acht genomen, bekend gemaakt. Voor het tijdperk van 4 October tot 2 November, zal op de volgende wijze worden overgegaan tot nieuwe inschrijvingen Vóór 14 September 1941, zullen de verbruikers zich tot den gemeentedienst wenden om zich bij een klein handelaar opnieuw te laten inschrijven, in overeen stemming met de bepalingen voorzien bij artikel 1 van het besluit d.d. 18 September 1940, betreffende de verdeeling der gerantsoeneerde eetwaren. Deze bepa ling slaat natuurlijk slechts op de personen die deel uitmaken van de vierde categorie en die dus recht streeks hun voorraad aardappelen van bij den land bouwer niet hebben kunnen bekomen. Het weze verstaan dat, behoudens de gevallen van heirkracht, voorzien in de onderrichtingen, het den kleinhandelaar niet is geoorloofd van grossier te ver anderen. De gemeentedienst zal de inschrijvingen nazien, steu nende op de afgeleverde machtigingen tot levering en vervoer. Wat bijzonderlijk de verbruikers aangaat die de res taurants, de werken van Winterhulp, de cantines, enz., bezoeken, deze dienen hun schikkingen te nemen om de maandelijksche koepons in reserve te houden die hun moeten toelaten elke maand de aardappelzegels af te halen die zij noodig zullen hebben. In het Staatsblad verscheen een besluit houdende wijziging van dit van 20 Juni 1941 betreffende het ver bod van huisslachting van varkens. Het eenig artikel luidt als volgtHet verbod van huisslachting van varkens, voorzien bij besluit van 20 Juni 1941 is niet toepasselijk op instellingen, rooals ziekenhuizen, hospitalen, krankzinnigengestichten, sa natoria en kostscholen, bedoeld bij besluit van 3» Mei 1941.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1941 | | pagina 10